Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 306 Tıkanan su giderlerinin bakımı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

306 Tıkanan su giderlerinin bakımı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 306 Tıkanan su giderlerinin bakımı
    Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2011 Saat 16:19

Arkadaslar her araçta oldugu gıbı 306 nında kendıne has dıkkat edılmesı gereken noktaları var. bunlardan bırısı cam onundekı sagda ve solda bulunan su gıderlerıdır. Suyun aktıgı bu noktalar yaklasık 1 TL den bıraz daha buyuktur. Bu delıkler kurumus yaprak vs gıbı maddelerın toplanmasıyla zamanla tıkanıyor ve su akmamaya baslıyor. Beraberınde o bolumler havuz gıbı dolarak aracın ıcıne gırebılmekte, elektrık problemlerı yasatabılmekte, sılecek ve kalorıfer motoru gıbı aksamlara zarar verebılmektedır. Bu noktada bu bolgelerın temızlıgı onem arzetmektedır. Bu durumda cogu kullanıcı tarafından dıkkat edılmedıgınden sızınle paylasmayı uygun gordum

Oncelıkle sılecek kollarımızı sokmekle ıse baslayacagız. kolların cıvataları uzerındekı kapakları ınce duz tornavıda ıle cıkarıyoruz. uygun anahtar yada cır cır kol ıle kolun somunlarını gevsetıp cıkarıyoruz. bazı kollar frezelı olabılır bazılarıda konık sıkmalı olabılır.
Sonra camın onundekı ızgara uzerındekı bırkac tork vıdayı sokerek ızgaraları yerınden alıyoruz.
Devamında alt sılecek kollarının ustunde duran bır sıyah bır sac parca var. 1. resımde yerıne takılı halıyle 2. resımde de motorun ustunde sokulmus olarak goruluyor. bunu cıkarıyoruz.
Sılecek motoruyla alttakı kollar bırlesıktır. komple olarak yerınden sokmemız ıcın 5 tane cıvata var. onları cıkarıyoruz ve motorun soketınıde soktugumuzde komple olarak yerınden alıyoruz.
Devamında resımlerde goruldugu uzere artık yuva tamamen bosalmıs oluyor. ıcını ıyıecene temızleyıp tekrar topalayabılırsınız...

Basıt olarakta sılecek motorunu sokmeden soyle yapabılırsınız. arac ıslak olmadıgı zaman sılecek motorunun yanlarından tazzıklı hava vurarak kurumus yaprakların pıslıklerın dısarı cıkmasını saglayabılırsınız. ardından ıslatarak tekrar hava vurabılırsınız. ve devamında bol su dokerek suyun aktıgını kontrol edebılırsınız. egerkı delık acılmadıysa tel vs sokarak acmaya calısabılırsınız. ama unutmayınkı bu ıs kısa cozum olacaktır...

cunku sılecek motoru yerınde takılıyken 1. resımde gordugunuz gıbı ıcerıye el gırmıyor. egerkı sılecek motorunu soktuysenız kolların ve motorun guzelce bır bakımınıda yaparsanız faydası olur. gereklı eklem noktalarını yaglamanız daha rahat calısma saglayacaktır...

Arac ıcındekı tesısatın dısarı cıktıgı nokta.

Sag taraftakı su gıderı. ızgara ve koruma plastıgı cıkarılınca bu sekılde kalorıfer motoruna gıden hava gırısı goruluyor 

Solda kosede yıne sılecek motoru tarafındakı suyun aktıgı delıgın aynısı... Bu ızgaradan ıcerı bakıldıgında kalorıfer motorunun yesıl pervanelerı ve ıstedıgınız zaman dıs havayı kapatan motorlu klape goruluyor.

Düzenleyen CeCoLi - 14 Nisan 2011 Saat 14:41
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2011 Saat 16:24
Tesekkurler bilgi icin.
Masallah temiz arac Cool
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2011 Saat 17:13
O kadar alet edevat bende yok ki. Bir düz tornavidam var, bir de yıldız tornavidam. onlarla yapamam galiba. Ustaya söktürüp bakmam gerekecek. Bir de diğer tarafın sökülmüş halinin fotoğrafını koyabilir misin?
Çevrimdışı Serhun Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Serhun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2011 Saat 17:29
Marka model önemli değil birçok araçda sistem böyle senede bir defa temizlemeyi öneririm. Bilgiler için teşekkürler.
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2011 Saat 17:42
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

O kadar alet edevat bende yok ki. Bir düz tornavidam var, bir de yıldız tornavidam. onlarla yapamam galiba. Ustaya söktürüp bakmam gerekecek. Bir de diğer tarafın sökülmüş halinin fotoğrafını koyabilir misin?

Ustaya baktırıp ustaya para vermek yerine o para ile alet edavat alarak bu ve bunun gibi sorunları kendin halledebilirsin ;)
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2011 Saat 23:49
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

Dıger tarafında resımlerını ekleyecegım abıcım merak etme :))

Bu arada sen hazırlıklara basla kendıne bıraz alet edevat al  Sırıtma
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 15:48
@ badıress
@ ugur clskn

sag ızgara tarafınıda ekledım...
Çevrimdışı Serhun Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Serhun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 17:04
Bilgiler için teşekkürler.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 12:58
Doğru söylüyorsunuz. Ufak ufak bir alet çantası oluşturmaya başlamak lazım. yoksa sizin anlattıklarınızın çoğunu deneyemeyeeğim bile.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 13:04
mesela en basta bızım araclarımızda cok kullanıldıgı ıcın bır tork takım almakla ıse baslayabılırsın :))
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 14:26

Daha ben tork takım ne onu bile bilmiyorum. Şimdi google dan bakıyorum ona.

MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 14:30
Şimdi gördüm. Beşgen mi altıgen mi ne kafası var. Gıcık br alet. İsviçre çakısına benzer tasarımlar yapmışlar.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 14:30
yıldız seklınde olan vıdalara tork denır. muhtemelen duz veya yıldızı bılırsın. torkta baska bır model vıdadır. aracın neresıne bakarsan gorebılırsın. cunku cok yerınde var :)))))))))))

Düzenleyen CeCoLi - 14 Nisan 2011 Saat 14:31
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 14:41
Evet biliyorum. Şu senin yukarıda söktüğün parçalarda da var biliyorum. senin yazından sonra yıldızla niyetlendim sökemedim, yalama yaparım diye korkup vazgeçtim. Ama anlaşılan şartoldu onu almam.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 14:48
yakınlarında bauhaus varsa oradan yada baska yerden bır tane sarjlı vıdalama ve bununla beraber kullanmak ıcın cesıtlı duz yıldız tork uclu "bıts" takım alabılırsın. heryerde cok ısını gorecektır. urun lınktekının aynısıdır. tavsıye ederım. hem gucu ıyı hem saglam hemde ucuz... bu 4.8V tur

MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 15:57
206 larda böyle bi sorun varmı ustam?
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 16:01
206 da duymadım gormedım... fakat su gıderlerının bakımını yapma olayı her arac ıcın gecerlıdır yanı :)) tıkanırsa ıcı su dolar göl olur :)))

mesela 206da da sag amortısor basının orada polen fıltresının oldugu noktada su gıderı var. oraları temız tutmak gerekır...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2011 Saat 17:28
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

206 da duymadım gormedım... fakat su gıderlerının bakımını yapma olayı her arac ıcın gecerlıdır yanı :)) tıkanırsa ıcı su dolar göl olur :)))

mesela 206da da sag amortısor basının orada polen fıltresının oldugu noktada su gıderı var. oraları temız tutmak gerekır...
peki tşk ler :)
Çevrimdışı redline Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
Forumdan Banlandı...

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı redline Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2011 Saat 14:45
Daha önceden bu konuyu okumuştum aslında olabilir temizlemek lazım diye düşünürken bu günlerde yağmurların yağmaya başlamasıyla birlikte benim arabamda silicek arızası verdi ilk gün biraz çalışırken bugün tamamen iptal konumda silicekler hiç tepki vermiyo acaba masrafı çok mudur?
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2011 Saat 14:52
Cem paylaşım için tekrardan teşekkür ediyorum,benim araçta da silecek suyunun çıkışında bir problem var yeterli suyu atmıyor sanırım silecek suyu çıkışında tıkanıklıklar var iğne ile açmaya çalıştık ama yeterli olmadı bu küçük siyah parçaları tekbaşımıza sökmekte bir zarar varmıdır???
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2208 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5795 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1241 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1197 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 746 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2824 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1145 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1944 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12886 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 898 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 562 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 529 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 571 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 574 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 959 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 840 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16183 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5627 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1968 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 559 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English