Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

206+ 1.4 hdi bulunamayan sorun!! Acil Yardım

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206+
Forum Tanımlaması: Peugeot 206+, 206 serisinin devamıdır. 2010-2012 yılları arasında üretilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=51369
Tarih: 08 Mayıs 2024 Saat 03:45
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 206+ 1.4 hdi bulunamayan sorun!! Acil Yardım
Mesajı Yazan: Heykann
Konu: 206+ 1.4 hdi bulunamayan sorun!! Acil Yardım
Mesaj Tarihi: 20 Kasım 2021 Saat 14:17
Merhaba arkadaşlar 2011 model 206+ 1.4 hdi envy paket aracım var. Son 2 aya kadar sorunsuz bindiğim bir araç. Sorunsuz derken kronik torsiyon sıkıntısı dışında sorun yaşamadım onu da maliyetli de olsa tamir ettirip sorunu çözdüm. Son 2 aydır yeni bir sorun çıktı ve tam bir baş ağrısına dönüştü.

Araç seyir halinde iken birden gaz kesiyor ekranda antipolition fault yazıyor sonra tekrar normale dönüyor. Anlık bir hata geliyor sonrasında hata devam etmiyor ve motor ışığı yanmıyor. Bir süre sonra bu hatanın yanında rölantide stop etme sorunu başladı. Hatayı özel bir durumda vermiyor her devir ve her koşulda verebiliyor. Bazen iki gün hata vermiyor bazen 10 km'de 2 kere hata veriyor. Öncesinde Antipolition fault yazdığı için mazot filtresi değişimi yaptım düzelmedi. Bir haftalık tatilim vardı ve ben de arabayı memleketim olan Ankara'da yaptırmayı düşündüm.

Salı günü Şaşmaz'da bir tanıdığa cihaza bağlattık p0606 hata kodu gösterdi. Tanıdık turbocuydu turboda sorun olmadığı için hatayı sildi ve elektronik olduğunu söyledi. Eve dönerken araç tekrar hata verdi. Çarşamba sabah Göral Yetkili servisine götürüp bıraktım. Yetkili servisin hatayı net olarak tespit edebileceğini düşündüm. Ertesi gün servisten aradılar cihaza bağladıklarını yol testi yaptıklarını fakat hiçbir arıza vermediğini söylediler. Daha sonra yine Şaşmaz'a döndüm ve ahbap olduğum bir iki arkadaşıma gittim ve ne yapabileceğimizi sordum. Çünkü YETKİLİ SERVİS hatamı bulamadı artık tamamen ustalara kaldım.

Arkadaşım kamyon ustası olduğu için beni tanıdıklarına yönlendirdi. Katalizör olabilir dendi. Katalizör için gittiğimiz egzozcu turbo hava giriş hortumunun yırtık olduğunu farketti. Şimdiye kadar kimsenin farketmemesi sinirlendirdi tabi bunu da not düşeyim. Turbo giriş hortumu değişti katalizör temizlenip takıldı. İki saat sonra yine aynı arızalar başladı. Yine pejocu bir ustaya gittik. Hava akışmetre temizledi denedi sürdü yarım saat yapmadı. Ustayı bıraktık hata tekrarlandı. Ertesi gün babamın bir arkadaşı elektrikçi tavsiye etti ona da gittik cihaza bağlattık. P0606 hatasını tekrar verdi. Beni özel Citroen Peugeot servisine yönlendirdi. Buradaki adam direk hatayı kendi sistemlerine girdi ve beyin olduğunu söyledi. Yine de elektrik tesisatından da olabileceğini söyledi ve garanti vermedi sadece bir hafta içinde aynı arızayı verirse eski beyni geri takarız işçilik hariç paranı geri veririm dedi. 2 bin liralık ücretini kabul ettim fakat kendi elindeki beyinlere benim aracın yazılımını atamadı. Şu an elimde uygun beyin yok çıkmacılar sadece beyine 3500 istiyor ve hiçbir şekilde garanti veremem şimdi yapmayalım ben beyin getirticem sen İstanbul'a gideceksin bir sonraki gelişinde yaparız dedi. Usta ben ordayken çalışmayan 3 araca beyin yaptı ve hepsi marş bastı. Çekiciyle gelen aracı bir saate toparladı. Güven verdi fakat net birşey de diyemedi. Ben aracın bu sorunuyla başbaşa kaldım. İstanbul'a dönmem gerekiyor.

Arkadaşlar böyle bir sorun yaşayan oldu mu ? Ne önerirsiniz? İstanbul Anadolu Yakası'nda güvenilir ustanız var mı? Her türlü yardıma ve fikre ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 21 Kasım 2021 Saat 01:16
Ümraniye  kadosanda boğaziçi otomotiv ali usta var yakınsa gidip bir danış. Ellerinde orjinal peugeot cihazı da var. Bizim araçlar konusunda oldukça tecrübeli bir arkadaş.

Eğer  beyin arızası kesinleşirse yine ümraniye merkeze yakın ufak bir sanayi var orada beyinci ve elektronikçi bir usta var.
 esen oto elektrik  bekir usta. Benim çözülemeyen arızayı o bulmuştu. O da donanımlı birisi.

Mesajı Yazan: AdemUsta1
Mesaj Tarihi: 21 Kasım 2021 Saat 01:28
Merhaba Aracınızın sorunu anlattığınız göre enjeksiyon beyni arizasina benziyor ben oto tamircisiyim 
Daha cokda araçların elektronik sorunlarıyla uğraşır hallederim bir şekilde kendi yerim var eğer müsait olursanız aracınızla beraber buyrun servisimize aracınızın arizasini kontrol edip size bir çözüm yolu bulalımyerim İstanbul Ümraniye dudullu osb kadosan oto sanayi sitesi S Blok no 14 S&M otomotiv
Gelmek isterseniz burdan cevap verip irtibata geçebilirsiniz iyi günler dilerim  :) 

Mesaj Tarihi: 21 Kasım 2021 Saat 08:37
Hocam bilgiler için teşekkürler detaylıca yazmışsınız. Önümüzdeki haftasonu ilgilenicem. İnşallah çözülünce buraya yazarım.

Mesaj Tarihi: 21 Kasım 2021 Saat 08:43
Orjinalini yazan: AdemUsta1 AdemUsta1 Yazdı:

Merhaba Aracınızın sorunu anlattığınız göre enjeksiyon beyni arizasina benziyor ben oto tamircisiyim 
Daha cokda araçların elektronik sorunlarıyla uğraşır hallederim bir şekilde kendi yerim var eğer müsait olursanız aracınızla beraber buyrun servisimize aracınızın arizasini kontrol edip size bir çözüm yolu bulalımyerim İstanbul Ümraniye dudullu osb kadosan oto sanayi sitesi S Blok no 14 S&M otomotiv
Gelmek isterseniz burdan cevap verip irtibata geçebilirsiniz iyi günler dilerim  :) 

Ustam Samandıra'da oturuyorum uğrarım size de.

Mesajı Yazan: AdemUsta1
Mesaj Tarihi: 21 Kasım 2021 Saat 11:57
Tesekkur ederim buyrun bekleriz 😇

Mesajı Yazan: Dereboyu
Mesaj Tarihi: 21 Haziran 2022 Saat 23:24
Hocam sorun çözüldü mü durum nedir?

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net