Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

208 1.4 HDI Gaz Pedalı ve Amortisor Degisimi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 208
Forum Tanımlaması: 207' yi değiştiren süper mini grubundaki yeni modeldir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=47228
Tarih: 29 Mart 2024 Saat 04:24
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 208 1.4 HDI Gaz Pedalı ve Amortisor Degisimi
Mesajı Yazan: krgnc
Konu: 208 1.4 HDI Gaz Pedalı ve Amortisor Degisimi
Mesaj Tarihi: 20 Ekim 2018 Saat 09:23
Herkese iyi günler. Aranıza yeni kayıt oldum. 2-3 gün içerisinde sağ ön amortisörümün patladığını anladım. Bugun de yolda giderken arıza lambası yakarak araç gaz kesti. Bir süre gitmeye çalıştığımda devir yükselmedi. Birkaç kere stop edip çalıştırdıktan sonra araç eski haline döndü ve arıza ışığı söndü. Elmas yetkili servisine gittiğimde ( kagithane ) bana sağ sol amortisörlerin birlikte değişmesi gerektiğini söyledi. Arızanın ise gaz pedalından kaynaklandığını, gaz pedalı ve tesisatının değişmesi gerektiğini söyledi. Bunlar için ise 2150 TL her şey dahil fiyat çıkardı. Şimdi sizden ricam tek amortisör degismenin arabaya bir zarar verip vermedigi hakkinda yardimci olmaniz ve İstanbul’da ( tercihen maslak oto sanayi ) bu işlemleri daha ucuz aynı zamanda güzel bir şekilde halledebileceğim bir işletme önermeniz. Simdiden tesekkurler...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: GökhaN
Mesaj Tarihi: 20 Ekim 2018 Saat 11:22
tek amortisor değişmek sıkıntı çıkarmaz tabiki diğeri sağlamsa. Gaz pedalını komple değişmeye kaç para dediler elektronik çünkü onlar

-------------
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> https://www.pejo.com.tr" rel="nofollow - www.pejo.com.tr

Mesaj Tarihi: 20 Ekim 2018 Saat 16:52
sag amortisor 340

Sol amortisor 340

Gaz pedali elektronik 1150

İscilik 600 TL

Mesajı Yazan: HasGur
Mesaj Tarihi: 20 Ekim 2018 Saat 20:01
Orjinalini yazan: krgnc krgnc Yazdı:

Herkese iyi günler. Aranıza yeni kayıt oldum. 2-3 gün içerisinde sağ ön amortisörümün patladığını anladım. Bugun de yolda giderken arıza lambası yakarak araç gaz kesti. Bir süre gitmeye çalıştığımda devir yükselmedi. Birkaç kere stop edip çalıştırdıktan sonra araç eski haline döndü ve arıza ışığı söndü. Elmas yetkili servisine gittiğimde ( kagithane ) bana sağ sol amortisörlerin birlikte değişmesi gerektiğini söyledi. Arızanın ise gaz pedalından kaynaklandığını, gaz pedalı ve tesisatının değişmesi gerektiğini söyledi. Bunlar için ise 2150 TL her şey dahil fiyat çıkardı. Şimdi sizden ricam tek amortisör degismenin arabaya bir zarar verip vermedigi hakkinda yardimci olmaniz ve İstanbul’da ( tercihen maslak oto sanayi ) bu işlemleri daha ucuz aynı zamanda güzel bir şekilde halledebileceğim bir işletme önermeniz. Simdiden tesekkurler...

Araç ve yük ağırlığı motorun konumundan dolayı öne ve arkaya eşit bir şekilde paylaştırılamaz ancak hem ön hem arka tekerlere binen yük sağ ve sol tekerlere eşit olarak dağıtılır. Düz sürüş koşullarında bu eşitliği korumak ve aracın viraja girmesi gibi değişen şartlarda bu ağırlığın dağılımı değiştirilerek araç dengesinin sağlanması süspansiyon sisteminin görevlerinden biridir. Bundan dolayı zamana dayalı deformasyon nedeniyle görevini yapamayacak duruma düşmüş parçaların çift olarak değiştirilmesi tavsiye edilirken kısa süre içinde üretim hatası gibi nedenlerle arıza yapmış parçalar karşılıkları yeni sayılabilecek durumda olduğu için tek olarak değiştirilebilir.

Gaz pedalı sensörlerinde 2 tane potansiyemetre bulunmaktadır. ECU bu iki değişken direncin anlık değerini ölçerek pedalın pozisyonuna karar verir. Bunlardan birinden okunan değerler normal sınırlar içinde değilse yani arıza varsa ikaz ışığı yakılır ve log kaydı yapılır ancak sağlam olan diğer direncin ürettiği veri kullanılarak aracın normal çalışması sağlanır. Her iki pot arızalı ise motor 1500 gibi sabit bir devirde çalıştırılır ki düşükte olsa bu devir aracın servise kadar gitmesine imkan verir.

Potansiyemetre/trimpot denilen parçalar eski radyolarda sağa sola doğru lineer hareket ettirilerek daha yenilerde daire biçiminde döndürülerek ses ayarı yapan parçayla aynıdır. Yapısı bir (veya 2) ucu dışarı çıkarılmış direnç gösteren karbon vb. sabit bir meteryal üzerinde hareket ettirilen yine ucu dışarı çıkarılmış iletken bir parçadan oluşur. Eski radyolarda ses açıp kapatırken duyulan ve istenmeyen çatırtı/hışırtı/gürültü yani sabit karbon ile hareketli iletken arasındaki kirlenme/temassızlık gaz pedalında APP pozisyon sensör arızasına sebep olan şeydir.

1150 TL gibi yüksek bir rakamı ödemek yerine öncelikle bir elektronikçiye götürüp temizletmenizde fayda var ya da elinizden geliyorsa yağsız kontak sprey kullanarak kendinizde temizleyebilirsiniz. Ancak sabit karbon malzeme ve/veya hareketli iletken aşınmış ise bu durumda değiştirmek zorundasınız ancak başka bir yerden fiyat almanızı tavsiye ederim. Diğer konu ise hem pedalın hem tesisatın değiştirilmesi mantıksız bir eylem olur ki problem ya sensörde ya da tesisat veya soketlerindedir, ikisinin birden problemli olması pek karşılaşılacak bir durum değil.

-------------
1973 200
1976 280S
1983Şahin
1990Transit
1991Şahin
1993Toros,Kartal
1995R19
1997Tempra
1999E2200
2000Megane
2004Axor2523
2005Focus
2005 1840
2006307
2007R420
2008Civic
2012SpB

Mesaj Tarihi: 20 Ekim 2018 Saat 20:32
@HasGur Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediklerinizle bağlantılı mı bilmiyorum ama servisteki arkadaş gaz pedalı ile ilgili parazit yapıyor dedi. Bu sorunun ise sürekli devam edeceğini 2 gün sonra da
Olabilecegini 5 ay sonra da olabilecegini soyledi. Amortisorler icin ise aracin fabrika cikisinda orijinal eski tip amortisorler oldugunu su an peugeot servisinde iyilestirilmis yeni amortisorler oldugunu bu yuzden iksiinin degismesi gerektigini soyledi. Arac su an 90 bin km de ilk defa degisecek amortisorleri o yuzden sormustum  tekinin degismesi bir problem cikartir mi diye. Verdiginiz cevap icin tekrardan tesekkurler. Peki onerebileceginiz bir servis var mi ? Eger İstanbul’daysaniz

Mesajı Yazan: Alicilik
Mesaj Tarihi: 21 Ekim 2018 Saat 00:28
Gaz pedali sorununu iyi arastirmak lazim. Parazit yapiyor ne demek ?
Tesisat oyle kolay degil gaz pedaline 4 ya da 5 kablo gelir ama bu kablo demeti direk gitmez bir kac demet ile birlesip gider. Once semalardan gaz pedalinin baglantilarini kontrol etsinler. Eger baglantida sorun yoksa sonrasinda gaz pedaline yogunlasilsin.

Elimde 1601cw pedal var 301 aracimdan cikti 1aylik pedal ben kromajli olani taktim cizik dahi yok. Eger sorun pedalde ise pedal konusunda yardimci olurum.

-------------
http://fb.me/hizimsabit" rel="nofollow - Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Mesajı Yazan: Muhammedertugrul
Mesaj Tarihi: 17 Kasım 2020 Saat 17:42
Hocam son durum nedir acaba gaz pedalı değişimi sorunu çözdü mü?

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net