Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Boğaz Kelebeği Arızası
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Boğaz Kelebeği Arızası

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı zerzevat Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Boğaz Kelebeği Arızası
    Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2020 Saat 03:05
Merhaba. Arama yapıp tüm konuları inceledim ama bizdeki biraz daha farklı..

206- 1,4 benzin lpg. 75 bg. 8 v. 2006 model.

Hiç sorunsuz giderken ayda bir kez bakıyorsun arıza ışığı yaktı, fanı 2. kademe açtı ve gaz tepki vermiyor.. Elektronik servo boğaz kelebeği. telli değil... hata kodu olarak boğaz kelebeüği arızası gösteriyor.
gaza bassan da araç gitmiyor.

kontağı kapatıp bekliyorsun. bazen geçiyor bazen geçmiyor.. artık iyice uzmanlaştım.
içeride biri oturuyor. kontağı ilk açtığında bakıyorum boğaz kelebeğinin arka tarafında ele gelen bir çentik var. yarım kontakta gaza basınca içerdeki kelebeğin arka tarafından devrede olup olmadığını anlıyorum. hiç boşuna marşa basmıyorum. tekrar kontağı kapatıp iki üç dk. bekliyorum. araç uykuya geçmeli. sonra ilk açışta yani kontağı yarım çevirince belli ediyor kendini. ilk kurulum gibi diyelim.

komple dağıtıp geri topladım... biraz metal tozu döküldü ama genel görüntüsü güzel. araç henüz 110binde. orijinal km.

adaptasyon filan da kaç kez yaptık.. yok. değişmiyor.... haftalarca yapmıyor... sonra bir bakıyorsun yolda giderken pat diye kesti gazı.... bazen de sabah daha ilk çalıştırma sırasında..

detaylı anlatmaya çalıştım kusura bakmayın uzun oldu. ama araştırmalarımda kimsede benzer sorun göremedim.? nasıl çözeriz? ne yaparız? kesin kelebek mi sorun acaba?
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2020 Saat 03:55
Sizin boğaz  kelebegi telli değil  elektronik olduğu için mekanik kısmı sağlam  görünebilir. O yüzden sizi yanıltabilir.
 Aslına bakarsanız elektronik boğaz  kelebeği bir potansiyometredir. Yani teyiplerde bulunan cevirmeli  ses açma düğmesi  gibi. Ne kadar cevirirseniz o kadar sesi açar. 
Aynı mantıkla  düşünürseniz gaza ne kadar  basarsanız o kadar kelebeği açar. O yüzden öncelikle gaz pedalından itibaren soketkeri söküp takın ve kabloları kontrol edin. Bir multimetre ile ölçüm yapın yada  anlayan birine  yaptırın. gaza baktıkça multimetredeki değeri değişmesi gerekir.
Çevrimdışı zerzevat Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zerzevat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2020 Saat 04:41
multimetre ile pedalı ve boğaz gelebeğini mi ölçeyim?
potansiyometreleri yani?

ohmaj mı ölçeceğiz?
teşekkür ederim.

aslında araç arada şarj lambası da yakıyor.... kontjonkür tablası komple çıkmayla değişti ama devam ediyor. onunla bir ilgisi olur mu acaba.. gerçi şarj yaktığı zaman olmuyor bu arıza... şarj lambası da ilk stop edip tekrar çalıştırmada düzeliyor. şarj ölçümü de normal... şarj ediyor. stabil.
Çevrimdışı ismailkaya Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 2005
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ismailkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2020 Saat 10:54
Elektronik boğaz kelebeklerinde potansiyometre çok çok hassas ben kendi bilgim dahilinde anlatayım zamanla toz kir çürüme ve yıpranmadan dolayı  potansiyometre in içinde saç teli kadar diyeyim teller var temizleme esnasında çok hassas olunmalı kapakçığı açıp bir anda bırakılmamalı dikkatli temizlenmeli yoksa bu teller hasar alıyor ve milivoltluk değerlerde sapmalar meydana geliyor bu teller 6 tane var sanırım şimdi tam hatırlamıyorum hepsi yan yana eşit bir tanesinin sapması demek kelebek boğazını çöpe at demek ben çok tamir edebilirmiyim diye uğraştım ama en son çöpe atıp yenisini aldım bozulduysa uğraşmanıza gerek yok yenisini alıp takmanız gerekiyor. Kelebek bogazi hakkında kısa Makale gibi oldu yazdığımda 😁 tamir etmek istiyorum önce yedeğini elinde bulundursun 
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2020 Saat 12:31
Orjinalini yazan: zerzevat zerzevat Yazdı:

multimetre ile pedalı ve boğaz gelebeğini mi ölçeyim?
potansiyometreleri yani?

ohmaj mı ölçeceğiz?
teşekkür ederim.

aslında araç arada şarj lambası da yakıyor.... kontjonkür tablası komple çıkmayla değişti ama devam ediyor. onunla bir ilgisi olur mu acaba.. gerçi şarj yaktığı zaman olmuyor bu arıza... şarj lambası da ilk stop edip tekrar çalıştırmada düzeliyor. şarj ölçümü de normal... şarj ediyor. stabil.
Evet potansiyometreyi ölçmeniz gerekiyor. Kapalıyken  kac ohm açıkken kaç ohm olmalı değerleri vardı ama hatırlamıyorum şimdi.
ismail kayaya katılıyorum çok hassas bir parça oldugu için disaridan bakmayla bozuk mu sağlam mı anlaşılmaz
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1680 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1479 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 223 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4910 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6012 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25181 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1417 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 123 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1125 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 186 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 381 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 256 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1463 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10854 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 535 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 602 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4131 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3298 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2056 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English