Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

206 Hız göstergesi sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=9149
Tarih: 26 Nisan 2024 Saat 04:21
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 206 Hız göstergesi sorunu
Mesajı Yazan: itouch_GTi
Konu: 206 Hız göstergesi sorunu
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 12:14
Aracımın hız göstergesi seyir halindeyken 0 a düşüp birkaç dakika sonra tekrar düzelip bulunduğum hızın konumuna geliyor.Bunu yapmasının sebebini bilen varmıdır acaba?

-------------
Follow me..If you can!?

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Eleanor_
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 12:27
arkadaslar hazır konu acılmısken bende birşey sormak istiyorum 206 aracımın gösterge paneli çok hafif olarak asagıya kaymıs ama net bakınca anlasılıyo ve km sayacında aracı ilk çalıstırdıgımızda cıkan servis isareti sönmeden kalıyor ve normal km nin yanında sürekli yanık duruyo? acaba sorunu nedir bilen varsa sevinirim...

-------------
Bizi Çekemeyen Anten Taksın !!!!

Mesajı Yazan: hasimayaz
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 12:41
Orjinalini yazan: itouch_GTi itouch_GTi Yazdı:

Aracımın hız göstergesi seyir halindeyken 0 a düşüp birkaç dakika sonra tekrar düzelip bulunduğum hızın konumuna geliyor.Bunu yapmasının sebebini bilen varmıdır acaba?

kaptör yada sonsuz dişlide sıkıntı olabilir. veya basit bir bağlantı sıkıntısı..

Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 12:42
Orjinalini yazan: Eleanor_ Eleanor_ Yazdı:

arkadaslar hazır konu acılmısken bende birşey sormak istiyorum 206 aracımın gösterge paneli çok hafif olarak asagıya kaymıs ama net bakınca anlasılıyo ve km sayacında aracı ilk çalıstırdıgımızda cıkan servis isareti sönmeden kalıyor ve normal km nin yanında sürekli yanık duruyo? acaba sorunu nedir bilen varsa sevinirim...

servis sayacını sıfırlamayı denediniz mi? kontağı açmadan sıfırlama düğmesini basılı tutun, kontağı açtığınızda numaratör 10 dan geriye doğru sayarak km. sayacını sıfırlayacaktır.

Mesajı Yazan: Eleanor_
Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 12:46
hasim abi sagolasın işten cıkınca tavsiyeni deneyecegim. abi bi sorum olcak sana dediğim gibi gosterge paneli sanki biraz asagıya dgru kayms yarım santım kadar ve sıfırlama cubugu sanki içeri biraz kaçmıs gibi onu nasıl düzeltebilirim? sokmekmi lazım sökülceksede kolay mı acabva yoksa elektrıkçiyemi götürmem gerekir?

-------------
Bizi Çekemeyen Anten Taksın !!!!

Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 13:23
Orjinalini yazan: hasimayaz hasimayaz Yazdı:

kaptör yada sonsuz dişlide sıkıntı olabilir. veya basit bir bağlantı sıkıntısı..
Bağlantıları torpidonun neresindedir,erişmek kolaymıdır anlamında sordum soketine vs.?

-------------
Follow me..If you can!?

Mesaj Tarihi: 07 Mayıs 2010 Saat 15:07

1nci resim B numaralı kapağı kendinize doğru çekerek sökün (alt tırnaklara dikkat edin)

2nci resim 1 numaralı camın konumunu kontrol edin

3ncü resim 70 numaralı vidayı sökün paneli kendinize doğru çekerek bağlantıları kontrol edin.

Mesaj Tarihi: 13 Mayıs 2010 Saat 07:29
teşekkürler...

-------------
Follow me..If you can!?

Mesajı Yazan: Eyüp Duygun
Mesaj Tarihi: 13 Mayıs 2010 Saat 12:51

206 serisinde gti hdi pek farketmez gösterge sorunları ara sıra oluşmakda ... Göstergenın kendısınde problem cıkıyor.Ama dıger elemanlarıda kontrol etmekde fayda var.

Mesajı Yazan: mustigiz
Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 17:46
merhaba,
206 Hız göstergesi sorunu aracınızda halen devam etmekte midir?
benim de 206 HDI aracım var 2006 model ve aynı problem sık sık olmaya başladı.
ilk başlarda arada bir yapıyordu, şimdi sık sık yapıyor
kontağı kapatıp 3-4 kez tekrar çalıştırınca problem geçiyor.
hız göstergesi çalışmazken motor devir saati çalışıyor ve araç sanki çekişten düşüyor gibi...

neden acaba ?

bilginizi rica edeceğim.

teşekkürler.

Mesajı Yazan: berk2309
Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 17:59
hocam benım aracımdada devır kadranı 0 olup  1 2 sanıyede duzelıyodu stop ısıgı yakıyodu arkadasıma goturdum elektrıkcı  konjektoru bozulmus omru dolmus fazla sarj edıyo beyıne zarar vermeden degıselım dedı degıstırdık sıkıntı gectı

-------------
"307 XT PREMİUM 1.6 16v 2005" Aslanın duruşu yeter!!!

Mesajı Yazan: yenice
Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 18:13
Orjinalini yazan: berk2309 berk2309 Yazdı:

hocam benım aracımdada devır kadranı 0 olup  1 2 sanıyede duzelıyodu stop ısıgı yakıyodu arkadasıma goturdum elektrıkcı  konjektoru bozulmus omru dolmus fazla sarj edıyo beyıne zarar vermeden degıselım dedı degıstırdık sıkıntı gectı

hocam değiştirilen parça nedir ve yeri tam olarak nerede? orta düzey bir eletrikçi ile yapılabilir mi?
benim göstergeler düzgün çalışıyor ama ilk kontağı çevirişimde hararet göstergesi önce bi aşağı iniyo sonra yukarı çıkıyo. devir de 3bine gelirken az bir takılma yapıyo yükselmeye devam ediyor yine sıkıntı yok ama 3bine doğru hafif bir takılma yapıyor.

-------------
Peugeot 206 1.4 HDI 2004 X-Line

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 18:21
hocam senın sorun dıslılerınde olabılır takılma yapıyosa genede baktır tabıkı guzel bı elektrıkcıye gıt olctur olcum sonucu  fazla sarj edıyosa  buyuk bı ıhtımal konejektor sıkıntılıdır hemen dınamonun ustunde 307lerde ısı kalkanının oldugu yerde.206dada dınamonun ordadır aynı yerde ama sorunun ondan olmayabılır takılıyosa

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 18:29

hocam senın sorun dıslılerınde olabılır takılma yapıyosa genede baktır tabıkı guzel bı elektrıkcıye gıt olctur olcum sonucu  fazla sarj edıyosa  buyuk bı ıhtımal konejektor sıkıntılıdır hemen dınamonun ustunde 307lerde ısı kalkanının oldugu yerde.206dada dınamonun ordadır aynı yerde ama sorunun ondan olmayabılır takılıyosa

bi tane sigorta attırdım geçenlerde. ondan sonra böyle oldu. elektrikçi zararı yok dedi ama bilmiyorum. takılma da hiç birinde yok. sadece devirde anlık yani 1 saniyelik bile değil çok çok hafif bir takılma oluyor ve bu sadece 3bin devire doğru oluyo. onun dışında diğerlerinde takılma hiç yok.

-------------

Mesajı Yazan: mev347
Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 20:51
bende de değişik bi sorunu var hız göstergesinin. kontak açıkken kendine kendine 200 210 basıyor :) ayrıca kilometre sayacımda buna uyup kilometre yazıyor.10 dakika kontak açık olsa 20 kilometre yok gitmeiş sanıyor kendini. bu yüzden aracım yüksek kilometre oldu

-------------
peugeot 206xr 1.4 2000 mod

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 21:13
Merhaba,

Benim aracin problemi soyle;
Kilometre devir saati calismadigi zaman sadece airbag isigi yaniyor ve ekranda "anormal airbag" yaziyor. Daha sonra aracin aktarma organlari bir acayip calisiyor sanki butun lastikler birbirinden bagimsiz, ayni zamanda sanki saftta bosluk varmis gibi cok hafif bir silkelenme oluyor, bu silkelenme esnasinda vites topuzu da hafif hafif sallaniyor.

Arizasi nedir acaba ?

On konsolu mu sokmek gerek ?

Dediginiz gibi fazla akim depolamaktan mi ?

Bilginizi rica edecegim.

Tesekkurler.

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 22:29
bu akım sorununda aırbag ısıgı abs yanar ıc ekranlarda otomatık klımada felan kararma olur bı olcturun baktırın varsa boyle bı durum beyıne zarar vermeden engellemek lazım 

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 22:47
berk2309 ;

Acaba elektrikciye gotursem yeterli mi?

Bu problem yaklasik 1 aydir var,

Ilk baslarda pek nadir yapiyordu, simdilerde cok yapmaya basladi...

Tesekkurler

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 23:05
elektrıkcıyd gıdın  konjektorden suphelenyorum bı olcum yapabılırmıyız sarj fazlamı yapıyo yada eksıkmı yapıyo dıe 

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Eylül 2012 Saat 23:29
Peki neden bukadar cok problem cikartiyor bu arac?

Iyi aksamlar...

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 01:43
arkadaşlar akşam tekrar gösterge panelini açtım.

önce tüm ibreleri çıkarttım. ilk olarak hararet ve benzin göstergesini taktım. daha sonra devir ve hız göstergesini taktım.

devir ve hız kafayı yedi :) bilmiyorum ama söküp takarken denemek için 20km tur atmışımdır.

neyse devir saati oldu. ama hız 90 dan yukarı çıkmıyor, basıyorum biraz bekleyip 70 e geliyo tekrar 90da takılıyor. söktüm tekrar taktım birkaç kez. en sonunda yaptım. maharet nerede bilmiyorum. en az 30 kere denemişimdir.

yanlız şu çok önemli. her söküp takma işlemini kontağı kapatıp elektriği komple kestikten sonra yapın. göstergeleri takıyorum kontağı açıyorum defalarca sorun yok. ama kontağı kapatık biraz bekleyip elektrik tamamen kesilince kontağı açtığımda göstergeler düşüyor. bu yüzden tüm göstergeleri çıkartıp, elektriğin kesilmesini bekleyin. sonra göstergeleri takın. yerleri ise şöyle:

benzin ve hararet göstergesi son çizginin biraz altında. zaten siz o çizginin az altına doğru takmaya çalışırken hissediyorsunuz kendi hemen oturuyor. devir göstergesi tam sıfırın üzerinde. hız göstergesi ise 10'un biraz altında.

benim sorun şuan düzeldi. sonra da çok gezdim, 150ye kadar dayadım ibreyi sorun yok. devir saatinde 3bin devire doğru çok hafif bir takılma vardı o da düzeldi.

-------------

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 10:05
Orjinalini yazan: yenice yenice Yazdı:

arkadaşlar akşam tekrar gösterge panelini açtım.

önce tüm ibreleri çıkarttım. ilk olarak hararet ve benzin göstergesini taktım. daha sonra devir ve hız göstergesini taktım.

devir ve hız kafayı yedi :) bilmiyorum ama söküp takarken denemek için 20km tur atmışımdır.

neyse devir saati oldu. ama hız 90 dan yukarı çıkmıyor, basıyorum biraz bekleyip 70 e geliyo tekrar 90da takılıyor. söktüm tekrar taktım birkaç kez. en sonunda yaptım. maharet nerede bilmiyorum. en az 30 kere denemişimdir.

yanlız şu çok önemli. her söküp takma işlemini kontağı kapatıp elektriği komple kestikten sonra yapın. göstergeleri takıyorum kontağı açıyorum defalarca sorun yok. ama kontağı kapatık biraz bekleyip elektrik tamamen kesilince kontağı açtığımda göstergeler düşüyor. bu yüzden tüm göstergeleri çıkartıp, elektriğin kesilmesini bekleyin. sonra göstergeleri takın. yerleri ise şöyle:

benzin ve hararet göstergesi son çizginin biraz altında. zaten siz o çizginin az altına doğru takmaya çalışırken hissediyorsunuz kendi hemen oturuyor. devir göstergesi tam sıfırın üzerinde. hız göstergesi ise 10'un biraz altında.

benim sorun şuan düzeldi. sonra da çok gezdim, 150ye kadar dayadım ibreyi sorun yok. devir saatinde 3bin devire doğru çok hafif bir takılma vardı o da düzeldi.

Ben o kadar tamirat konularından anlamadığım için cumartesi sabahtan tekrar servise gideceğim.
halbuki geçen hafta cumartesi günü 2 saat serviste aracı indirdik kaldırdık, tamam oldu düzeldi dedik.
servisten çıktım yine aynı hatayı verdi.

tekrar servise de geri dönmedim.

bakalım arıza ile ilgili notlarımı aldım. yarın sabahtan tekrar servisteyim.

inşaallah bu sefer problem hallolur...

Teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 10:21
arac neden problem cıkartıyo ıkıncı el alınan bı arac mı bu

-------------

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 10:25

merhaba,

aracımı ben 2. el aldım ve 3.sahibiyim.
benden önceki arkadaşlar ağır bakımlarını yaptırmışlar,
ben aracımı 4. ayda aldım fakat son 1 ayda arızalar vermeye başladı.
KM 147.000 de ben aldım şu anda KM 151.700'de ve bu problemi çözersem başka bir sorunum kalmayacak inşaallah,

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 10:48
Orjinalini yazan: mustigiz mustigiz Yazdı:

merhaba,

KM 147.000 de ben aldım şu anda KM 151.700'de ve bu problemi çözersem başka bir sorunum kalmayacak inşaallah,

sizden oncekı sahıplerı hor kullanmıssa aracı sorun acar cok zorlanmıstır veya dıkkatlı bakılmamıssa acar sorun

-------------

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 11:07

merhaba,

sizden oncekı sahıplerı hor kullanmıssa aracı sorun acar cok zorlanmıstır veya dıkkatlı bakılmamıssa acar sorun

Aracı almadan önce çok araştırdım. en temiz bulduğum araç buydu ve 2. sahibi olması bana cazip geldi.

Önce kendi servisime gittim ustalar baktı kontrol ettiler OK verdiler, bende gayet titiz kullanıyorum.

araç daha önce kartal da bir serviste baktırıyorlarmış... orayada gittim problem yoktu araçta gerçektende,

Mesajı Yazan: ekinoks44
Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 11:45

merhaba,
hız göstergesi çalışmazken motor devir saati çalışıyor ve araç sanki çekişten düşüyor gibi...

neden acaba ?

bilginizi rica edeceğim.

teşekkürler.
Merhaba..Bende de 2003 model Otomatik Vites 206XT var. KM göstergesi bazen çalışmıyor bazende çalışırken gidiyor özellikle u dönüşü tarzında dönüş yaptığımda. KM sayacı çalışmadığı zaman 10-15 sn sonra airbag ışığı yanıyor ve birkaç saniye ara ile bip sesli uyarı veriyor. Elektronikçilere götürdüm baktılar çözüm bulamadılar. Sorun Şanzımanda dediler şanzımanda bir dişli mi ne sıyırmış öyle dediler bende çok masraflı olacağını düşündüğümden yaptıramadım. Şuan navigasyonun KM göstergesini kullanıyorum :)

-------------
Peugeot 206 XT 2003 Otomatik Vites
Ford Fiesta Comfort 2006 Otomatik Vites
Ford Focus Titanium 2013 Powershift

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 11:51
Orjinalini yazan: ekinoks44 ekinoks44 Yazdı:

merhaba,

neden acaba ?

bilginizi rica edeceğim.

teşekkürler.
Merhaba..Bende de 2003 model Otomatik Vites 206XT var. KM göstergesi bazen çalışmıyor bazende çalışırken gidiyor özellikle u dönüşü tarzında dönüş yaptığımda. KM sayacı çalışmadığı zaman 10-15 sn sonra airbag ışığı yanıyor ve birkaç saniye ara ile bip sesli uyarı veriyor. Elektronikçilere götürdüm baktılar çözüm bulamadılar. Sorun Şanzımanda dediler şanzımanda bir dişli mi ne sıyırmış öyle dediler bende çok masraflı olacağını düşündüğümden yaptıramadım. Şuan navigasyonun KM göstergesini kullanıyorum :)

merhaba, o arıza meydana geldiğinde bip ses uyarısını duyduğunuzda airbag uyarısı veriyor mu ?

bakın youtube da bile var.

http://www.youtube.com/watch?v=dzqaEEhJLkc" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=dzqaEEhJLkc

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 12:02

merhaba,

neden acaba ?

bilginizi rica edeceğim.

teşekkürler.

merhaba, o arıza meydana geldiğinde bip ses uyarısını duyduğunuzda airbag uyarısı veriyor mu ?

http://www.youtube.com/watch?v=dzqaEEhJLkc" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=dzqaEEhJLkc
Zaten airbag ışı yandığı anda bir bip sesi geliyor ardından 5 sn. olmadan bi daha bip sesi geliyor. Işık yanıyor zaten uyarı geldiğinde. KM sayacı çalıştığı zaman airbag ışığı hiç yanmıyor. Valla ben Malatyada ve Samsunda çok uğraştım yetkili servis dahil çözemediler. En son şanzımana attılar suçu ona da ben cesaret edemedim. Şuan işteyim youtubeyi açamıyoruz burdan eve gidince videoyu incelerim.

-------------

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 12:10

merhaba,

neden acaba ?

bilginizi rica edeceğim.

teşekkürler.

Zaten airbag ışı yandığı anda bir bip sesi geliyor ardından 5 sn. olmadan bi daha bip sesi geliyor. Işık yanıyor zaten uyarı geldiğinde. KM sayacı çalıştığı zaman airbag ışığı hiç yanmıyor. Valla ben Malatyada ve Samsunda çok uğraştım yetkili servis dahil çözemediler. En son şanzımana attılar suçu ona da ben cesaret edemedim. Şuan işteyim youtubeyi açamıyoruz burdan eve gidince videoyu incelerim.

aslında youtube daki video da birşey yok, bu videodaki aracın airbag ikaz süresi daha kısa
araç çalışır çalışmaz uyarı veriyor. zaten 10 saniyelik falan bir video

bakalım yarın serviste şarj dinamosunun içindeki konjektör falan baktıracam oralara
elektrikçiye ölçüm yaptıracağım kısmetse...

bilgi veririm yarın.

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 12:22
umarım sıkıntısız çözersin sorunu kolay gelsin..

-------------

Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 13:52
inşaallah bakalım.

-------------
Peugeot 206 HDİ X-Design - 2006 Dizel

Mesajı Yazan: ibrahim51
Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 22:48
benim de hız göstergemde değil ama yakıtta bir problem var galiba bugün depoyu doldurmama rağmen 4/3 e kadar geldi ibre daha yukarı çıkmadı bilgisi olan varsa yorumları bekliyorum.

Mesajı Yazan: peugeotttt
Mesaj Tarihi: 07 Eylül 2012 Saat 23:40

kilometre okuyucuda bozulma aşamasında olabilir. benimde hız göstergesi gidip geliyordu ve en sonun da tamamaen gitti.problem okuyucudan kaynaklandı yani.

-------------
Millet Şu Topukluyu Giysem Kaç Cm Uzarım Derdindeyken,Biz 3 Cm Daha Bassak Sürtermi Derdindeyiz.

Mesaj Tarihi: 08 Eylül 2012 Saat 14:33
Selam,

Problem hiz sensorunden kaynaklanmakta imis,

Bilginize...

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 12:47
Hız Sensörü fiyatını bilir misiniz???

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 13:15
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 Saat 22:20
Arkadaşım km düzeldi sorun sensördeymiş

Km dişlisi : 20 tl

Sensör : 60tl ( kargo dahil )
Geçen sene biri 60 TL ye değişmişti..

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 13:16

Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 Saat 22:20
Arkadaşım km düzeldi sorun sensördeymiş

Km dişlisi : 20 tl

Sensör : 60tl ( kargo dahil )
Geçen sene biri 60 TL ye değişmişti..

Nereden bulabilirim peki ?

web de yok sanırım ???

-------------

Mesajı Yazan: 35_gti_35
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 14:59

aynı sorunu bende yasıyorum aracı durdurup gösterge paneline sertce vurup devam edince düzeliyor deneyin

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 15:11
Orjinalini yazan: 35_gti_35 35_gti_35 Yazdı:

aynı sorunu bende yasıyorum aracı durdurup gösterge paneline sertce vurup devam edince düzeliyor deneyin

şakamı acaba ?

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 15:25

Orjinalini yazan: 35_gti_35 35_gti_35 Yazdı:

şakamı acaba ?

hayır gerçek Smile bende öyle yaptıgımda sinirlenip vurmustum cama sonra baktım düzeldi daha sonra da aynı yöntemi denemeye başladım sürekli 

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 15:28
bence bu tarz arızaları geçici çözümlerle geçiştirmek iyi değil,
ileride daha büyük sorunlar açabilir.
arızalı parçasını değiştirmek gerekir.
sonrasında belki başka pahalı parçalara arıza sıçrar vs..vs..

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2012 Saat 15:32
evet çok haklısınız  ihmal etmemmek gerek

Mesajı Yazan: Serdar Ank.
Mesaj Tarihi: 14 Nisan 2021 Saat 21:44
Merhaba Aracım Peugeot 206+ 2012 Model Benzin Lpg li hız sayacı sadece seyir halindeyken ara ara birden 0 a geliyor motor devrim 2 binde yada 3 binde Km çalışmıyor sayaci o an.donuyor.sanki motor zorlanıyor gibi geldi.Bu esnada bazende airbag ışığı da yanıyor.Park edip bekledigimde bir zaman sonra tekrar düzeliyor.sebebi ne olabilir 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net