Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Aşırı yakıt tüketimi. Neredeyse 2 katı yakıyor.

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=51314
Tarih: 20 Nisan 2024 Saat 15:19
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Aşırı yakıt tüketimi. Neredeyse 2 katı yakıyor.
Mesajı Yazan: M.Ahmet059
Konu: Aşırı yakıt tüketimi. Neredeyse 2 katı yakıyor.
Mesaj Tarihi: 29 Ekim 2021 Saat 14:29
Herkese selamlar, 
Bende 2000 model 75 beygirlik lpgli 1.4 xr model 206 var. Aracımda lpg ile 300 hatta 350 kmler giderken şuanda 220-240 km gidebiliyorum. Hani Lpg  fiyatları da uçtu gitti normalde 40 kuruş falan yakması lazım olan araç neredeyse 1 lira yakıyor. 
Geçenlerde lambda sensörünü değiştirmiştik ama o fayda etmedi sanırım bu durum için. Hala yakıt tüketimi yüksek. 
https://www.otoyedekmarket.com/urun/peugeot-206-oksijen-sensoru-ust-delphi-1" rel="nofollow - https://www.otoyedekmarket.com/urun/peugeot-206-1998-2012-1-4-1-6-benzinli-oksijen-sensoru-ust-bosch
Şu linkini verdiğim parçadan almıştım. Ancak bunu takarken bir sorunla karşılaştık. Bu yeni parça oraya uymadı biz de ustayla kenarda çıkıntı yapan yeri falçata ile kestik öyle taktık yerine. :D Galiba şuan o parça olmasa da böyle çalışacak. Belki uygun parça değildi ama başka da parça yok o isimle. Hani bu yanlış parça desek doğrusu ne o zaman ? Çözemedim yani ben biraz kafam karıştı. 
Ne yapmamı önerirsiniz ? 
İyi Forumlar. :) 

-------------
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 31 Ekim 2021 Saat 14:48
Fikri olan var mı ? 

-------------
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı

Mesajı Yazan: Berkay Erdinç
Mesaj Tarihi: 17 Kasım 2021 Saat 07:07
Mrb 
Oksijen sensörü neden değişti arıza mı veriyordu yoksa çok yakmaya sebep oldugu düşünüldüğünden dolayımı değiştirildi.
Falçata ile kestiğiniz yer fiş uyumsuzdu sanrım sizde tırnak yada tırnakları keserek fişi soktunuz.genelde uyumsuz parçalar takılmasın diye araç üreticilerinin uygulamış olduğu güvenlik önlemidir bu Smile.
Parça alırken aracnzn şasi numarası ile alırsanız bu tip sorunlar ile karşılaşmazsınız.
Oksijen sensörü şuan tam olarak çalışıyor mu çalışmıyormu adaptasyon yapıldımı arac ecusu kabul ettimi bilmiyorum bunu yapan ustanıza sormak lazım.
Şikayet sadece Lpg de ise  regülatöre bakınız.regülatörünüz yeteri kadar ısınmıyorsa araç aşırı yakacaktır.yine lpg sisteminin bakımıda çok önemlidir.
Aracın ateşleme sistemindeki bir arızada bir aksaklıkta çok yakmaya sebeptir.
Subap ayarları düzgün değil ise yine yakıt artar.
Araç yeteri kadar hava alamıyorsa yani hava filtresi uzun süredir değişmiyor ise yine çok yakar.
Sırf hava filtresi yüzünden lambda (oksijen) sensörü arıza verenilir.
Alternatörde sorun olabilir aküde olabilir voltaj gelip gidebilir yani düzensiz olabilir 
Map sensörü arızasından aracınız çok yakar yine lambda hata verir 
Yani örnekler arttırılabilinir bunları kontrol etmenizde yarar var.

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 17 Kasım 2021 Saat 09:40
sipariş verdiğin parça şase numarasına göre verilmedi hocam eğer uyumlu deilse sıkıntı olabilir. çünkü oksijen sönre yakıt tüketimi etkileyen unsurlardan biri. sıkıntı yoksada yakıt tüketiminin artmasının serbepleri baskı balata olabilir. diğer sebepleri arkadaş yazmış zaten. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 19 Kasım 2021 Saat 06:31
Orjinalini yazan: Berkay Erdinç Berkay Erdinç Yazdı:

Mrb 
Oksijen sensörü neden değişti arıza mı veriyordu yoksa çok yakmaya sebep oldugu düşünüldüğünden dolayımı değiştirildi.
Falçata ile kestiğiniz yer fiş uyumsuzdu sanrım sizde tırnak yada tırnakları keserek fişi soktunuz.genelde uyumsuz parçalar takılmasın diye araç üreticilerinin uygulamış olduğu güvenlik önlemidir bu Smile.
Parça alırken aracnzn şasi numarası ile alırsanız bu tip sorunlar ile karşılaşmazsınız.
Oksijen sensörü şuan tam olarak çalışıyor mu çalışmıyormu adaptasyon yapıldımı arac ecusu kabul ettimi bilmiyorum bunu yapan ustanıza sormak lazım.
Şikayet sadece Lpg de ise  regülatöre bakınız.regülatörünüz yeteri kadar ısınmıyorsa araç aşırı yakacaktır.yine lpg sisteminin bakımıda çok önemlidir.
Aracın ateşleme sistemindeki bir arızada bir aksaklıkta çok yakmaya sebeptir.
Subap ayarları düzgün değil ise yine yakıt artar.
Araç yeteri kadar hava alamıyorsa yani hava filtresi uzun süredir değişmiyor ise yine çok yakar.
Sırf hava filtresi yüzünden lambda (oksijen) sensörü arıza verenilir.
Alternatörde sorun olabilir aküde olabilir voltaj gelip gidebilir yani düzensiz olabilir 
Map sensörü arızasından aracınız çok yakar yine lambda hata verir 
Yani örnekler arttırılabilinir bunları kontrol etmenizde yarar var.
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

sipariş verdiğin parça şase numarasına göre verilmedi hocam eğer uyumlu deilse sıkıntı olabilir. çünkü oksijen sönre yakıt tüketimi etkileyen unsurlardan biri. sıkıntı yoksada yakıt tüketiminin artmasının serbepleri baskı balata olabilir. diğer sebepleri arkadaş yazmış zaten. 

Merhaba, 
Lambda sensörünü değiştirdik çünkü arıza veriyordu, 3 farklı hata çıkartmıştı bilgisayarda, vuruntu, hava yakıt oranı ve şuan hatırlamadığım bir tane daha. 

Bu yukarıda anlattığım olayın ardından gene ustama gittim ben ve bu aracın lambda sensörünün gri olduğunu ve bunun yanlış olduğunu söyledi. Gri sensörü söyledik ve ertesi gün değiştirdik. Ama adaptasyon vs yapmadık. Yalnız aracın çekişi fena derecede arttı ve ilk çalıştırmadaki teklemesi ve istop etme problemleri gitti. 

Hava filtresini yeni değiştirmiştik yaz sonu, yani daha birkaç ay oldu. 

Alternatörümde problem olabilir çalıştırırken ışıkları kısıp açıyor böyle göz kırpar gibi. 
(Geçenlerde arabada amfideki gnd kablosunun çıkmış olduğunu keşfettim ve yerine geri taktım ama böyle ne kadar gezdim bilmiyorum. Yazın beyin arızası verdi elektriği kesiyordu. Beyin değişti arabada 2500 liraya maal oldu bana. :( Beyin + işçilik + çekici parası vs 
Acaba bu gnd'nin çıkmış olması alternatöre bir zarar verir mi ? ve beyinde böyle arızalara sebep olur mu ? Ve çok yakıt yakamya kadar bana arıza çıkarır mı ? ) 

Yanıt için çok teşekkürler çok aydınlatıcı oldu benim için. :) 

-------------
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı

Mesaj Tarihi: 19 Kasım 2021 Saat 09:55
eğer kısa devre yaptırdıysa beyine hasar vermiş olabilir. buda aracın düzenli çalışmasına ve yakıt tüketimin artmasına neden olabilir. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: emrebaki
Mesaj Tarihi: 26 Kasım 2021 Saat 00:36
katalitik konvertörün arızalı ise oda yakıtı etkileyen bir unsur

Mesaj Tarihi: 28 Kasım 2021 Saat 15:43
Herkese selam tekrardan, 
Araç conta yakmış arkadaşlar ama yaptırdık onu da düzgünce, egzozun son susturucusu da bozulmuş onu da yaptırdım. Tüm bu işlemler yapılırken de kutup başlarını sökmüşler buda bizim aracın lambda sensörünün araca adapte olmaısnı sağlamış.
Dün 100 km sürüş yaptım benzinde 1 çizgi kadar yakıt harcadım. Bu hesaba göre  1 depo ile 900-1000 km arası  gidebilirim gibi. Yakıt olayı düzene oturmuş. Contamız da yeni, radyatörü de geçen sene değiştirmiştik onda da geçenlerde bi sızıntı olmuştu onu yaptırdım çözdüm. Şuan bir kapıların uzaktan kumanda ile kitlenmeme problemi var onun dışında can sıkacak bir şey yok. :) 

Herkese mesajları ve düşünceleri için teşekkür ediyorum ben de böyle çözdüm işte araçtakı sıkıntıyı. :) 

-------------
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı

Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2021 Saat 09:37
Bununla geçmiş olsun. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)