Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 klima çalışmıyor...

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=44710
Tarih: 23 Nisan 2024 Saat 14:16
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 klima çalışmıyor...
Mesajı Yazan: gergerli
Konu: 307 klima çalışmıyor...
Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 02:07
Arkadaşlar malum havalar ısındı klimasiz çekilmiyor naptiysak klima motoru devreye girmiyor,sigortalar elektrik bağlantıları vs...
En sonunda usta beyin'den olduğuna kanaat getirdi ama napacagimi bilemiyorum.
Avrupa yakası otomatik vites 2004 pug 307 beyninden anlayan iyi bir usta bilen var mı.
Herkese teşekkür ederim.

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sdttn
Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 08:58
Presostat kontrol edilmeli arıza tespit cihazına bağlanıp preosostatın düzgün değer verip vermediği, yüksek basınç tarafına manometre bağlanarak kontrol edilmeli değerler karşılaştırılmalı. Değerler birbirini tutmuyorsa preosostat kabloları soketi ve kendisi kontrol edilmeli.
Arıza tespit cihazından motor beyininden klimanın çalıştırılmasına izin çıkıp çıkmadığına bakılmalı.
Kompresör doğrudan beslenerek kompresörün debriyajı kontrol edilmeli. Kısa süre için denenip soğutup soğutmadığına bakılmalı. Soğutma yapmıyorsa kompresör debriyajı, kompresör, klima gazı ve boruları kontrol edilmeli.

Mesajı Yazan: fragman
Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 11:09
Orjinalini yazan: gergerli gergerli Yazdı:

Arkadaşlar malum havalar ısındı klimasiz çekilmiyor naptiysak klima motoru devreye girmiyor,sigortalar elektrik bağlantıları vs...
Avrupa yakası otomatik vites 2004 pug 307 beyninden anlayan iyi bir usta bilen var mı.
Herkese teşekkür ederim.

Merhabalar benimde başıma gelmişti Klimayı acınca radyatör fanı hemen devreye girmesi lazım fan açıyormu hemen ona bak önce o çalışmıyorsa arızan bir direnç sadece

Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 15:58
Orjinalini yazan: sdttn sdttn Yazdı:

Presostat kontrol edilmeli arıza tespit cihazına bağlanıp preosostatın düzgün değer verip vermediği, yüksek basınç tarafına manometre bağlanarak kontrol edilmeli değerler karşılaştırılmalı. Değerler birbirini tutmuyorsa preosostat kabloları soketi ve kendisi kontrol edilmeli.
Arıza tespit cihazından motor beyininden klimanın çalıştırılmasına izin çıkıp çıkmadığına bakılmalı.
Kompresör doğrudan beslenerek kompresörün debriyajı kontrol edilmeli. Kısa süre için denenip soğutup soğutmadığına bakılmalı. Soğutma yapmıyorsa kompresör debriyajı, kompresör, klima gazı ve boruları kontrol edilmeli.

İşte bunları kime yaptırabilirsiniz, bir oneriniz var mı kardeşim ?

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 15:59

Bu arada beyinde A/C kısmı OFF görünüyor yani beyin arabayı klimasiz olarak görüyor .

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 16:00
Orjinalini yazan: fragman fragman Yazdı:

Herkese teşekkür ederim.

Merhabalar benimde başıma gelmişti Klimayı acınca radyatör fanı hemen devreye girmesi lazım fan açıyormu hemen ona bak önce o çalışmıyorsa arızan bir direnç sadece
Yani söyle fan üfleme dediğimiz olay hemen devreye giriyor ama sıcak üflüyor kaputu acip baktigimda ise klima motorunun devreye girmedigini ama fanin döndüğünü görüyorum

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 20:38

Bu arada beyinde A/C kısmı OFF görünüyor yani beyin arabayı klimasiz olarak görüyor .
Uygun şartlar oluşmazsa motor beyni klimanın çalışmasına müsade etmez. Nasıl bir cihaz ile bakıp bu kanıya vardınız bilemiyorum ama arıza tespit programlarında klima çalışma isteği gibi bir bilgi de yer alır bu bilgi klima düğmesine basar basmaz on (açık) durumuna gelir. Bu durumu gözlemlemeniz lazım. Motor beynin klimayı görmemesi gibi bir durum çok düşük bir ihtimaldir öyle bir kodlama hatası olsa başta anahtarlar, immo, km bilgisi gibi veriler de bozulur.
Klima dijital mi?

Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 22:29
Evet dijital ...

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Mesajı Yazan: whisky
Mesaj Tarihi: 19 Haziran 2017 Saat 00:45
Arkadaşım geçmiş olsun. Bizzat başıma geldi anlatayım. Aracın BSI beyni klimayı görmediği için devreye sokmuyordu. tanıtım gibi vs bir işlem yapılamıyorsa beyinde sıkıntı vardır. oksitlenme vs den olabilir ıslandı ise de olabilir . ustasına göre 200-400 arasına tamiratını yaptırabilirsin. ben Mersin de özel serviste yaptırdım. aracın benden önceki sahibi bilemediğinden aracın içine klimayı açabilmek için düğme bağlatmış switch benzeri :D ama gidip yaptırdım. o günden beri de rahat rahat kullanıyorum. zaten dijital klima.

Mesaj Tarihi: 19 Haziran 2017 Saat 03:04
Orjinalini yazan: whisky whisky Yazdı:

Arkadaşım geçmiş olsun. Bizzat başıma geldi anlatayım. Aracın BSI beyni klimayı görmediği için devreye sokmuyordu. tanıtım gibi vs bir işlem yapılamıyorsa beyinde sıkıntı vardır. oksitlenme vs den olabilir ıslandı ise de olabilir . ustasına göre 200-400 arasına tamiratını yaptırabilirsin. ben Mersin de özel serviste yaptırdım. aracın benden önceki sahibi bilemediğinden aracın içine klimayı açabilmek için düğme bağlatmış switch benzeri :D ama gidip yaptırdım. o günden beri de rahat rahat kullanıyorum. zaten dijital klima.

Cevabın için öncelikle teşekkür ederim kardeşim,ehil birine yaptırmak istiyorum tabi ama bu aracın içine switch çekme fikride cazip geldi onu biraz anlatabilirsen sevinirim.

-------------
206 xt otm.
206 clorline otm.
307 xt otm.

Mesaj Tarihi: 19 Haziran 2017 Saat 11:32
Switch çekerek sistemin bütün koruma mekanizmalarını devreden çıkarırsınız. Şu anda sistemin çalışmama sebebi; motor beyninin sistemi korumaya almış olmasıdır. Bu koruma sistemini by pass ederseniz ileride belki çok daha yakın zamanda sistem geri dönüşü olmayacak şekilde arızalanabilir.

Mesajı Yazan: whisky
Mesaj Tarihi: 19 Haziran 2017 Saat 18:49

Orjinalini yazan: whisky whisky Yazdı:

Cevabın için öncelikle teşekkür ederim kardeşim,ehil birine yaptırmak istiyorum tabi ama bu aracın içine switch çekme fikride cazip geldi onu biraz anlatabilirsen sevinirim.
klimaya doğrudan bağlantı yapılmış sanırım bsi kutu kapağına bir anahtar bağlanmış aç/kapa şeklinde. tam olarak nasıl yapmışlar bilmiyorum ama bsi klimayı görmediği için öyle bir yöntem yapmışlar. ben tamiratını yaptırınca bahsettiğim butonu söktüm zaten göze çarpan birşey değildi, klimam dijital benimde yaptırınca sorunsuz çalışıyor. dijital olunca sonuçta derecesini falan hızını da ayarlıyorsun. bence yaptırmak en mantıklısı. aç/kapa buton mevzusunu en sona saklaman daha kullanışlı olur bence.

Mesajı Yazan: heffera
Mesaj Tarihi: 08 Temmuz 2017 Saat 15:06
benim 307 hdi 110 2005 klima motoruda devreye girmiyordu basınç dusuklugunden. gazı bitmiş doldurdum sıkıntı kalmadı..

Mesajı Yazan: cetinolcay
Mesaj Tarihi: 08 Temmuz 2017 Saat 16:56
Eğer digital ise klima tamir kiti/takımı diye bir zımbırtı var. Onun dişlileri zamanla aşınıyor, bazen kopmle sıcak bazen de komple soğukta kalabiliyor. Bende sol taraf sıcakken sol taraf soğukta kalmıştı, 60-65 lira bişey, ustalıkla birlikte toplam 100-150 lira mal olabilir. Eğer benzer durumsa onu bir kontrol ettirin derim.

-------------
Love the life you live, live the life you love !

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net