Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 dizel gaz yememesi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=52054
Tarih: 28 Mart 2024 Saat 13:05
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 dizel gaz yememesi
Mesajı Yazan: Halilcimen
Konu: 307 dizel gaz yememesi
Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2022 Saat 23:18
Merhabalar, 
Aracım 307 1.4 HDİ XR
Son 2 aydır aracı ilk çalıştırdığımda duman atıyor 1 dk falan,
Onun haricinde bununla birlikte; araç vites yükseltmelerimde gazı sonuna kadar basmama rağmen gaz yemiyor, sonradan atılıyor(bu süre biraz uzun sürüyor, yani bir araç sollama yaptığımda çok gecikiyor)
Turbo değişti, ısıtma bujileri değişti,
Sorun ne olabilir , başına gelen varsa yardımcı olur musunuz 
Şuan usta enfektör ve motor diyor ama maliyet artacak.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: antipollution
Mesaj Tarihi: 01 Aralık 2022 Saat 18:47
selamlar, geçmiş olsun kardeşim. Bende de 207 nin 1.4 hdi si var. Aynı motor yani. 2-3 aydır benzer sorun bende de var. Sabah ilk çalıştırmada bir miktar duman atıyor. Isınana kadar gaza bastıkça rölantideyken yine duman atıyor. İlk marştan hemen 1 dk sonra yola çıkarsam acayip çekiş düşük oluyor. Sanki gaz pedalında elektriği kesmişlerde beyne sinyal göndermiyormuş gibi motordan seste gelmiyor. Ama 4-5 dakika yol yapınca sonra toparlıyor.

Öncelikle Kızdırma bujisinin ilgisi yok. Çünkü bizim araçlarda kızdırma baya düşük sıcaklıklarda -5 te falan devreye giriyor. Onun dışında çalışmıyor diye biliyorum.

Turbo'yu bende senin gibi kontrol ettirdim. Sorunsuz denildi.
Enjektörlerden şüphelendik. Onlarıda tam 1 yıl önce temizletip pullarını değiştirip testlerini yaptırıp tekrar yerine taktırmıştım. Ama 1 yıl içinde bozulmuş olma ihtimali var tabi.
Benimkisi 2-3 ay önce mazot filtresini değiştirmişti usta. Tabletten arıza var mı kontrol ederken dip gaz yaptı 15 saniye falan. İçim gitti, usta ne yapıyorsun rölantide deviri sona dayadın dedim. Bir şey olmaz dedi. Ama o günden sonra bu sıkıntı baş gösterdi. Konunuzu takip edeceğim çözüm bulursanız paslaşalım. Enjektörlerin memu ucu değişimini yaptırmak lazım sanırım ama tam emin olmadan büyük masrafın altına girmek istemiyorum. Geçen yılda çıkarttırdım zor bir yerde haybiye sürekli tak çıkar yaptırmak istemediğimden emin olmak istiyorum. Enjektör memu ucu değişimi de şu an en az 4-5 bine patlar sanırım.

Mesaj Tarihi: 01 Aralık 2022 Saat 19:43
PC de ısıtma bujileri arızası verince, kontrol ettik ve 4 tanesininde patlak olduğunu gördük ve o yüzden değiştirdik, ilk marşsa biraz geveleme vardı, o kesildi.
Birde enjektörü baktıracağım ama biraz bekleyeceğim, 
Belki form sayfalarından bir fikir çokta diye düşünüyorum.

Cevabınız ve bilgi verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim 

Mesaj Tarihi: 02 Aralık 2022 Saat 10:43
Hata veriyorsa değişmek iyi tabi. Kışın lazım olacak. Ama bulunduğunuz yerde hava sıcaklığı kaç -5 lere gelmediyse kızdırmalar devreye girmiyor. Bende ilk duyduğumda şaşırmıştım. Çok araştırmıştım kızdırma bujileri peugeotlarda -5 ler ve daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor sadece. Ama bujilerin vidaları gevşediyse, kompresör kaçırması yapıyordu belkide. Yenileri takıp sıkınca etkisini yaşamıştırsınız.

Bizim sorunumuzun 3-4 sebebi olabilir zaten. Bunlardan en büyük şüpheli olan Turbo, Enjektör veya herhangi bir yerinde kurumdan tıkanıklık vs olma durumu. Bende soğuktan Enjektör şakırdaması var hafiften.

Mesajı Yazan: egeca77
Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2022 Saat 23:29
Aynı sorun bende de vardı egr değişimi yaptım düzeldi 

Mesaj Tarihi: 05 Aralık 2022 Saat 14:58
Ben son günlerde biraz inceliyorum ama araç soğukken yaptığı için artık normal gözüyle bakıyorum. Yaştan dolayı illaki enjektör vs de soğukta yeterince randımanlı çalışmadığı için yapıyordur diye düşünerek bunu sorun olarak görmekten vazgeçip, ilk soğuk motorda yaptığı için öyle devam ediyorum. Ustada bu sorunu ararsan sana çok pahalıya maal olabilir deyince çözüm zor gibi diye düşünerek bıraktım.

Mesaj Tarihi: 05 Aralık 2022 Saat 15:30
Duman atma işine değilde , gaz yememe işine takılıyorum 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net