Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Akıllı sayaçlar fatura kabartıyor!!
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Akıllı sayaçlar fatura kabartıyor!!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı 06ÖzGüR06 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Akıllı sayaçlar fatura kabartıyor!!
    Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 19:02

Tasarruf yapmak amacıyla kullanılan elektronik sayaçlar, dikkat edilmezse kullanıcıların elektrik faturasını kabartıyor.

Tasarruf yapmak amacıyla kullanılan elektronik sayaçlar, dikkat edilmezse kullanıcıların elektrik faturasını kabartıyor. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), halk arasında 'akıllı sayaç' olarak bilinen üç zamanlı faturalandırmayı, ancak abonenin başvurusu halinde uyguluyor. Aksi halde gün boyunca harcanan elektriğin tek fiyat üzerinden hesaplandığı klasik tarife geçerli oluyor.

İzmir'de Doğan Yıldız isimli bir vatandaş, evinde akıllı sayaç olmasına rağmen tek tarifeden fiyatlandırıldığı için 108 lira fazladan fatura ödemek zorunda kaldığını belirtiyor.

İzmir'in Menderes ilçesinde Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'ye başvuran Yıldız, "Üç zamanlı tarife için başvurunuz yok" cevabıyla karşılaşınca Menderes ilçesinde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Doğan Yıldız, "Ocak ayı faturam 226 lira geldi. Üç zamanlı tarife olsaydı 118 lira olacaktı. Benden 108 lira fazla para aldılar" dedi.

TEDAŞ, 10 yılını dolduran sayaçları, aboneye haber vermeden elektronik olanlarıyla değiştirerek bedelini taksitle faturaya ilave ediyor. Bu sayaçlarda üç zamanlı tarife, abone başvurmadan uygulanmıyor. Yerine kilovatsaati 16,1086 kuruş olan tek tarife geçerli oluyor.

Elektronik sayaçlar, üç zamanlı tarifeye göre çalışabiliyor. 06.00-17.00 arasında gündüz, 17.00-22.00 arasında puant ve 22.00-06.00 arasında gece tarifesi işliyor. Buna göre en pahalı elektrik puant tarifesinde. Bu saat dilimindeki harcamanın kilovat/saati 26,878 kuruş. Gündüz tarifesi 14,804, gece ise 6,098 kuruş.

KAYNAK:http://ekonomi.milliyet.com.tr/akilli-sayaclar-fatura-kabartiyor/ekonomi/ekonomidetay/06.02.2012/1498655/default.htm

Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 20:26
Ne yani, akilli sayac takildiktan sonra elektrik dagitim sirketi herkesin tarifesini mi degistirecekti. Eminim degistirmis olsaydi o zamanda neden bana sormadan degistirdi diye sikayetler olurdu. Tabii ki sayacini degistirdiginde ona uygun tarifeye gecmek kullanicinin gorevidir.

Düzenleyen koliva - 07 Şubat 2012 Saat 20:26
Çevrimdışı djchaos Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
01 - Ocak - 1980

Yaşı : 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı djchaos Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 20:27
benim sayaç en akıllısı bu ay hiç fatura gelmedi :))) daha doğrusu borç yok toplamda 1 2 saat lamba ya yanmış ya yanmamıştır zaten gece işteyim sabah uyuyorum akşama kadar tüketimde olmuyor
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 22:00
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Ne yani, akilli sayac takildiktan sonra elektrik dagitim sirketi herkesin tarifesini mi degistirecekti. Eminim degistirmis olsaydi o zamanda neden bana sormadan degistirdi diye sikayetler olurdu. Tabii ki sayacini degistirdiginde ona uygun tarifeye gecmek kullanicinin gorevidir.

Fakat şu da var ki sayaç değiştirildikten sonra tüketiciye de tarifesini değiştirmesi için herhangi bir bilgi de verilmiyormuş.Yani dilekçe vermesi gerektiği söylenmiyormuş.Sanırsam sıkıntı da buradan kaynaklanıyor.Smile
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 22:37
Orjinalini yazan: 06ÖzGüR06 06ÖzGüR06 Yazdı:

Fakat şu da var ki sayaç değiştirildikten sonra tüketiciye de tarifesini değiştirmesi için herhangi bir bilgi de verilmiyormuş.Yani dilekçe vermesi gerektiği söylenmiyormuş.Sanırsam sıkıntı da buradan kaynaklanıyor.Smile

Neden verilsin ki? Degisim sayaca yapiliyor. Sayac hakkinda bilgi verilebilir ama kontrat hakkinda bilgi verilmeyebilir. Kaldi ki sirkette hangi tarifeler var, siz hangi tarifedesiniz, hangi tarifede olsaniz kac para oderdiniz gibi sorgulamalari da bilincli tuketicinin kendisinin yapmasi gerekir.
Peki tarife degistirmeyen kullanicinin aklina hic gelmiyor mu ki ben sayacimi degistirdim akilli yaptim, bunun akilliligi nerede? Neden degistirdim bu sayaci ve avantajlarim neler?
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 Saat 22:45

Orjinalini yazan: 06ÖzGüR06 06ÖzGüR06 Yazdı:

Neden verilsin ki? Degisim sayaca yapiliyor. Sayac hakkinda bilgi verilebilir ama kontrat hakkinda bilgi verilmeyebilir. Kaldi ki sirkette hangi tarifeler var, siz hangi tarifedesiniz, hangi tarifede olsaniz kac para oderdiniz gibi sorgulamalari da bilincli tuketicinin kendisinin yapmasi gerekir.
Peki tarife degistirmeyen kullanicinin aklina hic gelmiyor mu ki ben sayacimi degistirdim akilli yaptim, bunun akilliligi nerede? Neden degistirdim bu sayaci ve avantajlarim neler?

Bilinçli tüketici sayısı maalesef az olduğundan böyle sıkıntılar meydana gelebiliyor.İnsanımız çoğu şeye boyun eğiyor sorgulamıyor.Dediğiniz gibi tüketicinin sorgulaması gerekli tabi ki ama öncelikle bilinçlenmesi gerekiyor.SmileThumbs Up
Çevrimdışı djchaos Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
01 - Ocak - 1980

Yaşı : 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı djchaos Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2012 Saat 00:58
gece çalıştığım için sabah eve kendimi zor atıyorum evde elektrik tüketimi olmadığı için ne kadar fiş var hepsini çektim.bu ay hiç harcama olmamış unutmayın kullanmadığınız elektronik malzemeler fiş takılı ise elektriği çeker.
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2012 Saat 01:00
Orjinalini yazan: djchaos djchaos Yazdı:

gece çalıştığım için sabah eve kendimi zor atıyorum evde elektrik tüketimi olmadığı için ne kadar fiş var hepsini çektim.bu ay hiç harcama olmamış unutmayın kullanmadığınız elektronik malzemeler fiş takılı ise elektriği çeker.

Evet gereksiz takılı olan fişleri çıkarmakta fayda var.Thumbs Up
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 Saat 18:09
Çevrimdışı albayman Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 307sw 2006 hdi 90hp comfort
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı albayman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2012 Saat 00:20
evet bilinçli tüketici tarifesini takip etmeli ama hayatımızda sadece elektrik tarifesi yok, 10a yakın tarife var ve bu kullandığımız hizmetler ve ürünlerin şekli biçimi uygulanış tarzı ve ücreti sürekli olarak değişiyo. bunlar değiştirilirken mutlaka en azından tüketici bilgilendirilmeli. misal bankalar hesap işletim ücretini çatırt diye alırken kesinlikle sormazlar. hesap açarken de size bilgi vermezler para alınacak diye. bilgi verseler de siz o maddeyi değiştiremezsiniz. tüketicinin önüne standart bir sözleşme sürüp görüşeme ve bilgilendirme yapmadan uyulamakda suçtur. nereden mi biliyorum? ben bilinçli tüketici oldum. nasıl mı? hesabımdan kesilen paraları sonradan şans eseri farkettiğimde. eskiden umursamazdım ama silkelenip şöyle bir baktım kullandığım hizmetlere. kesinlikle sunulan hizmetten fazlası ücret olarak alınmış her kurum ve kuruluşta. artık heşeyi baştan araştırmadan adım atmıyorum...
2006 307sw 1.6 hdi comfort + cruise control
Çevrimdışı Cmoss06 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : 2004
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Cmoss06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2012 Saat 09:01
Zaten akıllı sayaçlar gündüz çok gece az yazıyor.Mantıgı genelde akşamları herkes yükleniyo gibisinden az yaksın bazından ama Türkiyede fark etmiyor gece gündüz aynı kullanıyoruz.Gece çalışanlar yaşadı...=)
206 XT HDI Siyah
COM2000 Yol Pc
('.')Göze Batan Çivi Çekici Yer
Çevrimdışı cey cey Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 40
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cey cey Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2012 Saat 10:03
ClapClapClap
Clap
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 4439 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 6149 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1273 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1899 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 787 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2942 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1177 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 2023 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 13162 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 1169 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 601 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 551 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 596 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 594 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1224 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 1108 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16308 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5722 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 2036 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 597 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MAY EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Kayıt bulunamadı.
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English