Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Modifiye ve Tuning Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - xenon calışma prensibi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

xenon calışma prensibi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: xenon calışma prensibi
    Gönderim Zamanı: 24 Mart 2008 Saat 18:41
Xenon farın tarihteki geçmişine baktığımız zaman ilk olarak 1992 senesinde BMW 7 serisinde uygulandığını biliyoruz. Hergün gelişen teknolojiyle birlikte yeni üretilen daha performanslı ampuller sayesinde 1997 yılında hem Xenon farların performansı artmaya başladı hem de bu tarihten itibaren bir çok aracın opsiyon listesinde Xenon far seçeneği yer almaya başladı. 2000li yıllara gelindiğinde ise artık standart donanımlardan biri olmaya başlayan Xenon far sistemi günümüzde bir çok aracın standart ekipmanı olarak karşımıza çıkmaya başladı.

Ayrıca Xenon far bulunan otomobillerde otomatik seviye ayarlama mekanizması(98yılında) ve far yıkama sisteminin(96yılında) bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede karşıdan gelen trafiğin yayılan ışıktan rahatsız olması engellenmiştir ve far yıkama sistemi ile Xenon farda ışığın çıktığı küçük olan mercek alanı kirlendiğinde ışığı engellememesi ve dağılımı bozmaması sağlanmaktadır.

Plastik camlı (polikarbon) farların yaygınlaşması ile birlikte geleneksel silecekli far yıkama mekanizmaları yerini basınçlı su püskürten sileceksiz far
yıkama mekanizmalarına bırakmıştır.

Ön cam yıkayıcısını çalıştırdığınızda pompa cam yıkama deposundaki suyu çekip yüksek bir basınçla sağ ve sol tampona gömülü fıskiyelere gönderir.

Xenonları Derecelerine Göre Gruplandırma:

Xenon farları derecelerine(Kelvin cinsinden ölçülür) göre sınıflandırırız. (4200k,6000k,6500k,8000k v.b.)Renk sıcaklığı ışığın rengidir. Işığın sıcaklığı artırıldığında ışıktaki mavinin payı artar, kırmızının payı azalır.
Beyaz ışığı üç temel sıcaklık grubuna ayırabiliriz:

3300 K ve aşağısı : sıcak beyaz
3300 K - 5000 K arası : doğal beyaz
5000 K ve üstü : günışığı beyazı

Işık miktarı ise ışık kaynağından tüm yönlere doğru yayılan ve göz hassasiyeti ile değerlendirilebilen ışığın gücüdür. Birimi lümendir(lm)
Xenon farların çalışma şartları ve Sistem hakkında genel bilgiler:

Xenon farlar genellikle sadece kısa farlarda kullanılırlar çünkü kullanılan kısa far projektörü ampulün optiğine göre tasarlanmıştır. Hem maliyet hem de Xenon ampulun uzun ısınma süresi nedeni ile uzun farda klasik halojen uzun far reflektörü ve halojen ampul kullanılmaktadır.

Bi-Xenon farda hem kısa hem de uzun far ışığı Xenon projektöründe üretilir. Bi-Xenon sistemi kısa far açıkken çalışır, kısa far kapalıyken sellektör için ayrı bir halojen reflektörü ve ampulü kullanılmaktadır. Projektörün içindeki bir solenoide bağlanmış olan siperin yukarı-aşağı hareketi ile kısa-uzun far geçişi sağlanır.

Xenon Ampulü:Ampulün içine özel bazı metalik gazlar doldurulmuştur. İçinde bulunan iki elektrotun arasında sıçrayan ark ile ışık elde edilir.
Çalışması için özel bir ballasta ihtiyaç duyar. İlk çalışma gerilimi yaklaşık 23000 volttur. Gerçek performansına ulaşabilmesi için 5-6 sn. kadar ısınması gerekmektedir. Isındıktan sonra 85V gerilimle çalışır.
Ampulün soketi Xenon projektörü için üretilmiştir, bu yüzden otomobilinizin standart halojen far soketine takıp kullanamazsınız.

Ballast :
Xenon farın elektriksel gücünü sağlar. Far çalıştırıldığı zaman gelen elektriği 23000 volta kadar yükselterek Xenon ampule verir. Xenon ampul birkaç saniye sonra normal çalışmasına başladığında gerilimi 85 volta düşürür. -40°C ile +105°C arası ortam ısısına dayanıklıdır.

Ballast Örneği :
Xenon Uygulamadaki Hususlar :

Xenon dönüşümleri malesef sadece gerekli ekipmanları almakla bitmiyor. Sahibi olduğunuz aracın far camının desenide dönüşüm için büyük etkendir.
Örneğin Parabolic(Çizgili cam) fara sahip bir araca sahipseniz dönüşüm yapıldığında uzun far özelliğinizi kaybedersiniz ayrıca kötü bir ışık dağılımı elde edersiniz

Golf3:Megane2 Scenic :Xenon Uygulama Çeşitleri :

Xenon farları uygularken yapılmak istenen hep en iyi sonucu elde etmektir fakat aracın orjinal sistemi üzerine yapacağınız değişiklikler sizin isteğiniz ve imkanlarınız doğrultusunda ,bir de aracın modeline göre farklılık gösterir.
Xenon uygulama yöntemlerini sıraladığımızda ortaya çıkan sonuçlar şunlar :

1- Orjinal Xenon farın kullanılması
2- Başka firmanın üretimi Xenon farın kullanılması
3- Halojen far reflektörüne Xenon projektör monte edilmesi
4- Halojen fara Xenon dönüşüm kiti (conversion kit) monte edilmesi
5- Halojen fara Xenon ampulü ve ballastı takılması.

bu sistemlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse :

1. Uygulama:

Avantajları : Tamamen otomobil o modeline göre üretilmiş olması, otomatik yükseklik seviye kontrolünün olması, karşıdan gelen trafiği rahatsız etmemesi.

Dezavantajları : Her otomobilde/modelde yok, pahalı.

Uygulama Şekli : Otomobil üreticisinin ürettiği orjinal Xenon far monte edilir.

Sonuçlar : Işık miktarı, deseni, dağılımı, rengi, görünümü, dayanıklılığı mükemmel.

Örnek Resim : MB E Class2. Uygulama:

Avantajları : Tamamen otomobil o modeline göre üretilmiş olması.

Dezavantajları : Her otomobilde/modelde yok, pahalı. Birçok marka uzakdoğu üretimi olduğundan kalitesi düşük.

Uygulama Şekli : Firmaların ürettiği Xenon farın monte edilmesi. Bu farlar firma distribütöründen ya da internetten temin edilebilir.

Sonuçlar : Işık miktarı, ışık demeti/dağılımı, ışık rengi, görünümü, dayanıklılığı iyi

Örnek Resim : BMW E363. Uygulama:

Avantajları : Orjinal Xenon farı bulunmayan otomobiller için en kaliteli sonuç verebilecek seçenektir.

Dezavantajları : Monte edilmesi zor, zaman, teknik bilgi ve beceri istiyor. Seviye ayarlama mekanizması işlevini kaybedebiliyor.

Uygulama Şekli : Orjinal far ısıtılıp açılarak kısa far reflektörü arkadan düzgünce kesilir ve Xenon projektör sabitlenir.
Farın hava koşullarından izole edilmesine ve yukarı-aşağı, sağ-sol seviyelerinin düzgün kalmasına dikkat etmek gerekir.

Sonuçlar : Işık miktarı, deseni, dağılımı, rengi, görünümü, dayanıklılığı iyi.

Örnek Resim : Hella Bi-Xenon Projektörü4. Uygulama:

Avantajları : Ucuz, kolayca monte edilebilir, geriye dönüş mümkündür.

Dezavantajları : Birçok marka uzakdoğu üretimi olduğundan kalitesi düşük. Çok yüksek Kelvin (K) değerleri ile satılan bu kitlerin ampulleri boyalı oluyor ve ışık çıktısını azaltıyor.Ayrıca düzgün olmayan aşırı fazla ışık dağılımı nedeni ile karşıdan gelen trafiği rahatsız edecektir.

Uygulama Şekli : Farda hiçbir değişiklik yapmaya gerek kalmadan, aynı sokete çevrilmiş (H1, H7 vs.) Xenon ampul ve ballast takılır.

Sonuçlar : Işık miktarı, deseni, dağılımı, rengi, görünümü düzensiz. Dayanıklılığı iyi. Elipsoidal (mercekli) farlarda daha iyi sonuç verir.

Örnek resim :
5. Uygulama:

Avantajları : Ucuz.

Dezavantajları : Düzgün olmayan aşırı fazla ışık dağılımı nedeni ile karşıdan gelen trafiği rahatsız edecektir.

Uygulama Şekli : Yeni ya da çıkma Xenon ampul farın ampul soketine takılır. Ballast ve kablo bağlantıları yapılır. Ampulde ya da reflektör soketinde küçük değişiklikler yapmak gerekebilir.

Sonuçlar : Işık miktarı, deseni, dağılımı, rengi, görünümü düzensiz. Dayanıklılığı iyi.

Xenon ve Halojen Farın Karşılaştırılması:

Xenon far ile Halojen farları karşılaştırdığımızda ortada ciddi bir görüntü kalitesi farkı göreceksiniz.

Bu karşılaştırmada standart bir halojen farlı bir araç ile 4100k xenon far kitine sahip bir
araç karşılaştırılıyor.

Halojen farlar ampuldeki telin ısınması ile ışık verirken Xenon farlar, ampuldeki elektrotlar arasında sıçrayan arklarla ışık verir.
Halojen farın ışık gücü 1500lm ile sınırlı kalırken Xenon farlı sistemde bu miktar 3200lm dolayındadır. Halojen farın ışık ısısı 3200k iken Xenon kitinin ışık gücü 4100k dir.
Ayrıca çoğu kişinin yanlış bildiği bir konuda bu kadar yüksek(23bin volt) volt miktarıyla açılıp çalışan Xenon ampullerinin halojen farlara göre 5kat daha fazla ömre sahip olmasıdır.

Karşılaştırmamızdaki Halojen farın yaydığı ışık:Ve Xenon farın yaydığı ışık :

 


Sitedeki yapılan testlerde orjinal test cihazları kullanılmamıştır, bu yüzden test sonuçları ve yorumları bilimsel kesinlik içermez.
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2008 Saat 22:14
kanka güzel olmuş:)
Çevrimdışı sinan-s Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : Belirtilmemiş
Kayıt Tarihi: 21 Mart 2008
Konum: Bostancı/S VRJ
Durum: Aktif Değil
Mesajlar: 2643
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sinan-s Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2008 Saat 23:11
Paylaşım için sağol..
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2008 Saat 23:15
param oldugmu sana taktırcam serhat abı sen takacan o beyenmedıgın arabaya :D
Çevrimdışı EmrAhh Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : Belirtilmemiş
Kayıt Tarihi: 01 Ekim 2008
Konum: 34 /şeytanbeyli
Durum: Aktif Değil
Mesajlar: 66
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı EmrAhh Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2008 Saat 12:01
paylaşım için çok saol
BİZE FİRENE BASMAK KÜFÜR GİBİ GELİYOR
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon Kilit açmayı kolaylaştırmak için HATASI son mesaja git 5 0 Burakylmz
konu icon fan sorunu son mesaja git 99 0 oates55
konu icon 306 fanlar hızlı çalışmıyor son mesaja git 149 0 Serkan113344
konu icon Dijital klima aydınlatması son mesaja git 489 2 muzzy35
konu icon Diy Tampon Boyama için Boya Tavsiyesi son mesaja git 88 0 x571
konu icon kalkışta titreme son mesaja git 292 2 Bi_ince
konu icon Saat ayarı son mesaja git 200 0 Darkcoder
konu icon 206+ için dış sıcaklık sensörü bağlantısı son mesaja git 7715 35 Mehmet0690
konu icon Yeni 2008 Antifriz Sıvısı Hk. son mesaja git 1155 5 EvrenosBey
konu icon 3D Ekran Ses son mesaja git 115 0 EvrenosBey
konu icon 206 Hidrolik Yağ Kaçağı Klimayı Etkiler mi? son mesaja git 148 0 alstu
konu icon Peugeot 508 Orijinal anahtar son mesaja git 505 1 emrahvergli
konu icon arka cam sileceği kendiliğinden çalışıyor son mesaja git 490 5 Halim
konu icon 508 ESP/ASR/MOTOR ARIZA IŞIĞI son mesaja git 276 1 emrahvergli
konu icon Yol bilgisayarı yakıt değeri... son mesaja git 134 0 407 ERHAN
konu icon Hararet Olmadığı halde Var gibi görünüyor son mesaja git 479 2 407 ERHAN
konu icon Herkese merhabalar son mesaja git 13 3 Serhat1299
konu icon 206 1.6 16v 110 hp beyin sorunu son mesaja git 292 1 iltekmer
konu icon Peugeot 2008 Ön sağ cam kaldırma sorunu son mesaja git 12463 20 GökhaN
konu icon 308 Tavan Güneş Yanığı son mesaja git 329 1 GökhaN
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2021 AĞUSTOS EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
GökhaN 3
emrahvergli 3
Serhat1299 2
407 ERHAN 2
Halim 2
whisky 2
EvrenosBey 2
Bi_ince 2
x571 1
muzzy35 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
Alicilik MODERATÖR
KILIÇ MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2021
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English