Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Otomatik şanzıman da vuruntu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Otomatik şanzıman da vuruntu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı onlyyou42 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Otomatik şanzıman da vuruntu
    Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2011 Saat 18:34
Arkadaşlar 307 xt premium otomatik vites aracım bazen sıkışık trafikte ilk kalkışlarda vuruntu yapıyor.
Nerdeyse tabiri doğruysa beni koltuğa yapıştırıyor.Yağ ve yağ filtresini değiştirdim.Kesilir gibi oldu hatta azaldı ama yinede yapıyor.Sizce ne yapmalıyım.Arıza lambası kodu ve vs yanmıyor.Bilgisayarada soktum.Bilemedim.Yardım edin lütfen.AğlamaAğlamaAğlamaAğlamaAğlamaAğlama
Yalnız Sen (((peogeot 307 xt premium 1.6 )))
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2011 Saat 19:19
yahu hem yardım istiyorsun ama hemde kendine düşen görevleri yapmıyorsun.

ilk olarak bununla ilgili istemediğin kadar bilgi var forumda hatta aynı şekilde ben atlattım aynı sıkıntıyı.

ilk önce kendini tanıtan bir konu açman gerekli, eğer açtıysan da profilnde il ve ilçe bilgini paylaşmalısın nasıl yardımcı olalım usta tavsye edelim dimi
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
Çevrimdışı vbmaster Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1980

Yaşı : 44
Aracı : 206 Roland Garros
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı vbmaster Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2011 Saat 23:26
senin için link vereyim ama kendini tanıt unutma :)

http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=16819&KW=otomatik+%FEanz&PID=261756&title=ara-stop-etmeye-balad#261756
Sabır doğruyu yapmakta ısrar etmektir ...

Peugeot 206 Roland Garros 2000 Model
1.6i 8v 90 Beygir artık LPG'li (Atiker Fast II)
Otoban faresi :) ARh(+)
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 09:03
Orjinalini yazan: vbmaster vbmaster Yazdı:

senin için link vereyim ama kendini tanıt unutma :)

http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=16819&KW=otomatik+%FEanz&PID=261756&title=ara-stop-etmeye-balad#261756

abi bu verdiğin linkin bir konu ile bir alakası olacağını zannetmiyorum. Bu AL4 otomatik şanzımanların klasik arızası Göz Kırpma
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 09:09
alper abi sıkıntı yapma ilk önce aracını servise götürcez, lpg li olmadığı için şanslısın çünkü lpg li olunca servise almıyorlar.

servise gitmeden önce küçük bir test yapmanı istiyorum. hafif bir yokuşta yaklaşık (10 derecelik) dur. Aracı "D" moduna alıp ayağını frenden çek. eğer araç geri kaçmıyorsa ozaman büyük bir sıkıntısı yoktur.

Daha sonra aracı servise götür, yanlız bu vurma olayı hararet iyice yüksekken olduğu için harareti iyice yükselt sonra aracı bilgisayara bağlat (çalışır durumda olsun) bilgisayara bağlatığında hararet yüksek ve rolentide çalışırken şanzıman yağ basıncı 2,5 barın altındaysa "selenoid valf" diğer adı ile "elektro vana" ları değiştir sorun kalkar.

Orjinal elektro vanaları sıkıntılı olduğu için şanzıman ısındığında yağ basıncı düşüyor ve basınç üretemediği için vitesleri vuruntulu değiştiriyor.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 14:00
Kardeş benim vitesler vuruntulu değişmiyor.Nerdeyse yağ gibi .Sadece ilk kalkışlarda vuruntu ouyor.Akşam hanım ve çocuğu aldım .Nereyse 30 km gezdik .Tık yok (tam rahatladım derken)Sonra eve geldik tam park yerine girererken yavaşladım durdum.Sonra hareket etmek için gaza bastım.Vuruntu oldu.Hararet resistansı düşük devirde çalışmıomuş hararet hep 96 santigradın üstündeydi .NAzarı dikkatımi çekti .Bi elektrikçiye gittim.O problemi halletti.(acaba ondan mı dedim)Ondanda değil.Peugeot ustası sağolsun şanzımanı indirtmemek için yağ değişti filtreyi değiştirdi ,en son katkı koydu.Ama olmadı.Daha önce peugeot kullanmamıştım.Hastası oldum .Kızım daha 9 yaşında baba bu sakın satma diyorStar.Ama bu sıkıntı canımı sıktı uykularım kaçıyor.Mübarek gündür.Ağız dolusu bi küfür bile edemiyorum.OFFFFFFFFF
Çevrimdışı vbmaster Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
01 - Ocak - 1980

Yaşı : 44
Aracı : 206 Roland Garros
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı vbmaster Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 14:11
ya hakkaten alakası yokmuş :) gece vakti hızlıca bakmıştım kusura bakmayın ...
Sabır doğruyu yapmakta ısrar etmektir ...

Peugeot 206 Roland Garros 2000 Model
1.6i 8v 90 Beygir artık LPG'li (Atiker Fast II)
Otoban faresi :) ARh(+)
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 14:25
sen yinede beni dinle şanzıman yağ basıncına baktır. Vitesleri basınçla değiştirdiği gibi vitesede yağ basıncı ile takıyor. Gerekli basınç olmadığında takamıyor, sen araç viteste diye gaza bastığında şanzıman yağ basıncı yükseliyor ve vitese alıyor ama o sırada ayağın gazda olduğu için vitese geçmesi ile ilerlemesi bir oluyor arkadan vurmuşlar gibi etki yapıyor.

yetkili serviste araç rolentideyken şanzıman yağ basıncını ölçtür, bence selenoidlerin eski tip bu yüzden değiştir kurtul
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 14:46
Doğrudur bu vanalar ne kadar ortalama.Ayrıca vanalarda problem olsa antipatinaj ve spor sürüş modu lambaları devamlı yanmaz mı??
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 14:51
yanmıyor işte benim başıma geldiği için biliyorum. ne arıza ne ışık ne bişey. vurma çok sert ama ortada bir arıza kaydı bile yok. en sonunda şanzıman yağ basıncındaki düşüklükden anladık. Motor ve şanzıman soğukken sıkıntı olmaz ama belli bir sıcaklığı geçince olur.

misal ben ilkbaharda okadar çok yaşıyordum ki dedim ilk baharda böyleyse yazınsıcağın da ne yapacam diye. Maşallah 19 mayıs da selenoidleri değiştirdim o günden beri en yoğun trafikde bile yapmadı.

selenoidler 2 adettir tanesi yanılmıyorsam 180 tl falandı. Selenoidle birlikde yağı değiştiriyorlar ve yeni tip selenoidi beyine tanıtıyorlar.

eğer değiştirirsen koyulan yağın seviyesine ve selenoidlerin beyine mutlaka tanıtılmasına dikkat etmelisin.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 16:42
Araba her zaman bu işi yapmıyor.Az önce servise gittim.USta aldı sürdü.Bi şi yok ben bindim eve geldim evin önünde yaptı.benim araç bu işi yapmadan önce ışıkta duruyorum ayağım frende ayağımı çekiyorum ilerlemiyor gaza hafif yükleniyorum.Vuruntu yaparak gidiyo.Sizinkidemi aynısını yaptı.Ustalar(papuçumun ustaları) hemen sökelim diyor.seronoid değişimi +yağ değişimine indi bindi 900 tl masraf dediler.(BU en azmış birde ekstralarla bayağı yüklü olurmuş en iyisi çıkma al tak)dediler.Şaka gibi oda nerdenbaksan 2500 3000 tl yi bulurmuş.KOnyada adam gibi bir usta yokmu ??????Sinirden başıma ağrılar girdi.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 16:47
Rampada dur kalk testini yaptım.Sıkıntı yok.Ama usta balatan hafif kaçırıyo dedi.KOnya düz memleket ne halt edecem.
Çevrimdışı berk2309 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Eylül - 1989

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı berk2309 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 16:52
arabada 2. viteste bayılma gitmeme ve fışşş diye bi ses gelir camı actıgında ole bı sıkayetın varmı 
"307 XT PREMİUM 1.6 16v 2005" Aslanın duruşu yeter!!!
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 16:58
Yok kardeşim ,sadece 3.vitesten 4 e geçerken bazen 3500 devri görüyor o kadar
Çevrimdışı berk2309 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Eylül - 1989

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı berk2309 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:00
senin şikayetin kalktıktan sonra 1 den 2 ye gecerken küt diye vuruntu yapıyo  heralde bende sogukken yapıyodu onu resmen yapıstırıyodu
"307 XT PREMİUM 1.6 16v 2005" Aslanın duruşu yeter!!!
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:13
Yok kalkarken yapıyor.Sonrasında problem yok .
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:33
Orjinalini yazan: onlyyou42 onlyyou42 Yazdı:

Araba her zaman bu işi yapmıyor.Az önce servise gittim.USta aldı sürdü.Bi şi yok ben bindim eve geldim evin önünde yaptı.benim araç bu işi yapmadan önce ışıkta duruyorum ayağım frende ayağımı çekiyorum ilerlemiyor gaza hafif yükleniyorum.Vuruntu yaparak gidiyo.Sizinkidemi aynısını yaptı.Ustalar(papuçumun ustaları) hemen sökelim diyor.seronoid değişimi +yağ değişimine indi bindi 900 tl masraf dediler.(BU en azmış birde ekstralarla bayağı yüklü olurmuş en iyisi çıkma al tak)dediler.Şaka gibi oda nerdenbaksan 2500 3000 tl yi bulurmuş.KOnyada adam gibi bir usta yokmu ??????Sinirden başıma ağrılar girdi.

rampada kaçırmıyorsa korkma banada 2500 dediler durdular elletmedim araştırdım 491 tl ye bitirdim. selenoid değişimi yağ değişimi yazılım vs 500-600 tutar 900 olarak çok sallamışlar. birde değiştirirsen yetkili serviste değiştir. özel servisler yeni seleonidi tanıtmak için yazılım atamıyorlar ayrıca selenoidi yetkili servis garantili değiştirdiği için aynı sıkıntı olursa birdaha aynı aprayı ödemek zorunda kalmazsın.
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:34

Rampada dur kalk testini yaptım.Sıkıntı yok.Ama usta balatan hafif kaçırıyo dedi.KOnya düz memleket ne halt edecem.

balatalar nasıl hafif kaçırıyor araç kaç kilometrede? balataların kaçırması için 180 ile 200 bin km yapmış olman gerekli.
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:39

Yok kardeşim ,sadece 3.vitesten 4 e geçerken bazen 3500 devri görüyor o kadar

vites geçişlerinin uzaması şanzımanda anormal çalışmalar fren müşüründen olma ihtimali yüksekmiş bende yeni öğrendim. daha doğrusu selenoidleri değişmeme rağmen şanzıman anormal çalışıyordu fren müşürü değiştirdim şimdi çok güzel hiç sıkıntı yok.

fren müşürünün arızalı olup olmadığını anlaman içn bir basit yöntem var. aracı çalıştırdığında park modundan çıkarmak için frene basman gerekir yoksa çıkmaz. sende hiç frene bastığın halde kilidi açmadığı oldumu? olduysa arızalıdır. fiyatı 20 tl falan. bir değiştir test et bakalım.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlyyou42 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ağustos 2011 Saat 17:39
Kardeş araç 133 binde .

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1738 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1482 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 227 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4914 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6015 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25194 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1420 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 128 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1128 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 186 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 383 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1475 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10858 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 539 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 613 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4134 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3298 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2056 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English