Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE ALIM-SATIM BÖLÜMÜ >Satılık Parça ve Aksesuar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - EBAY - PAYPAL - Yurtdışı Alışverişler ve Gümrük
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

EBAY - PAYPAL - Yurtdışı Alışverişler ve Gümrük

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EBAY - PAYPAL - Yurtdışı Alışverişler ve Gümrük
    Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2008 Saat 13:39

EBAY’DAN ALIŞVERİŞE BAŞLAMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 10 ALTIN KURAL:

1- İngilizce bilin veya bilen birisiyle beraber alışveriş yapın !

     Çünki, her şey tıklamak ve satın almaktan ibaret değil. Bazı durumlarda satıcı ile iletişime geçmeniz gerekebilir (kargo bedeli sormak, takip kodunu istemek, ödeme detaylarını sormak vs.)

2- Sanal kart kullanın !

     Çünki, her ne kadar internet ve PC güvenliğiniz olsa da para hepimiz için kıymetli ve kredi kartları internette potansiyel tehlike taşıyan bir ödeme aracıdır. Sanal kartlar (HSBC ve GARANTİ BANKASI Kartları gibi…) size %99.9 güvenli alışveriş imkanı sağlar. Burada maksat doğru kişiye doğru bedeli göndermek değildir. Kredi Kartı bilgilerinizin daha sonra 3. kişilerin eline geçmesini önlemektir.

3-  Unutmayın ! Tıkladığınız her bir adım bir sözleşmenin parçalarıdır. Ve bundan sorumlusunuz !

     Buy Now yaptığınız anda veya Bid Now yaptığınız anda satıcı ile bir sözleşme kurmuş olmaktasınız. Bu durumda “Buy Now” seçeneğinde doğrudan ürünü satın alırsınız. “Bid Now” seçeneğinde ise açık artırma ile satılan ürüne teklif vermiş olursunuz ve ihale sonucu ürün sizde kalırsa o ürünü almak zorundasınız.

     Dikkat edin ! Ebay’da her satıcı ürünlerini listelerken $4 - $1000 arası listeleme ücreti ödüyor, ve satın alınmış olan ürünün bedeli ödenmezse yeniden listeleme için yeniden ücret ödeniyor. Gerçek TÜRK vatandaşı kimliğine yakışmayan bazı insanların yaptığı gibi “adam nasıl olsa Amerika’da bana dava mı açacak” zihniyetiyle bilinçsizce satın alma işlemi yapmayınız. Bu nedenle pek çok arkadaşımız satcılıların Türk vatandaşlarına karşı olumsuz tavrı yüzünden istedikleri ürünleri alamıyorlar.

4- Gerçek Bilgilerinizi Vermek Zorundasınız !

     Çünki, bir alım-satım sözleşmesini internet üzerinden gerçekleştirmektesiniz ve dürüst davranma yükümlülüğü altındasınız. Ayrıca gerek ürünün size teslimatı, gerekse ödeme ve sorunlu hallerde bedeli geri alma işlemleri için gerçek isimleriniz ve adresleriniz girilmiş olmalıdır. Bununla ilgili fobileriniz varsa baştan bu işe girmeyiniz.

5- Satın alacağınız ürünün Türkiye pazarında bulunup bulunmadığını araştırın !

     Çünki, her ürün EBAY’da daha ucuz diye bir kural yok. Ürünlerin liste fiyatlarına kargo bedeli ekleneceğini ve bu kargonun ABD , İngiltere gibi deniz aşırı ülkelerden geleceğini unutmayın.

6- Doğru ürünü aldığınızdan emin olun ! Araştırma yapın !

     Çünki, ertesi gün mağazaya gidip faturasıyla değiştirme imkanınız yok, ve yanlış olarak satın aldığınız ürünlerin değiştirilmesi için kargo masraflarının isze ait olduğunu unutmayın. Ayrıca nerede kullanacaksanız, o ürünün sizin için uygun olduğundan emin olun.

7- Satıcıya sorularınızı yöneltin !

     Çünki, bu bir alışveriş ve sorularınızı en doğru şekilde satıcı yanıtlayabilir. Bunun için de çat-pat İngilizce yerine ilk kuralda belirtildiği gibi anlaşılır bir dille sorunuzu sorun veya yardım alın.

8- Sabırlı olun !

     Çünki, karşı komşu dükkandan malzeme satın almıyorsunuz. Satın alma işlemini takiben bedeli ödemeniz gerekiyor, bundan sonra ürünün kargo firmasına teslimi / paketlenmesi ve gümrük işlemlerinden geçip yola çıkması için 3-7 gün arası bir süre gerekir. Ayrıca deniz-aşırı ülkelerden gelen kargolarda eğer takip kodu verilmemişse hergün satıcıya mail yollamanıza da gerek yoktur. Size belirtilen süreyi beklemek zorundasınız. Eğer bu konuda sabırlı değilseniz bu işlemlere en baştan girmeyin.

9- Gümrük Vergisi ödemeniz gerekebileceğini unutmayın !

     Türkiye Cumhuriyeti sınırları içine yurtdışından getirilen ve parasal değeri olan ürün istisnalar hariç gümrük denetimi ve vergilemeye tabidir. Belli limitlerin üzerindeki  bedellerle satın alın eşyalardan gümrük vergisi ödemek zorunda olabileceğinizi unutmayın. Ayrıca yurtdışından aldığınız her ürünün bir gümrük kaydı ile sizin adınıza kayıtlara alındığını unutmayın. BURADA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ HUSUS “TİCARİ OLMAYAN VE HOBİ AMAÇLI YURTDIŞI ALIŞVERİŞLERDİR !!! Alıp-Satmak gibi bir düşünceniz varsa www.gumruk.gov.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz.

10- Nezaketli olun !

     Çünki nezaket kurallarına uygun yazışmalar pek çok problemi inanamayacağınız kadar kolay bir şekilde çözecektir. Sözleşme yaptığınız tarafın yüzünün görmemeniz size aksi yönde davranmak konusunda bir hak vermez. Ayrıca Kredi Kartı, isim, adres bilgilerinizi paylaştığınızı ve hukuki olarak sorumlu olduğunuzu, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası hukuk kurallarına uyan ve bu kuralları uygulayan bir devlet olarak, yabancı kimselere karşı hukuka aykırı davranışlarınızdan dolayı sorumlu tutulabileceğinizi unutmayın.EBAY NEDİR ?

   Türkiyeden aşina olduğunuz alıcı ve satıcıyı bir araya getiren bir açık artırma ve doğrudan satış sitesidir. Bir aracıdır. Burada satıcı satacağı ürünü belli bir listeleme ücreti karşılığı satışa çıkarır, alıcı EBAY’e komisyon veya herhangi bir ücret ödemez.

PAYPAL NEDİR ?

   PayPal, internet üzerinden gerçekleşen alım-satım işlemlerinin satış bedellerinin ödenmesine yardımcı bir aracı kuruluştur. Ayrıca EBAY sitesinin bir alt kuruluşudur. Bugün dünyada en güvenilir ödeme yöntemi olarak reklam yapmaktadır. Kullanıcılarımıza tavsiyemiz de EBAY alışverişlerinde PayPal kabul eden satıcılardan alışveriş yapmalarıdır. Bu sistemde belli günler içinde kargoya verilmeyen ürünler, doğrudan Paypal’de bir “dispute” şikayet dosyası açmak suretiyle alıcıya geri ödenebilmektedir.

PayPal aynı zamanda bir banka hesabı olarak da çalışır. Burada satışlardan gelen para ücret sanki bir banka hesabı gibi birikebilmekte, ve daha sonra (şu an Türk Bankalarında yok !) belirlediğiniz banka hesabınıza transfer etmek suretiyle bankadan çekilebilmektedir. Türkiye’deki kullanıcılar bakımından eğer PayPal hesaplarında bir şekilde para birikirse, bunu Ebay alışverişlerinde harcayabilirler.

Ayrıca Paypal güvenilir bir para transfer yöndetmidir. Bu yöntemle EBAY alışverişleri dışında herhangi bir şahısa para yollayabilir ya da PayPal ile anlaşmalı bir siteden doğrudan alışveriş yapıp bedeli PayPal ile ödeyebilirsiniz.

Önemli olan nokta, PayPal hesabınıza kayıt edeceğiniz bir kredi kartınızın (bkz. Altın Kural #2 Sanal kart !) bulunması, ve “Verified” onaylanmış kullanıcı olmanızdır. Bu konulara PayPal bölümünde detaylı olarak değinilecektir.EBAY HESABI YARATMA

     Türkiyeden tanıdık alışveriş/açıkartırma siteleri gibi EBAY’da da bir üyelik sistemi vardır.

- İngilizce biliyor olduğunuzu varsayarak (bkz. Altın Kural #1) Register formunu doldururken girilecek basit detayların tercümesini burada vermiyoruz.
- Kayıt formunda “Country or Region” kısmına geldiğinizde Country formunu aşağıya indirin ve oradan “show all countries” yazan yeri seçin, menü bütün ülkeleri gösterdiğinde buradan Turkey seçimini yapın.
- Kullanıcı adı olarak bir “eBay user ID” seçmeniz gerekmektedir. Bu adın daha önce alınmamış olduğundan emin olmak için “Check Your User ID” ikonundan kontrolünü yapınız.
- Telefon numaranızı doğru olarak +901234567890 formatında yazın
- Yazmış olduğunuz Email adresine gelen aktivasyon koduna tıklayarak hesabınızı aktif hale getirin.

My Ebay Bölümü:

     Burası bütün Ebay işlemlerinizin geçmişinin tutulduğu ve kişisel bilgilerinizi kontrol edip değiştirebileceğiniz bölümdür.

- Size gelen mesajlar, yaptığınız Buy Now satın alma işlemleri ve açık artırmalarda verdiğiniz tekliflerin bir konfirmasyon olarak Email adreslerinize de gönderileceğini unutmayınız.
- Adres ve kişisel bilgilerinizi değiştirmek isterseniz MyEbay bölümündeki My Account kısmına mouse’unuzu yönlendirip, aşağıya doğru açılan menüden dilediğiniz bölüme gidebilirsiniz.
- Sol kısımdaki BUYING – SELLING kısmında satın alma işlemleri yaptığınız, izlemeye aldığınız ve teklif verdiğiniz ürünleri görebilirsiniz. Burada ayrıca başarıyla satın aldığınız ürünleri ve kazandığınız/kazanamadığınız açık artırmaları da görebilirsiniz.

Arama Yapma:

     Ebay’da yapacağınız başarılı aramalar size çok şey kazandırıri aksi ise çok şey kaybettirir. Bu işlemi yaparken çok dikkatli olmanızı öneririz. Arama kriterleri hakkında denemelerle tecrübe edinmeniz sizin için faydalı olacaktır.

- Büyük SEARCH boşluğuna istediğiniz ürünün markası ve modelini mutlaka giriniz, ancak unutmayınız ki listelenecek olan şey, satıcıların ürün başlığına yazdıkları metin ile sizin yazdığınız arama metninin birbirine uygun sonuçlarıdır.
- Örneğin “Kicker Solo” şeklinde bir arama kriteri girmek “Kicker S12x D2 Solo X 12" Subwoofer” şeklinde aşırı detaylı bir kriter girmekten daha faydalı ve mantıklıdır. Çünki her satıcı ürün marka ve modeli dışında detay bilgilerine başlıkta yer vermeyebilir.
- Ayrıca EBAY’ın geliştirdiği çeşitli ürün grupları için sözkonusu olan özel arama kriterlerini de kullanabilirsiniz. Burada sol taraftaki blokta size  özel olarak bir menü verilir. Buradan istediğiniz ürünün markasını modelini boyutlarını girerek çok daha kolay ve detaylı arama yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde özel arama menüsü kullanırken yukarıdaki büyük SEARCH kolonundaki yazdığınız kriteri siliniz. (Bu menü detayı aşağıdaki resimde gösterilmiştir)Ürünü Satın Alma:

Listelenen ürünlerden birine tıkladık ve o ürünün sayfasına girdik. İlk önce nelere dikkat etmeliyiz ?

- İlk önce en üstte ürün fiyatının altındaki “Ships To” (Nerelere gönderim yapılıyor) bölümüne dikkat edin. Bu kısımda yazan WORLDWIDE yazısı ürünün bütün dünyaya gönderildiği anlamına gelir. Bazen bu bölümde Europe, Asia, Africa vs. yazar. Bu durumda sayfanın en altına inip oradaki SHIPPING AND HANDLING bölümündeki aşağıya doğru inen (Resimlere Bkz.) menüde ülkenizin olup olmadığını araştırın. Buradan Turkey seçeneğini seçtiğinizde karşınıza ürünün Türkiyeye gönderimi için gerek kargo bedeli çıkacaktır.

  Eğer kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptıysanız, çoğunlukla en üstte “Shipping Cost” yazısının karşısında Turkey otomatik olarak çıkacak ve yanında kargo bedeli yazacaktır.

  Kısacası ürünün Türkiye’ye gönderildiğinden ve kargo bedelinden emin olun !

** Soru: “Ships To” kısmında Türkiye yok, veya “Contact Seller” (Kargo detayları için satıcıyla görüşün) yazıyor. Ne yapalım ?
** Cevap: Satıcıya mesaj yollayıp Türkiye’ye gönderip yapıp yapmadığını, gönderiyorsa kargo bedelini sorun.

** Soru: Sen bizim yerimize yapar mısın ?
** Cevap: Altın Kural #1 İngilizce bilmeden veya sürekli yanınızda olacak birinden yardım almadan yurtdışı alışveriş işlemlerine girmeyin. CA-TR Forum yönetiminin bu alışverişlere aracılık gibi bir eylemi yoktur.- Ürünün satış fiyatı + kargo bedeli + sigorta masrafını toplayın. Size uygun mu kontrol edin
- Üründen kaç tane almak istediğinize karar verin. Birden fazla gerekiyorsa ürün bilgileri kısmında “QUANTITY” yazan kısım bu üründen satıcının elinde kaç adet olduğunu gösterir (Ör: 4 Available = 4 tane satışa hazır.) Eğer birden fazla alıyorsanız bunu en altta “Buy Now” yapmadan önce “Quantity” yazan FORMA yazın, burada otomatik olarak 1 adet seçilmiş olacaktır. 2-3-4 yapabilirsiniz. Buna göre kargo bedeli de artacaktır dikkat ediniz.
- Her şey tamamsa BUY NOW yapma zamanı gelmiştir. (Eğer bu bir açık artırmalı satış ise BID NOW yazısını görürsünüz, buradan teklif verdiğinizi unutmayın.)BUY NOW

     Burada artık satım sözleşmesine imza atar gibi Buy Now yazısına tıklıyoruz.

- İlk Buy Now yazısına tıkladığınızda satın alma işlemi bitmeyecektir. Bundan sonraki bölümde REVIEW AND COMMIT TO BUY ekranı karşınıza gelecektir (Bkz Resim)
- Burada son kez kontrol etme şansınız var. Eğer her şey uygunsa “Commit To Buy” diyerek ürünü satın alma işlemini bitirebilirsiniz.
- Unutmayın ! Commit To Buy demek bu ürünü satın almanız ve bundan sonraki durumlardan sorumlu olmanız demektir.

ÖDEME EKRANI
     Ödeme ekranına geldiğinizde artık ürünü satın almış bulunmaktasınız. Şimdi sıra ödemede. Tavsiyemizdeki gibi PayPal hesabınızı kullanarak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

- Burada sağ bölümde ürün fiyatı, altında kargo bedeli fiyatlarını otomatik olarak göreceksiniz. Eğer ilk işlemlerde kargolanacak ülkeyi Turkey olarak seçtiyseniz, bu kısımda ürünün Türkiye’ye olan kargo bedelini, özel olarak belirtilmiş şekilde görebilirsiniz.
- Burada ayrıca “Shipping Insurance” kargo sigortası bölümü vardır. Eğer satıcı opsiyonel olarak sigortalı kargo seçeneği sunmuşsa kargo bedelini ürün sayfasında bulabilirsiniz (çoğunlukla $3-$7 arasıdır). Yoksa satın almadan önce ürünü sigortalı olarak kargolanmasını istediğinizi belirtin ve satıcıdan sigorta bedelini talep edin.
- Daha sonra bu sigorta bedelini “Shipping Insurance” kısmındaki minik “add” (ekle) kısmına tıklayarak yazın ve alttaki “recalculate” (yeniden hesapla” ikonuna tıklayın. Böylece karşınıza sigorta bedeli eklenmiş toplam çıkacaktır.
- Bu toplam neden önemlidir ? Çünki PayPal ödemesini otomatik olarak EBAY sitesinden yönlenerek yapacağımız zaman bize kolaylık sağlayacaktır. Bir eksiklik olmaması her zaman yararınıza olacaktır.
- Her şey tamamsa aşağıda “Select Payment Method” ödeme şeklini seçiniz, yazan yerden PayPal seçeneğini işaretleyerek “Continue” ikonuna tıklayınız.
- Böylece site sizi otomatik olarak bir fatura çıkarılmış halde PayPal sitesine yönlendirecektir.
- Çıkan ekranda Paypal kullanıcı adınızı ve PayPal şifrenizi girin.
- Karşınıza aldığınız ürünün özellikleri, fiyatı, kargo bedeli, sigorta bedeli, toplam fiyatı, sizin kargoyu alacağınız adresiniz ve satıcıya ileteceğiniz bir not yazmak için bir kutucuktan ibaret detaylar çıkacaktır. Ayrıca PayPal’da kayıtlı kredi kartınızla ilgili kısmi bilgileri göreceksiniz.
- Burada da herşeyi kontrol ediniz. Adresler, ürün bedelleri vs doğru ise “Pay Now” veya “Send Money” yazılı ikona tıklayarak ödemenizi yapabilirsiniz.
- Bundan sonra karşınıza paranın hesabınızdan öekilmesinden önce son bir onay ekranı gelebilir. Bunu da onaylayarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
- Herşey tamam ve kredi kartınızla ilgili de bir problem yoksa “You have successfull sent a payment to vsvs” şeklinde bir yazı karşınıza çıkacak ve ödeme yapıldığına dair hem size hem de satıcıya bir mail gidecektir.
- Ayrıca ödeme detayları da her zaman PayPal hesabınızın History bölümünde saklı tutulacaktır.

Aşağıdaki örnek ödeme adımlarını inceleyelim;

- Commit To Buy, ikonuna tıklayıp son satın alma adımını geçtikten sonra karşımıza bu ödeme ekranı gelmektedir. (Ör: Alttaki resim.)- PayPal ile ödemeyi tercih ederek "Continue" ikonuna tıkladık ve EBAY bizi tamamen satın aldığımız bu ürünle ilgili olarak doğrudan PayPal'da açılacak özel bir ödeme ekranına yönlendirecektir. Burada PayPal kullanıcı adı ve Şifrenizi girerek ödeme için giriş yapacağız. (Ör: Alttaki resim.)- Artık PayPal'da açılan özel ödeme ekranımıza PayPal kullanıcı adı ve şifremizle kendimizi tanıtarak giriş yaptık ve karşımıza bu ürün için yönlendirilen özel ödeme ekranı ve bilgiler geldi. Dikkat ederseniz ürünle ilgili Ebay'daki bütün bilgiler otomatik olarak karşımıza geldi. Buradaki bilgileri bir kez daha kontrol edip, ayrıca satıcıya özel bir notumuz varsa alttaki kutucuğa girerek ödemeyi gerçekleştireceğiz. Son adım sarı PAY ikonuna tıklayarak ödemeyi gerçekleştirmektir. Bu durumda para kredi kartı hesabımızdan çekilerek doğrudan satıcıya gönderilmiş olacaktır. Para anında satıcının PayPal hesabına girmiş olmaktadır.  (Ör: Aşağıdaki resim.)- Ödeme işlemi başarıyla gerçekleştiyse, kredi kartında vs bir sorun yoksa aşağıdaki resimdeki ekran karşınıza gelecektir. Burada ödemenin başarıyla adı geçen satıcıya ulaştırıldığı belirtilir. (Ör: Aşağıdaki resim.)- Bu aşamadan sonra dilersek üstteki sayfadaki ikonlara tıklayarak EBAY'e geri dönebiliriz veya PayPal hesabımızın anasayfasına gidebiliriz, veya yaptığımız ödemenin detaylarını görmek ve printer çıktısı almak için "Receipt" yazısına tıklayabiliriz. (Ör: Aşağıdaki resim.)- Daha sonra istersek PayPal anasayfasına dönerek hesap detaylarımızı ve geçmiş ödemelerimizi görebiliriz. (Ör: Aşağıdaki resim.)ÖNEMLİ NOT:

     EBAY'e geri döndüğümüzde yaptığımız alışveriş için MyEbay kısmında otomatik olarak "Ödeme Gönderildi - Feedback bırak" seçeneği işaretlenmiş olacaktır, satın aldığımız ürün bilgilerinde. BURADAKİ "LEAVE FEEDBACK" İKONUNA TIKLYARAK ÜRÜN VE SATICI HAKKINDA GÖRÜŞÜMÜZÜ BİLDİRECEĞİZ (Ör: Pozitif (+) İşaretledik ve yazdık; Very good transaction, thanks. - Gayet memnunum teşekkürler vs.) ANCAK BU KISIMA ÜRÜN KARGOYLA ELİNİZE GEÇENE KADAR DOKUNMAYINIZ VE GÖRÜŞ BIRAKMAYIN. NEDEN ?

- Çünki burada daha ürün elinize geçmeden (+) Pozitif Feedback bırakırsanız, en baştan herşey güzel diyip sonradan çıkan problemleri gözardı etmiş olursunuz. Düşününki ürün akrgoda zarar görmüş olabilir, yanlış ürün gönderilmiş olabilir vs. Bu durumda en baştan (+) Feedback bırakmak yanlış olacaktır. (Bkz. Aşağıdaki resim.)

GÜMRÜK BİLGİLERİ

Posta Yoluyla Gelen 100 EURO luk Eşya Muafiyeti:

Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 EURO’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan alkol ve alkol ile tütün ve tütün ürünleri hariç her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır.

Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya Muafiyeti:

Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.

Bu muafiyet;

a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,

c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,

d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan,

Eşya için uygulanır.

Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır

Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde  toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.

İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

Hangi Sürelerde Bu Muafiyet Uygulanır ?

Bu muafiyet, (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler (Bayram, Yılbaşı vs 30 gün önce ve 30 gün sonra, yani 60 günlük bir süre) içinde gönderilmiş veya Türkiye gümrük bölgesine girmiş eşya için uygulanır.

Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde Eşya Getirilmesi

Gümrük vergileri ödenmeksizin ithal edilebilecek toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu  geçmeyen eşya saklı kalmak üzere, yabancı bir ülkeden posta  veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 EURO’yu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir.

Bahsi geçen sabit oran, eşyanın kıymeti üzerinden %10 olarak uygulanır.

Sözü edilen limit dahilinde getirilen eşya;

a)Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b)Yolcuların beraberlerinde getirdikleri,

c)Hediye edilmek üzere getirilen ya da gönderilen,

d)Kişinin şahsına veya ailesinin kullanımına mahsus,

e)Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olan,

f)Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, nitelikte olmalıdır.

Kıymeti 1500 Euroyu Geçerse Eşya Nasıl İthal Edilebilir ?

Getirilen eşyanın  toplam kıymetinin 1500 EURO’yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler, yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir.
İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1500 EURO’yu geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

Eşyaya sabit oranlı vergi  uygulamadan önce, beyan sahibi bunun yerine ithalat vergilerinin uygulanmasını talep edebilir. Bu durumda eşya için ithalat vergileri tahsil edilmek suretiyle eşyanın ithaline izin verilir.

Bu çerçevede getirilen eşyanın vergi matrahının tespitinde esas alınacak kıymeti, ibraz edilen faturaya veya satış fişine göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin gümrük idaresince düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti idarece belirlenir.

BANDROL ÜCRETLERİ

Ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek olan ve aşağıda cinsi belirtilen cihazlardan bir defaya mahsus olmak üzere 2007 yılı için karşılarında gösterilen ücretler alınır.

• Oto Televizyonu 85 AVRO
• Oto radyo alıcıları 15 AVRO
• Oto Radyo-Kasetçalar 35 AVRO
• Oto Radyo-Kompakdiskçalar 45 AVRO
ALINTIDIR


Düzenleyen serhat_tutar - 30 Temmuz 2008 Saat 12:19
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2008 Saat 14:20
paylaşım için  teşekkürler
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2008 Saat 15:13
ben zaten ebay ustunden calısıyorum hıc bır sorun olmuyor ama malı aldıktan sonra urun senın ustune kalmıssa ıhalede kesın almak zorundasın cezası var cunku...
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2008 Saat 16:12
PAYLAŞIM  İÇİN TEŞEKKÜRLER
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 Saat 19:09
değerli arkadaşlar ebaydan bir araba satın aldım sürekli uyarı mail i geliyor ödeme yapmadınız diye ...şimdi ben ödeme yaparak bu aracı gümrükten geçirebilirmiyim.. araç chawrole camaro 1997 model 4000 $ a aldım bunun gümrük bedeli nedir bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirir se sevinirimm.....
maail adresim   nedimuca@gmail.com teşekürler
Çevrimdışı İsmailAteş Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
13 - Kasım - 1987

Yaşı : 35
Aracı : 307
Kayıt Tarihi: 23 Mart 2008
Konum: Ankara/İstanbul
Durum: Aktif Değil
Mesajlar: 346
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İsmailAteş Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 Saat 21:25
Teşekkürler Deran abi uzun süredir öğrenmek istediğim bilgileri sayende öğrendim.Çok sağol..
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 17292 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 9650 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1433 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 5616 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 1036 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 3185 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1379 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 2308 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 18038 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 6894 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 686 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 620 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 662 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 656 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 5590 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 4414 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16617 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5875 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 2179 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 692 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 JUNE EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
hmtaksz 6
imquaredrs 4
yunuserk 2
tayfux 1
RadreS 1
ilker akın 1
osmangdkk 1
ozersisman 1
Alfresco 1
M.Emin 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English