Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

bir kaç ufak soru

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 508 R8 (2019-)
Forum Tanımlaması: Yenilenmiş yüzüyle yeni 508 R8
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=51365
Tarih: 29 Mart 2024 Saat 12:39
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: bir kaç ufak soru
Mesajı Yazan: bumin12
Konu: bir kaç ufak soru
Mesaj Tarihi: 19 Kasım 2021 Saat 08:43
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve araba ile ilgili bir kaç sorum var:-)

1-)otomatik vitesi manuel moda alınca ve gazı kökleyince otomatik yine vites küçültüyor bunu yapmamasını sağlamanın bir yolu var mı ? aracım dizel ve 7. viteste giderken sanki benzinli bir araç gibi bir anda kendimi yüksel devirde 4. viteste buluyorum :-( dizel için gereksiz bir vites düşürme olduğu için geri vites büyütmek gerekiyor ve bu da manuel modda kullanmayı anlamsız kılıyor .

2-)bir diğer sorum ise start/stop özelliğini her sefer kapatıyorum (İstanbul'da şehir içinde aküyü bozmak dışında pek bir ise yaradığını düşünmüyorum ) ama her arabayı park edip yeniden çalıştırdığımda devreye giriyor .Bunu otomatik kapalı duruma getire bilir miyim ?

3-) aynı şekilde sürüş modunu da eko ya alıyorum oda her seferinde normale dönüyor .

4-)son sorum :-) ön cam üflemesini açınca otomatik klima devreye giriyor ve klimayı kapatınca cam üflemesi de kapanıyor :-) klima kapalı bir şekilde ön cama üflemesi mümkün mü ?

teşekkürler

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 19 Kasım 2021 Saat 09:53
merhabalar hocam 

1- araç yazılımı ile alakalı bir durum onu spor moda alıp denerseniz vitesi daha atacaktır. Ancak yüksek viteste dip gaz yapınca yazılımdan dolayı ve hız durumuna göre vites küçültür bu otomatiklerin hepsinde böyle
2-start - stop beyinden kapatalılabilir belki ama yeni kasalarda deneme yapan oldumu duymadım açıkcası. kendiniz kapatmak zorundasınız malesef
3-bu konuda fikrim yok açıkcası belki de araç agresif kullandığınız için eco modu kabul etmiyor olabilir LOL
4-dijital klimalı araçlarda malesef bu  var klimayı kendiniz kapatıp manuel ayarlamanız lazım. ben genelde dijital klimalı araçlarda hem cam hemde ayak olarak ayarlıyorum. genelde bunuda motor soğukken açar. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 19 Kasım 2021 Saat 10:38
cevaplar için çok teşekkür ederim:-)

kia cerato dizel otomatikten yeni 508 e geçtim ve kia da start/stop yoktu onun dışındaki diğer maddeleri rahat bir şekilde yapabiliyordum .

en çokta manuel modda vites küçültmesi beni zorluyor , uzun yolda önceden 7. vites e alıp hiç vites değiştirmeden yol yapıyordum hem performans olarak hem de yakıt tüketimi olarak çok iyi oluyordu . 

yakıt tüketimi konusunda şehir ici 4.4 lt,  sehir disi 3.4 lt  diyor:-) hiç ağır trafiğe girmememe rağmen 7.5 lt yakıyor bende:-) kitapcık verisine ulaşmak mümkün değil biliyorum ama genelde   şuan ki tüm arabalarımda max 1-2  lt fazla yakardı bunda %70 oranında tutturamıyorum  :-) 

bu değerlere yaklaşa bilen var mı ? bu boyuttaki bir aracın bu değerleri yakabilmesi ancak sabit bir hızda dur kalk yapmadan düz bir yolda ancak olabilir diye düşünüyorum:-)

Mesajı Yazan: anesteziugur
Mesaj Tarihi: 22 Kasım 2021 Saat 20:06
508 dizel prime sahibiyim. 5 ayda 10bin km yaptım. Ben sadece şehir dışı kullanıyorum. Hep aynı yolda kullanıyorum. Agresif kullandığımda şehirdışı yakıt ortalamam: 7,1 lt/100 km, Sakin kullandığımda (yaklaşık 120 ile):5,8 lt/100 km
Vites değişimi konusu biraz spesifik olmuş, normalde eco modu kullandım ama araç açıp kapatılınca değiştiğine dikkat etmemişim. Ama manuel modda uç noktalara gelince otomatik vites attığı, yani otomatiğe geçtiği doğru. Bu konuda haklısınız. 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 24 Kasım 2021 Saat 10:46
yakıt tüketimi yoğun trafik olmasada sürekli kısa mesafe kullanılıncada yüksek oluyor hocam. birde aracın km şuan kaç 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 24 Kasım 2021 Saat 11:15
aracım 32 binde , bakımları tam .  biraz internette de araştırınca bu araç için şehir içi 7-7.5 şehir dışı için 5-5.5 lt  gibi rakamların daha gerçekçi olduğu gördüm , tabi dediğiniz gibi mesafe , yolun düz veya yokuş olması vb. çevresel faktörlerinde etkisi büyük . 

Mesajı Yazan: anesteziugur
Mesaj Tarihi: 07 Ocak 2022 Saat 21:39
1. Sorunuzun cevabını buldum: sizin anlatmak istediğiniz direksiyon arkasındaki kulakçıklardan vites düşürmek veya yükseltmek. Oysa manuele almak için "vites kolu üstündeki M butonuna basmak gerekiyor"
ben sizin için defalarca denedim ve aracı zorladım, manuel modda istek dışı vites küçültmüyor ve büyültmüyor. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net