Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Dijital klima sol sıcak sag soğuk üflüyor
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Dijital klima sol sıcak sag soğuk üflüyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı eeccaa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 307 1.6 HDI Feline
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Mart 2017 Saat 14:13
Sevindim, uğraştığınıza değmiş. Benim görselden yoksun, şunun sağı bunun solu anlatımım işe yaradıysa ne mutlu. Evet o vidayı sökmek takmak herkesin harcı değil gerçekten. Ben de belki bir saatten fazla uğraşmıştım 1,5 yıl önce. Akşam oldu, hava soğudu, telefon ışığında tam kabustu. Ben sizde o ışığı görünce baştan korkutmak istemedim :)

Tamir kitini de uygulasanız tam garanti olurdu. O kit 80 TL falan şimdi. Ama üç parçayı, sol-sağ sıcaklık ve yönlendirme dişlilerini almış oluyorsunuz. Bizim 307'de soldan 2 yıl önce sağ taraf bozulmuştu. Sağdaki ikisi daha sık sorun çıkarıyor.

Sıcaklık dişlileri ayar değişikliği yapıldığında motor döndükçe dişli tık tık atlayarak ses çıkarıyor. Ayar klapesi tam açılıp kapanamadığından hava üflerken devamlı ıslık sesi duyuyorsunuz. Haliyle tam sıcak ya da tam soğuk üfleyemiyor. Yönlendirmede genelde motorda boşa dönme oluyor. Yüze üflerken ayaklara ayarlıyorsunuz ama yüze üflemeye devam ediyor gibi sorunlarla kendilerini belli ediyor bu arızalar.

Umarım yağ işe yarar. Plastik dişliler için beyaz gres öneriliyordu. Ondan sprey şeklinde alıp sıkmıştım. Belki sorun çıkarmaz ama gerekirse de kiti alıp ikinciye çok daha kolay sökersiniz emin olun.

Motor üzerindeki dişliyi alttan düz tornavida kanırtınca tık diye atıyor. Konsol üstündeki dişli de derinde ve yağlı olduğu için elle çıkarmak zor. Pense ile çok sıkmadan tutup dışa çekince kolayca çıkıyor. Bir de anlamadığım şekilde tamir kitindeki sıcaklık ayar dişlilerin ortasındaki çıkıntıyı keserek ya da törpüleyerek kullanabiliyorsunuz. Yani bizim 2008 307'ye cuk oturmadı. Belki başka modellere oturuyordur. Sonuçta zor bir işlem değil ama orijinal parça diye alıp şok yaşamasın alacaklar :) Ondan yazmak istedim. Bu işe girişeceklere olabildiğince yardım olsun sayenizde. Çünkü bilerek işe girişmek bambaşka oluyor.

Düzenleyen eeccaa - 25 Mart 2017 Saat 14:17
eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline
Çevrimdışı sckn22 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 307 1.6 hdi premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sckn22 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Mart 2017 Saat 02:17
Tamir kitini şu yüzden almadım öncelikle bu işi becerebileceğimden emin değildim. Önce açıp sorunu bulabilecekmiyim diye elimde parça olmadan söktüm. Söktükten sonra baktım ki benim dişlilerde problem yok. Yalnız konsoldaki 1 veya 2 dişli yan yana çok hafif bir sıyırma vardı. Zaten motor kilitlenmişti dönemiyordu. Büyük ihtimal tozdan ve uzun süre kışın sıcakta çalıştı ayar değişikliği yapmamaktan sıkıştı. 

Dediğiniz gibi tamir kiti ile değiştirmek daha garanti neyse ki nasıl yapıldığını öğrendik bir daha olursa bakacağımız yeri biliyoruz artık LOL  tek sorun konsoldaki dişli olur oda çekince geliyor diyorsunuz. Bu işlemi sanayi veya serviste yaptırmaya kalksak ustanın insafına kalır. Servo motoru değiştirdim yok dişliler sıyırmış vs diyecek büyük ihtimal nasıl olsa anlamıyor insanlar 200 300 liradan aşağı masraf çıkarmazlar. O yüzden bazen insanının elinin bu tarz şeylere yatkın olması hayat kurtarıcı olabiliyor.

Başıma geldi bizim arabalarda blaupunkt 5 li cd çalar var bir gün sapıttı. Sonradan aklıma geldi plastik aksam ses yapmasın diye konsola slikon sprey sıkmıştım büyük ihtimal teybin tuşlarına da geldi. Sesi açma tuşunu çevirdiğinde önce kısıyor sonra açıyor. Radyo tuşları sapıttı. Götürdüm sanayiye fiyatını da sormadım söküp bakmamız lazım dedi. Bıraktım aracı 15dk sonra aradı usta gel hazır dedi. Gittim sorun neymiş dedim? Açtım içini temizledim sıkıntı yok dedi. Nedir borcum diye sordum? 80tl dedi. Biraz söylendim verdim parasını. Teyip kaç para be kardeşim insanda azcık vicdan olur. Tamam emek sarf ediyorsun olması gereken 25 30 lira. 15dk temizlemeye 80 lira istiyorsun. Triger kayışını 150 liraya değiştiriyor adamlar yarım gün uğraşıyorlar. Onlar böyle yaptıkça bizde böyle kendimizi geliştiriyoruz iyi oluyor aslında LOL
Çevrimdışı Gokcesel Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : 307 HDi Premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gokcesel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Mart 2017 Saat 18:45
Elinize sağlık yapabildiyseniz ne mutlu size. Umarım benim de ihtiyacım olmaz bu yazılanlara LOL
Çevrimdışı sckn22 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307 1.6 hdi premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sckn22 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2017 Saat 17:13
Bi süre sonra tekrar sadece sicak üflemeye basladi. Ayni yeri soktum motor konsoldaki disliyi asindirmis. Konsoldaki disliyi sokmeye calistim ancak cikacak gibi durmuyor tamir kiti siparisi verdim. Konsoldaki disliyi söküp mü monte edicez yoksa üstüne mi?

Kosoldaki dişlinin son hali çıkarmaya çalışırken iyice bozuldu

Düzenleyen sckn22 - 28 Nisan 2017 Saat 17:22
Çevrimdışı lASLAN307 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 307 1,6 HDİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı lASLAN307 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2017 Saat 13:30
Aynı sorun bendede var sol taraf sıcakta takılı kaldı sağ taraf sorun yok şuan sağ tarafdakinin tamir kitini görüyorum ama sol tarafı söktüm baktım orda tamir kiti takılı bir yer göremedim galiba biraz daha yukarda bu tamir kiti alınca sorun kalkıyormu? ben yaza girerken usta eliyle ayarladı konsoldan sıcak soguk yaptık sorun yoktu tabi 3 ay sogukta kalınca galiba mekanizma yine aynı şeyi yapıyor usta yön veren motorlarda bişey yok demişti çalışıyorlar demişti.

Çevrimdışı eneserhat Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 42
Aracı : PEUGEOT 307 SW 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eneserhat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kasım 2017 Saat 17:12
İstanbul'da (avrupa yakası) bu işlemi yapacak bir yer veya bir kişi tavsiye eder misiniz? 

Çevrimdışı Orçun.Dmr Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Orçun.Dmr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2020 Saat 22:25
Arkadaslar bildiginiz uzere ilk nesil makyajsiz kasa 307 ler de cift bolge olayi yok, aracim da soyle bir sorun var. Klimayi aciyorum sag taraf soguk sol taraf sicak ufluyor, teyp ustunde ki izgaralar dahil sag taraf soguk sol taraf sicak. Soguktan sicaga alinca hicbir problem yok iki taraf da sicak ufluyor ama  sicaktan soguga alip klimayi actigim da tekrar eski haline dönüyor. Problem nedir bilen var mı? 
NOT:  Aracim makyajsiz kasa 2005 model manuel klima.
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...
Çevrimdışı Ayazayhankrp Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2003
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ayazayhankrp Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2020 Saat 17:20
Merhaba arkadaslar yeni forum olusturamadim bende bu yorumlarin altina yazmak istedim . Elimde 2003 model 206 cc var . Klima sorunu yaşıyorum . Klıma bir ara bir çalışır bir çalışmaz oldu sonrasında tamamen çalışmadı yani ne soguk nede sıcak üfleme yapmıyor. Klımayı calısır duruma getırdıgımde fan motorunun dönmedıgını gordum sıgortalara baktım sorun yok kablolarına baktım herhangı bır yanma gıbı bıseyler yok fan motorunu soktum resıstansı cıkardım fan motorunu 12 volt bor elektrıge bagladım calıstı . İçini tozunu iyce temizledim yalnız resistansı test edemedim elektronık kartın bulundugu bolumu slıkonumsu bırseyle kapatmıslar yanık olup olmadıgına bakamadım . Sorun resıstanstan olabılır mı hiç bir sekılde ufleme yok ama klıma ısıkları yanıyor yukseltıp düşüre biliyorum devreye gırdıgı bellı oluyor . Bu arada klıma otomatık şimdiden tesekkur ederım
Çevrimdışı Orçun.Dmr Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Orçun.Dmr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2020 Saat 02:38
Orjinalini yazan: Orçun.Dmr Orçun.Dmr Yazdı:

Arkadaslar bildiginiz uzere ilk nesil makyajsiz kasa 307 ler de cift bolge olayi yok, aracim da soyle bir sorun var. Klimayi aciyorum sag taraf soguk sol taraf sicak ufluyor, teyp ustunde ki izgaralar dahil sag taraf soguk sol taraf sicak. Soguktan sicaga alinca hicbir problem yok iki taraf da sicak ufluyor ama  sicaktan soguga alip klimayi actigim da tekrar eski haline dönüyor. Problem nedir bilen var mı? 
NOT:  Aracim makyajsiz kasa 2005 model manuel klima.

Herkese selamlar, benim yaşadığım sıkıntının sebebi klima gazının bitmiş olması ve doğru düzgün devir daim yapamadığından dolayı soğutmaması. Gaz bastırdıktan sonra hiçbir problem kalmadı, klimayı açınca aracın içini buz gibi yapıp üşütüyor artık. Aracın da böyle bir sıkıntı yaşayanlar klima gazını kontrol ettirsinler. Yakın bir zaman da ise manuel olan klima panelini dijital panele çevirecem inşallah. 

Düzenleyen Orçun.Dmr - 29 Mayıs 2020 Saat 02:39
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 33 0 slckgms
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 43 0 feyyazbugan
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 460 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 132 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 169 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 133 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20888 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 685 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3372 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11674 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 534 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 210 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24811 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 231 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 136 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 240 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3065 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 358 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 337 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 253 0 cimenquantex
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English