Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307 oto klima kendiliğinden devreden  çıkıyor.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307 oto klima kendiliğinden devreden çıkıyor.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Haksen016 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Yaşı : 50
Aracı : peugeot 307
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307 oto klima kendiliğinden devreden çıkıyor.
    Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 13:16
Merhaba arkadaşlar,
aracımın kliması çalışırken 15-20 sn sonra kendiliğinden devreden çıkıyor. Aracım 307 , klima otomatik dijital klima. Öncelikle gazının eksik olabileceğini düşünüp ölçüm yaptırdım ve gazda bir sıkıntı olmadığını öğrendim. Gittiğim oto klimacılarda elektirikçilere yönlendirdi. Bu sebeple bir kaç elektirikçi gezdim. Kaputu açıp klimayı açtığımda elektirikçinin söylemesine göre klima çalışmasına rağmen içerdeki fan üflemeyi kesiyor. Bir tanesi rezistans arızalı olabilir dedi , bir diğeri oto fan hızı yüksek olduğu için klima kendini korumaya alıyor olabilir dedi ama bu seçenek bana inandırıcı gelmedi daha önce yüksek hızda cozur cozur çalışan klima niye şimdi stop etsin. Böyle bir sorunu önceden yaşayan arkadaşlarımız var ise yönlendirmelerini bekliyorum. Açıkçası bu konu içinde servise gitmeyeceğim ( basit bir sunrof arızası için dünyanın parasını isteyen servise açıkçası güvenim yok. ) birde bu klima rezistansı denen parça ne kadardır.
tşk.
2006 Peugeot 307 XT Triptonik

1973 - Bursa
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 13:38
internette şöye bir arıza ile ilgili gezindimde , kalorifer rezistansı olabilir yorumları yapılmış. Aracın kaputunu açıp klimayı çalıştırdığımızda bir süre sonra içerdeki üfleme işlemi dururken , klima motoru çalışmaya devam ediyor. Rezistans arızası ihtimali benimde aklıma yattı. 

1973 - Bursa
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:09
Klima devreden cikiyor derken uflemeyi mi kesiyor?
Klimaniz dijital ise ekranda ne gosteriyor? Sadece fan mi uflemeyi kesiyor yoksa fan ufluyor ama artik soguk mu gelmiyor?
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:11
bence adı üstünde otomatik klima. gereken soğukluğa ulaştığında durup yeniden çalışmak için hazırda bekliyor labilir
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:11
merhaba Aykut ,
klima üflemeyi kesiyor. o sırada dijital ekran da istenilen sıcaklık duruyor. test amaçlı çalıştırdığımızda  elektirikçi klima motorunda problem olmadığını ve çalıştığını kayışında döndüğünü zaten söyledi . yani klima çalışmasına rağmen içeriden üflemeyi kesiyor.

1973 - Bursa
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:14
Yok Metin , klimayı açar açmaz 5-10 sn üfleyip kesiyor arabanın içi bu sırada hala çok sıcak. Senin dışarıdan bu şekilde yorum yapman arızayı bilmediğin için  normal  .

1973 - Bursa
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:57
Peki ufak bir soru daha. Klima panelinden istedigin dereceyi ve fan siddetini kendin mi ayarliyorsun yoksa sadece derece girip auto mu yapiyorsun?
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 14:59
Orjinalini yazan: Haksen016 Haksen016 Yazdı:

Yok Metin , klimayı açar açmaz 5-10 sn üfleyip kesiyor arabanın içi bu sırada hala çok sıcak. Senin dışarıdan bu şekilde yorum yapman arızayı bilmediğin için  normal  .

okadar çabuk kapandığını anlamamışım. sonucu bende merak ediyorum
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 16:14
Aykut ,
her 2 durumdada klima bir süre sonra stop ediyor.
yani diyelim sıcaklığı ve fan hızını seçtim , bir süre sonra yani bir kaç sn sonra duruyor
diğer durumda auto konum da yine 1 kaç sn üfleyip duruyor.

1973 - Bursa
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 16:32
Bu durumda bana da fan rezistansindan gibi geldi.
Peki ayni durum klima haricinde yani havalandirma acikken de oluyor mu?
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 16:48
onu hiç denemedim. ama dediğin gibi büyük ihtimalle fan rezistansı. bunun fiyatı nedir biliyormusun bana maliyeti ne olur yada değiştirmek yerine tamir mümkünmü acaba.

1973 - Bursa
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 17:55
Orjinalini yazan: Haksen016 Haksen016 Yazdı:

onu hiç denemedim. ama dediğin gibi büyük ihtimalle fan rezistansı. bunun fiyatı nedir biliyormusun bana maliyeti ne olur yada değiştirmek yerine tamir mümkünmü acaba.

Fiyatini bilmiyorum ama eger oysa kendin de degistirebilirsin. Yanlis hatirlamiyorsam bir ara yazmistim nasil olacagini forumda.
Çevrimdışı badcombatant Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
16 - Aralık - 1988

Yaşı : 35
Aracı : 307 XR 1.4 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı badcombatant Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 18:37
Fan rezistansını kontrol ettir yine ama şunlarada baktır ;
Klima kompresörü arkasındaki kompresörü devreye alan çıkararan bobin yada manyetik anahtar
klima tesisatı üzerinde yüksek basınç, alçak basınç anahtarları swichleri yada sensörleri vardır (herkes farklı bişey der bunların isimlerine aklıma gelenleri yazdı)
Yüksek basıncın görevi klima kompresörünün bastığı gazın sıcaklık ve basınç değeri belli bi değeri geçerse aşırı derecede kızar ve basıçlanırsa sistemi devre dışı bırakır bunun nedenlerinden bazıları; 1-) yüksek basınç sensörü arızaldır (bu sensör fana komut verir çalış yada çalışma diye araba rolantide yada sıkışık trafikte iken fanı devreye sokarki sıcaklığı atabilsin seyir halinde iken yada elli sıcaklık altında iken fan çalışmaz) 2) klima fanı arzalı çalışmıyo olabilir 3-) klima peteği yani dışardaki klima radyatörünün dış yüzeyi tıkalıdır ortam kirlerinden sinek ip pamuk yaprak toz çamur gibi şeyler tıkanmaya yol açar temiz olması gerekir rayatörün
Alçak basınç sensörü arızası
1-)sensör arızalıdır 2-) Klima filtresi tıkalıdır 3-) Aracın içerisinde bulunan klima peteğinin yüzeyi kirlidir bunlar klimanın basınç değerlerinin aşırı düşmesine yol açar ve kliman çalışmaz
Dijital klima olduğu için araç içerisinde bulunan sensörlerde de arıza olabilir
İhtimallerden biri herşey normal çalışıyo olabilir eğer kompresör yeteri kadar basınç sağlayamıyo ise yani kompresör piston ve parçaları kullanımdan dolayı aşındı ise (normal araç motorunun bitmesi çekmemesi gibi) kompresör çalışır fakat basınçlandırmadığı için alçak basın sensörü klimayı devreden çıkartır.
Fazla konuştum ama amacım yardımcı olmak klima konusunda gerçekten çok fazla hilekar ve fırsatçı insanlar var ben iklimlendirme ve soğutma mezunuyum işim soğutma ve ısıtma bu meslekte soruşturmadan iş yaptırmıycan benden sana tavsiye tek biyere takılı kalma git sor sonra verdiğin paraya acıma
2004 1.4 hdi 307 xr
Çevrimdışı iibrahimm Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
19 - Haziran - 1983

Yaşı : 40
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iibrahimm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2011 Saat 21:16
bende benzer bir arıza yaşadım kılima kendiliyinden duruyordu tabi bizimki manuel ic üfleme fanıda calısıyor ama sogutmuyordu yolda kendi kendine bazen kısa süreli calışıyordu .kılimacıya gittim gaz eksik dedi yaptırdım  70 tl sonra sanaiden ciktım yolda tekrar durdu bu defa kendi ustama gittim pc bagladı bişey yok dedi cünki orda püfür püfür estiriyordu uzatmayalım ben tekrar döndüm yaldan rezistans yerinden cıkmış 20 dk halletti 
307 1,4 hdı
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 Saat 01:36
Abdullah verdiğin detaylı bilgi için tşk. bende öyle yapacağım bir kaç yere daha gideceğim tşk.

1973 - Bursa
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 Saat 09:21
Orjinalini yazan: badcombatant badcombatant Yazdı:

Fan rezistansını kontrol ettir yine ama şunlarada baktır ;
Klima kompresörü arkasındaki kompresörü devreye alan çıkararan bobin yada manyetik anahtar
klima tesisatı üzerinde yüksek basınç, alçak basınç anahtarları swichleri yada sensörleri vardır (herkes farklı bişey der bunların isimlerine aklıma gelenleri yazdı)
Yüksek basıncın görevi klima kompresörünün bastığı gazın sıcaklık ve basınç değeri belli bi değeri geçerse aşırı derecede kızar ve basıçlanırsa sistemi devre dışı bırakır bunun nedenlerinden bazıları; 1-) yüksek basınç sensörü arızaldır (bu sensör fana komut verir çalış yada çalışma diye araba rolantide yada sıkışık trafikte iken fanı devreye sokarki sıcaklığı atabilsin seyir halinde iken yada elli sıcaklık altında iken fan çalışmaz) 2) klima fanı arzalı çalışmıyo olabilir 3-) klima peteği yani dışardaki klima radyatörünün dış yüzeyi tıkalıdır ortam kirlerinden sinek ip pamuk yaprak toz çamur gibi şeyler tıkanmaya yol açar temiz olması gerekir rayatörün
Alçak basınç sensörü arızası
1-)sensör arızalıdır 2-) Klima filtresi tıkalıdır 3-) Aracın içerisinde bulunan klima peteğinin yüzeyi kirlidir bunlar klimanın basınç değerlerinin aşırı düşmesine yol açar ve kliman çalışmaz
Dijital klima olduğu için araç içerisinde bulunan sensörlerde de arıza olabilir
İhtimallerden biri herşey normal çalışıyo olabilir eğer kompresör yeteri kadar basınç sağlayamıyo ise yani kompresör piston ve parçaları kullanımdan dolayı aşındı ise (normal araç motorunun bitmesi çekmemesi gibi) kompresör çalışır fakat basınçlandırmadığı için alçak basın sensörü klimayı devreden çıkartır.
Fazla konuştum ama amacım yardımcı olmak klima konusunda gerçekten çok fazla hilekar ve fırsatçı insanlar var ben iklimlendirme ve soğutma mezunuyum işim soğutma ve ısıtma bu meslekte soruşturmadan iş yaptırmıycan benden sana tavsiye tek biyere takılı kalma git sor sonra verdiğin paraya acıma

dibimde klima mühendisi varmış haberim yokmuş Kahkaha

çok güzel anlatmışsın Alkış
3. Vites
3. Vites
Simge
23 - Temmuz - 1973

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Haksen016 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 Saat 13:14
evet arkadaş çok güzel bilgiler verdi. Yarın inş. bu bilgiler ışığında bir kaç yere gideceğim.

1973 - Bursa
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 Saat 13:33
Sonucu merakla bekliyoruz.
Çevrimdışı Gargi Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
31 - Mayıs - 1987

Yaşı : 36
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gargi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2011 Saat 18:06
Birkaç gündür aynı problemle karşılaşmamdan dolayı bugün Lüleburgaz yetkili servisine gittim.Yapılan araştırma sonucunda ismini tam olarak hatırlayamadığım bir parçada sorun olduğunu belirttiler ve parça siparişinde bulunduk.Parça 8 ağustos günü gelecek ve değiştirme işlemini gerçekleştireceğiz.Bu arada parçanın işçilik dahil fiyatı 180.00 tl.
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2011 Saat 18:35
zaman ayarlı olma sansı varmı acaba 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 1200 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5655 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1230 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 954 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 732 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2788 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1134 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1916 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12802 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 755 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 554 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 521 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 559 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 566 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 863 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 697 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16124 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5588 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1933 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 536 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
Mustafa1923 3
drneuron 3
ppfustasi12 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
mryldz 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English