Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Araç Yıkamanın Püf Noktaları...

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: Modifiye ve Tuning Bilgileri
Forum Tanımlaması: performans arttırıcı işlemler ve parcalarla ilgili gerekli bilgiler
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=534
Tarih: 24 Nisan 2024 Saat 06:18
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Araç Yıkamanın Püf Noktaları...
Mesajı Yazan: Guests
Konu: Araç Yıkamanın Püf Noktaları...
Mesaj Tarihi: 15 Mayıs 2008 Saat 00:24

Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni, boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.

Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger, mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.
Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.
Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.
Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.
Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız, detaylı temizlik için gerekli bilgiye ihtiyacınız var demektir.

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 15 Mayıs 2008 Saat 00:31
arac yıkama dedinde ben aracın içini 6 ayda bır yıkatıyorum Big%20smile yıkamacı benı görunce  suratının seklı değişiyo adamın yınemı sen geldın gıblerınden bi keresınde adam dayanamadı   abı yazık ya dedı arabaya   bakmıyosun hiç diye sıtem yaptı bana  o gunden sonra yıkama suresını 3 aya duşurdum Big%20smile
dış yıkamayıda haftada 2 defa yaptırıyorum kendım yıkamasını hıç sevmıyorum  bu otomatlar varya dış yıkayan genelde onları kullanıyorum onlarda boyaya zarar verıyomuş galıba yenı yenı bellı olmaya başladı  arkadaşlara tavsiyem otamatık yıkamaları fazla kullanmasınlar mumkun olduğunca  fırcasız  yıkatın

Mesajı Yazan: mad_sho
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 02:08
yararlı bılgıler ıcın saolun:)

-------------
İki tanık var biri dilim biri kalemim.Olanı biteni sindirdim yeter bana kendi derdim...

Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 10:04

Araba yıkatmam kendim yıkarım.

Hotum,Çeşme,hava kompresörü ve diğer tüm ekipmanlarımız mevcut.

Mesajı Yazan: MirakGTI
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 11:01

dia sıwı deterjan elmalı rulez :)

-------------
www.PeugeotTurkiye.Com
"Tuning Sitesi Değil Marka Sitesidir"
http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=8290 - Forum kurallarını okumak için tıklayınız!

Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 15:16
Araç yıkama konusunda bazı önerilerim olucak,

Sünger kesinlikle kullanılmalıdır ve aracınıza deterjan olarak bulaşık deterjanı kullanmanızı öneririm, araç şampuanlarındaki katkılar boyada zamanla tahribat yapıyor özellikle plastik ve fiber yüzeylerde, Aracı mümkünse sıcak su ile yıkamalı ve kuş pisliği gibi zor çıkan lekelere sıcak su emdirilmiş ve arapsabununa batırılmış bir sünger ile Lekeyi önce ıslatıp biraz bekleyip öyle silinmesini öneririm. Lastikleri parlatmak için ise arap sabunu kullanılmalıdır en sağlıklısıda odur lastiği çatlatmaz, fakat çok iyi parlaması için önce ıslak bir arapsabunu ile köpürte köpürte iyice silinmelidir, köpükler kuruyup lastik kapkara olunca kuru bir süngere sulandırılmamış bir arapsabunu sürüp tekrardan lastiğe sürün, Lastikleriniz o dandik spreylerden daha iyi parlıyacaktır. Aracınızın içini koltuklarını ve tavanını arapsabunu ile ıslatılmış bir bezle silmenizi öneririm. Kısacası kaporta yıkamanın dışında tüm yüzeyleri arapsabunu ile yıkayınız. Ziebart ve sonax gibi kimyasal kullanarak aracı parlatım sonra ağlatan sistemleri sakın kullanmayınız. Cila içinde Dyo'nun pasta cilası ve Dyo Belco oto cilasını kullanmanızı öneririm. bunlar denenmiş faydaları uzun bir süre görülmüş ve biçok müşterimizin otoparkımıza gelirken ettiği iltifatlarla sonucu alınmıştır.

Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 15:25
Bulaşık deterjanı ile arabayı hayatta yıkamam.Yagları sökmek icindir o.Boyanın ustundeki cilayı alaşşagı ediyor.Arabanın butun kayganlıgı bitiyor.Boya korumasız kalıyor.

Deneme yanılma yontemidir.Benim gorusum budur.

Tavsiye Derseniz Cilalı Sampuanlar (Köpürmeyen cins) marka farketmez...İçindeki kimyasal aynı etikete para vermem.Sonax la Carpex icindeki maddelerin hepsi aynı.Gramına kadar.Yeri malı kazandırır carpex alırım.

Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2008 Saat 19:09
aynen kendim yıkarım cilalı sampuanla.. yıkamacıya elletmem arabayı

Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2008 Saat 15:14

Güzel paylaşım sağolasın...

Mesaj Tarihi: 22 Mayıs 2008 Saat 09:37
Orjinalini yazan: AKlNCl AKlNCl Yazdı:

Bulaşık deterjanı ile arabayı hayatta yıkamam.Yagları sökmek icindir o.Boyanın ustundeki cilayı alaşşagı ediyor.Arabanın butun kayganlıgı bitiyor.Boya korumasız kalıyor.

Deneme yanılma yontemidir.Benim gorusum budur.

Tavsiye Derseniz Cilalı Sampuanlar (Köpürmeyen cins) marka farketmez...İçindeki kimyasal aynı etikete para vermem.Sonax la Carpex icindeki maddelerin hepsi aynı.Gramına kadar.Yeri malı kazandırır carpex alırım.
Kardeş cilanın üstüne yıkama yapmicaksın aksine yıkadıktan sonra cila vurucaksın.

Mesaj Tarihi: 22 Mayıs 2008 Saat 10:21
İllaki araba yıkayacaksın bulaşıkla yıkadınmı o cila'da gidecek :)

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net