Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Km. gösterge arıza yardım !!
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Km. gösterge arıza yardım !!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Gökhan_S Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Yaşı : 41
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Km. gösterge arıza yardım !!
    Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 20:05
arkadaşlar benim 206 nın km.çubugu hareket etmiyo,devir göstergesinde ya da hararet göstergesinde sorun yok, ama km. çubugu kıpırdamıyo bugun arızalandı sorun nedir sizce ne yapmalıyım?
Peugeot 206 Xr Presence<< gerekirse peugeotumu balkona koyarım okadar seviyorum arkadaş ...
Çevrimdışı ekinoks44 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 20:57
Bende  arabayı aldığımdan beri bu sorun var. Bazen çalışıyor bazende çalışmıyor diğer göstergelerde sorun yok. Özellikle uzun  yolda  10 da takılı kalıyor. Yetkili servise gittim elektronikçiye gittim sorunu çözemediler. 206 da bu sorunu yaşayan çok var sanırım.. Hızımı görmek için navigasyon cihazını kullanıyorum bu  yüzden :) Sorunu çözersen paylaş sevinirim..
Peugeot 206 XT 2003 Otomatik Vites
Ford Fiesta Comfort 2006 Otomatik Vites
Ford Focus Titanium 2013 Powershift
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 21:10

Bende bazen çalışıpğ çalışmama durumu yok,bugun oldu arabayı çalıştırdım hareket ettim ibre 0 ' da duruyodu.Senin sorunu yetkili serviside çözemediyse burda sanayi ustalarının hiçbiri çözemez :(

Peugeot 206 Xr Presence<< gerekirse peugeotumu balkona koyarım okadar seviyorum arkadaş ...
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 21:17
Servis elektronik kısımdan anlamıyor aslında. Benim dişarda cihaza bağlattığım usta ile anlaşmış ona götürmüşler yine. Elektronikten iyi anlayan bir usta çözer aslında sorunu ama ben Malatya da bulamadım onu.
Çevrimdışı voodoo Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
04 - Mart - 1984

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı voodoo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 22:45
gostergenin icindeki elektronik kartta yanan bazi direnc,diyot gibi devre elemanlarindan kaynaklanabilir benimkide aynisiydi,karti cikar istersen saglam bi elektronikciye gotur...ben yaptirdim simdi saat gibi masallah...
2001 206
2.0 GTI
Antwerpen
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 Saat 23:08
elektrikçi halleder diyosunuz dogrumu
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 00:26
elektrikçi anlamaz kardeş, oto elektronikçiye gitmen lazım.. 
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 09:42
206'larda cok gorulen bir ariza bu. Genellikle icerdeki step motor bozuluyor ve genellikle step motorun ust kisminin tamiri ile sorun gidereilebiliyor. Ihtiyaciniz olan parca muhtemelen sudur:

Step motorun tum resmi:

Düzenleyen koliva - 10 Eylül 2011 Saat 09:46
Çevrimdışı voodoo Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
04 - Mart - 1984

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı voodoo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 16:56
elektrikci dil dostum...elektronikci dedim...karttaki devre elemanlarina saglamlik testi yaptir...eger hersey saglamsa arizayi baska yerlerde aramalisin...mesela kolivanin dedigi gibi step motor olabilir...
2001 206
2.0 GTI
Antwerpen
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 16:56
bu parçanın fiyatı nedir? az önce sanayiye gittim oto elektrikçi ustası kaputu açtı kablolarına felan baktı çalıştırdı ve km. çubugu hareket ediyodu ben direksiyona geçtim hareket ettim fakat çubuk gene sabitleşti,hız yaptım gene çalışmadı,usta gene aynı işlemi yaptı ama sanki duraksayarak hareket ediyodu pislenmiş te olabilir felan dedi anlamadım :(
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 17:49
Gokhan_S,

Bir onceki yazimi okuyunca soyle biraz daha ek bilgi vermek istedim.
Yine cok buyuk ihtimalle ekran tarafinda sorun oldugunu dusunuyorum ama yine de emin olmak icin sunlari yapmanizi isterim.
Bu yapacagimiz testte sorunun ekran kismindan mi yoksa hiz sensoru ya da kablolarindan mi kaynaklandigini tespit etmeye calisacagiz.
Yapacaginiz sey cok basit. Sofor kapisini kapatin ama tam kapatmayin. Yani hani hizli kapatmayinca bazen yarim kapali olur ya ondan bahsediyorum. Daha sonra araci ileriye dogru biraz surun. 10 km/h hizi gecmelisiniz. Eger giderken ic aydinlatma yanip sonmeye baslarsa o zaman ekran kisminda sorun var. Eger yanip sonme olmazsa o zaman ya hiz sensorunde ya da kablolamasinda problem var demektir. Bu durumda BSI, hiz sensorunden gelen veriyi okuyamiyor demektir.

Ancak 206'lar icin iki farkli gosterge var. 2001 yili ise 206 gostergelerinde donum noktasidir ve birbirlerine uymazlar. Sizin aracinizda 2001 model oldugundan uyarmak istedim. Eger olurda cikma parca almak isterseniz aklinizin bir kosesinde dursun.
Eski cesitlerde on tarafta bir tane reset butonu olur. Ve bu eski modellerde step motorun metal milinin yerinden cikmasi cok bilinen bir sorun. Bunun icin yukardaki resimdeki seffaf plastik kismi cikariyorsunuz ve uygun yere bir damla super yapistirici damlatiyorsunuz. Bunun haricinde komple ekrani degistirmek zorunda kalacaksiniz.
Yeni tiplerde ise on tarafta iki adet buton vardir. Ancak saniyorum sizdeki eski tip.

Aklinizda olmasi gereken bir diger nokta ise, eger yukaridaki testte sorun hiz sensorunde ya kablolarinda cikar ise, yeni tip gostergeler hiz gostergesi on ABS sensorlerinden veriyi okurken, kilometre sayici arka ABS sensorlerini kullanir.
Yani kilometre sayiciniz calisiyor, hiz gostergeniz calismiyor, yeni tip gostergeniz var ve yukaridaki testten ic aydinlatma isiklari yanip sonmuyorsa ekrana veri on ABS sensorlerinden geliyordur ve kontrol edilmesi gerekir.

Kolay gelsin.
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 Saat 19:29
yine gittim geldım sanayiye,step motoru denilen o küçük cihazdan takacaklar burada o parça olmadıgı için istanbuldan getirilecek fiyatı 120 Tl. fiyat nasıl sizce?
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2011 Saat 12:42

Arkadaşlar yukarda resimdeki km. gösterge motorunun fiyatı hakkında bilgisi olan varmı?

Çevrimdışı phaselispa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
23 - Nisan - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı phaselispa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2011 Saat 13:20
önce com a bağlattır derim arabayı.

2005 PEUGEOT 206 FELİNE 1.4 HDİ

Dahi anlamıdaki de ayrı yazılır

Alex "De" Souza
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1983

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gökhan_S Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2011 Saat 13:57
com ne demek kardeş anlamadım? acemi oldugum için soruyorum
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 Saat 08:42
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Gokhan_S,

Yine cok buyuk ihtimalle ekran tarafinda sorun oldugunu dusunuyorum ama yine de emin olmak icin sunlari yapmanizi isterim.
Bu yapacagimiz testte sorunun ekran kismindan mi yoksa hiz sensoru ya da kablolarindan mi kaynaklandigini tespit etmeye calisacagiz.
Yapacaginiz sey cok basit. Sofor kapisini kapatin ama tam kapatmayin. Yani hani hizli kapatmayinca bazen yarim kapali olur ya ondan bahsediyorum. Daha sonra araci ileriye dogru biraz surun. 10 km/h hizi gecmelisiniz. Eger giderken ic aydinlatma yanip sonmeye baslarsa o zaman ekran kisminda sorun var. Eger yanip sonme olmazsa o zaman ya hiz sensorunde ya da kablolamasinda problem var demektir. Bu durumda BSI, hiz sensorunden gelen veriyi okuyamiyor demektir.

Ancak 206'lar icin iki farkli gosterge var. 2001 yili ise 206 gostergelerinde donum noktasidir ve birbirlerine uymazlar. Sizin aracinizda 2001 model oldugundan uyarmak istedim. Eger olurda cikma parca almak isterseniz aklinizin bir kosesinde dursun.
Eski cesitlerde on tarafta bir tane reset butonu olur. Ve bu eski modellerde step motorun metal milinin yerinden cikmasi cok bilinen bir sorun. Bunun icin yukardaki resimdeki seffaf plastik kismi cikariyorsunuz ve uygun yere bir damla super yapistirici damlatiyorsunuz. Bunun haricinde komple ekrani degistirmek zorunda kalacaksiniz.
Yeni tiplerde ise on tarafta iki adet buton vardir. Ancak saniyorum sizdeki eski tip.

Aklinizda olmasi gereken bir diger nokta ise, eger yukaridaki testte sorun hiz sensorunde ya kablolarinda cikar ise, yeni tip gostergeler hiz gostergesi on ABS sensorlerinden veriyi okurken, kilometre sayici arka ABS sensorlerini kullanir.
Yani kilometre sayiciniz calisiyor, hiz gostergeniz calismiyor, yeni tip gostergeniz var ve yukaridaki testten ic aydinlatma isiklari yanip sonmuyorsa ekrana veri on ABS sensorlerinden geliyordur ve kontrol edilmesi gerekir.

Kolay gelsin.
Bende de aynı sorun var dediğinizi yaptım kapıyı yarım kapattım km sayacı çalıştığı zaman tavan lambası yanıp sönüyor ama çalışmadığı zaman lamba yanmıyor. Zaten benim km sayacı bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Örneğin hızlı giderken çukura girdiğimde yada yokuş inişlerinde çalışsa bile 10 düşüp kalıyor..
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 Saat 09:35
Orjinalini yazan: ekinoks44 ekinoks44 Yazdı:

Gokhan_S,

Kolay gelsin.
Bende de aynı sorun var dediğinizi yaptım kapıyı yarım kapattım km sayacı çalıştığı zaman tavan lambası yanıp sönüyor ama çalışmadığı zaman lamba yanmıyor. Zaten benim km sayacı bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Örneğin hızlı giderken çukura girdiğimde yada yokuş inişlerinde çalışsa bile 10 düşüp kalıyor..

O halde sorununuz %99.9 ya hiz sensorunden ya da kablolarindan. Bir yerlerde hiz sensorunun yerini tarif etmistim ama dilerseniz tekrar nerede oldugunu soyleyebilirim. Tabi kendiniz yapmaya calisacaksaniz. (DIY=Do It Yourself)
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 Saat 09:57

Gokhan_S,

Kolay gelsin.

O halde sorununuz %99.9 ya hiz sensorunden ya da kablolarindan. Bir yerlerde hiz sensorunun yerini tarif etmistim ama dilerseniz tekrar nerede oldugunu soyleyebilirim. Tabi kendiniz yapmaya calisacaksaniz. (DIY=Do It Yourself)
Bu konularda çok becerikli değilimdir ama eğer anlatırsanız deneyeceğim çünkü çok can sıkıcı bir durum. Bir sorum daha olacak bu km sayacının şanzımanla ilgisi var mı? Şanzıman arızasından diyenler de oldu da.. Teşekkürler cevap için..
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 Saat 10:18

Bu konularda çok becerikli değilimdir ama eğer anlatırsanız deneyeceğim çünkü çok can sıkıcı bir durum. Bir sorum daha olacak bu km sayacının şanzımanla ilgisi var mı? Şanzıman arızasından diyenler de oldu da.. Teşekkürler cevap için..

Kilometre sayici ve hiz gostergesi bilgiyi sanzimanin uzerinde bulunan hiz sensorunden alir. Peugeot 206'larda eski Peugeot'larda oldugu gibi hiz sensorunden ekrana kadar gelen bir hiz kablosu yoktur. Hersey elektronik olarak gerceklesir. Hiz sensorunden gelen veriler gosterge panelinin arkasinda bulunan bir cip vasitasi ile hiz bilgisine ve kilometre bilgisine donusturulur. Zaten %99.9 dan geri kalan %00.1 lik kisim bu cipin bir sekilde bozulma olasiligi idi Göz Kırpma

Eger becerikli degilseniz bu isi uzgunum ki siz yapamazsiniz. Cunku hiz sensorune en kolay ulasim yolu aracin altina yatmaktir. Sokulmesi basittir, sadece civatasini sokuyorsunuz ve yavasca cekip cikartiyorsunuz. Hiz sensorunun resmi:

Düzenleyen koliva - 12 Eylül 2011 Saat 10:21
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Eylül - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekinoks44 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 Saat 10:21

Kilometre sayici ve hiz gostergesi bilgiyi sanzimanin uzerinde bulunan hiz sensorunden alir. Peugeot 206'larda eski Peugeot'larda oldugu gibi hiz sensorunden ekrana kadar gelen bir hiz kablosu yoktur. Hersey elektronik olarak gerceklesir. Hiz sensorunden gelen veriler gosterge panelinin arkasinda bulunan bir cip vasitasi ile hiz bilgisine ve kilometre bilgisine donusturulur. Zaten %99.9 dan geri kalan %00.1 lik kisim bu cipin bir sekilde bozulma olasiligi idi Göz Kırpma

Eger becerikli degilseniz bu isi uzgunum ki siz yapamazsiniz. Cunku hiz sensorune en kolay ulasim yolu aracin altina yatmaktir. Hiz sensorunun resmi:

O zaman hafta sonu bir ustaya baktırayım. Umarım çok masraf gerektiren bir durum yoktur :) Teşekkürler bilgi için..

Düzenleyen koliva - 12 Eylül 2011 Saat 10:23
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 939 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5534 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1142 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 842 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 647 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2701 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1049 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1830 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12698 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 631 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 468 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 434 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 481 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 498 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 780 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 605 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16047 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5534 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1879 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 494 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English