Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - motor yağ kapağından gelen duman :(
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

motor yağ kapağından gelen duman :(

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı atlasbm Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : Peugeot 307 1.4 HDI XR
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: motor yağ kapağından gelen duman :(
    Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2012 Saat 16:49
S.A. arkadaşlar
Aracımı satılığa çıkarmıştım ve alıcı olan arkadaş ustasına götürdüğünde motor bitik dedi. halimi siz düşünün artık :( gerekçesi de yağ kapağını açtığında oradan gelen duman ve yağ çubuğunu çektiğinde gelen duman. :( kendi ustama sorduğumda her dizel araçda belirli bir oranda duman olacağı idi. ama diğer usta motor bitik diyip geçti :( yaptığım araştırmalarda da birçok araba da bu durumun olduğu ve sorun olmadığı idi. işin gerçeği ikilemde kaldım :( kimsenin ahını almak istemem araç satlık sonuçta. bir arıza değilse boşuna motor u da açtırmayayım. Aracım 2004 model 1.4 HDI . 122 bin km de. yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Çevrimdışı soneroo Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 42
Aracı : Ford Focus 1.6 benzinli
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı soneroo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2012 Saat 21:54
aracınızı çalıştırdığınız andan itibaren motor yağınız motor içerisinde bulunan hareketli parçaları arasında dolaşarak olası aşınmaları önler dolayısıyla bu dolaşım sırasında aracınızın motoruda ısınmış olur  ve ısınan motorda dolaşan yağ da ısınır .Sonuç olarak sıcak motor sıcak yağ demektir ve yağ kapağı açıldığında duman çıkması gayet normal bir durumdur.
Ford Focus 1.6 Trend Pk (2006)
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2012 Saat 21:59
Duman gelir ve normaldir.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 04:32
çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. yüreğime su serptiniz. yağ çubuğunu çektiği zaman oradan da biraz duman geliyordu bu da normal midir acaba. bazı arkadaşlar yağ çubuğunu çektiğiniz zaman duman gelmemesi lazım gibi sözler söylemişlerdi. aracımın çekişinde , ilk marşda herhangi bir sorunu yok. eğer ki bu duman normal ise maalesef işinde çok da iyi olmayan ustanın kurbanı olmuş oluyoruz :( yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok tşkler.
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 08:27
Orjinalini yazan: atlasbm atlasbm Yazdı:

çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. yüreğime su serptiniz. yağ çubuğunu çektiği zaman oradan da biraz duman geliyordu bu da normal midir acaba. bazı arkadaşlar yağ çubuğunu çektiğiniz zaman duman gelmemesi lazım gibi sözler söylemişlerdi. aracımın çekişinde , ilk marşda herhangi bir sorunu yok. eğer ki bu duman normal ise maalesef işinde çok da iyi olmayan ustanın kurbanı olmuş oluyoruz :( yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok tşkler.

Normaldir ama dumanin miktari da onemlidir. Benim bahsettigim sadece farkedilebilir bir duman isedir. Yani cok az bir duman ise normaldir.
Çevrimdışı furkan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
08 - Mart - 1984

Yaşı : 40
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı furkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 11:43
yağ buharı ayrıdır duman ayrıdır eğer gerçekten duman geliyorsa bitiktir ama yağ buharı ise normaldir
1. Vites
1. Vites
Simge
08 - Mart - 1984

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı furkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 11:43
en iyisi motor performans testidir
Çevrimdışı hhuzun Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hhuzun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 18:28
sicak motordan  buhar gibi beyez cikar....duman biraz garibime gitti.....
306 2.0 HDI 2000 MODEL BREAK PETROL MAVISI FRANSIZ
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2012 Saat 23:23
yorumlar için çok tşkler arkadaşlar. becerebilirsem video sunu çekip ekliyeceğim siteye.
Çevrimdışı zubeyir35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zubeyir35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2012 Saat 10:00
Hangi marka ve cins yağ koyuyorsunuz? Bence yağda çok önemli. Ben aracıma genelde castrol edge 5/40 yağ koyuyordum ne 1 damla yağ eksiltiyordu nede duman oluyordu. en son bakımda servis totalin full sentetik 5/40 yağını koydu 8bin kmde yağ çubuğunun yarılarına kadar indi yağ yani eksiltme oldu ve azda olsa duman var. Bence castrolun bu full sentetik yağını bi deneyin derim bence en az 2 kat daha kaliteli neden derseniz biri 70tl diğeri 120 tl bir şey pahalıysa bence kalitelidir. Çünkü bizim araçlardaki full sentetik yağ kolay kolay yanmamalıdır. Yanıyorsa bu ısıdan bendeki gibi eksiltmede olacaktır bir miktar. Sizde hiç eksiltme oluyormu?
2006 307 1.6 hdi 110hp
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2012 Saat 18:18
zubeyir35 dostum aracın yağı yeni değişti ancak hangi marka koyuldu inan bilmiyorum ama öğreneceğim yarın. söylediğin gibi tecrübe önemli ve castrol edge 5/40 yağ denerim mutlaka. 307 bursa arkadaşım maalesef usta milletinin birazda o günkü psikolojisine bağlıyız sanırım. araç hakkında söyleyecekleri konusunda. alıcı olan kişiye de senin ustan anlamıyor bu işten gel bak bu usta iyi bu işte ona gösterelim de denmiyor :( en iyisi kompresyon testi sanırım. ama adana da varmı testi yapabilecek biryer bilgim yok. cihazı araştırdım çok da büyük rakamlar değil aslında. alıp testi kendim de yapabilirim. sonuçları buradan paylaşacağım arkadaşlar. duman miktarı ve çıkan değerleri. umarım ben ve benden başka bu sorunları yaşayanlara çözüm olabilir. herkeze saygılar.
Çevrimdışı tellotello Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tellotello Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2012 Saat 18:53
Merhaba, belki bosch car servisleri yardımcı olabilir. Bir araştırın irtibata geçmeye çalışın derim. Adanada da vardır diye umuyorum. Aracı alırken ben testleri Ankarada Bosch CAr servislerinden birinde yaptırmıştım.
2005 307 1.4 HDI XR 70bg
1. Vites
1. Vites
Simge
08 - Mart - 1984

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı furkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2012 Saat 18:57
motor performans testini sen yapamazssın dynomoss test merkezleri yapar aracı 160 km sürata çıkarıp beygir gücüne bakılarak anlıyorlar fişe takıp beyin den almıyorlar durduğu yerde ama arkadaşların dediği gibi duman kesici var ama hak yemek te var kul hakkı yani bence sen yetkili servise git ver 50 100 baktır kafan rahat olsun ha bu arada pejo zaten total yağlarını kullanır servisler in kullandığı yağ dır ve en kaliteli yağlardan dır. genelde motor durumunu anlamak için yağ kapağı açılır ve kapak yağ deliğinin üstüne konulur ve gaz verilir eğer kapağı yerinden fılatıyorsa gelen hava ve duman motorun durumunu gösterir ama herkez anlayamaz en iyisi çalıştır motoru ısıt ve birisi gaza yüklensin 3 bin devirde egsozdan gelen dumana bak eğer mavi ve beyaz duman geliyorsa tehlike var demektir
1. Vites
1. Vites
Simge
08 - Mart - 1984

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı furkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2012 Saat 19:00
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2012 Saat 13:19
Bosch Car servisle görüştüm. onlar da tamircinin uyguladığı sistemi uyguluyorlarmış. cihazla değil de yağ çubuğunu çektiğinizde sigara dumanı gibi bir duman geliyorsa sorun var dediler :(
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2012 Saat 13:27
dyno test bildiğim kadarıyla daha çok beygir gücü ölçümlerinde kullanılıyor. max ulaşabildiği değerler. bu da mutlaka ki fikir verecektir ancak çok fazla anlamamakla birlikte kompresyon testi farklı bir olay gibi. 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı atlasbm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2012 Saat 13:29
alıntıdır:

Öncelikle bir motoru, gerek arıza tesbiti, gerekse ciğerinin durumunu anlamak için satın alma öncesi ustaya götürdüğümüzde ne olur?
Usta egzozdan çıkan dumana bakar, eliyle egzosu kapatıp motoru dinler, bir kaç kez gaz verir bırakır filan sonrada motorla ilgili kehanetini söyler.
-"Bitmiş bu motor, rektefiye ister" veya,
-"Biraz daha gider" der.

Siz biraz bilinçli ve okumuşsunuzdur da, ustaya "ya bir kompressyon ölçeydik usta ya" dersiniz de,
"kompresyon olmasa motor çalışmaz ki" cevabı karşısında tutulur, dumur olursunuz.

Oysa motor kompresyon testi önemlidir. Kompresyon testi yapmakla: (bir dakka, nerdeydi şu kompresyon cihazının kutusu, üzerinde yazılanları okuyayım aynen; hah buldum)
a-yanık süpaplar,
b-kırık segmanlar,
c-çatlak silindiriler
d-üşütük pistonlar aşınmış pistonlar,
e-kırık süpap yayları
hakkında fikir sahibi olmak mümkün.

Kompresyon olmazsa motor çalışmaz, bu doğrudur lakin bizim bildiğimiz manada yani mühendislik marifeti ile belirlenen ve düşük kabül edilen sınırların çok çok altında bile ateşleme gerçekleşir, motor çalışır ama bu onun sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Kompresyonu bir test cihazı ile ölçmeden, amprik yöntemlerle motorun durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değildir. Bu durumda yapacağınız hiç bir düzenleyici önleyici onarıcı faaliyetten randıman alamazsınız. Bir hastalığın teşhisinde kan ve idrar tahlili ne ise, comp. testi de odur.
-Test yapmazsanız ölü bir motora dünyanın masrafını eder, hayrını görmezsziniz.
-Tam tersi, canavar gibi motoru ölü bu diyerek ıskartaya çıkartırsınız.

Bir başka önemli husus da silidirler arasındaki kopresyon farklı (compression difference)dır. Müsade edilenden fazla kopresyon farklılığı olan silindirler; krank koluna burkucu, kırıcı, yorucu bir etki yapalar.
Bunun sonucunda en iyi ihtimalle krank ta laçkalaşma (motoru kopresyona bıraktığımızda duyulan düzensiz çakırtı sesi ile kendini belli eder.) meydana gelir.

Motor kompresyonu ölçtürmek maksadı ile çeşitli tamircilere gittim. Kompresyon test aleti yoktu, kimisi de yukarda yazdığım doyurucu bilgiyi verdi: "kompresyon yoksa motor çalışmaz ki"

Baktım olacak gibi değil, kalktım; autoshow dergisindeki yazılarından tanıdığım, motor üzerine öğrendiğim temel bilgileri kendisine borçlu olduğum Onno ustanın yerine gittim. ("Onno usta, benim doğan görünümlü şahin arabam var. Yayları kestirip, çelik jant ve paynır set taktırsam opel vektrayı kalkışlarda geçermiyim" türü mektuplara aha şimdi patlayacak diye beklerken, o iş öyle olmaz doğrusu bu türlü durumdur tarzında cevap veren adam.)
Ustası dükkandaydı, dedim durum böyle böyle. Yaparmıyız bir kompresyon testi.
-Yaparız, lakin bizde daha iyisi var kaçak testi (leak test) diyoruz. Silindirlere hava basacaz, nerde kaçak olduğu piston mu segman mı, süpap mı söylüyoruz.
-Çok güzel, peki silindirler arasındaki kompresyon farklılığını görebilecek miyiz? hayır, ee gene eksik kaldı . Abi ona gerek yok ki bu daha iyisi.
Nasıl yok yapma ustam, fesubhanallah.

Ben mi yanlış yoldayım bilmiyorum. Niye Türkiyedeki ustalarla frekansımız tutmuyor. Yanlışsa okumayalım şu manuelleri, servis kitaplarını yahu.
http://www.dansmc.com/compression_test.htm Dan usta burda ne güzel anlatmış.

ompresyon ölçümü nasıl yapılır

1 - Motoru çalışma sıcaklığına kadar ıstın.
2 - Motoru orta sehpaya veya deteğe alın.
3 - Buji kablolarını ve bujilerini sökün.
4 - Bujileri sökmeden önce briaz gevşetip basınçlı hava ile etrafını temzileyin.
5 - Test cihazını buji yuvasına oturtup, sıkıca bastırın
6 - Jikle varsa tam çekin, gazı sonuna kadar açın ve marsa başın.
7 - Krank kolu birkaç tur döndükten sonra göstergedeki değeri not edin.
8 - Eğer sonuçlar normalden düşük ise bu kez ölçümü silindirlere birer çay kaşığı motoryağı damlattıktan sonra yapın.
9 - Çıkan sonuçalrın değerlendirilmesi:
a) Yağlama sonrası ölçümünde kompresyon artışı varsa kaçak segmanlardadır, motor rektefiye ister.
b) Yağlama sonrası ölçümünde değişim yoksa, süpaplard kaçak vardır süpap değişimi gerek vs.
c) Kuru ölçümde sonuçlar normalden yüksek ise, piston karbon-kurum bağlamış, yanma odası daralmıştır.

Çevrimdışı _pathfinder_ Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206 1.4 HDI XDESING
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı _pathfinder_ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Aralık 2012 Saat 09:27
  Arkadaşlar bu durumun genelde herzaman araç motorundan kaynaklandığını malum hemen hemen hepimiz biliyoruz fakat durum belkide normalken hemen araçta arıza ararız..
  Zaten havalar cok soğudu ve motor yağı sıcakkende DUMAN-ÜFLEME VS kontrolü yapıldığı için sıcak ve soğuk hava etkileşiminden kaynaklanan duman artışı olur.
  Örneklersek sıcak ortamdan dışarıya cıkınca acıkcası bizlerin nefeside dumana (su buharı) dönüşüyormuş gibi gözüküyor.
   Sanayiye gidince usta genelde atölyenin önünde ağbi kaputu aç bakalım der :) Dışarısı zaten soğuk ! Peugeot ne yapsın.. tabiki gerçek durumunun üstünde buharlı duman üfler.
   Götürdüğünüz usta aracı atölyede normal sıcaklık değerleri olan bir durumda kontrolünü yaptıysa tesbiti doğrudur.. Amaa kapının önünde buz gibi bir havada kontrol ettiyse orada bahsettiğim bu hususu düşünmek lazım %20 lik bir duman soğuk havada  %60 duman gibi görükür.
    Benim şahsi fikrim olarak yorumlara farklı bir açı getirmek istedim.Saygılar.

Zihin Fukara Olunca Fikir Ukala Olur
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2957 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5911 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1251 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1313 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 763 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2853 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1156 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1972 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12954 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 997 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 567 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 533 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 580 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1050 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 932 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16220 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5666 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1987 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 570 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English