Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Led Aydınlatma Uygulaması (Ayrıntılı Anlatım)
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Led Aydınlatma Uygulaması (Ayrıntılı Anlatım)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
 Derece: Konu Derecesi: 2 Oylar, Ortalama 5.00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Celalll Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Led Aydınlatma Uygulaması (Ayrıntılı Anlatım)
    Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 18:45

Merhaba arkadaşlar. Çok klasik olacak ama sonunda bende Ledlendim.
Bu konuda çok fazla başarılı uygulama olmasına rağmen, Pek ayrrıntı içeren konu olmamasından dolayı; elimden geldiğince ayrıntılı olarak resimleriyle beraber anlatmaya çalışacağım.

Önemli Not: Burada anlatılanları uygulamayı düşünenler, yaptıkları uygulamaların sonuçlarından tamamen kendileri sorumludurlar. Oluşabilecek her hangi bir olumsuzluğun sorumluluğunu kabul etmediğimi baştan belirteyim.

Malzemeleri başlangıçta saymak yerine yeri geldiğinde nasıl temin ettiğimi ve nasıl uyguladığımı anlatmayı daha uygun buldum.

1. BÖLÜM: Bagaj Aydınlatması

İlk olarak bagaj aydınlatmasından başlıyacağım. Bu iş, bir yerde elimin alışması ve öğrenmek açısından önemliydi.

Yukarıdaki resimde göremediğiniz LOL, (çünkü daha önce sökmüştüm) bagaj aydınlatmasını sökerek işe başlıyoruz. Bunun için yapmamız gereken resimde lambanın altında görünen vidayı söktüküyoruz. Daha sonra Aşağıdaki resimde askının solunda yine göremediğinizLOL,  somunuda söküyoruz ve bu vida ve somunu tuttuğu, Plastik kapağı az bir zorlamayla yerinden söküyoruz. Bundan sonra Lambanın soketlerini de söküp lambayı alıp evin yolunu tutuyoruz.

Daha sonra söktüğümüz lambanın, aşağıdaki resimde görünen yerlerine, Lehim yoluyla, Bauhause'tan aldığımız; 20MT. 2x1.5mm Kablonun 2MT'sini bağlıyoruz.

Daha sonra Yazıcıoğlun'da bir elektronikçide bulduğum "dişi-erkek" soketlerden dişi olan kısmını 2mt. Kablonun ucuna pense yardımıyla, kolayca takıyoruz. Erkek kısmını da Led'e bağladığımız kablonun ucuna lihimliyoruz.
Burada önemli olan "+,-" olayına dikkat etmek gerekiyor.
Ben ilk seferde şansa tutturdum. Veya önemi yok. Şimdi hatırlamıyorum. Bir ara bakınca burayı editlerim.

Soketler

Kablo ve Led uçları

Kabloların birbirine değmesini  ve dışarıda bir yere temas edip kısa devre yapmasını engellemek için aşağıda görünen; ısıtıldığında daralan, tüplerden kullanıyoruz. Bunları yine elektronikçiden aldım. Ledleri de Yazıcıoğlu'ndan aldım. Ledler tek çipli, 1MT. Sarı ışık veren silikonsuz led ve Beyaz ışık veren silikonlu led aldım. Tam hatırlamamakla beraber 20-30 TL  gibi bir şey tutmuştu.

Kabloyu ve Ledi Hazırladıktan sonra, sıra montaja geldi. İlk önce kabloyu Lambanın boşluğundan geçirerek, lambayı yerine oturtuyoruz. Fakat soketini takmıyoruz. Kabloyuda Sol Arka Lamba gurubunun oradan geçiriyoruz.

Daha sonra Aşağıdaki resimde görünen Plastik kısmı söküp kabloyu oradan Sağ arka lamba gurubuna götürüyoruz.

Nasıl söküldüğüne gelince, ilk önce aşağıda görünen plastik vidaları söküyoruz.

Daha sonra aşağıdaki resimde görünen Bagaj tabanını kaldırmak için yapılmış boşluktan elimizi sokup; Plastik parçayı yakalıyoruz. Ve yukarı doğru kaldırıyoruz.

Kabloyu Sağ lamba gurubundan el yordamıyla iterek resimde görünen boşluktan çıkmasını sağlıyoruz.

Daha sonra Led'in ucunu bağlıyoruz. müsait bir yere yapıştırıyoruz. Ve fazla kabloyu geri iterek gizliyoruz. Daha sonra Soldaki Orjinal lambanın soketini takıyoruz. Yanmayınca panik yapmayın çünkü Uzun süre açık kalan Bagaj kapağını kapatıp açmanız gerekiyor. Herşey normal çalışıyorsa Soldaki Kapağıda yerine oturtup vidalayabilirsiniz.

Sonuç

Resimlerde ışık yetersiz görünebilir. Ama Bence yeterli. Dilerseniz daha fazla veya daha güçlü led kullanabilirsiniz. Ben 2 sıra silikonlu Beyaz led  kullanmıştım.

2.BÖLÜM  : İç aydınlatma

Merhaba arkadaşlar. Bölüm 2'ye başlıyoruz.

İşe ilk önce tavan lambasını sökerek başlıyoruz. Önce camını çıkarıyoruz. Gerçi burada Çıkarılmışı var. LOL

Yukarıdaki resimde okla gösterilen yerlerden, Lamba ve plastik arasından (lambadaki kare deliklerden değil) düz tornavidayı sokup; görünen yaylarıı ve lambayı kendimize doğru çekiyoruz. Nihayet soketlerinden ayırıp; lambamızı alıp evin yolunu tutuyoruz.

Düğmeleri yine düz tornavida ile söküyoruz. (Çaktırmayın. Hala arabadayım Big smile)

Aşağıdaki resimde, sarı renkli oklarla gösterdiğim yerden, düz tornavidayı sokup; sağa veya sola çevirirken aynı zamanda kırmızı yuvarlağa alınmış tırnakları da elimizle kaldırıyoruz. Benim gibi o tırnaklara tornavidayla girerseniz sağ tarafta gözüktüğü gibi kırabilirsiniz.
Biraz zor oluyor ama sonunda çıkartıyoruz.

Eve giderken sürücü ve yolcu ayak kısmındaki şu parçalarıda söküp götürüyoruz.

Şimdi göstereceğim resimde ilk önce çok kötü lehim yapmıştım. Lamba çalışmamıştı. Sanırım kısa devre oldu. Daha sonra lehimi kabloyu söküp temizledim. Bizim yapmamız gereken resimde kırmızı çizgilerle gözüken metal parçaları söküp (tornavida veya İnce uclu pense ile); mavi ile boyadığım yerlere kablonun tellerini sarıyoruz ve lehimliyoruz. Kablo arkaya gelicek şekilde ayarlıyoruz. Çünkü o tarafta müsait olan deliklerden kablolarımız geçecek.

Arkadaşlar aşağıdaki resimde  sarı okla gösterilen uç "+" ; siyah okla gösterilen uç ise "-" vermektedir. Bu uçlara bağlanan soketlerdeki kablolardan da elektirik alabilirsiniz. Ben lehim yaparak lambaya bir soket eklemenin daha uygun olacağını düşündüm ve öyle yaptım.

NOT: YUKARIDAKİ RESİMLERDE GÖRÜLEN KABLOLAR SONRADAN SÖKÜLDÜ. ÇÜNKÜ, BİRKAÇ BAŞARISIZ DENEME YAPILDI.
AŞAĞIDA GÖRECEĞİNİZ KABLOLAR LEHİMLENDİ VE O KABLONUNDA UCUNA ERKEK SOKET YAPILDI.

Düğmelerimizi de taktık. Ve lambamız bu hale geldi.

Artık ayakları aydınlatacak parçalara ledleri monte ediyoruz.
Sarı renk veren ledlerden 5 sıra kesip; kablo lehimliyoruz. Isınınca daralan tüp de ekledikten sonra. Arkasındaki kağıdı kopartıyoruz. Aşağıdaki resimde görünen çırt çırt bantlardan şerit Ledin kalınlığında kesip şerit Lede yapıştırıyoruz. Bu şekilde 4 Adet şerit led  hazırlıyoruz.

Ledi ortalayıp halıya benzeyen, ayak kısımından söktüğümüz parçaya yapıştırıyoruz. Kablo denk gelen kısmı delip kabloyu arkaya geçiriyoruz.

"+" "-" uyumunu gözeterek erkek soket lehimliyoruz.

Yolcu tarafı içinde aynı işlemleri yapıyoruz.

Sonra araca inip; Lambayı söktüğümüz yerde, içinde gözlük kabının da olduğu Plastik parçayı çıkartıyoruz. Resim çekmeyi unuttum kusura bakmayın. Ama çok kolay. Lamba boşluğunun olduğu yerde 2 adet tırnağı ileri iterek Plastik parçayı kolayca alıyoruz. (Geri çekerek te olabilir. Emin değilim.) Big smile
2x1,5mm kablomuzu aşağıdaki resimde görünen ön camdaki sensörlerin solundan içeriye doğru iterek döşemenin altından diğer soketlerin yanına çekiyoruz.

Sonra kabloyu ön camın en üst noktasında döşemeyi biraz aralayıp içeri iterek aracın sol ön direğine kadar gidiyoruz. Oradan da pedallara gideceğimizi düşünerek; yeteri kadar kabloyu kesiyoruz. Sol ön direk kaplaması ile ön camın en üst noktasının birleştiği yerden kabloyu iterek kapı fitilinden çıkmasını sağlıyoruz. Aşağıdaki resimde üst taraf gözükmüyor ama kablonun kapı fitilinin neresinden çıktığını görebilirsiniz.

Bu şekilde aşağı doğru inerken önümüze bir engel çıkıyor. Burada kapı fitilini çekip çıkarıyoruz. Kabloyu yerleştirdikten sonra yerine takıyoruz.

Resimde görünen kapakları çıkartıyoruz.

Kabloyu sigortaların oradan pedal kısımına götürüyoruz. Başka bir kabloyu gaz pedalının oradaki boşluktan Ön yolcu kısmına götürüyoruz. Diğer bir kabloyu da aşağıda göründüğü gibi sol eşikteki plastik kaplamanın altından sürücü emniyet kemerinin plastiğine kadar götürüyoruz. Dördüncü bir kabloyuda ileride yapmayı düşündüğüm kapı altı aydınlatma ışığı için ekstradan bırakıyorum. Bu ekstra kablonun uçlarını bantlıyorum ki ileride herhangi bir sakatlık çıkmasın. Bu resimde 3 tane gözüküyor ama son kabloyu en son aşamada ekledim.

4 Kablonun aynı uçlarını birbirine sarıp uçlarına dişi soket takıyoruz. En zor soket  buydu.

Daha önce hazırladığımız halıya benzeyen kaplamayı sokete takıyoruz.

Yolcu tarafına geçiyoruz.
Sürücü tarafında olduğu gibi kapı eşiğindeki plastik kaplamanın altından, ön yolcu emniyet kemerini gizleyen plastik kapağa kadar kablo çekiyoruz. Bir tanede ilerde kullanmak amacıyla ekstra kablo bırakıyoruz sürücü kısmında olduğu gibi...
Toplam 3 çift kablonun aynı renk uçlarını birbirine bağlayıp; dişi soket takıyoruz ve daha önce hazırlamış olduğumuz halıya benzeyen kaplamayı da bu kablolara bağlıyoruz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Emniyet  kemeri kaplamasına kadar çektiğimiz kabloya; sağ arka kapı aydınlatması için ekstra bir kablo daha ekleyip; bu iki kablonun aynı renkteki uçlarını birbirine bağlıyoruz. Ve uçlarına da DİŞİ SOKET takıyoruz. Ekstradan çektiğimiz kablo nun fazlasını aynı plastiğin içine geri itiyoruz. Dışarıda kalan kısmı siyah  bantla sarıyoruz ki göze batmasın. 

NOT: BURADA EMNİYET KEMERİ toplama MOTORUN DOĞRU ÇALIŞMASINA DİKKAT ETMELİYİZ. Bir sakatlık çıkarmasın.

Kabloyu siyah kelepçelerle ön koltuk kızağının sabit kısmına alt tarafından tutturuyoruz.

Diğer tarafa da aynı işlemi yapıyoruz.

Sonra koltukların altına daha önce hazırladığımız çırt çırtlı şerit Ledleri yapıştırıp; bağlantısını yapıyoruz.
Burada önemli nokta: Ön koltuklar ileri geri gidip gelirken bağlantıların kopmmayacak şekilde ayralanması gerekiyor.

Öntarafa geçiyoruz. Tavandan çıkarttığımız kabloya Dişi soket takıyoruz.

Lambamızın soketlerini takıyoruz.

Ve deneme yapıyoruz herşey  normal çalışıyorsa; Ön tararftaki kapaklarıda yerli yerine takıyoruz. Bunu yaparken kablo fazlalıklarını topluyoruz.

Kapı eşiği aydınlatması yapmayı düşünmeyenler veya başka yolu olduğunu düşünenler; Bu 4 adet ekstra kabloları bırakmasınlar.
Eşik aydınlatması konusunda tecrübesi olan varsa bizi de aydınlatırsa sevinirim. Big smile

Birde ayak aydınlatması için renk olarak en iyisi bence benimde kullandığım GÜNIŞIĞI rengidir. Beyaz olsa belki tozu toprağı daha çok belli ederdi. Günışığı daha da ağır duruyor.

Ve SON Umarım sizede faydası dokunur.  Görüşmek üzere.

SONUÇ

3.BÖLÜM  : KAPI KOLU VE KAPI ALTI AYDINLATMA

Merhaba arkadaşlar  kapı altı aydınlatma için önceden bıraktığım kabloların da montajını bitirdim.

Kapı kollarında sabit duran 1'er adet kapak vardır. Bunları söküyoruz. Sökerken ucu elektirik bantıyla sarılmış düz tornavida kullanabilirsiniz. Sonra ledleri takmak için matkapla deliyoruz. Ben 4.5mm'lik uc kullandım, ama biraz genişletmem gerekti.

Ledleri hazırlıyoruz. Led olarak kumanda ledlerine benzeyenlerden, Beyaz ışık verenleri seçtim.
Dilerseniz, Ledlerin ucunu zımparayla düzelttikten sonra parlatarak kullanabilirsiniz. O zaman daha güzel gizleniyorlar. Fakat ışık gücü düşüyor. Ben ön kapılar için törpülenmiş kullandım. Fakat yere ışık vermedi sadece kendini belli etti. O nedenle boş vaktimde değiştireceğim.

Ledin "+" ucuna veya "+" ucundan gelen kabloya,
1000ohmluk direnç kaynatmamız gerekiyor.

delik açtığımız plastik kapağın içine ledi yerleştiriyoruz.

Kapak hazır.

Kapı Döşemelerini Söküyoruz. Bunu ayrıntılı anlatmıyorum çünkü hem çok kolay hem de daha önce burada anlatılmıştı.
Daha önceden uclarına kablo kaynattığımız ledleri, döşeme altlarına monte edicez. Ben burada silikonlu şerit led kullandım ama aslında bagaj lambası kullanmak istiyordum, fakat uygun fiyatlı bulamadım.

Ledleri ortalayıp yapıştırdıktan sonra üst ve altkısımlarını matkapla deliyoruz ki plastik kelepçe takalım.

Bu ön kapılarda ince kablo kullandım. En kısa zamanda değiştireceğim. Arka kapılarda ise 0.75mm kablo kullandım.

Gelelim Sağ kapı montajına. Burada ilk yapmamız gereken torpidoyu sökmek. İş çok basit. Ve bu forum içersinde ayrıntılı olarak anlatılmış. O yüzden ben değinmiyorum ama bir not : "Havalandırma mazgalını sökmenize gerek yok, zira sağdaki kapak çıplak elle bile sökülebiliyor.

Kırmızı okla gösterilen yerdeki plastik vidaları söküyoruz. Hemen altında  kapı kablolarının geçtiği soketlere ulaşacağız.

Aşağıdaki resimde görünen kırmızı yuvarlak içindeki kauçuk kapağı çıkarttım.

sonra bu fişe ulaşıyoruz. (not: arka kapıların fişinden kablo geçtikten sonra çekilmiş bir resimdir.) Kablo oradan geçmeyecek aslında. Fişi çıkartmak işi kolaylaştırıyor. Bunun için resimde görünen KRMIZI klipsi yukarı çektikçe fiş kendiliğinden çıkıyor.

Daha önce bırakmış olduğum kablonun uçlarını,  klavuz olarak kullandığım plastik kelepçeye bağladım ve ayrılmaması için bantladım. ve siyah kauçuk kapaktan kabloyu geçirdim.

Daha sonra resimde görünen beyaz kablonun geçtiği yerdeki boşluktan kılavuzu itiyoruz.

İçerideki görüntü aşağıdaki gibi olmalı. İlk önce kavuçuk kapaktan geçen kablo, daha sonra soketin yanından geçerrek kapı içine geçecek.

Kılavuz kapı içinde, resimde görünen yerden çıkıyor ve dikkatlice kabloyu çekiyoruz.

Kapıdaki izolasyonun altından kilit bölmesine doğru kabloyu taşıyoruz, izolasyonu delip dışarı çıkartıyoruz ve ucuna bir "dişi" soket takıyoruz.

Önceden hazırladığımız ledli kapakların kablolarını aşağıda görünen delikten geçiriyoruz.

Kabloyu elektirikli cam kesmesin diye resimde kapı iç kısmında görünen beyaz parçanın arkasından dolaştırdım.

Sonra ucuna bir erkek fiş taktım. Kapı döşemesine bağladığım ledin kablosunun ucuna da erkek fiş taktım. Bu "+" "-" uçları deneme yanılma yoluyla buldum.
NOT: Ön kapılarda kullandığım, bir tarafında lehim yapmak zorunda olduğum, dişi-erkek fişlerden vazgeçip; Bostancı Oto sanayi sitesinde klipsçilerden aldığım, aşağıda görünen konnektörleri kullandım. Daha kolay ve sağlamlar.

Aşağıdaki resimde kapı döşemesine bağladığım, ALT AYDINLATMA için olan led'in kablosuna taktığım 2 adet DİŞİ konnektör görünüyor. Soldakinin ucunda boş bir erkek konnektör var. Bunlardan bir tanesine Tavan lambasından çektiğim kabloyu; diğerine ise Kapı kolundaki ledin Kablosunu bağladım. Konnektörlerin + ve - uçlarını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz herhangi bir sorun olmuyor. Olan en fazla led'in yanmaması oluyor.

Bu kablo çekme işlerinde en çok zorlandığım kısım Sol ön kapı oldu. Tam 1 günümü aldı.Confused Çünkü nasıl yapıcağıı bilmiyordum. Şimdi olsa en fazla 30dk. sürer.
Anlatayım;

Aşağıdaki resimde Sarı Rakamlarla yazılmış 1,2 ve 3 nolu kapakları çıkarttım.

Sarı renkte kare ile işaretlenmiş beyaz vida ve karşısındaki ikinci bir beyaz vida sigorta kutusunu tutmaktadır. Bunları doğru konuma getirip; sigorta kutusunun önünden hafif bastırarak aşağıya doğru indirdim. Sonra sökebildiğim bütün soketleri söktüm.

NOT:sökmeden önce resmini çekinki Sonra benim gibi türkçe fransızca sözlük kullanmak zorunda kalmayın.Big smile

UYARI:Bu Soketler söküldüğünde sanki Akü başlarını sökmüşsünüz gibi oluyor. Far sensörü, Camların kumandadan açılması gibi işlemleri basit yöntemlerle,Bilgisayara ihtiyaç duymadan tekrar AKTİF etmeniz gerekiyor.PANİĞE KAPILMAYIN.

sarı okla gözterdiğim yerde sökmemiz gereken, kaput açma kolu, yuvası ve izolasyon keçesini tutan plastik vidalar bulunmaktadır. Onlarıda bir kenara sıkıştırdıktan sonra 3. resimde görünen sokete ulaşıyoruz.

1.RESİM

Aşağıdaki resimde gördüğünüz şey, 30cm kadar uzun bir Plastik kelepçedir. Bu kelepçenin kalın tarafını kestim. Ve oraya bir delik açtım.2x0.75'lik kablonun en dış izolasyonunu soydum. ve mavi kablosunu o delikten geçirdim.Bağladım.Ve bantladım. İlk önce kauçuk kapaktan kabloyo geçirdim. Çok zorlandığım için bu kauçuğa bir delik açtım. Tamamen el yordamıyla (ÇÜNKÜ SOKETİ GÖRMEK NEREDEYSE İMKANSIZ VE ÇALIŞMA ALANI ÇOK DAR.)3.Resimde Beyaz oklarla gösterdiğim deilklerden, ilk önce mavi kabloyu, sonra kahverengi kabloyu geçirdim. 4. RESİMDE görüldüğü gibi pense sıkıştırmak zorunda bile kaldım.

Not: aslında 2x0,75'in dış izolasyonunu sökmeden de o deliklerin birinden kabloyu geçirebilirdim. Ama çok uğraştırdığı için biraz kolaya kaçtım.

2.RESİM

3.RESİM

4.RESİM

Soketler Falan filan derken sol kapı da tamamlandı.

Arka kapılar en basitleriydi.

Orada yapmamız gereken ÖN emniyet kemerlerini kapatan plastiği sökmek. Herhangi bir vidası yok. Biraz zorlamayla yerinden çıkıyor. Tavsiyem içeri doğru iterken aşağı doğru da çekmenizdir. Çünkü yukarısında dişleri vardır. Bu plastiği sökünce soket kabak gibi karşınızda.

sonra neyapmanız gerektiğini biliyorsunuz...Wink

Arka kapılarda bir kaç püf noktası vardır.
Arka kapılarda elektirikli camlar, kapı kolundaki led'in kablosunu, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çekmemize engel oluyor. Bende aşağıdaki resimde görünen kapı kilit mekanizmasını sökerek, kapı kolundaki led'e ait kabloları, kilit mekanizmasının arkasından geçirdim. Böylece, aşağı yukarı inen cam, kablomuzu kesmiyor.
NOT: Resimde görüldüğü üzere, arka kapı kolu aydınlatmasında 0,75mm kablo kullandım. Bu kabloları 2 ayrı delikten geçirdim. Tavsiyem sizinde bunu yapmanız.

Aşağıdaki resimde beyaz ok ile işaretlenmiş, arkadan dolaştırdığım kablolar, görünüyor.

Bu da kapı döşemesini takmadan önceki son hali.

Not: Herkese tavsiyem kabloları biraz fazla uzun kullanın. Daha sonra kısa geldiğinde sorun yaşayabiliyorsunuz.

Çalışma bitmiştir arkadaşlar.Thumbs Up
Aşağıda son halini görebilirsiniz. İlerleyen günlerde karanlık ortamlarda daha güzel resimler çekip konuya ekliyeceğim.

Sağlıcakla kalın...

VE SONUÇ

Düzenleyen Celalll - 24 Temmuz 2012 Saat 09:44
2005 Model 307 1.6XT PREMİUM AT. BRC MY11 LPG KİT
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 19:47
Vay anam vay cok guzel olmus. Ellerine, klavyene saglik.
Ic aydinlatma makaleni de bekliyoruz. Tesekkurler Clap
Çevrimdışı maestro Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
28 - Haziran - 1983

Yaşı : 40
Aracı : 2002 307 xt
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı maestro Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 20:44
        Ben paspas bölümünün kiri pası bari akşam karanlığında görünmüyor diye seviniyorum siz bi de oraları aydınlatıyorsunuz:) 
       Elinize sağlık güzel olmuş.

Düzenleyen maestro - 02 Mayıs 2012 Saat 20:45
Kem âlât ile kemâlât olmaz...
Çevrimdışı hasiko Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasiko Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 22:01
ayak aydınlatmasını detaylı anlatırmısın. heyecanla beklıyorum. emegıne sağlık cok ıyı olmus...
en tatlı an REDLİNE !!!
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 22:32
Thumbs Up ellerinize sağlık.. mükemmel olmuş.. teşekkürler
Çevrimdışı individual Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
23 - Ocak - 1982

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı individual Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 Saat 23:55
selamlar
bagaj aydınlatmasında bir taraf sarı iken bir taraf beyaz olmuş.
ben ikisini aynı renk yapmıştım.
5.7 tl ye aldığım bagaj aydınlatma lambası , bende sizin gibi diğer taraftan hat çekerek yaptım.
orjinal gibi oldu.

Çevrimdışı heycan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı heycan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2012 Saat 00:17
elinize sağlık çok güzel olmuş buna benze bir uygalama aracım olan 206 + bende yaptım fakat bagaj lambası boşluğuna uygun kasa ve reflektör bulamadım acaba internetten bulabilirmiyim
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2012 Saat 00:32
Arkadaşlar, yorumlar için hepinize çok teşekkürler. Bagaj aydınlatmasında renk uyumsuzluğu ve yetersiz ışık gücü benim de kafama takılıyor. Tekrar bir elden geçirmeyi düşünüyorum. Sonuçta alt yapı artık var. Gerisi kolay.

Paspasları orijinal aldım ve ışık sistemiyle çok uyumlu oldu. Siyah olması nedeniyle tozu gösteriyor fakat, temizliği de bir o kadar  kolay.

İç aydınlatmada, bagaj aydınlatmasından çok daha fazla emek var. O makaleyi de yarın hazırlamayı düşünüyorum.
Şimdilik görüşmek üzere.

Düzenleyen Celalll - 03 Mayıs 2012 Saat 10:02
Çevrimdışı heycan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı heycan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2012 Saat 13:52
ayak aydınlatmalarında kaçar tane led kullandınız ?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2012 Saat 16:19
Mesaj Güncellendi ve konu tamamlandı. Soru ve Önerilerinize açığım. İyi günler.
Çevrimdışı hasiko Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasiko Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2012 Saat 22:36
emeğine sağlık cok cok super valla. pazar gunu bende deneyeceğim.umarım basarırım. :))
en tatlı an REDLİNE !!!
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Mayıs 2012 Saat 23:56
Çok zor değil hocam. Lehim yapmayı biliyorsan sorun yok. Bilmiyorsan biraz internetten araştır. Benim gibi bocalama..   

Edit: hay ben bu apple'ın kelime düzeltmesine ne desem bilmem ki

Düzenleyen Celalll - 05 Mayıs 2012 Saat 07:07
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2012 Saat 05:25
O kadar detayli anlatmissin ki soru sormaya gerek bile yok LOL Tekrar tesekkurler.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2012 Saat 09:49
Şimdi de KAPI altı aydinlatma uygulamasına geçtim. Birde süprizim olucak. Bu süpriz KAPI aydınlatmasından daha bomba bir çalışma. Daha önce yapan var mı bilmiyorum.

Ama bunu o kadar detaylı anlatmayı düşünmüyorum. Şaka tabii...
Hocam ilgi az olmuş, çok olmuş, umurumda değil. Bunu hobi olarak yapıyorum zaten.   
Çevrimdışı loiz Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
16 - Mayıs - 1988

Yaşı : 35
Aracı : Golf mk5 1.6FSI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı loiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2012 Saat 21:06
kapı kilidi aydınlatması güzel olmuş,karanlık bi ortamda yeri ne kadar aydınlatıyor güzel görüntü olşuşuyormu görmek iyi olurdu :) güzel işler çıkartıyorsunuz tebrikler.
harder.better.faster.stronger
'04 206 XT 1.4HDI şeytann kımızı
'04 golf V 1.6FSI siyah
Çevrimdışı ahmet_ankara29 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmet_ankara29 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2012 Saat 22:04
eline sağlık hepsi çok güzel olmuş ayrıca iç ledleri beyaz değilde gün ışığı kullanman çok güzel olmuş.
ama kabloları 1.5 kullanmana gerek yok o ledler 12 v la çalışır ve çok kısa mesafe olduğu için 0.75 iyidir hemde 0.75 ince olduğu için kabloları daha rahat çekersin neyse sen artık yapmışsın çokda hoş olmuş ben elektronikçiyim binlerce metre led montajı yaptım arabalara değil tabi ama arabaya senin kadar uğraşacağımı sanmıyorum sen belliki zevk için uğraşmıssın.
...son olarak birşey sorayım tavan lambasının direk ampüllerini söküp duy uçlarına şerit ledin + ve - sini lehimlesek yeterli olmazmı sonuçda aracın bütün aydınlatma sistemi aküden çalışıyo ve sonuçda oda 12 volt:))
307 307 307
Çevrimdışı criminal80 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı criminal80 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2012 Saat 22:13
başarılı ve çok meşakatli. tebrik ediyorum. bir öneri. led renkleri 8000 kv x-zenon rengi olabilirdi.
asdasdasd asdasdasd
Çevrimdışı gozem Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
07 - Ağustos - 1984

Yaşı : 39
Aracı : 307 xt
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gozem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2012 Saat 22:41
Kapı kolundaki aydınlatmaya bayıldım doğrusu, çok güzel işcilik cıkarmışsınız tebrik ederim..
Mehmet Ali ÇECELİ
2004 307 XT 110hp manuel,dizel..
Dünya Kadar Malın olucağına Fındık Kadar Turbon olsun
Çevrimdışı taskin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
20 - Mayıs - 1980

Yaşı : 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı taskin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2012 Saat 22:54
anlatım ve uygulama süper tebrik ediyorum.. Ben 206 aracıma uygulamaya çalıştım fakat ledler yanınca araç eko mod a geçiyor. Usta çok amper çekınce sistemı kapatıyor gibi bir şey salladı doğru mu yanlış mıdıra anlamadık öyle bıraktım 206 da uygulayan var mı acaba..
Peugeot 206 1.4 hdi look
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Celalll Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2012 Saat 10:43
Orjinalini yazan: taskin taskin Yazdı:

anlatım ve uygulama süper tebrik ediyorum.. Ben 206 aracıma uygulamaya çalıştım fakat ledler yanınca araç eko mod a geçiyor. Usta çok amper çekınce sistemı kapatıyor gibi bir şey salladı doğru mu yanlış mıdıra anlamadık öyle bıraktım 206 da uygulayan var mı acaba..

Ben akümü yeni değiştirdim 60Amper Varta kullanıyorum. Sizin akünüz zayıflamış olabilir. Bence araç soğumuş iken bir ölçüm yaptırın.

Orjinalini yazan: ahmet_ankara29 ahmet_ankara29 Yazdı:

eline sağlık hepsi çok güzel olmuş ayrıca iç ledleri beyaz değilde gün ışığı kullanman çok güzel olmuş.
ama kabloları 1.5 kullanmana gerek yok o ledler 12 v la çalışır ve çok kısa mesafe olduğu için 0.75 iyidir hemde 0.75 ince olduğu için kabloları daha rahat çekersin neyse sen artık yapmışsın çokda hoş olmuş ben elektronikçiyim binlerce metre led montajı yaptım arabalara değil tabi ama arabaya senin kadar uğraşacağımı sanmıyorum sen belliki zevk için uğraşmıssın.
...son olarak birşey sorayım tavan lambasının direk ampüllerini söküp duy uçlarına şerit ledin + ve - sini lehimlesek yeterli olmazmı sonuçda aracın bütün aydınlatma sistemi aküden çalışıyo ve sonuçda oda 12 volt:))

Yukarıda yanlış yazdım. Aslında ben bu işlerde acemiyim. Kabloyu bauhause'tan aldım. Kablo yetmeyince bidaha gittim. Meğer ilk aldığım kabloda 0.75 imiş.

Hocam Şerit ledleri 12V'a direkt bağlıyoruz. Fakat tek başına bir 3.3v ile çalışan ledi 12v'a bağlamak için en azından 760ohm direnç gerekiyor. Bunu elektronikçiye söyleyince ban 1000ohm'luk direnç verdi. Ve ledler şimdilik çalışıyor henüz yanan olmadı.

Arkadaşlar aslında hikaye henüz bitmemişti. Resim eklemede bir sorun yaşadığım için devamını yazamadım. Şimdi ilk mesajı tekrar güncelliyorum.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 910 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5507 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1117 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 811 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 621 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2676 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1024 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1803 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12669 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 604 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 443 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 409 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 458 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 476 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 757 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 579 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16025 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5515 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1863 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 480 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English