Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206 1.4 xr kol çıkardı malesef
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206 1.4 xr kol çıkardı malesef

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı venoma Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2000
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206 1.4 xr kol çıkardı malesef
    Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2018 Saat 00:55
arkadaşlar öncelikle slm
ciddi bir sıkıntım var fikirlerinize ihtiyacım var 
ben bu yıl mart ayında 2000 model 1.4 cc xr model 206 aldım alırken aracı detaylı olarak iyi bir ustaya kontrol ettirdim özellikle en çok korktuğum yağ yakma üfleme konularının üstünde çok durdum yapılan kontrollerde herhangi bir sorun çıkmadı araçta muhtelif yağ kaçakları vardı triger bölgesinden gelen bir ses vardı bunları göz önüne alarak aracı satın aldım alımdan sonra ilk iş tanıdık bir usta bulduk yağ kaçakları triger set değişimi tüm sıvıların yenilenmesi şazıman kulağı vs vs birçok işini yaptırdım tüm bu işlemlerden sonra trigerin olduğu motorun sağ tarafından gelen uğuldama malesef geçmedi kayışın gerginliğindendir denildi o yüzden çok önemsemedim aracı bakımdan çıkardıktan sonra  arac vites değişirken debriyaja basınca stop etmeye başlayınca tekrar bakımı yapan ustaya gidip durumu anlattım kelebek boğazı komple değişecek diyince açıkçası biraz kıllanıp başkq bir ustaya gittim sağolsun durumu anlatınca direk rölanti motorunu değiştirdi bu stop etme ve devir düşme sorunum hallolmuş oldu. son gittiğim ustaya rica ettim bir önceki ustanın değiştim dediği parçalara bir bakalım dedim kırmadı aracı lifte aldık özellikle değişim istediğim şanzıman kulağına değil değişim anahtar dahi değmediğini gördük oysa listede değiştiği ve ücreti yazıyordu neyse allaha havale ettim ustanın yanından ayrıldım. aracı birkaç yüz km sürdükten sonra yağ kaçaklarını  devam ettiğini farkedip tekrar ilk gittiğim ustanın yanına gittim durumu anlattım gayet pişkince o bizim garantimiz altında deyip normalde ilk bakımda değişmesi gerek keçeleri değiştirme yoluna gitti daha önce triger kayışı bi söküldümü illa yenisinin takılması gerek diyen usta bu kez sıfır triger almayıp ilk bakımda taktığı kayışı gerisin geri taktı söyleyeyim dedim o kadar midemi bulandırdıkı lanet olsun dedim çıktım bu sene ramazan bayramında istanbula gelip geri döndüm herhangi bir sorun yaşamadım aracı yaklaşık 4-5 bin km daha kullandım neyse bu hafta izne ayrıldım aracın yağ su kontrollerini yaptıktan sonra istanbula yola çıktım yaklaşık 100km gittikten sonra araç 110km hızla ve 3000 küsür devirde giderken asfalt yoldan çakıl taşindan yola girmiş gibi gürültü çıkarıp tüm arıza ışıklarını yakınca hemem debriyaja basıp aracı sağa çekip durdum araçtan indiğimde tesadüf otoban kontrol ekibi arkamda durdu ve güvenlik dubalavını yola koyup yanıma geldiler yola çıkarken yanıma fener tamir bakım seti vs almıştım ilk aklıma gelen triger oldu kapağını söküp baktım sağlamdı bakım ekibinden bir arkada direksyon powerın olabilir dedi alakwsı olmadığını bildiğim halde bir umut baktım yağı full duruyordu sonra motorun sağ ön alt tafındaki yogun yağı görünce direksiyonu sağa kırdım fenerle baktığım trigerin alt kasnağının altındaki tapadan yukarı 15 cm lik kırığı ve içerisindeki zinciri görünce durumun vehametini anladım ve çekici bulup aracı ankaraya çektim o kızgınlıkla ertesi gün aracı bu haliyle elden çıkarmaya karar verdim yaklaşık 11bin lirayıda gördüm ama eşim biraz bekle diyince vazgeçtim şimdi araç yatıyo sizce naapayım her halükarda blok vs değişecek ekonomik olarak cidden zorlıyacak o yüzden naapayım biraz destek alıcam eşten dostan yaptıracak olursam neye dikkat edeyim nereye gideyim fikirlerinize ihtiyacum var saygılar

Düzenleyen venoma - 30 Temmuz 2018 Saat 03:00
Çevrimdışı HasGur Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 53
Aracı : Civic, SuperB, Pug 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı HasGur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2018 Saat 03:02
Geçmiş olsun...

Motor hurdaya çıkmış olsa da 11 bin lira çok düşük bir fiyat sanırım 20 bin lira civarında bir piyasası var aracınızın.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz iyi demiş olsanız da aracı alırken baktırdığınız usta işinin ehli değilmiş ki gelen sesi önemsememiş ve muhtelif yağ kaçaklarıyla ilgili çıkabilecek anormal masraflar konusunda uyarmamış, örneğin krank keçesinden yağ kaçağı varsa 40-50 liralık parçayı değiştirmek için en az 500 lira işçilik isterler ! Ayrıca triger setini değiştirdikten sonra "gergin olması sebebiyle uğultu yapıyor" demesi de başka bir tezat çünkü fazla gerilmiş kayış kısa sürede rulman hasarlarına sebep olur ve altından kalkılmaz masraflara yol açar !

Motor bloku alıp motoru yaptırmaya kalkarsanız maliyeti çok fazla olur ama karşılaştırma yapabilmek için yinede fiyat alın. Aracınızı en az masrafla çalıştırmak istiyorsanız çıkma motor bakın sizin motorunuzda üst tarafta hasar yoksa silindir kapağı vs. kullanılabilir durumda ise çıkma motor alacağınız hurdacıya kendi motorunuzu vermeyi teklif ederek biraz daha indirim almanız mümkün olabilir. Hurdacıdan kapalı motoru alırsınız ancak çalıştırmadan durumunu bilmek mümkün değildir ki elinde birden fazla motor bulunan gerekirse değiştirecek güvenilir bir esnaf, iyi bir aracı bulmanız lehinize olur. Tekrar geçmiş olsun.
1973 200
1976 280S
1983Şahin
1990Transit
1991Şahin
1993Toros,Kartal
1995R19
1997Tempra
1999E2200
2000Megane
2004Axor2523
2005Focus
2005 1840
2006307
2007R420
2008Civic
2012SpB
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2018 Saat 12:46
cvp için teşekkürler çıkma motor buldum benim motoru alıp üste 3bin istediler tabi çıkma motorun ruhsata işlenmesi indir bindirş yine 6 yı bulur sanırım
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2018 Saat 17:23
öncelikle aramıza hoşgeldin kardeşim. geçmiş olsun malesef düzğün işini layıkıyla yapan usta bulmak zor biraz. komple motormu bulduk sadece alt mı kardeşim 3000 tl ye . içilik ruhsata işleme felan 1500-2000 tl tutar dediğin gibi 6000 tl bulur sanırım. vakit varsa biraz daha araştır derim usta konusunda ankarada yardımcı olabiliriz kardeşim. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı ismailkaya Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 2005
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ismailkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2018 Saat 23:52
servisten fiyat al derim 
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2018 Saat 00:23
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

öncelikle aramıza hoşgeldin kardeşim. geçmiş olsun malesef düzğün işini layıkıyla yapan usta bulmak zor biraz. komple motormu bulduk sadece alt mı kardeşim 3000 tl ye . içilik ruhsata işleme felan 1500-2000 tl tutar dediğin gibi 6000 tl bulur sanırım. vakit varsa biraz daha araştır derim usta konusunda ankarada yardımcı olabiliriz kardeşim. 
 evet komple çıkma motor buldum 3bine birazdaha indirebilir gibi fiyatı belki ama o motoruda bi söktürüp baktırmak gerek
zaman konusunda sıkıntım yok tatil rezil oldu zaten biraz beklerim dediğin gibi  aslında blok kaynak ihtimalide varmış ama oyola başvurmıycam randıman vermiyomuş  aracı satıp kimsenin ahını alamam 
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2018 Saat 21:54
arkadaslar tekrar selamlar arabama cikma faturali motor almistim bu gun servisten aldim cok sukur eskisinden iyi gozukuyor aldigim motora hic tup takilmamisti benim tup aynen yeni motora takildi bu kol cikarma arti birde blok patlama cidden sıkıntili ismis neyze agzimiz yandi birkez bayram oncesi yine istanbula gidicem ama icimde korku kaldi kullanim sekli vs vs ne tavsiye edersiniz motorun filtreleri triger v kayisi antifitizi baski balatasi vs hepsi degisti saygilar
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2018 Saat 10:17
bununla geçmiş olsun hocam. şimdi takılan motor ne zamandır çalışmadığını bimediğimiz için bende tavsiye istanbula gidip geldikten sonra motor yağını filtresini ve antifirizi değiştirin. çok aşırı zorlamayın motor biraz kendine gelsin. başka bir sıkıntı yaşamazsınız inşallah. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2018 Saat 12:24
hepsi degisti hocam donuste tekrar degisime gerek varmi birde  benim asil sormak istedigim ortalama hiz ve devir konusunda nasil davranayim 

Düzenleyen venoma - 15 Ağustos 2018 Saat 12:26
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2018 Saat 12:43
şu nedenle gerek görüyorum kardeşim şimdi motor uzun süre yattıysa içinde kalan katılaşıyor yeni yağ koyunda motor içindeki biriken tortular çözülüyor buda ileriye dönük sıkıntı çıkarabilir. ortalama hız ve devir konusunda çok takılma bir sıkıntı olmaz 110-120 çok geçme 
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Çevrimdışı HasGur Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 53
Aracı : Civic, SuperB, Pug 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı HasGur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2018 Saat 13:35
Orjinalini yazan: venoma venoma Yazdı:

arkadaslar tekrar selamlar arabama cikma faturali motor almistim bu gun servisten aldim cok sukur eskisinden iyi gozukuyor aldigim motora hic tup takilmamisti benim tup aynen yeni motora takildi bu kol cikarma arti birde blok patlama cidden sıkıntili ismis neyze agzimiz yandi birkez bayram oncesi yine istanbula gidicem ama icimde korku kaldi kullanim sekli vs vs ne tavsiye edersiniz motorun filtreleri triger v kayisi antifitizi baski balatasi vs hepsi degisti saygilar

Güle güle kullanın...

Motor çok fazla yatmamış ise hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Motor numarasından şase numarasına ulaşarak aracın hurdaya çıkış tarihi tespit edilebilir.

Uzun süre yatmış motorlar çalıştırmadan önce 24 saat kadar 70 derece civarı bir sıcaklıkta bekletilerek yağdaki mumlaşmanın giderilmesi sağlanır ancak güzel ülkemde bunu bilen/yapan tek usta görmedim ! Bu 24 saat içinde motor ara ara elle çevrilir, süre dolumunda yağ ve filtresi değiştirlir. Marş dinamosu takılıp kompresyon ölçülür, yağ basıncı test edilir ve motor performansı iyi ise araca konur.

Motorun ne kadar yattığından emin değilseniz sonerkyl arkadaşın yazdıklarını mutlaka yapın. Motor içi olası korozyon ihtimaline karşı ilk 2-3 bin km rodaj kurallarına uygun kullanın. Yine korozyon etkisiyle yeni antifriz bir süre sonra tapalardan vs. kaçırmaya sebep olabilir, sık gözlem yapın ve sıvı seviyelerini düzenli kontrol edin.

Neye ne kadar harcadığınızı eklemeniz gelecekte problem yaşayacak diğer insanlara da yardımcı olacaktır.
1973 200
1976 280S
1983Şahin
1990Transit
1991Şahin
1993Toros,Kartal
1995R19
1997Tempra
1999E2200
2000Megane
2004Axor2523
2005Focus
2005 1840
2006307
2007R420
2008Civic
2012SpB
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2018 Saat 18:50
cevaplariniz icin tesekkur ederim donuste tekrar bi yagina filtresine  antifirizine baktiririm 
Maliyete gelince benim motoru komple aldilar cikma motoru 2750 ye verdiler araya bir tanidik girdi yoksa 3000 diyolardi 
2750 tl motor
750 tl sivilar triger seti  kayislar devridaim  gaz egzos vs vs
1000 tl iscilik 
Toplam 4500 geldi motorun kaydinida yaptiricam 1000 de o tutar sanirim
Bu kayit olayinda bilgisi olan varmi bu arada komple motor degilde sadece blok faturasi kestirsem avantajim olurmu  saygilar

MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2018 Saat 08:46
Motor değişimi sonrası araç tadilat proje yetkili bir makina mühendisine başvurmanız, onun düzenleyeceği ve tse ve mmo'ya onaylatıp size vereceği proje, motorun faturası, motor işçilik faturasıyla muayeneye gireceksiniz. Ek-1 belgesi, muayene evrakları ve önceki tüm belgelerle emniyete gidip ruhsatın 2 yaprağını da yenileyeceksiniz. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı venoma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2018 Saat 19:12
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

Motor değişimi sonrası araç tadilat proje yetkili bir makina mühendisine başvurmanız, onun düzenleyeceği ve tse ve mmo'ya onaylatıp size vereceği proje, motorun faturası, motor işçilik faturasıyla muayeneye gireceksiniz. Ek-1 belgesi, muayene evrakları ve önceki tüm belgelerle emniyete gidip ruhsatın 2 yaprağını da yenileyeceksiniz. 
Eyvallah usta cok tesekkur ederim 
Islemleri biraz bekleticem ekonomik nedenlerle yapinca detayli olarak yazarim forma saygilar
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 84 0 slckgms
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 84 0 feyyazbugan
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 504 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 136 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 170 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 142 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20902 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 690 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3373 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11678 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 535 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 213 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24816 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 235 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 137 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 241 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3068 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 366 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 340 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 254 0 cimenquantex
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English