Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

auto6r şanzuman vites kendini manuel e atıyor

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 3008 T84E (2009-2015)
Forum Tanımlaması: Peugeot 3008 üretimine 2009 yılında başlanmış 2016 yılında yeni versiyonu üretilmiştir. 2010 yılında Avrupa' da yılın SUV aracı seçilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=51752
Tarih: 20 Nisan 2024 Saat 09:19
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: auto6r şanzuman vites kendini manuel e atıyor
Mesajı Yazan: Erti05
Konu: auto6r şanzuman vites kendini manuel e atıyor
Mesaj Tarihi: 26 Mayıs 2022 Saat 10:11
Öncelikle herkeze mrb. Hala mevcut olan bir sorunumla ilgili yardıma ihtiyacım var.
Aracım 2012 model 3008 1.6 e-hdi. Ve 83.000 km de
Problemim şu arkadaşlar : aracım yaklaşık 3 ay kadar önce star- stop geç devreye girmeye başladı. Aracı çalıştırdıktan sonra yaklaşık 2-3 saat kadar bi mesafe gittikten sonra devreye girmeye başladı. Star-stop bu hala bu şekildeyken Sonrasında yaklaşık 1 aydır aracım hareket halindeyken kendini otomatikten manuel vitese atıyor. Kendini manuele attığında ise frene basıldığında vites düşürme yapmıyor yani kontrolu tamamen benim yapmamı istiyor. Kontajı kapatıp açtığımda düzeliyor fakat kısa bi süre sonra tekrar aynı arızayı yapıyor. Ekran da veya bilgisayara takıldığında herhangi bir arıza vermiyor. Biraz araştırdığımda bunu akü kaynaklı olabileceği söylendi. Bende tanıdık bi ustamdan 70 amper sıfır normal akü taktım ( star-stop akü değil) en azından arıza tespitinden emin olup star-stop lu aküyü öyle almak istedim. Aküyü taktığım gün hiç bir problem yaşamadım vites normal çalıştı fakat ertesi sabah araca bindiğim de yaklaşık 10 km sonra yine aynı şeyi yaptı vites kendini manule atıyo stop etmedende de düzelmiyor.
Daha önce böyle bi sorun yaşayan bi arkadaşımız varmı veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızın bilgi tecrübesine ihtiyacım var. Veya önere bileceğiniz usta ya da açığım.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 27 Mayıs 2022 Saat 11:20
Merhabalar hocam muhtemelen sorun ya şarj dinamosu yada v kayışından kaynaklı olabilir. şarj dinmasu konjektörü sıkıntı olabilir gerekli voltajı sağlamadığı için. v kayışıda ve gergisi de elektrik sistemi için önemli parçalardan. tabi biraz maliyetli parçalar. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: Erti05
Mesaj Tarihi: 27 Mayıs 2022 Saat 11:42
Cevap için tşk ederim hocam. 
Ankara da iyi bir elektirikçi usta ya telefonla ulaştım ve derdimi anlattım saolsun yardımcı oldu.
O da %90 aküyü işaret etti ve normal aküyle bunu anlayamayacağımı aracın kendi uygun aküsünü takmam gerektiğini söyledi ( amg - star stop akü) ve vites geçişlerini sağlayan ahtabot tan bahsetti.
Bende araca uygun olan varta nın 70 amper amg aküsünü aldım ve ustanın bahsettiği aktabot un (robot ta deniliyor) yağına uygun olan yağı alıp ekleme yaptım. Sonrasın da aküyü taktım ve aracı bilgisayara takıp şanzuman alıştırması yaptım.
Sonuç : araç çok ciddi anlamda değişti. Vites geçişleri çok rahat ve sessiz oldu. Otomatikten manuel e atma olayı çözüldü. Araca bi rahatlama gelmiş gibi daha konforlu bir sürüş sunmaya başladı.
Bunları ayrıntılı yazmamın sebebi başka bir arkadaşımızın başına gelirse fikir sahibi olmasını istedim. Bu sorun için en az 10 ustayla görüşmüşümdür %80 iaküyü işaret etti 1tanesi robot yağından bahsetti. Ve muhtemelen robot yağıyla iş çözüldü. Bu dönemde işin ehli usta bulmak çok zor maalesef karşılaşılan bi arızada gerçekten iyi araştırıp nokta atığı tesbitler yapmak gerekiyor. 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 27 Mayıs 2022 Saat 14:21
probleminizin çözülmesine sevindim. ayrıca bilgilendirme için teşkkürler. robot yağını diğer ustalar neden kontrol etmedi oda garip geldi bana neyse önemli olan sonuç. dediğiniz gibi usta bulmak zor malesef. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net