Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Aracıma Bez Branda Taktım. Güneş Yanığı Artar mı ?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Aracıma Bez Branda Taktım. Güneş Yanığı Artar mı ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı yigit_dark Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 30
Aracı : 206 1.6 16V XT
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Aracıma Bez Branda Taktım. Güneş Yanığı Artar mı ?
    Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 12:27
Herkese Merhabalar ;
Aracımın tavanında güneş yanığı oluşmaya başlamış. Gri renk aracım zaten güneşten en etkilenen renktir heralde. İlk aklıma boya koruma geldi fakat daha sonra araştırma yaptım. Pamuklu bez alıp geriyim dedim. Gayet iyi oldu hem ağaç altına denk geldiği için aracım kuş pisliklerinde de koruyor. Fakat sanki güneş yanığı arttı aracımda. Henüz brandayı kullanalı 2 hafta oluyor. Ne yapsam bilemedim.Beyaz renkte kumaş güneşi de çekmemesi lazım. Resimlerini ekliyorum aşağıya. Sizin düşünceleriniz ?

Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 12:58
malesef yiğit branda korur da senin başladıysa artık yapacak birşey yok o devam eder gider. sonuçta sürekli aracın üstünde olmuyor hele izmirin o sıcaklarında. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 13:06
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

malesef yiğit branda korur da senin başladıysa artık yapacak birşey yok o devam eder gider. sonuçta sürekli aracın üstünde olmuyor hele izmirin o sıcaklarında. 

Boya koruma durdurur mu sizce ? Aracın değerini düşürecek hem görüntü yüzünden de güneş yanığından korkardım. Ama kapalı garajın olmadıktan sonra korumak çok zor ne yazıkki.
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 13:17
Orjinalini yazan: yigit_dark yigit_dark Yazdı:

Boya koruma durdurur mu sizce ? Aracın değerini düşürecek hem görüntü yüzünden de güneş yanığından korkardım. Ama kapalı garajın olmadıktan sonra korumak çok zor ne yazıkki.

bir yıl önce benim komşumun megan 2 tavanda çok hafif vardı şimdi 1 yıl içinde 35-40 cm çapında vernik atması oluştu. ne kadar korusanda boya koruma yapsan vernik kalktımı açılıp gidiyor meret yapacağın işlemler süreci yavaşlatır durdurmaz malesef.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 13:23

bir yıl önce benim komşumun megan 2 tavanda çok hafif vardı şimdi 1 yıl içinde 35-40 cm çapında vernik atması oluştu. ne kadar korusanda boya koruma yapsan vernik kalktımı açılıp gidiyor meret yapacağın işlemler süreci yavaşlatır durdurmaz malesef.
Evet haklısınız. Güneş yanığının tek çaresi boyatmak heralde. O zaman da aracın tavan boyalı oluyor satarken problem. Sadece tavana boya koruma yaptırıyım olmazsa en azından dediğiniz gibi süreci yavaşlatmış oluruz.
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 13:34
boya takıntısı bizim ülkemizde var  sadece sırf bu yüzel marş biyel ve arka çamurluk agzındaki sürtme izlerini yaptırmıyorum.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Çevrimdışı Oktkor Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 407
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Oktkor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 13:53
Bizim insanımızın takıntısı araç değil ustalık.

Usta boya yapıyor yaptığı boya bir yıl geçmeden çatlıyor. Boya yapıyor boya kalkıyor.

Sanayi işi de biraz öyle. Sanayiye gidiyorsun adam "bir vida fazla çıktı, ustanın iyisi vida arttırır" diye espri yapıyor.

Takıntı burada başlıyor.

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 14:00

boya takıntısı bizim ülkemizde var  sadece sırf bu yüzel marş biyel ve arka çamurluk agzındaki sürtme izlerini yaptırmıyorum.
Haklısınız benim aracım 2001 model 16 yaşında arabadan ne bekleniyor. 98 model araç sattım bundan önce 2 parça boya kapı değişik 3-4 bin fiyat kırmaya çalışıyolar şaka gibi.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 14:02
Orjinalini yazan: Oktkor Oktkor Yazdı:

Bizim insanımızın takıntısı araç değil ustalık.

Usta boya yapıyor yaptığı boya bir yıl geçmeden çatlıyor. Boya yapıyor boya kalkıyor.

Sanayi işi de biraz öyle. Sanayiye gidiyorsun adam "bir vida fazla çıktı, ustanın iyisi vida arttırır" diye espri yapıyor.

Takıntı burada başlıyor.

Gerçekten şaka gibi. Kara kara düşünüyorum şimdi bende güneş yanığı arttıkça ne yaparım diye. Boyatsan bir dert boyatmasan bi dert.
Çevrimdışı doganatak Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : 2004 - 206 X Line
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı doganatak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 14:23
Parlak siyah folyo kaplatsanız benim arkadas 206 XT nin tavanına kaplattı yakından bakınca sadece vernikli yerle verniksiz yerin yüksekliği farkediyor 

Düzenleyen doganatak - 02 Haziran 2017 Saat 14:23
İnstagram: dogan_atak
www.appleturk.com
www.tadidamagimdakaldi.com
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 15:42
Orjinalini yazan: doganatak doganatak Yazdı:

Parlak siyah folyo kaplatsanız benim arkadas 206 XT nin tavanına kaplattı yakından bakınca sadece vernikli yerle verniksiz yerin yüksekliği farkediyor 
Oda bir seçenek aklımda olsun. Fakat aracın rengi gri çok yakışmıyor. Beyaz olsa hoş durabilir. Beyaz araçta gerçi güneş yanığı olmuyor ama :)
Çevrimdışı Oktkor Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 407
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Oktkor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 20:10
Orjinalini yazan: doganatak doganatak Yazdı:

En şık ve mantıklısı bu. Gayet de güzel oluyor.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2017 Saat 20:24
Güneş yanığı tamamen ilerlerse kapatmak için boya yerine yapabilirim. Şuanda zaten durum kötü değil aracın yanında dikkatli bakılınca görülüyor boya incelmesi belli kısımlarda.
Çevrimdışı maximusti Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 2000 Opel Astra G HB
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı maximusti Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2017 Saat 09:34
gri renk carbon fiber kaplatabilirsin. 
hem farklı renk sırıtmasıda olmaz. en azından 1 sene kadar götürür. 
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yigit_dark Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2017 Saat 12:01
Orjinalini yazan: maximusti maximusti Yazdı:

gri renk carbon fiber kaplatabilirsin. 
hem farklı renk sırıtmasıda olmaz. en azından 1 sene kadar götürür. 
Teşekkürler dediğiniz gibi yapabilirim. Aklımda olsun.
Çevrimdışı Karacocuk24 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : 2001
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Karacocuk24 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2017 Saat 18:37
Benim aractada cok hafiften basladi ben direk plasti dip denen sokulebilir boyayla boyayacagim mat siyaha sizce nasil olur
Çevrimdışı ALLEX Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 48
Aracı : OPEL ASTRA SEDAN CDTİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ALLEX Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2017 Saat 02:21

Sen bari yapma kardeşim

Yahu bizler galerici degiliz ki arac alip satarken kâr edip ev geçindirelim.zaten arac sahibi olarak bindigimiz araci bize hizmet etsin diye almiyor muyuz?

Yani bindigimiz de kâr .
Soyle ki 20 bin tl piyasa bedeli olan bir araca komple boya yaptirip 3000 tl harcasak, fiyatina göre albenisi yüksek gorunur.temiz durur.25 binlik araba olmaz belki ama
Kir, pas, vuruk çürük hurda arabaya biniyor demezler.bu araci satmaya kalktik diyelim, boya oncesi resimlerini gosterip durustce kpnustuktan sonra 18 bine satacagimiz yuksek ihtimal degil mi?

2000 tl yi ben şahsen zarar gormem.bindiğime sayar helallesir satarim.

He konunun başina donersek,
Kardesimiz branda ile araci gunes ve kuş hediyelerinden korumayi amaclamiş.

Kus pisligi fosfor ve organik asitler, kimyasallar içerdigi icin gunes yaniklarina zemin hazirlar.boya inceldikce sac meydana cikar ve paslanma hatta çürüme baş gösterir.branda bence cozum gibi olabilir ancak, uzun sure branda altinda kalan araclara dikkat edin, aradaki tozlar zımpara etkisi yapar ve boya yine zarar gorur.hem sadece tavan degil, tum kaporta ovalanmaktan matlasir ki bu kaş yaparken göz çikarmak olur.
Sonuc;
Eger kapali garaj yoksa en mantikli olan sey gunlul 5 dakikayi araca ayirmak ve kontrol etmektir.
Benim sitede açik otopark mevcut.acikta kalsa gunes,cocuklar falan filan.golge olan yerler zaten agac alti ancak orda da kesin kus pisligi ve daha da kötusü reçine damlama sorunu.

Çözum;
Bu arkadasiniz sadece tavani aynali folyo kaplama kaput ve bagaji şeffaf folyo kaplama dusunuyor
Amac gunes isiklarini yansitmak ve dış etkilerden boyayi uzak tutarken , aracin isinmasini onlemekle beraber, şeffaf folyo ile de farkedilmeyen bir koruma saglamak.
Saçma gibi geliyordu bu fikir başlarda ama zaman gectikce başka çozum kalmiyor.

Bu arada yine klawyem düştü

Okumaktan bunaldiniz belki ama sizlerin daha parlak fikirleri varsa uygulamak icin ben varım
Modifiyeyi eşlere koruyucu onlem olarak empoze etmenin yolunu da bulmuş olmusum

Okuyan herkese tesekkurler, kazasiz surusler.

Soner , sen camurluk agizlerini ve etekleri once fotografla sonra yaptir kardeş.aslan bakimsiz kaldikca cebine saldirir demedi deme.sonra tamir bakim maliyetlerini yapmaktansa model yukselteyim dersin.
MORALİ AĞRIYOR....
Çevrimdışı x571 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 306 station wagon
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2017 Saat 10:51

Haklısınız benim aracım 2001 model 16 yaşında arabadan ne bekleniyor. 98 model araç sattım bundan önce 2 parça boya kapı değişik 3-4 bin fiyat kırmaya çalışıyolar şaka gibi.

öyle adamlara sie deyip geçeceksin. onu yapma bunu  yapma ,cehennemin dibi kölesimiyiz bunların arkadaş. çingeneliğin alemi yok.
Çevrimdışı x571 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 306 station wagon
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2017 Saat 10:57

Herkese Merhabalar ;
Aracımın tavanında güneş yanığı oluşmaya başlamış. Gri renk aracım zaten güneşten en etkilenen renktir heralde. İlk aklıma boya koruma geldi fakat daha sonra araştırma yaptım. Pamuklu bez alıp geriyim dedim. Gayet iyi oldu hem ağaç altına denk geldiği için aracım kuş pisliklerinde de koruyor. Fakat sanki güneş yanığı arttı aracımda. Henüz brandayı kullanalı 2 hafta oluyor. Ne yapsam bilemedim.Beyaz renkte kumaş güneşi de çekmemesi lazım. Resimlerini ekliyorum aşağıya. Sizin düşünceleriniz ?

ben bir yıldır pamuk bezle kendi yaptığım örtüyü seriyorum. bir sıkıntı olmadı. olacağını sanmıyorum. olanı da görmedim açıkçası. olsa olsa ne olur. arkası muşambalı bir şeyden örtü yaptırılır. muşambası sıcaktan erir tavana yapışır falan. bez ince olduğu için bir süre sonra sokağın kalın tozu bezin üzerinde ince tozu tavanda kalıyor. ona çözüm de belirli aralıklar mesela haftada bir bezi silkelemek. benimki lastiklere kadar tüm aracı kaplıyor mesela.

Çevrimdışı OguzhanKucuk61 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 206 Sedan
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OguzhanKucuk61 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2017 Saat 16:33
Aracı bıraktığınız yer müsaitse böyle bir ürün kullanabilirsiniz.
Ben site yönetimiyle konuşup, kimsenin alanına müdahale etmeden bunu kullanmayı planlıyorum. Sonuçta bir inşa yok ortada.

Portatif Garaj
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 933 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5530 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1138 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 836 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 643 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2697 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1045 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1826 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12694 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 627 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 464 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 430 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 477 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 495 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 777 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 602 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16043 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5532 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1878 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 494 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English