Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Motor arıza lambası ve kompresyon kaybı

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 2008 P24E (2020-)
Forum Tanımlaması: Yenilenmiş yüzüyle yeni 2008
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=52115
Tarih: 28 Mart 2024 Saat 16:52
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Motor arıza lambası ve kompresyon kaybı
Mesajı Yazan: Melcal2008
Konu: Motor arıza lambası ve kompresyon kaybı
Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2023 Saat 21:09
Arkadaşlar 2020 model, 45bin km’de 2008 benzinli aracım var. Tüm bakımları yetkili serviste düzenli yapıldı. 

Araç ilk olarak aşırı yağmurlu bir günde motor arıza lambası yakarak “motor arızası; aracı tamir ettirin” uyarısı verdi. Motoru çalıştırınca titreme oldu; ancak ısınınca araç kalkışta sorun yaşamadım. Servise götürdüğümde bujiler değişti. Sorun bir buçuk ay kadar tekrarlamadı. Ama yine seyir halindeyken bir akşam otobanda yağmur tesadüf mu bilemiyorum tekrar aynı arıza lambası yandı. Lamba yanıp sonerken araç gaz almadı. Sağa çekip kapat aç yapınca arıza lambası sabit hale geldi, araç gaz alıp normale döndü. Sonra yolda birkaç kez daha yanıp sönme olayı tekrarladı, kapat aç ile kendimizi Adanada yetkili servise attık. Bakınca “ateşleme hatası” olarak çıktı. Sorun yok geçici ariza deyip gönül rahatlığı ile devam edin dediler. Ama ertesi gün yolda yeniden aynı sorunu yaşadık. 

İstanbulda bujileri degistirien yetkili servis bu akşam aradı, bi sorun görünmüyor ama kompresyon kaybı var motorda. Tekrarlarsa motor değişimi gerekebilir 100bin tl gibi masraf çıkabilir dediler. 

2020 model 45bin km aracta kompresyon kaybı olabilir mi, sorunun ne olduğunu da anlayamıyorum tam. Motoru değiştirme seçeneği hiç mantıklı gelmiyor. Motor değişimi gerekecek bi şeyse servis neden sorun yok şimdilik diye yolluyor; her şey tutarsız? Böyle bi sorunun sebebi ne olabilir, çözümü ne olabilir yardımlarınızı ve gorusunuzu bekliyorum. 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Srknhrz
Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2023 Saat 18:52
Hocam merhaba benzer durumu yaşıyorum ama servise götürmedim henüz sizde herhangi bir gelişme oldu mu nasıl sonuçlandı

Mesajı Yazan: Melcal2008
Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2023 Saat 00:15
Merhabalar. Mail gelince sorunuzu gördüm. Bizim süreç şöyle devam etti. Yetkili servise aracı götürdük. Motor güncellemesi gibi bir şey yapıldı. Tekrar ederse motor değişimi olacağı söylenmişti. Bir iki gün sonra yeniden lamba yaktı. Bu kez aracı birkaç gün incelediler yetkili serviste ve motor değişiminin şart olduğu söylendi. 100bin tl kadar ücret çıkardılar. Ben aracın garantisi dolalı beş ay olduğu, tüm bakımları serviste zamanında yapıldığı ve henüz 40bin kmde olduğu için ücret ödemeyeceğimi, araçta gizli ayıp olduğunu savundum. Bunun üzerine Peugeot stalantis müşteri hizmetlerini arayıp garanti kapsamında değişim yapılmasını, aksi halde aracın misliyle değişimi talebiyle gizli ayıba istinaden tüketici mahkemesinde dava açacağımı belirttim. Önce bana 40 bin TL’sini yükleneceklerini belirttiler. Onu da kabul etmedim. Dava açacağım yönünde bu kez noterden Peugeot stalantis şirket merkezine ihtarname çektim hemen. Akabinde müşteri hizmetleri süreci güzel bir şekilde takip etmeye başladı. Araç 15 gün kadar serviste kaldı. Bu süreçte hukuk birimi de benimle iletişime geçti. En son bana ücret yansıtılmadan motor değişimi yapacaklarını, araç incelendikten sonra garanti kapsamına almayı kabul etti şirket. Kabul etmelerinde kilometrenin düşük olması, bakımların hepsinin zamanında ve yetkili serviste yapılması, kaza olmaması, garanti dolalı az zaman olması vs etkili oldu ve tabi ki hukuki haklarımı da ısrarla kullanacağımı söylemem. Aracın motoru kısa süreçte yenilendi, motor değişimi sonrası TSE onayı vs gibi işlemleri de onlar tamamladılar. Ruhsatımı da çıkardılar vekaletname verdim ve aracı sıfır kilometre motorla ücret ödemeden geri aldım. Şubattan beri sorunsuz kullanıyoruz. Umarım sizin de bir an evvel rahatça çözülür. Geçmiş olsun. 

Mesajı Yazan: Srknhrz
Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2023 Saat 00:32
Serkanhrz@hotmail.com
Hocam bana ulaşmanı istesem mümkün müdür

Mesajı Yazan: hsncbr
Mesaj Tarihi: 18 Temmuz 2023 Saat 15:37
Hocam bana da ulaşabilir misiniz rica etsem?
hcabar67@gmail.com

Mesajı Yazan: hsncbr
Mesaj Tarihi: 18 Temmuz 2023 Saat 15:40
Hocam aynı sorun bende de var fikir alışverişi adına sizlede görüşebilir miyiz?

Mesajı Yazan: V2008
Mesaj Tarihi: 21 Aralık 2023 Saat 02:09
budak1.618@hotmail.com hocam ulaşabilir misiniz ? 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net