Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Rot ayarı hakkında...

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Jant, Yay, Lastik Egzoz, Filtre, Ses Sistemi vb. araçlarınızla alakalı tüm sorunları paylaşabileceğiniz genel alandır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=5280
Tarih: 24 Mayıs 2024 Saat 05:49
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Rot ayarı hakkında...
Mesajı Yazan: 206Quick
Konu: Rot ayarı hakkında...
Mesaj Tarihi: 11 Mart 2009 Saat 01:13

arkdaslar bu rot ayarı açık-kapalı olayı hakkında bilgisi olan varmı bizim burdaki rotçularda işçilik 0 bilgisayara göre ayar yapılıyor ama birazda işçilik olması şart nedeni gelirsek dün arabada gram çekme yoktu ama direksiyon yamuk duruyordu gittim ayarlasın diye bu seferde sağa sola dalma olayı gene basladı bu rotlar kapalı mı durması lazım dün kapalı konumdaydı çekme yoktu bugun açık bıraktı salak dalma problemi basladı bilgisi olan arkdaslar varmı

Cevaplar:
Mesajı Yazan: hasimayaz
Mesaj Tarihi: 11 Mart 2009 Saat 10:13
Öncelikle direksiyonun sıfırlamasını yapsın sonra rot ayarı..

Mesajı Yazan: SİNAN GTI
Mesaj Tarihi: 11 Mart 2009 Saat 13:01
butun dıreksıyonlar sıfırlama olmayabılıyor dıkkatınıze bazen uzerınde mılın sadece toorna dıslerınden zıyade sabıtlame pımıde oluyo ovarsa duzeltemezsınız

Mesaj Tarihi: 11 Mart 2009 Saat 13:05
Orjinalini yazan: SİNAN GTI SİNAN GTI Yazdı:

butun dıreksıyonlar sıfırlama olmayabılıyor dıkkatınıze bazen uzerınde mılın sadece toorna dıslerınden zıyade sabıtlame pımıde oluyo ovarsa duzeltemezsınız

arkadaşın araba sanırım 206 idi.. 206 larda pim yok sinan.. Sadece airbag e dikkat etmek lazım.. Yani kontağı çıkarıp, aküyü ayırmak gerekiyor sonra airbag..

Mesaj Tarihi: 11 Mart 2009 Saat 13:40
araç 206 quiksilver yalnız direksiyon ayarınıda gene rotlardan yaptı

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 15:43

hasimayaz, bu direksiyon sıfırlama nasıl yapılıyor bilgin varmı acaba burdaki ustalar biraz salak biz soylıcez onlar yapsın bari

Mesajı Yazan: HakanGokdemir
Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 15:46
Haşim in tarifi ile kendin yap bence o salak ustalar onuda beceremez...Ermm

-------------
Hakan GÖKDEMİR
0 533 215 8019

Pendik / İSTANBUL
26.08.1980

A RH +

Kardeş zorunlu dosttur, Dost seçilmiş kardeştir...

Mesajı Yazan: SİNAN GTI
Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 16:20
dıreksıyon sıfırlama rotlardanmı:)ole bısey olmaz rotu tam ayar yaparsın dıreksıyon sımıdını soker olması gerektıgı gıbı yerıne takarsın bıter dıreksıyon duzdurcak dıye rot bozulurmu

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 16:22
Orjinalini yazan: SİNAN GTI SİNAN GTI Yazdı:

dıreksıyon sıfırlama rotlardanmı:)ole bısey olmaz rotu tam ayar yaparsın dıreksıyon sımıdını soker olması gerektıgı gıbı yerıne takarsın bıter dıreksıyon duzdurcak dıye rot bozulurmu

haydaaaaaaaa bu zamana kadar 10 tane rot ayarı yaptırdım hepsi direksiyon yamuklugunu rotlardan yaptı

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 17:26
 Müdahaleye başlamadan önce mutlaka anahtarı kontaktan ayırınız ve aküyü tamamen sökünüz. (her iki kutbunuda). Resimlerde görüldüğü üzere aracımızın airbag' i korna kısmında bulunmakta ve üst kapağını tırnaklarından ayırırken çok dikkatli olmalıyız. Yani korna kısmının ortasında tırnaklarla gövdeye tutturulmuş bir airbag bizi bekliyor. Resimde görüldüğü üzere fabrika çıkışı sıfırlanmış direksiyon simiti işaret boyası ile işaretlenmiş. biz yeniden sıfırlamayı yaptıktan sonra işaretlemeyi unutmayalım

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 17:46
hasimayaz, Çok saol valla cok işime yarıyacak yarın kendim yapmaya calısacagım baska dikkat etmem gereken yer varmı airbagi bozmıyalım allah korusun birde bu ayarın nasıl yapılacagı hakkında biraz bilgi verirmisin ?

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 17:50

birde benim direksiyon cok agır kendini zor topluyor bunu masfaldan ayarlanabiliyormus onu nasıl ayarlıyabiliriz cok soru oldu kusura bakma hasimayaz.

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 18:16
Orjinalini yazan: 206Quick 206Quick Yazdı:

birde benim direksiyon cok agır kendini zor topluyor bunu masfaldan ayarlanabiliyormus onu nasıl ayarlıyabiliriz cok soru oldu kusura bakma hasimayaz.

Mafsalda böyle bir ayar yok. Eski karadüzen direksiyon millerinde kırılma açısını düşürerek direksiyon biraz yumuşatılırdı. Yeni araçlarda böyle bir durum söz konusu değil. En fazla gıcırtı varsa yağlanarak bu giderilebilir. O da zaten mafsal rulmanları kendinden yağlı gelir. Yağsız kalması yada kuruması diye bir durum kolay kolay gerçekleşmez.

Direksiyon ayarına gelince. Kontağın araç üstünde olmaması ve aküyü ayırmış ve aracın eco moda geçmiş olması çok önemli. Direksiyon simiti ve karşılığında küçük dişli izler olur. Hangi yöne çevirmek istiyorsan söküp bir kaç tık attıracaksın dişliden.(direksiyonu kendine çekerek, + biraz zorlaman gerekebilir,) 

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 18:27
Tmm teşekkür ederim..anahtarı kontaktan cıkarınca az çevirince kitleniyor kitli kalıcak bir sorun olmaz herhalde araç eco moda nasıl geçircez onuda bilmiyorum :) herhalde aküyü sökünce eco modunu geçecek

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 21:06

Tmm teşekkür ederim..anahtarı kontaktan cıkarınca az çevirince kitleniyor kitli kalıcak bir sorun olmaz herhalde araç eco moda nasıl geçircez onuda bilmiyorum :) herhalde aküyü sökünce eco modunu geçecek

Anahtarı kontaktan çıkartıp cebine koy. Direksiyon bırak kitlensin önemli değil. daha sonra radyoyu aç ve bekle 15 - 20 dk. kadar sonra radyo ekranında ECO MODE  yazısını göreceksin ve uyarı sesini duyacaksın. daha sonra akü kutup başlarını sök ve 1 - 2 dk. bekle (beklememizin sebebi ECU üstündeki kondansitörlerin boşalması gerekli)  artık direksiyonu sökme işlemine geçebilirsin.

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 21:13

tmm abi anladım cok saolsun sen eco mod diyince baska bisey sanmıstım economy mode desene sen :):)

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2009 Saat 21:14

tmm abi anladım cok saolsun sen eco mod diyince baska bisey sanmıstım economy mode desene sen :):)

Son bir hatırlatma :
Kutup başlarını tek hamlede sök. Elinden geldiğince Ark (kıvılcım) yaptırmamaya özen göster. Her iki kutbuda sök ve akü üstüne bir karton koyarak kazara kutup başlarının temas etmesini önle.

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2009 Saat 19:20
hasim abi araba auto kinge bırakmıstım halledemedim bu pazar günü inşallah havada güzel olursa yapmaya calısacagım hala aklıma takılan sorular var mesela aküyü sökmeden yapsak olmazmı bi yerde okudum akünün önce - sonra + kutbu sökülcekmis yoksa beyine zarar falan verebilirmis gibi yazılar okudum simdi arabanın bütün problemlerini halletmişken bide beyin zarar görmesin gittim servise direksiyon sıfırlamayı  sordum 150 ytl dediler cok degilmi olmazsa özel peugeot servisine yaptırayım daha ucuza aslında resimlerde görüldügü gibi kolay gibi duruyor...ayarı ile ilgili biraz daha detaylı bilgi verebilirsen 150 ytl cebimde kalır :) birde bu airbagte korkutuyor biraz

Mesaj Tarihi: 20 Mart 2009 Saat 09:12

hasim abi araba auto kinge bırakmıstım halledemedim bu pazar günü inşallah havada güzel olursa yapmaya calısacagım hala aklıma takılan sorular var mesela aküyü sökmeden yapsak olmazmı bi yerde okudum akünün önce - sonra + kutbu sökülcekmis yoksa beyine zarar falan verebilirmis gibi yazılar okudum simdi arabanın bütün problemlerini halletmişken bide beyin zarar görmesin gittim servise direksiyon sıfırlamayı  sordum 150 ytl dediler cok degilmi olmazsa özel peugeot servisine yaptırayım daha ucuza aslında resimlerde görüldügü gibi kolay gibi duruyor...ayarı ile ilgili biraz daha detaylı bilgi verebilirsen 150 ytl cebimde kalır :) birde bu airbagte korkutuyor biraz

Daha önce değiştirmediysen zorlanabilirsin. Özel servisinde rahatlıkla yapabileceği birşey 20 - 30 liradan fazla verme.. akünün ilk söküleceği kutup genelde mandallı olur. 2 nci sökülecek kutup vidalı olur. Benim akü defalarca sökülüp takıldı. henüz sorun yaşamadım.

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 17:43
hasim abi bugun 1 saat ugrastım bi türlü sökemedim airbagi orda sabit demir cubuk var vida falanda yok nasıl cıkaracam onu birazda zarar verdik galiba simdi airbag tam oturmadı sökülmedi de artık geri dönüşü yok kendim yapıcam bu ayarı inşallah :)

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 17:54

hasim abi bugun 1 saat ugrastım bi türlü sökemedim airbagi orda sabit demir cubuk var vida falanda yok nasıl cıkaracam onu birazda zarar verdik galiba simdi airbag tam oturmadı sökülmedi de artık geri dönüşü yok kendim yapıcam bu ayarı inşallah :)

tam olarak nerede takıldın anlamadım?? korna kapağını söktün.. simiti mi yerinden çıkaramadın??

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 18:00

Takıldığın yeri fotograflasaydın keşke...

-------------
Hakan GÖKDEMİR
0 533 215 8019

Pendik / İSTANBUL
26.08.1980

A RH +

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 18:09

http://img6.imageshack.us/img6/687/img7220u.jpg - http://img6.imageshack.us/img6/687/img7220u.jpg

Hasim abi senin resimdeki o ince demir cubuk gibi bisey ben vida var sanmıstım aşagı yukarıda oynamıyor sabit tornavida ile biraz zorladım airbagide çektim az biraz ayrıldı ama cıkaramadım

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 19:40

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 21:20
Vallahi abi ne kadar çok teşekkür etsem azdır çok soru soruyorum kusura bakma ama sende hak verirsinki 6 aydır arabanın neresini yaptırsam bi tarafı bozuluyor birde burdaki ustalarda iyice kazıkçı olmuş yetkili servisleri soylemeye gerek yok zaten en iysi bi tane kapalı garajın olıcak arabanın herseyini kendin yapıcaksın simdi problemin direksiyondan oldugunundan eminim bu işe kafayı taktım çözücem...Abi rica etsem msn adresini pm den yazarmısın

Mesaj Tarihi: 24 Mart 2009 Saat 21:43
pm attım. olabildiğince forum kanalı ile konuyu paylaşalım. Hem forumumuzu ihmal etmiyelim hemde aynı sıkıntıyı yaşayan insanlar için referans olur

Mesaj Tarihi: 25 Mart 2009 Saat 18:08

http://img259.imageshack.us/img259/3035/abcd0012.jpg - http://img259.imageshack.us/img259/3035/abcd0012.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/2700/abcd0001q.jpg - http://img259.imageshack.us/img259/2700/abcd0001q.jpg http://img246.imageshack.us/my.php?image=abcd0012n.jpg -

Mesaj Tarihi: 26 Mart 2009 Saat 00:22
Fırat cesaretine hayran kaldım, tebrik ediyorum seni İnşallah anlının akıyla ve Haşim inde yardımıyla çözersin olayı....

-------------
Hakan GÖKDEMİR
0 533 215 8019

Pendik / İSTANBUL
26.08.1980

A RH +

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net