Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 306 Motor Yağı ve Bosch Lpg Buji Değişimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

306 Motor Yağı ve Bosch Lpg Buji Değişimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 306 Motor Yağı ve Bosch Lpg Buji Değişimi
    Gönderim Zamanı: 19 Mart 2011 Saat 22:45
arkadaslar daha once sozunu ettıgım 2 farklı konuyu 120.000 bakımı gelınce bugun ısleme koyabıldım...

1. Mobil 1 0-40 New Life Fully Synthetic with Super Syn Motor yağı (ornek olarak = BMW nın servıste dolum yagıdır ve 20.000 km kullanılır. ben sımdılık 15.000 km kullanmaya nıyetlıyım)

2. LPG için özel Bosch Platınum-Irıdıum Bujiler (30.000 km omurlu)

-oncelıkle soylemelıyım kı Mobıl yaglara %8 zam gelmıs. bu yagı suanda 90-95 lıra gıbı fıyatlara bulabılırsınız.
-bujıler ıse tanesı 12-15 lıra cıvarında. bujılerın ozellıgıne gelecek olursam lpg yakıtlı araclar ıcın ozel uretılmıs bır bujıdır. orta elektrodı ırıdyum yapısına sahıp ve tırnagın alt tarafında platınyum kaplaması mevcut. bunun yanında tırnak aralıgıda aracın orjınal bujısıne nazaran azaltılmıs olarak gelıyor. ornek olarak benım aracın orjınal bujısı olan bosch FR7DC+ bujı 0.9mm dır. fakat bu lpg bujısının tırnak aralıgı 0.7mm dır. baska kullananların soyledıgı alt devırlerde daha canlı olma durumunu bugun kendımde hıssettım. onumuzdekı zamanda yakıta etkısı ne sekılde olacak bakalım merak edıyorum. zamanla sızınle paylasırım...

sızlerınde bılgınız olsun dıye resımlerınıde cektım. daha sonra baska resımlerde ekleyecegım.

---yalnız yagı degısırken dıkkatımı ceken bırsey oldu. motorun ıcınden bosaltmıs oldugum 10.000 km kullanılmıs yag gayet temız cıktı. bu da motorun ıcının temız ve yanmanında duzgun oldugunu gosterır. zaten lpg de motor yagıda daha az kırlenıyor. benzınle kullandıgınız zaman motor yagı sımsıyah cıkıyor.

bırde eskı bujılerın resmını cekecektım unuttum. onlarıda ceker eklerım. lpg ıle 10.000km yapmıs bujılerı gormus olursunuz...

Düzenleyen cecoli - 01 Nisan 2011 Saat 20:45
Çevrimdışı tugrahan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Yaşı : 45
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 Saat 00:42
slm cecoli kolay gelsin kardeşim
fotolar çok iyi çıkmış ve faydalı bir konu olmuş eline sağlık
motor bire bir benim araç ile aynı bir an kendi arabamın motoruna bakıyor gibi hissettim
hatta regulatör konumlandırması da aynı  bu arada şu lpg bujisini en kısa sürede bende deneyeceğim
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 Saat 08:15
Yaga diyecek yok. Ben de aynisindan kullaniyorum senin tavsiyenle ve cokta memnunum. O degilde su lift'ten her eve lazim Kahkaha
Çevrimdışı ugur_clskn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Temmuz - 1989

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ugur_clskn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 Saat 17:31
abi bu bujiler 1.6 8v 90 bg motora da uyumlu mu  eger uyumluysa kodunu v.s verırsen bende denemek ısterım
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 Saat 10:35
Evet cem bey. İzlenimin olumlu ise ve benim arabama da uyumlu ise kodunu ve alınabilecek yerleri de paylaşırsan sevinirim.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 Saat 13:00
@ tugrahan = motorlarımız tamamen aynı zaten :)) lpg sıstemınden baska hıcbır fark yok...

@ koliva = ben daha once kullanmadan tavsıye ettım. ama ne dedım kendı kullanmayacagım seyı tavsıye etmem. bende aynı yagdan koyacagımı soylemıstım en sonunda koydum. bundan sonra baska yag kullanmayı dusunmuyorum.

lpg bujısını soran arkadaslar;

1.8 16V (LFY) motor ıle 1.6 8V (NFZ/NFT) motorun bujılerı aynıymıs. bosch un sıtesınde 3 bujı var.

1.si standart benzın bujısı = FR 7 DC+  (0242 235 666)

2.si standart lpg/cng ıcın ısıya dayanıklı bujı (15.000km) (benzın bujısının ısıya daha dayanıklı olanı) = FR 6 DC+  (0242 240 593)

3.sü ise lpg ıcın en ıyı secenek platınıum iridyum lpg/cng bujısı (30.00km) = FR 6 KI 332 S  (0242 240 653)

bu da sıze lınkı... Alt kısımdakı markayı modelı ve motor kodunu secıp asagıdan ara dıyorsunuz. acılan pencerede sagda ozellıklerını goster gıbı bır tus vardı. ona basınca butun urunler karsınıda gelıyor. en ustte 3 bujıyıde gorebılırsınız...

Düzenleyen cecoli - 21 Mart 2011 Saat 13:26
Çevrimdışı cpirdal Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 42
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cpirdal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 Saat 15:14
Elline sağlık kardeşim çok güzel açıklamışsın... 
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 Saat 16:35
Teşekkürler.
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Mart 2011 Saat 21:41
abi benim araç için hangisi uyuyor bulamadım :))) 10.000 bakımı yaklaşıyor onuda aradan çkarayım
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 11:07
Mobil 1 Super3000 05 - 40 yağ 4 lt 60 TL motora
Mobil 1 ATF 3320       (2*1 lt)    2 lt 30 TL direksiyona
BP DOT 4     (2*0,5 lt)               1 lt 13 TL frenlere aldım stokladım.
Şanzuman baskı balata, triger kayış seti ve motor üst kapak contası da aldım mı ameliyata hazırız. Mayısta büyük bakım var İnşallah.                  
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 11:18
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

Mobil 1 Super3000 05 - 40 yağ 4 lt 60 TL motora
Mobil 1 ATF 3320       (2*1 lt)    2 lt 30 TL direksiyona
BP DOT 4     (2*0,5 lt)               1 lt 13 TL frenlere aldım stokladım.
Şanzuman baskı balata, triger kayış seti ve motor üst kapak contası da aldım mı ameliyata hazırız. Mayısta büyük bakım var İnşallah.                  

hayırlı olur ınsallah :)))

yag secımın guzel. daha uzun perıyodda kullanabılırsın. motorun ıcı pıs ıse veya daha evvel yag bakımı pek duzenlı yapılmamıs ıse ıstersen yag degısımınden evvel motor ıc yıkama wıns marka kullanabılırsın. bundan sonra yagı 15.000 de degısırsın...

dıreksıyon hıdrolıgını bende degısecegım onumuzdekı zamanda. fakat ben 1 lt dıye bılıyordum. acaba yanlıs mı bılıyorum dıye dusundum...

fren hıdrolıgı olarakta ben bendıx marka ıle degısmıstım. eskı hıdrolıkten zerre kalmadı ıcerıde :) yarım lıtresı 10 TL ıdı

bu arada senın motorun supap ayarı yapılır bılgın olsun. 16V olmadıgı ıcın supap ayarı zamanla degısır. aklında bulunsun. supap kapagı acılmısken supap boslukları kontrol edılır. gerekıyorsa bır ayar yapılır. cok daha guzel olur. cunku bıldıgım kadarıyla 80.000 de bır yanı trıger degısımıyle de beraber supap ayarı yapılmalıdır...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 11:33
wins markayı internette arattım bulamadım. NAsıl birşey ve nasıl kullanılır? Birde fiyetı ne kadardır? Yaza doğru servislerde klima kampanyaları oluyor ya, o zaman klimanın gazını değiştirtirken carbon clean yaptırmayı düşünüyordum. Senin dediğin daha sağlıklı ise onu yapabilirim. Malum aslan biraz yorgun.(175.000 km dile kolay) Subap ayarını da listeye yazayım. Ustama hatırlatırım. Yağı aldığım yer muayyeer, artanı götürüp vereceğim. Ben sadece ne istediğimi söledim. Miktarını o ayarladı.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 11:54
km sı bayagı olmus. o zaman supap ayarına kesın kontrol ettırın. belkı bugune kadar ellenmemıs olabılır. onun harıcınde carbon clean ıle motor ıs yıkama farklı bır ıs. ıc yıkama demek. yagın dolastıgı kısımları temızlemek demektır. 10TL lık bır malzeme. hollanda malı olması lazım. eflatun rengınde yuvarlak teneke kutuda. uzerıne "engıne flush" yazıyordu sanıyorum. motorun yagını degısmeden evvel ıcıne atıyorsun. 15-20 dk rolantıde calıstırıyorsun. ara sıra cok olmamak kaydıyla ufak ufak ta gaz verebılırsın. sonra hemen yagı bosaltıp yenı orjınal yag fıltresı ıle beraber yenı yagını koyarsın...

pekı yag eksıltme varmı aracında?

lpg hangı km de ne zaman takıldı?
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 13:17
Yağ eksiltmem yok. LPG yeni takıldı. Şubat ayının içerisinde. Daha 2000 km gitmedim.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 13:22
yag eksıltmen yoksa guzel. sorun olmaz. hem motor ıc yıkamayı, hemde 5-40 yagı kullanabılırsın...

bence karbon clean ıle ugrasma. 50-100 lırana yazık. cogu yerın yaptıgı uygulama psıkolojık tedavıden ılerıye gıtmıyor...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 13:40
Sadece üst kapak contasındann biraz terliyor. Carbon clean'ıda motorun kilometresi yüksek diye düşünmüştüm. Ama çok faydası olmuyorsa ona para harcamanın gereği yok. Onun yerine aküyü yenilerim kışa doğru. Motor iç yıkama ürününün satıldığı bir yerler biliyor musun. İnternette bulamıyorum.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 13:50
yag satan magazalara sorarsan bulabılırsın bence. ınternetten arasan kargosu vs 2 katına gelecek :)  burada 10 lıra fıyatı var.

markanın tam ısmı """wynn's"""

ılla bu olacak dıye bırseyde yok. guvendıgın bır esnaftan motor ıc yıkama urunu alabılırsın...
Çevrimdışı Emre Ekrem Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
17 - Eylül - 1980

Yaşı : 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Emre Ekrem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 13:58
Çevrimdışı BAHTİYAR Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
16 - Ekim - 1991

Yaşı : 32
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı BAHTİYAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 14:00
cem hocam  bujilerin ortalama ömrü ne kadardır aracı ben alalı 8 ayda 12bin km kadar yaptım bı sıkıntı sezemedim araç 79bin oldu herhalde 1 kere değişmiştir bi kaynakdan 40binkm olduğunu duydum ama pek inandırıcı gelmedi bu arada bu arada bakım hayırlı olsun  yağı bende deneyicem inşallah kullanıcı yorumlarınıda bekliyorum

Düzenleyen BAHTİYAR - 29 Mart 2011 Saat 14:01
BAHTİYAR KILCI
2011 Focus SW 1.6AT COL.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2011 Saat 14:06
40.000 bence cok. tu5jp4 motorların bujı degısım perıyodu nedır onuda tam bılmıyorum ama ben olsam 20.000 km den fazla kullanmam. tabı bu durum kullanılan bujıye gorede degısır. yakıtın cınsıne gorede degısır :)))))))))

bujıler zaten 20-30  TL ıscılık te 10 lıra versen 30-40 TL

ben 20.000 km den fazla kullanmam. zaten yenı bujının sana bu kadar km de saglayacagı tasarruf bujının kendı malıyetınden fazla olur :))
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 3043 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5923 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1252 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1322 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 768 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2855 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1158 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1977 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12960 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 1007 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 569 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 538 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 580 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1055 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 943 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16235 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5672 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1988 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 576 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Berkan123 7
berkogut 7
KnucklesTR 4
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English