Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Peugeot 206 1. Vitesten 2.vitesen geçerken vuruntu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=51753
Tarih: 25 Nisan 2024 Saat 11:29
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Peugeot 206 1. Vitesten 2.vitesen geçerken vuruntu
Mesajı Yazan: Samet.akky
Konu: Peugeot 206 1. Vitesten 2.vitesen geçerken vuruntu
Mesaj Tarihi: 26 Mayıs 2022 Saat 22:42
Herkese iyi günler arkadaşlar. Aracım Peugeot 206 2005 model 1.4 otomatik lpgli araç şuan orjinal 129.000km de. Sıkıntım şu şekilde seyir halinde giderken eğer gaza ayak ucumuzla basarsak 1.vitesten 2.vitese geçerken vuruntu çok az oluyor ama gaza biraz daha sert basarsak şiddetli bir şekilde vites değiştirirken vuruntu yapıyor bu olay 2.vitesten 1.vitese düşerkende geçerli. Bir ustaya götürdük içinde yağ sızıntısı olabilir 15.000 tl ile 20.000 tl arası tutar dedi bende sizlere bir sorayım dedim. Bu vuruntu sadece 1 ve 2. Vites için geçerli yokuşta kaçırma kalkarken vurma vs. yapmıyor araç. Sizce neden olabilir ?

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 27 Mayıs 2022 Saat 11:15
MErhabalar hocam sorun muhtemelen selenoid valflerde gibi. 2 adet ana selenoid valf ve yağ değişimi yaptırarak denemek lazım tekrar. içinde yağ sızıntısı derken şanzuman içi zaten yağ dolu ne demek istemiş anladım açıkcası

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 27 Mayıs 2022 Saat 15:19
Bende sorunun selenoidden olduğunu düşünüyorum ama usta 15.000 tl deyince şoka girdim.

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 30 Mayıs 2022 Saat 09:02
malesef son 6 ayda parça fiyatları ve işçilik fiyatları iki katına çıkması fiyatları aşırı yükselmesine sebep oldu kardeşim. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: x571
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2022 Saat 10:42
Orjinalini yazan: Samet.akky Samet.akky Yazdı:

Bende sorunun selenoidden olduğunu düşünüyorum ama usta 15.000 tl deyince şoka girdim.

şoka girmediğimiz zaman varmı  ? bugün partmanın hidroforuna sargı ve mebran değişimi 2200 tl istediler . uyduruk hidroforun msrafına bakar mısın ?

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2022 Saat 21:42
Şu hale bak ya bende bu gün z rotları sağ tablayı ve akis körüğünü değiştirdim işçilikle birlikte 1.000tl tuttu gittiği yere kadar artık problem yaratırmı bu şekilde binsem ?

Mesajı Yazan: iboshow
Mesaj Tarihi: 08 Haziran 2022 Saat 19:56
Hocam merhaba benim de 2000 model 206 1.4 Benzin Otomatik aracım var. Benim sorunum da senin sorunun gibi. Işıklarda dururken ya da arabayı durduracağım zaman tam durmaya yakın viteste bi vuruntu oluyor. 2 den 1 e geçerken yapıyor sanırım. 1.vites tuşunda kalkıp sonra durduğum zaman bi sıkıntı yok. Tamirciye götürdüm şimdilik kullan çok sıkıntı olacak olursa yağını değiştiririz dedi.
Bugün aklıma kar modunda kullanmak geldi. Kar moduna aldığımda vuruntu kesiliyor 😅. Sen de deneyebilir misin acaba kar moduna alınca vuruntu geçecek mi ?  :) 

İyi forumlar..... 

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 14 Haziran 2022 Saat 23:26
Orjinalini yazan: iboshow iboshow Yazdı:

Hocam merhaba benim de 2000 model 206 1.4 Benzin Otomatik aracım var. Benim sorunum da senin sorunun gibi. Işıklarda dururken ya da arabayı durduracağım zaman tam durmaya yakın viteste bi vuruntu oluyor. 2 den 1 e geçerken yapıyor sanırım. 1.vites tuşunda kalkıp sonra durduğum zaman bi sıkıntı yok. Tamirciye götürdüm şimdilik kullan çok sıkıntı olacak olursa yağını değiştiririz dedi.
Bugün aklıma kar modunda kullanmak geldi. Kar moduna aldığımda vuruntu kesiliyor 😅. Sen de deneyebilir misin acaba kar moduna alınca vuruntu geçecek mi ?  :) 

İyi forumlar..... 
Bahsettiğiniz arıza teflon burç arızası. Sanzimanın sadece arka tarafı sökülüp yapılıyor o yüzden  Maliyeti 3 5 arası şehrine göre  değişir.( her gün fiyat arttığı için maliyet değişebilir) Genellikle sıcakken yapar. Kar moduna alarak vuruntuyu engelleyebilirsiniz. Yalnız kar modunda  tork konvektörünü devreden çıkartıp 2. Viteste kalkış yaptığı için yokuşlarda bu şekilde zorlarsanız 2. Vites balatasını sıyırmaya başlar ve komple revizyona kadar gidebilir. Düzde pek sorun yapmaz 

Mesajı Yazan: iboshow
Mesaj Tarihi: 15 Haziran 2022 Saat 00:35
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Tamircim burç teflon hatası diye birşey demedi ama açarsak 5 6 bin arası gider kesin dedi. Böyle kullanmaya devam et cok zorda kalırsak yağını değiştiririz dedi. Sizce yağ değişiminin herhangi bir etkisi olur mu, değiştirmek gerekli mi? Bir de böyle kullanmaya devam etsem, kar modunu kullanmayarak normal şekilde kullanarak, şanzımana çok bi zararı olur mu ? 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net