Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >308 T7 (2008-2013)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Turbo sesinden arız durumunu öğrenebilir miyim??
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Turbo sesinden arız durumunu öğrenebilir miyim??

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı emrahsen55 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 207
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Turbo sesinden arız durumunu öğrenebilir miyim??
    Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2019 Saat 20:18
https://www.youtube.com/watch?v=PE0c10eHAzg&feature=youtu.be
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2019 Saat 20:27
merhabalardeğerli peugeot ailesi,
kullanmakta olduğum peugeot 308 1.6 hdi dizel aracımdan yaklaşık 1 hafta önce  motor arıza mesajı ve sinyali işareti aldım,
sanayide ustaya götürüp bilgisayara bağladığımızda egr valf selonoid ve egr valf arızalarını verdi,
ustanın yönlendirmesiyle egr selonoid sensörünü değiştik, ardından würth egr valf sprey ile manifold hava hortumundan beri temizlik yaptık,, ayrıca ustamız video da görüleceği üzere turbodan gelen bir ses olduğunu ve manifold hava hortumunda hafif yağlanma olduğunu , turbonun revizyon edilmesi gerektiğini söyledi, 2000 tl kadar bir masrafı olduğunu da belirtti
sonuç itibariyle aracın arıza mesajları bilgisayar yardımıyla silindi ve yaklaşık 2 saat sonra tekrar motor arızası verdi,
sizden üstadlardan ricam bu motor sesinin turbo tamiri ne kadar aciliyeti var,
yardımcı olursanız sevinirim
saygılarımla.

Çevrimdışı iso0625 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 407
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı iso0625 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2019 Saat 20:54
Eğer turbo revizyonuna karar verirseniz sıfır orjinal turboların da fiyatlarını araştırın. Bildigim kadarıyla içindeki tamir takimının orjinali piyasada yok yani revizyonda orjinal parça kullanamazlar. Zaten 2000tl civarı orjinal turbo. Yanlışım varsa düzeltsin bilen arkadaşlar.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2019 Saat 21:03
üstadım ben aslında egr valf ve selonoif valf için gitmiştim,,usta bu çıkan ses için turbo yapalım diyor,,siz turbo arızası sesi alabildiniz mi videodan,,,ayrıca egr valf sensörünü değişmemize ve ürth sprey sıkmamıza rağmen arıza kodu da silinmedi,,aklım iyice karıştı bu duruma,,,
Çevrimdışı iso0625 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 407
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı iso0625 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 00:38
Videoda bir ses var ama neyden kaynaklı bilmiyorum daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır mutlaka bir de arıza kodlarını yazarsanız daha açıklayıcı olur.
Çevrimdışı x571 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

Aracı : 306 station wagon
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 08:39
Orjinalini yazan: emrahsen55 emrahsen55 Yazdı:

üstadım ben aslında egr valf ve selonoif valf için gitmiştim,,usta bu çıkan ses için turbo yapalım diyor,,siz turbo arızası sesi alabildiniz mi videodan,,,ayrıca egr valf sensörünü değişmemize ve ürth sprey sıkmamıza rağmen arıza kodu da silinmedi,,aklım iyice karıştı bu duruma,,,

Adam klasik sanayi tokatçısı bulaşmayın. Zaten sorununuz da giderilmemiş. Aracı kurcalatmayın.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 09:05
arıza kodları
P1351
P0409
P0489
P1462

Üstadım gaza basınca normal , salınca zzzzz diye mi ses 
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 10:38
evet bana da sanayi tokatçısı gibi geldi :D
ayrıca az önce sanayi deki başka ustalar ile ve turbo işine bakan arkadaşlarla görüştüm,,
bizim şirket araçlarından sorunlu usta arkadaşımız ile gittik,, hem şirketimizin ustası araca baktı kontrol etti, hemde usta arkadaşlar baktı,,,turbo milinde çok az boşluk var lakin ötme ve ses çıkarma yok,,egzozdan da duman çıkmıyor aracın çekişinde de bir sorun yok dediler, bu haliyle en en az 50 bin km kullanırsın hatta fazlası bile var dediler,,, çıkan ses kayışlardan ve dinamodan dediler ,,, lakin motor arıza ışığını halen daha söndürebilmiş değiliz,,egr valf sensör arızası yine veriyor,,valf sensörünü değişmemize rağmen ,, hadi hayırlısı 

Düzenleyen emrahsen55 - 09 Nisan 2019 Saat 10:39
Çevrimdışı recepagdas Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 307 XT
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı recepagdas Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 11:39
hocam profesyonel bilgi sahibi değilim fakat verdiğin arıza kodlarına baktığımda sorununun turboyla hiç bir alakasını göremedim.  Yani turboyla ilgili bir sorununuz olabilir belki yada sorun demeyelimde yıpranmış ses çıkarıyo olabilir ama sizin şu anda turboyla turbo basıncıyla ilgili hiçbir hata kodu kaydınız yok. Yani turboya 2 bin harcasanızda arıza kodları aynen devam edecektir. Bence öncelikle arıza kodlarına odaklanıp o sorunları giderin. Turbo bozulunca zaten turboyu yaptırırsınız mecburen Big smile Egzos hattında basınç düşüklüğü falan diyor belki tıkanmış kirlenmiş yerler olabilir. Egr nin içini temizlediniz mi ? sizin hata kodlarını yazınca görsellerde soba bacası gibi dolmuş egr valfleri görüyorum Big smile
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2019 Saat 11:46
aynen abi biz de turboya baktırdık o şüpheyi ortadan kaldırdık,, lakin egr valf sensörü kaldı,,,biraz gaza yüklenerek kullanacağım aksi taktirde çok iyi bir usta bulmam lazım,,,adam bana turbo değişiminden bi başladı saymaya,, enjektörlerden pompacıya kadar sıraladı,,,arabam çok temiz 148 binde ,,ayrıca motor computestte %97,7 çıktı daha bir yıl öncesi,,babamdan aldığım bir araç yani,, anlamadım bu araba işlerini :)
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2019 Saat 09:29
herkese günaydın hayırlı sabahlarınız olsun değerli  peugeot ailesi,

şu anda arıza ışığımız kendiliğinden söndü ve 2 gündür de defalarca kontak açmamıza rağmen yanmadı,,,konuştuğumuz üzere yüksek devirli kullandım ayrıca egr valf spreyi de işe yaradı sanırsam :)
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2019 Saat 10:25
Orjinalini yazan: emrahsen55 emrahsen55 Yazdı:

herkese günaydın hayırlı sabahlarınız olsun değerli  peugeot ailesi,

şu anda arıza ışığımız kendiliğinden söndü ve 2 gündür de defalarca kontak açmamıza rağmen yanmadı,,,konuştuğumuz üzere yüksek devirli kullandım ayrıca egr valf spreyi de işe yaradı sanırsam :)

emrah demekki daha önceleri sürekli devirsiz kullanılmış araç ve kurum bağlamış sen yine biraz daha böyle devirli kullan iyice bir temizlesin kardeşim. Bende bu arada ladik liyim. hemşerim. Smile Memleketi özledim.
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emrahsen55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2019 Saat 12:14
evet abi ben çok şehir içi kullandım ondan kaynaklı tıkadık azıcık :) memnun oldum abim bende bafralıyım lakin şu anda bursada yaşıyorum,,1 yılı devirdik :) siz nerdesiniz şimdi ,,
Çevrimdışı grkncck Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Peugeot 308 Comfort
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı grkncck Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2019 Saat 15:43
Aracınızı, pompa enjektörcüye götürün. Bilgisayara bağlayıp, Bosch un programıyla bakıyorlar. Enjektör durumunu ve turbo basıncını kontrol etsinler. Bunu mümkünse çırak yapmasın.
Araçta arıza ışığı yandığında ek bir uyarı çıkıyor mu? Antipollution fault gibi.  Egr valfi aracınızın çevreyi kirletmemesi için uyarlanmış bir dönüşüm öğesi. Bu tarz hataya, EGR valfi, mazot filtresi, enjektörler gibi bir çok ekipman sebep olabilir.  En ucuzu mazot filtresi. Yakın zamanda değişmediyse ondan başlamanızı öneririm . Arıza ışığı bazen sönebiliyor. Ancak bir süre sonra tekrar yanabilir. Spreyle temizlemektense, egr valfini 3 tane vida tutuyor. Uzun saplamalara geçirilmiştir. Motorun arkasında, el yordamıyla bulunabilir. Söküp, elinizde temizleyici ve havayla temizlemek en mantıklısı. 
Ek tavsiye: Sorun çıkana kadar dokunmayın. Tecrübeyle sabit 😄

Düzenleyen grkncck - 20 Haziran 2019 Saat 15:52
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 406 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 128 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 165 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 129 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20876 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 678 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3371 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11667 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 531 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 198 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24806 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 227 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 134 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 238 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3057 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 350 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 327 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 247 0 cimenquantex
konu icon 308 1.6 dizel su eksiltme(çözüldü) son mesaja git 4351 11 tongucuk
konu icon Triger kayışı, zinciri ? son mesaja git 505 0 Fisherking
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English