Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Peugeot 206 1.4 Gaz Kelebeği Tamir Edilebilir mi?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Peugeot 206 1.4 Gaz Kelebeği Tamir Edilebilir mi?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı emoem Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Peugeot 206 Comfort 1.4
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Peugeot 206 1.4 Gaz Kelebeği Tamir Edilebilir mi?
    Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 12:35
Herkes Merhaba,
Peugeot 206  Comfort  1.4 Benzinli aracımda kendi kendine gaz verme sorunu var. Zaman zamanda yolda ilerlerken araç bir anda gaz yememeye başlıyor ve rolantide ilerliyor. Gaz pedalına yüklenmeme rağmen kesinlikle gaz yemiyor. Kontağı kapatıp açtığımda bazen gaz yemeye başlıyor fakat bazı zamanlarda ise bu sorunu çözmek için akü kutup başını söküp takmam gerekiyor. Hararet göstergesi arızalı idi. Termostatı değiştirerek  bu sorunu çözdük. Buji arızası veriyordu. Bujilerde değişti. Aracımda silkeleme sorunu da mevcut. Silkeleme sorunu da bujiler değiştikten ve yağ bakımı yapıldıktan sonra ortaya çıktı.  Araçta LPG takılı . Sorun hem LPG de hem de benzinde ortaya çıkıyor. Araçta arıza ışığı yanıyor. Birkaç tamirciye gösterdim. Gaz kelebeği (ya da boğaz kelebeği tam ayrımı nedir bilmiyorum) temizleyerek adaptasyon yapılıyor kısa bir süre idare etmesine rağmen sorun tekrarlıyor. Boğaz kelebeğinin değişmesi gerektiği söylendi. Ancak fiyatı bana göre çok yüksek. Bazı forumlarda bu parçanın onarılabildiğini söylüyorlar. Potansiyometresi değiştiriliyormuş sanırım. Ancak tamircim potansiyometrenin gaz kelebeğinin içinde olduğunu ve bu modellerde potansiyometrenin değişiminin denenemeyeceğini ve komple gaz kelebeğinin değiştirileceğini söylüyor.
Sorum şu arkadaşlar; Bu modeller için gaz kelebeği onarımı mevcut mudur? Yoksa komple değiştirmek mi gerekir?
Kesin bilgisi olan arkadaşlarımız cevaplarsa sevinirim.
Saygılarımla.

Fransız arabaları ne kadar kaliteli?
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 13:25
öncelikle armıza hoşgeldiniz. lpg araçlar karşılaşılan sık biri durum gaz kelbeğide kolay kolay arıza yapmaz ama bozulmuşta olabilir. tamiri mümkün deil heleki elektronik bir aksam içinde ve elektrik motoru malesef değişim şart hocam ama arızalıysa. Öncelik bu sorunu çözmek için lpg sistemi bir müddet pasif hale getirin benzinde binin ki aracın map ayarları düzelsin aracı öncelikle benzinde düzgün çalışmasını sağlayın size verilen fiyat ne kadar hocam. Çıkma temiz bakabilirsiniz daha uyguna gelecektir.

Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 13:51
Merhaba sonerkyl,
Hoşbulduk. Öncelikle cevabınız için teşekkürler. aslında sorun LPG taktırmadan önce de mevcuttu. LPG yi takıldıktan sonra da devam etti.  Tavsiyeniz üzerine yine de bir süre benzinde kullanmayı deneyeceğim. Zaten ben de şu gaz kelebeğinin nasıl bozulduğunu anlamış değilim. Arabalardan biraz anlasam deneme yanılma ile sorunu netleştireceğim ancak bu konuda bilgim olmadığı için ustaların söylediklerine inanmak durumunda kalıyoruz. Bana verilen fiyat 800TL gibi birşeydi. Çıkma parçalara da ne kadar güvenebilirim bilmiyorum. 

MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 16:29
Rica ederim hocam çıkma parçayı takınca zaten sizinki problemliye belli olur araç düzenli çalışmaya başlayacaktır. Dediğim gibi kolay kolay bozulan bir parça deil. Peki hiç bilgisayar bağlanıp arıza kodu felan bakıldımı hocam ?
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 18:25
Bence bobini de bir kontrol ettirin. Bahsettiğiniz arızalar bobinle de ilgili olabilir.bobin bozuksa bujiyide bozar. Belki buji arızasının nedeni de bobindir.

Düzenleyen talip206 - 05 Şubat 2018 Saat 18:27
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 18:57
pc ye baglandi ama ariza kodunun ne gosterdigini bilmiyorum açıkçası.  ariza kodunu sildiklerini biliyorum fakat kısa süre sonra  ariza ışığı tekrar yanıyor. bobin icin oto elektrikciye mi gitmem gerekir? ayrıca arabada titreme yoktu ne olduysa bujiler değişince aynı gün  titreme sorunu da ortaya çıktı.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2018 Saat 21:12
şu linkten arabamin durumunu izleyebilirsiniz https://youtu.be/Gx447qpqr2w

Çevrimdışı cuneytkad Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 2000 206 1.6 xs 8v benzinli
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2018 Saat 22:59
öncelikle geçmiş olsun hocam. aynı sorun bire bir olmasa da bende de var. araçla yolda giderken özellikle soğukken rölantide bildiğin 2000-3000 devirlerde gaz veriyor araba. gaza hiç basmıyorum ısınana kadar böyle gidiyor. trafik ışıklarında durunca herkes bana bakıyor. dip gaz yapmışcasına bağırıyor araç. motor ısınınca geçiyor ama arabanın çekişi de düştü. sanırım aynı sebeplerden dolayı oluyor.

herkes bilir ki 206 çok seri arabadır. işte arabamdaki o serilik kayboldu. yarım gaz yapınca delirmişcesine şahlanan araba gazı sona dayadığım halde naz napıyor gibi. uykularımı kaçırıyor bu durum. 10 ustaya gittim 9 u boğaz kelebeği dedi. 10. usta motor inecek dedi;) ben de 9 usta diyorsa vardır bildikleri diyerekten değiştirdim boğaz kelebeğini. temizletmek geçici çözüm oluyor çünkü arkadaşlarımın da başına geldi boğaz kelebeği mevzusu.
neyse kelebeği değiştirdi usta. aldım arabayı yine gidiyorum yine yaptı aynısını. çekişte düşme var. yine rölantide bağırıyor araba. akşam aradım ustayı anlattım durumu. bilgisayara baglayalim bakalım dedi. (madem öyleydi niye en başta bakmadın diyemedim ama neyse)

şimdi bu sorunla karşılaşan çok arkadaş var forumda ama hepsi gaz kelebeğiyle çözmüş sorunu sanırım. benim sorunuma kelebek değişimi çare olmadı malesef. aynı yöntemi izleyip de sorun çözen arkadaşlar var mı? gel tekrar bakalım dedi ama deneme yanılma metoduyla sorun çözmeye ne vaktim var ne de param. bilgisayara bağlasa sorun kesin olarak çıkıyor mu?

ezbere konuşan usta çok var malesef. kim veriyor bunlara ustalık belgesini bilmiyorum. arabaya bakmadan bujilerden diyen var baskı balatadan çekiş düşer diyen var. bir kaçı bujiden çekiş düşmez de dedi. biri ben karşıdan gelirken anladım sorunu motor inecek diyor. ben mi buluyorum boylelerini yoksa gerçek ustalar çok mu azaldı.

biraz dağınık ve uzun yazdım kusura bakmayın. çok canımı sıkıyor arabanın durumu binesim gelmiyor arabaya. başına böyle sıkıntılar gelen ve sorunu çözen arkadaşlardan yardım bekliyorum.
saygılarımla.
206 1.6 xs 2000 model 8v benzinli
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2018 Saat 09:20
Orjinalini yazan: cuneytkad cuneytkad Yazdı:

öncelikle geçmiş olsun hocam. aynı sorun bire bir olmasa da bende de var. araçla yolda giderken özellikle soğukken rölantide bildiğin 2000-3000 devirlerde gaz veriyor araba. gaza hiç basmıyorum ısınana kadar böyle gidiyor. trafik ışıklarında durunca herkes bana bakıyor. dip gaz yapmışcasına bağırıyor araç. motor ısınınca geçiyor ama arabanın çekişi de düştü. sanırım aynı sebeplerden dolayı oluyor.

herkes bilir ki 206 çok seri arabadır. işte arabamdaki o serilik kayboldu. yarım gaz yapınca delirmişcesine şahlanan araba gazı sona dayadığım halde naz napıyor gibi. uykularımı kaçırıyor bu durum. 10 ustaya gittim 9 u boğaz kelebeği dedi. 10. usta motor inecek dedi;) ben de 9 usta diyorsa vardır bildikleri diyerekten değiştirdim boğaz kelebeğini. temizletmek geçici çözüm oluyor çünkü arkadaşlarımın da başına geldi boğaz kelebeği mevzusu.
neyse kelebeği değiştirdi usta. aldım arabayı yine gidiyorum yine yaptı aynısını. çekişte düşme var. yine rölantide bağırıyor araba. akşam aradım ustayı anlattım durumu. bilgisayara baglayalim bakalım dedi. (madem öyleydi niye en başta bakmadın diyemedim ama neyse)

şimdi bu sorunla karşılaşan çok arkadaş var forumda ama hepsi gaz kelebeğiyle çözmüş sorunu sanırım. benim sorunuma kelebek değişimi çare olmadı malesef. aynı yöntemi izleyip de sorun çözen arkadaşlar var mı? gel tekrar bakalım dedi ama deneme yanılma metoduyla sorun çözmeye ne vaktim var ne de param. bilgisayara bağlasa sorun kesin olarak çıkıyor mu?

ezbere konuşan usta çok var malesef. kim veriyor bunlara ustalık belgesini bilmiyorum. arabaya bakmadan bujilerden diyen var baskı balatadan çekiş düşer diyen var. bir kaçı bujiden çekiş düşmez de dedi. biri ben karşıdan gelirken anladım sorunu motor inecek diyor. ben mi buluyorum boylelerini yoksa gerçek ustalar çok mu azaldı.

biraz dağınık ve uzun yazdım kusura bakmayın. çok canımı sıkıyor arabanın durumu binesim gelmiyor arabaya. başına böyle sıkıntılar gelen ve sorunu çözen arkadaşlardan yardım bekliyorum.
saygılarımla.

hocam gerçekten düzğün usta bulmak zor bu zamanda hepsi ayrı bir telden çalıyor. facebook grupbunda yağmur oto çok öneriyorlar üyeler antalyada  isterseniz gidip bir görüşün 0242 221 18 80 siz yapılacak gerekli şeyleri yaptırmışsınız ama başka bir sorun var gibi. birde ecu soketleri kontrol edildimi?
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2018 Saat 11:52
cüneyt bey merhaba,
size de geçmiş olsun. ben de sizin gibi birden çok tamirciye (söz de tamirci. parça tamir etmekten çok doğrudan parçayı değiştiren ezberci tipler) aracı gösterdim. hepsi de boğaz kelebeği değişecek dedi. ancak bunu söylemeden önce bu arabada bir hava kaçağımı var?borularında çatlak patlak mı var? ne bileyim sensörlerde  mi sıkıntı var falan filan bakmadan doğrudan boğaz kelebeği değişecek diyorlar. ben de bir türlü kendimi boğaz kelebeği değiştirerek bu sorunun çözüleceğine inandıramıyorum ve bu yüzden araca halen daha aynı şekilde biniyorum ki sizin örnekte gördüğüm gibi boğaz kelebeğini değiştirerek binbir zorlukla kazandığınız paranız boşa gitmiş ve bunun gibi örnekler internette çok. ustalar bu parçayı değiştirmeden önce daha önce kullanılmış ve sağlamlığından emin olunan bir boğaz kelebeği ile test edemiyorlar mı anlamıyorum (belki bunu yetkili servisler yapıyorlardır). 
yaptığım araştırmalarda bu sorunun ısı sensörlerinden birinin bozuk olmasından da kaynaklı olabileceği yazıyordu. daha önce hararet müşürünü değiştirerek bu sorunu çözenleri okumuştum. benim de termostatım bozuktu ve değiştirdim fakat sorunum çözülmedi. sizde de bu şekilde bir durum var ise bunları kontrol ettirin isterseniz. 
İzmir de yaşıyorum fakat inanın ki  arabayı kime emanet edeceğimi bilemiyorum.
Forumdaki arkadaşlarıma soruyorum. İzmir de bu işi nokta atışı çözebilecek bir servis mevcut mudur?
Bir de aracımın sorunları ile ilgili bir döküman hazırlamıştım. bu dökümandaki satıları da aşağıya kopyalıyorum.
Aracım 2008 Model Peaugeot 206 Comfort 1.4 Benzinli. Aracımda kendi kendine gaz verme problemi mevcut. Araçta LPG mevcut fakat bu durum LPG taktırmadan önce de vardı.
Araç zaman zaman şiddetli (1500-2000 devire kadar gaz verme-bırakma)  zaman zamansa daha az şekilde kendi kendine gaz veriyor. 
Boğaz kelebeği 2-3 kere temizlendi ve sıfırlandı fakat sorun tekrarlıyor.
Rolantide çalışırken stop etme sorunu da mevcut. Ancak stop etme her zaman gerçekleşmiyor. 
Araçta kendi kendine gaz verme sorunu ile birlikte gaz yememe problemi oluşuyor. Gaza ne kadar basarsam basayım devir yükselmiyor, araç rölantide gidiyor. 
Aracın akü kutup başını sökerek kontağa basıyorum (kondansatörleri de boşaltarak sıfırlamak için) ve sorun çözülüyor. Araç gaz yemeye başlıyor ancak sorun kısa bir süre içerisinde tekrarlıyor.
Arıza ışığı sürekli yanıyor fakat bazen araç normal şekilde çalışıyor ve arıza ışığı sönüyor(nadiren). 
5-6 ay önce araç bu kadar sık sorun yaratmıyordu fakat klima çalıştırıldığında arıza hemen ortaya çıkıyordu.
Hararet göstergesi arızalıydı. Termostatı değiştirerek gösterge sorununu çözdük fakat sorun devam ediyor. 
Kendi kendine gaz verme problemi ortaya çıktığında araç aşırı derecede gürültülü çalışıyor (dizel araç gibi) Eğer o anda bir rölanti sorunu yaşamıyorsam bu gürültüde ortadan kayboluyor. Bunu 3 farklı videoya çektim. Videolar şu adreslerde mevcut : 

1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2018 Saat 11:57
Orjinalini yazan: emoem emoem Yazdı:

cüneyt bey merhaba,
size de geçmiş olsun. ben de sizin gibi birden çok tamirciye (söz de tamirci. parça tamir etmekten çok doğrudan parçayı değiştiren ezberci tipler) aracı gösterdim. hepsi de boğaz kelebeği değişecek dedi. ancak bunu söylemeden önce bu arabada bir hava kaçağımı var?borularında çatlak patlak mı var? ne bileyim sensörlerde  mi sıkıntı var falan filan bakmadan doğrudan boğaz kelebeği değişecek diyorlar. ben de bir türlü kendimi boğaz kelebeği değiştirerek bu sorunun çözüleceğine inandıramıyorum ve bu yüzden araca halen daha aynı şekilde biniyorum ki sizin örnekte gördüğüm gibi boğaz kelebeğini değiştirerek binbir zorlukla kazandığınız paranız boşa gitmiş ve bunun gibi örnekler internette çok. ustalar bu parçayı değiştirmeden önce daha önce kullanılmış ve sağlamlığından emin olunan bir boğaz kelebeği ile test edemiyorlar mı anlamıyorum (belki bunu yetkili servisler yapıyorlardır). 
yaptığım araştırmalarda bu sorunun ısı sensörlerinden birinin bozuk olmasından da kaynaklı olabileceği yazıyordu. daha önce hararet müşürünü değiştirerek bu sorunu çözenleri okumuştum. benim de termostatım bozuktu ve değiştirdim fakat sorunum çözülmedi. sizde de bu şekilde bir durum var ise bunları kontrol ettirin isterseniz. 
İzmir de yaşıyorum fakat inanın ki  arabayı kime emanet edeceğimi bilemiyorum.
Forumdaki arkadaşlarıma soruyorum. İzmir de bu işi nokta atışı çözebilecek bir servis mevcut mudur?
Bir de aracımın sorunları ile ilgili bir döküman hazırlamıştım. bu dökümandaki satıları da aşağıya kopyalıyorum.
Aracım 2008 Model Peaugeot 206 Comfort 1.4 Benzinli. Aracımda kendi kendine gaz verme problemi mevcut. Araçta LPG mevcut fakat bu durum LPG taktırmadan önce de vardı.
Araç zaman zaman şiddetli (1500-2000 devire kadar gaz verme-bırakma)  zaman zamansa daha az şekilde kendi kendine gaz veriyor. 
Boğaz kelebeği 2-3 kere temizlendi ve sıfırlandı fakat sorun tekrarlıyor.
Rolantide çalışırken stop etme sorunu da mevcut. Ancak stop etme her zaman gerçekleşmiyor. 
Araçta kendi kendine gaz verme sorunu ile birlikte gaz yememe problemi oluşuyor. Gaza ne kadar basarsam basayım devir yükselmiyor, araç rölantide gidiyor. 
Aracın akü kutup başını sökerek kontağa basıyorum (kondansatörleri de boşaltarak sıfırlamak için) ve sorun çözülüyor. Araç gaz yemeye başlıyor ancak sorun kısa bir süre içerisinde tekrarlıyor.
Arıza ışığı sürekli yanıyor fakat bazen araç normal şekilde çalışıyor ve arıza ışığı sönüyor(nadiren). 
5-6 ay önce araç bu kadar sık sorun yaratmıyordu fakat klima çalıştırıldığında arıza hemen ortaya çıkıyordu.
Hararet göstergesi arızalıydı. Termostatı değiştirerek gösterge sorununu çözdük fakat sorun devam ediyor. 
Kendi kendine gaz verme problemi ortaya çıktığında araç aşırı derecede gürültülü çalışıyor (dizel araç gibi) Eğer o anda bir rölanti sorunu yaşamıyorsam bu gürültüde ortadan kayboluyor. Bunu 3 farklı videoya çektim. Videolar şu adreslerde mevcut : 

EK olarak araçta bujiler değişti. Ayrıca yağ ve filtre bakımlarını yaptırdım. Aracı aldığımda araçta titreme olduğunu fark ettim. bu durum neden oluştu anlamadım. o kadar canım sıkkın ki ustalarla uğraşasım yok.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2018 Saat 12:50
sonerkyl ve emoem hocam tesekkur ediyorum. goruyorum ki ustadan yana dertli olanların sayısı azınsanmayacak derecede fazla. zaten bizi üzen araba değil aslında bu işi nokta atışı yaparak çözecek ustalar çok az. iş güç nedeniyle inanın arabayı yıkatmaya götüremiyorum. haftaya yıllık izine ayrılıcam o zaman yağmur otoya gideyim. guruptan baktım herkes övüyor.

emoem hocam sorunumuz seninle buyuk ihtimal aynı. bende arıza lambası filan yanmıyor ama diğer bahsettiklerin bende de oluyor. bu durumdan dolayı inan çok huzursuzum arabaya daha çok zarar verir diye mümkün olduğunca binmemeye çalışıyorum. düzgün bir usta bulursam ve sorunum çözülürse mutlaka size de sebeplerini detaylıca anlatırım. eğer bu tip sorunu olup da çözen arakadaşlar varsa da yardımlarını bekliyoruz..
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2018 Saat 13:10
Cüneyt Bey
Bilgilendirmenizi bekliyorum olacağım. Lütfen foruma yazmayı unutmayın. En azından bizim sorunlarımızı yaşayanlar da tecrübelerinizden faydalanmış olurlar.
Saygılarımla.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2018 Saat 17:14
Orjinalini yazan: emoem emoem Yazdı:

Cüneyt Bey
Bilgilendirmenizi bekliyorum olacağım. Lütfen foruma yazmayı unutmayın. En azından bizim sorunlarımızı yaşayanlar da tecrübelerinizden faydalanmış olurlar.
Saygılarımla.

hocam bugün saglam diye referans verilen bir ustaya gittim. kaputu açar açmaz şu hava akışmetresine giren hortuma baktı. dibinden çatlak o hortum. hortumla oynadı ve arabanın anında çalışma şekli ve sesi değişti. dedim çekişe etki eder mi bu abi zaten motor hava almıyor ki sadeve benzin aliyor yakit-hava dengesiz karisinca da haliyle cekis duser gitmez dedi. 2 hortum var orda ikisi de çatlak. biraktim araci yarin alacaklar gozumle gordum sorun muhtemelen ordan. biraz arastrdim hava akismetresi konusunu da sorunlar birebir bende de oluyordu. yarin alicam arabayi kontrol edicem tekrar bakalim hakikaten ordan mi ama gordugum kadariyla orda sorun vat. siz de göz ucuyla bi bakın oralara isterseniz belki buna benzer bir sorundur. inşallah böyle basit şeylerdir yani.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2018 Saat 19:00
merhaba cuneyt bey
geri bildiriminiz icin tesekkurler.
araci yarın alacağım demişsiniz. son durum nedir öğrenebilir miyim? sorununuz duzeldi mi?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2018 Saat 19:22
merhabalar hocam aracı yarım saat önce aldım. sıkışık trafik ve aşırı yağmur var antalya’da o yüzden tam denemeye fırsatım olmadı ama rolantide gaz verme olayı kesilmiş. yolda gelirken biraz dalagalanma oldu ama onu soğukken çoğu araç yapıyor diye biliyorum. aracın sesi de değişmiş. yuksek hızlarda deneyenedim ama ilk fırsatta deneyip yazacağım. sizin sorununuzda değişiklik var mı?
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2018 Saat 17:25
cüneyt bey merhaba
ben aracıma henüz müdahale ettirmedim. size söylenildiği gibi 3 tamirci de gaz kelebeği değişecek diyor. pahalı bir parça olduğu için bunu değiştirmeden önce tüm kontrollerin yapıldığında emin olmak istiyorum. bu yüzden sizden gelecek geri dönüşleri önemsiyorum. aynı zamanda internette nedenleri araştırmaya devam ediyorum.
bildiğiniz gibi arabada rolanti dalagalanması ve gaz yememe problemleri oluşuyor. ben akü kutup başını sökerek bir süre bekledikten sonra tekrar kutup başını taktığımda araba gaz yemeye başlıyor (araç hafızası sıfırlanıyor sanırım. çünkü saat ve tarih ayarları sıfırlanarak oto teypte CD çalmaya başlıyor. ). Bunun nedenine tam olarak cevap alabilsem gerekli müdahaleyi yaptıracağım ancak bu devirde para zor kazanılıyor. doğrudan parçayı değiştir olmadı başka bir parçadanmış şeklinde bir yaklaşımla karşı karşıya kalmak istemiyorum.
bu yazdıklarımı okuyan ustalar diyorlardır ki: "adama söylemişler parça değişcek diye değiştirmiyor gelmiş burada sızlanıyor." Bende kendilerine diyorum ki Cüneyt Bey e de 9 ayrı usta gaz kelebeği değişecek demiş ve değiştirmiş fakat sorunu hortum çatlağından çıkmış. bunun gibi örnekler internette çok. 
Gerçekten bilgisi olan ustalar var ise lütfen öncelikle kontrol edilmesi gereken parçaları sırasıyla yazsınlar. 
Saygılarımla.

Düzenleyen emoem - 27 Şubat 2018 Saat 17:28
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2018 Saat 23:33
yazdıklariniza noktasina kadar katiliyorum. az once kardesimden donerken yine gaz verdi. kesiciye girecek nerdeyse. butun site uyandi. tamam sogukken hadi biraz dengesizlik olur rolantide ama bu başka birşey. inanin sinirden her gun gidip geldigim yolu karistirdim. o ani yakalabilsem videoya cekecem izleyenler eminim hayret edecektir.

emme manifoldundan motor ust kapagina giden borulari degistirdi usta. hatta o gun dedim ki bilgisayara bagla baska biseyi varsa beni ara onu da yapalim dedim. bagladim bi sikinti yok dedi. acaba tum detaylari sadece peugeot pp2000 mi gosterir. yoksa her ariza tespit cihazi ayni seyi mi gosteriyor bilmiyorum. kaldi ki ariza isigim da hic yanmadi.

bu soruna oksijen sensoru sebep olur diyen var baski balata diyen var sensor arizasi ama hangisi bakmak lazim diyen var. bobinden diyen var bujiden diyen var. nette her gun her dakika arastiriyorum sorunlari.

rolanti sorunu neyse de cekisten dusmesi cok sinirimi bozuyor arabaya binesim gelmiyor. ben baski balatada yogunlasmaya basladim acikcasi. paradan gectim artik sorunu cozecek biri olsa hic uzulmem verdigim paraya.

sizin soruna gelince eger gosterdiginiz usta cok israr ediyorsa kelebekte bastan anlasin. eger sorun duzelmesze para vermem deyin. malesef alin teri emege saygim sonsuz ama artik ben de en bastan boyle konusmayi dusunuyorum. cok bunladim artik. cuma gunu cok iyi denilen ve sadece peugeot araclara bakan tamirciye gidicem bakalim onlar ne diyecek. bu isi halledene kadar bana uykular haram oldu. insallah sizinki de hallolur en kisa zamanda. ben cok takiyorum kafama boyle seyleri.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı emoem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2018 Saat 11:08
Cüneyt Bey,
Geçmiş olsun. Baştan anlaşmak fikri güzel ancak hiçbir servisin bunu kabul edeceğini düşünmüyorum. Bence servisler tarafından arızalı bir ürün yerine konsinye (sağlamlığından emin olunan ikinci el ürün) bir ürün takılmalı ve müşteri bir süre bu ürün ile aracını test etmeli. sorunun düzeldiğinden emin olunduktan sonra bu ürün aynı servis tarafından yenisi (sıfır ürün) takılarak değiştirilmeli. Konsinye ürünün test amaçlı kullanılması süresince de müşteriye bu ürün baştan fatura edilebilir (servisin kendini garantiye alması için) ve ürün yenisiyle değiştirildiğinden yeni ürünün fiyatından bu tutar düşürülür. Ama burası Türkiye. Ne kadar konuşsak anlatamayız derdimizi. Anladığım kadarıyla şimdiye kadar yaklaşık 1000 TL ödediniz fakat sorununuzda hiçbir düzelme olmadı. Bu durumunuz umarım ustalarımızın vicdanına dokunurda servis politikalarını ona göre düzenlerler. Allah sabır versin. Bende araca müdahale ettirdiğimde burada tecrübelerimi paylaşacağım. Lütfen sizde tecrübelerinizi paylaşmaya devam ediniz.
Saygılarımla.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cuneytkad Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2018 Saat 12:39
tekrar merhaba. bu dediğimi tabiki yapacak usta varsa bile ćok azdır. zaten sanayide bunun cümlesini bile kurdurtmazlar adama. cok guvenilir ve isinin ehli bir usta bulmak lazim ki zaten bulsak sorun ortadan kalkiyor. nasil olacak bilmiyorum valla iyice umutsuzluga kapilmaya basladim.

dediğiniz gibi 1000 liraya yakin para harcadim ve sorunum düzelmedi. ciddi ciddi baski balatadan supheleniyorum ama rolantide o kadar kendi kendine gaz vermeyi baski balata bitmesi yapar mi ondan emin olamiyorum. cuma izinliyim ve sadece cumayi bu işe ayirdim. butun gun antalya da onerilen ustalari tek tek gezicem ta ki bu sorun halledilene kadar. baski balata degisr de sorun devam ederse madden ve manen biterim cunku. insallah isler uzamaz ve sorunumuz bir an once cozulur. saygilarimla...
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 34 0 slckgms
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 44 0 feyyazbugan
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 461 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 132 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 169 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 133 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20888 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 685 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3372 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11674 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 534 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 210 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24811 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 231 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 136 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 240 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3065 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 358 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 337 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 253 0 cimenquantex
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English