Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >207
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Motor Kulağı yada Takozu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Motor Kulağı yada Takozu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı efesbright Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : 207
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Motor Kulağı yada Takozu
    Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2013 Saat 16:58
Arkadaşlar aracım aşırı titreme yapıyor ve ses çıkarıyor vites geçişinden sonra ayagın debriyajdan cekildiği sırada titreme oluşuyor. ve sanki orda bi boşluk var gibi tam olarak anlatamıyorum ama vitesi değiştirdiğimiz sırada sanki biyerde boşluk var gibi araç tokozluyor. bunun sebebi şanzıman olabilirmi yada bu motor kulagı dedikleri parçanın mı değişmesi gerekir?

yani motor kulagı dedikleri parça şanzıman ve motor arasında ki parça ise vites geçişi sırasında titreme yaparmı yada motor sesinde artış sağlarmı ? bu titreme yokustaki kalkıslarda daha yogun oluyor sanki balatayı sıyırıyor gibi hissediyorum sizce motor kulagının mı değişmesi gerekir yoksa balatada mı bi sorun vardır ? balatayı değiştireli 20bin km oluyor.
Çevrimdışı impact Açılır Kutu Gör
BÖLGE TEMSİLCİSİ
BÖLGE TEMSİLCİSİ
Simge
İZMİR İL TEMSİLCİSİ

Yaşı : 36
Aracı : vectra c
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı impact Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2013 Saat 17:28
hah aynı sıkıntı bende de var balata da sıkıntı mı var diye korkuyordum..
yorumların takipçisiyim bende..
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2013 Saat 19:01
Ben öyle bir sey fark etmedim ama benzer bir sıkıntı var. Cogu kisi dizel, normal dese de bence degil. Aracımı söndürdügümde bazen silkeleme yapıyor ama bazen yapmıyor. Özellikle bundan dolayı normal gelmiyor. Arac 175 binde. 
BÖLGE TEMSİLCİSİ
BÖLGE TEMSİLCİSİ
Simge
İZMİR İL TEMSİLCİSİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı impact Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2013 Saat 22:15
benm benzinli kapatırken silkeleme değilde diger sorun var
Çevrimdışı qqyyxx Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 45
Aracı : 2011 golf tdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı qqyyxx Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2013 Saat 22:46
vites degisimlerinde agirlikli yasaniyorsa arac modeline bagli olarak baskidan volanttan ve debriyaj merkezinden yapabilir. Motor kulagi oldugunu dusunmuyorum. Sanziman takozuda olabilir 
206 hdi x-line
307 hdi desingtech 1,6 90bg
Focus ghia 2008    1,6 109 bg
Astra 2012       1,3 cdti 90 bg
2011 golf tdi 105bg
Çevrimdışı okan77 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı okan77 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Kasım 2013 Saat 13:17
araç nedir... Alt motor kulağı olabilir... Arkadaşın daha yeni değiştirdik. Vites geçişlerinde aracı silkeliyordu...Özellikle birden 2 ye atarken... Vibrasyonda azda olsa yapar ama değiştirildiğinde tam olarak geçmedi...

Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Kasım 2013 Saat 13:53
Orjinalini yazan: efesbright efesbright Yazdı:

Arkadaşlar aracım aşırı titreme yapıyor ve ses çıkarıyor vites geçişinden sonra ayagın debriyajdan cekildiği sırada titreme oluşuyor. ve sanki orda bi boşluk var gibi tam olarak anlatamıyorum ama vitesi değiştirdiğimiz sırada sanki biyerde boşluk var gibi araç tokozluyor. bunun sebebi şanzıman olabilirmi yada bu motor kulagı dedikleri parçanın mı değişmesi gerekir?

yani motor kulagı dedikleri parça şanzıman ve motor arasında ki parça ise vites geçişi sırasında titreme yaparmı yada motor sesinde artış sağlarmı ? bu titreme yokustaki kalkıslarda daha yogun oluyor sanki balatayı sıyırıyor gibi hissediyorum sizce motor kulagının mı değişmesi gerekir yoksa balatada mı bi sorun vardır ? balatayı değiştireli 20bin km oluyor.

Merhaba;

Ustanız var mıdır? yada bir ustaya sormuş muydunuz? Konuyla ilgili?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 11:25
Orjinalini yazan: okan77 okan77 Yazdı:

araç nedir... Alt motor kulağı olabilir... Arkadaşın daha yeni değiştirdik. Vites geçişlerinde aracı silkeliyordu...Özellikle birden 2 ye atarken... Vibrasyonda azda olsa yapar ama değiştirildiğinde tam olarak geçmedi...

Aynen o sekilde 1 den ikiye atarken cok titreme yapiyor ve anki bir bosluk varmis hissi gbi tokozlama yapiyor. Sanziman dislileri yagi ve kecelerini degistirdigim sirada debriyaj i sanziman a baglayan bi motor kulagi var demisti ustam. Onu bir dahaki bakimda degistirmek gerekir demisti. Degistirmesek ne gibi sorun yapar dedigimde titreme yapar demisti. Ben ondandir diye dusunuyorum aslinda ama belki baska bir sebebi vardir diye sorma geregi duydum. Yogun olarak calistigimdan dolayi baktiramiyorum araci o yuzden burda sizin fikirlerinizi alma geregi duydum.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 11:28
Orjinalini yazan: qqyyxx qqyyxx Yazdı:

vites degisimlerinde agirlikli yasaniyorsa arac modeline bagli olarak baskidan volanttan ve debriyaj merkezinden yapabilir. Motor kulagi oldugunu dusunmuyorum. Sanziman takozuda olabilir 

Sanziman takozu dediginiz parca ortasinda elastik parca olan ve vites gecislerini sanzimana aktaran parca degilmidir? Titresimi en aza indirgemek icin ortasi elastik malzeme ile yapilmis. Herhangi bir durumda motor veya sanziman zarar gormesin diye kullanilan bir parca ve piyasada 45 liraya satiliyor dogrumudur?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 11:31
Orjinalini yazan: dogancanguden dogancanguden Yazdı:

Ben öyle bir sey fark etmedim ama benzer bir sıkıntı var. Cogu kisi dizel, normal dese de bence degil. Aracımı söndürdügümde bazen silkeleme yapıyor ama bazen yapmıyor. Özellikle bundan dolayı normal gelmiyor. Arac 175 binde. 

Akadaslar bu titremeyi veya motor sesinin artmasini dizel motor diye gecistiremeyiz. Cunku normalden fzla titresim ve ses cikariyor suan. Kontagi kapattigim siradada cok fzla silkeleme yapmaya basladi ve ilk calistigi sirada. Benim aracimda 170 binde. Triger vs bakimi yapmayi dusunuyorum ve o sira motor kulagini da degistiricem. Sizleri durumdan haberdar ederim.
Çevrimdışı sosyete_60 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sosyete_60 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 12:53
aynı sorun bendene var vites geçişleri arasında aracımda silkeleme var ve benzinli 307 gitmediğim usta kalmadı ama soru çözülmedi arıza tesbite bağlatıım aracaba bobinlerde bujilerde elektranik aksamsa bi sıkıntı varmı diye yok ama halen sıkıntı devam ediyor...
Çevrimdışı okan77 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 46
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı okan77 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 13:05

Akadaslar bu titremeyi veya motor sesinin artmasini dizel motor diye gecistiremeyiz. Cunku normalden fzla titresim ve ses cikariyor suan. Kontagi kapattigim siradada cok fzla silkeleme yapmaya basladi ve ilk calistigi sirada. Benim aracimda 170 binde. Triger vs bakimi yapmayi dusunuyorum ve o sira motor kulagini da degistiricem. Sizleri durumdan haberdar ederim.

Özellikle fazla esnemeye mazur kalan alt motor kulağına baktırın... Sürüş keyfini sıfıra indiriyor.
BÖLGE TEMSİLCİSİ
BÖLGE TEMSİLCİSİ
Simge
İZMİR İL TEMSİLCİSİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı impact Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 14:28

Özellikle fazla esnemeye mazur kalan alt motor kulağına baktırın... Sürüş keyfini sıfıra indiriyor.
aynen keyif 0 a indi haftada 1 gün kullanmaya başladım artık.. baskı balata diye korkuyordum.. o takoz ve kulak olayına baktırayım bi ara
Çevrimdışı furkanyakar Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 206 Rolland Garros
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı furkanyakar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2013 Saat 16:47
peki bayır çıkarken viteste titreme oluyor mu ? yada gaza çok yüklendiğinizde
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2013 Saat 18:50
Vitesin kendisinde en ufak bir titreme yok
Çevrimdışı akantek Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 206 xt
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akantek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2013 Saat 22:49

Aynen o sekilde 1 den ikiye atarken cok titreme yapiyor ve anki bir bosluk varmis hissi gbi tokozlama yapiyor. Sanziman dislileri yagi ve kecelerini degistirdigim sirada debriyaj i sanziman a baglayan bi motor kulagi var demisti ustam. Onu bir dahaki bakimda degistirmek gerekir demisti. Degistirmesek ne gibi sorun yapar dedigimde titreme yapar demisti. Ben ondandir diye dusunuyorum aslinda ama belki baska bir sebebi vardir diye sorma geregi duydum. Yogun olarak calistigimdan dolayi baktiramiyorum araci o yuzden burda sizin fikirlerinizi alma geregi duydum.

bencede sorun bundan kaynaklanıyor. önceki aracımda motor takozunun biri dağılmış diğerininde kauçuk kısmı epey aşınmıştı gaza her sert bastığımda küt diye bir ses geliyordu. şimdiki araçtada takozların biri yine değişmek zorunda kaldı ondada rölantide ve giderken bir sarsıntı oluyordu ama vites geçişlerinde problem yoktu.

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sosyete_60 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Aralık 2013 Saat 17:35

ben şanzıman takazonu komple değiştirdim ama nafile halen aynı araca binesim gelmiyo

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sosyete_60 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2013 Saat 13:09

yok mu başka yorum yapacak arkadaş

Çevrimdışı kuscu38 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 206 XS
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kuscu38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2013 Saat 23:48
valla hocam kulaklardan olabilir motor alt kulağı sıkıntılı olduğunda ne tür sorunlar olucanı yazmışlar okudum bana mantıklı geldi birde sen oku bu  tarz sıkıntılar varsa bence kulaklara baktır!

MOTOR KULAĞI: 

motordan gelen tüm titreşimleri ve sarsıntıları emen, alaşımı hususi olarak motor bloğundan ve şasiden daha dayanıksız yapılan kauçuklu veya yağlı basit süspansiyon sistemi.

çatladığında veya koptuğunda değiştirilir. özellikle süspansiyonsuz olan daha basit yapıdaki üst motor kulaklarının fiyatı daha ucuzdur ve bu parça eğer motor bloğu yada şasi kadar dayanıklı olsaydı bu sefer aşırı stress durumlarında motor kulaklarından ziyade, motor bloğunun veya şasinin çatlaması tehlikesini yaratırdı ki bu istenen birşey değildir.

özellikle otomatik vitesli otomobillerde vitesin sahip olduğu tork konvertörü yüzünden emsal motor gücüne*sahip manuel şanzımanlı otomobillere göre motor kulaklarına daha çok stress ve yük biner, dolayısıyla bu tip araçlarda çatlaması veya kopması daha çok görülür. 

yağlı sistemle çalışan motor kulaklarının zamanla içindeki yağ sızıntı yaptığından dolayı gerektiği gibi çalışmamaya, içindeki süspansiyonun sertleşmesine neden olur. bu gibi durumlarda motor kulaklarını yağlamak gerekir.

otomatik vitesli bir aracın motor kulaklarında meydana gelen bir arıza aynı zamanda viteslerin sarsıntılı değişmesinden ötürü sanki otomatik viteste bir arıza veya aşınma varmış izlenimi de yaratır. manuel vitesli araçlarda da vites değiştirmesi esnasında aracı sarsarak sanki debriyajın aşınmış olduğu izlenimi yaratır.
bunun yanında gereğince görevini yerine getiremeyen motor kulakları aynı zamanda egzoz manifoldunun da çatlamasına veya manifold vidalarının kırılıp motor bloğu içinde kalmasına da sebep olabilir.

206 XS Tu5 Motor...
*** σяιgιиαℓ ρяσfιℓє ® ***
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efesbright Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2016 Saat 15:14
arkadaşlar ben bu sorunun da çözümünü buldum, başına gelen varsa yardımcı olayım diye yazıyorum,

sorun şudur : motorun çalıştığı sırada sasıntısı şaseye geliyor ve araba titriyor, buna vibrasyon deniyor.

1. vites değişimi sırasında gaza bastığınızda araba kendini tak diye ileri atıyorsa veya titreme meydana geliyorsa; şanzıman kulağına baktırın, alt şanzıman kulağı diye geçiyor.

2.düşük devirlerde hafif gazla veya çalıştırma sırasında yada stop etme sırasında araç titriyorsa, sağ üst motor kulağına baktırın. üst motor kulağı diye geçiyor, silecek suyunun orada motorun titreşimini alan bir parça, motor şanzıman arası bağlantı gibi bir şey,

3, bir de alt motor takozu diye bir şey var, üst motor takozunu değiştirirken bununda değiştirilmesini öneririm. aracınızda vibrasyon sıfıra inecektir. ben değiştirmedim, ama keşke değiştirseydim. kulaklar değişirken hepsinin değişmesi gerekiyor, çünkü biri bozukken biri düzgün olduğunda bozuk olan yeni takılanın daha çabuk bozulmasına sebep oluyor.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1609 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1472 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 217 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4905 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6008 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25174 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 114 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1118 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 375 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 251 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1442 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10841 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 528 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 590 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English