Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 gıcırtı(çözüldü)

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=47220
Tarih: 29 Mart 2024 Saat 15:14
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 gıcırtı(çözüldü)
Mesajı Yazan: Mtepe
Konu: 307 gıcırtı(çözüldü)
Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 00:34
Arkadaşlar 307 aracımda kalkışlarda araç ivme kazanırken ve düşük hızla giderken araç esnediğinde aşırı derecede gıcırtı sesi alıyorum
Rotçuya gösterdim alt rotillerin değişmesi gerektiğini söyledi değişim yapıldı lakin ses kesilmedi çok rahatsız edici bir gıcırtı var bunun sebebi ne olabilir fikri olan ve bu tür sorunla karşılaşanlar varsa paylaşım yapabilirlermi acaba 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: whisky
Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 09:09
gıcırtı sesleri koltuklardan bile gelebiliyor. salıncaklardan gelebiliyor yani gelir de gelir. heryerden olabilir kapılardan da olabilir araç esnediğinde. tam olarak sesin yerinin tespiti ile tedavi yapılabilir ancak benim tavsiyem biraz müzik :D yeni araçlar alamıyoruz malumunuz bazı şeyleri gözardı etmek gerekebiliyor.

Mesajı Yazan: maximusti
Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 10:32
307 lerde varmı bilmiyorum ama arka kısımdan geliyorsa torsiyon olabilir,
benim aracımda torsiyon yapıldı sesin %80 i gitti, kalan gıcırtının arka koltuktan geldiğini farkettim. arka koltuğun yatıyorsa eğer yatırarak bir dene, gıcırtı kesiliyorsa wd40 ile güzel bir temizlik, mandalların geçtiği kancalarıda bez bant ile kapattım ses kesildi. 

-------------
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...

Mesajı Yazan: GökhaN
Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 10:34
gıcırtı dediğin demir sesimi iç trim aksamından mı geliyor onu bilmek lazım. Ön taraftan geliyorsa amortisor ve yaylara bakman lazım kapılardan geliyorsa döşemeyi tutan klipslere bakmak lazım vs ses gelen yere göre değişir

-------------
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> https://www.pejo.com.tr" rel="nofollow - www.pejo.com.tr

Mesajı Yazan: x571
Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 10:54
Orjinalini yazan: Mtepe Mtepe Yazdı:

Arkadaşlar 307 aracımda kalkışlarda araç ivme kazanırken ve düşük hızla giderken araç esnediğinde aşırı derecede gıcırtı sesi alıyorum
Rotçuya gösterdim alt rotillerin değişmesi gerektiğini söyledi değişim yapıldı lakin ses kesilmedi çok rahatsız edici bir gıcırtı var bunun sebebi ne olabilir fikri olan ve bu tür sorunla karşılaşanlar varsa paylaşım yapabilirlermi acaba 

arka taraftan demir sürtme sesi gibi birşey geliyorsa torsiyondur,egzoz lastikleri de olabilir. ön taraftan geliyorsa malum ön takım elemanlarıdır. düzgün bir yere gitmen lazım. bulamazlarsa parça parça sana ön takımı yeniletirler.

Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 16:14
ön taraftan geliyor ses üç ayrı usta gezdim nerden gelidiğini anlayamadılar 

Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 16:16
Orjinalini yazan: GökhaN GökhaN Yazdı:

gıcırtı dediğin demir sesimi iç trim aksamından mı geliyor onu bilmek lazım. Ön taraftan geliyorsa amortisor ve yaylara bakman lazım kapılardan geliyorsa döşemeyi tutan klipslere bakmak lazım vs ses gelen yere göre değişir
bildiğin karyola gıcırtısı gibi bi ses var

Mesaj Tarihi: 18 Ekim 2018 Saat 16:18
Orjinalini yazan: whisky whisky Yazdı:

gıcırtı sesleri koltuklardan bile gelebiliyor. salıncaklardan gelebiliyor yani gelir de gelir. heryerden olabilir kapılardan da olabilir araç esnediğinde. tam olarak sesin yerinin tespiti ile tedavi yapılabilir ancak benim tavsiyem biraz müzik :D yeni araçlar alamıyoruz malumunuz bazı şeyleri gözardı etmek gerekebiliyor.

bende salıncaktan gelebileceğini düşündüm lakin rotçu sesin alt rotillerde kaynaklandığını söyledi değiştirdim ama ses kesilmedi sağlam rotilleri boşuna değiştirtti bana Angry

Mesajı Yazan: whisky
Mesaj Tarihi: 22 Ekim 2018 Saat 09:45
en güzeli kendin veya bilen biri ile tespitini yapıp öyle yaptırmak sanayicilere kalınca sağlam olan şeyide değiştiriyorlar zaten ama para bizden çıkıyor.

Mesajı Yazan: ismailkaya
Mesaj Tarihi: 22 Ekim 2018 Saat 16:51
Amortsörlerden geliyordur . Yüksek hızlarda duymassın ama ilk kalkışta ,araç yavaş giderken veya araç esneme yaparken sürekli gırt lık vuuk hort vb. tabirinde sesler alırsın 

-------------
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.

Mesajı Yazan: beratsinaner
Mesaj Tarihi: 13 Ocak 2019 Saat 00:01
Sıcak havalarda olmuyor bu ses sadece kışın oluyor salıncak bence bendede aynı sorun var

Mesajı Yazan: nfttc
Mesaj Tarihi: 18 Ocak 2019 Saat 15:14
Kışın soğukta ilk hareketlerde garç gurç diye şiddetli sesler geliyor. Ustaya gidene kadar yokoluyor. Kim baktıysa birşey yok dedi. Çok sinir oluyorum. Kesin salıncak mi? Çünkü rot balansçı da ayrıntılı check up yaptı. Ama birşey yok.

Mesajı Yazan: nfttc
Mesaj Tarihi: 18 Ocak 2019 Saat 15:16
Demek bu problemi tek yaşayan ben değilim valla birinin duygularıma tercüman olmasına sevindim. Tam çözüm nedir şimdi salıncak mi?

Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2019 Saat 11:53
Sorun uzun uğraşlar sonucu çözüldü. Tabi ki çözüm bulunana kadar değişmedik parça bırakmadılar sağolsun kendini tamirci zanneden bir halttan anlamayanlar.
arkadaşlar sorun traversten kaynaklıymış travers yamulmuş ve salıncak sürtmesinden kaynaklı gıcırtı oluyormu.

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2019 Saat 12:03
geçmil olsun. hocam malesef işinin hakkıyla yapan usta pek kalmadı artık. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: Frt-Aydin
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2019 Saat 13:31
valla ayı problem bendede var hava sıcakken bişey yok soğukken paldır küldür bi iki kişiye sordum torslar ve n takımda bişey yok dedi senin dediğini bide ben baktırıyım

gerci benim ön taraftan ayrı arka taraftan ayrı ses geliyor 

Mesajı Yazan: arslan_ozkan
Mesaj Tarihi: 26 Şubat 2019 Saat 01:51
Aynı olay bende de vardı sabah hareket ederken sürtme sesi geliyor. Özellikle araç vites değişimlerinde ayağını debriyaj dan çekerken filan çok ses geliyordu ustaya gidene kadar motor ısınınca geçiyordu .  motor kulağı mı motor takozu mu ondan geliyormuş. Orijinali 900 TL civarı yan sanayi 400 civarı.

Mesajı Yazan: Proctives
Mesaj Tarihi: 26 Şubat 2019 Saat 12:25
Bende de aynı sorun var. Ön tekerlerin ölçüleri 235/45/17, onla ilgilidir diyordum ama genelde de var olan bir sorunmuş demekki. Sorun traversten kaynaklı olup düzelttirdikten sonra çözülmüş ama motor takozu da denilmiş. Motor takozunu değiştirdikten sonra aynı ses gelecek mi paylaşırsanız sevinirim. Bence traversin yamulmuş olma ihtimalinden dolayı ses gelmesi daha olası... 

-------------
ℂ⋆Biz ki ustasıyız Vatan sevmenin.ℂ⋆

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net