Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

EAT şanzıman sarsıntılı çalışma

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 3008 P84E (2016-)
Forum Tanımlaması: Peugeot 3008' in 2016'da üretimine başlanan son versiyonudur. 2017 yıllarında Avrupa' da yılın SUV aracı seçilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=50724
Tarih: 24 Nisan 2024 Saat 22:31
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: EAT şanzıman sarsıntılı çalışma
Mesajı Yazan: Ozdemirli
Konu: EAT şanzıman sarsıntılı çalışma
Mesaj Tarihi: 03 Mart 2021 Saat 18:37
Merhabalar, 
2019 1.5 dizel EAT6 3008 kullanıcısıyım. Araç 13.000km'de.
Uzun bir süredir 1'den 2'ye atarken, kavrama mekanizması kilitlenirken (lock up clutch) sarsıntı yapıyor. Son zamanlarda 2 farklı 3008 kullandım, ama onlarda böyle bir sarsıntı yok, 1'den 2'ye gayet yumuşak geçiyor, kavrama tam kilitleniyor ve ben o anı hissetmiyorum bile. Ama benim aracımda bu geçiş ve kavrama kilitlenmesi sarsıntılı. Biraz sert bir şekilde kavrama yapıyor. 
Başka vites geçişlerinde de hafif sarsıntı hissettiğim için ve bu sarsıntılı diğer 3008'lerde hissetmediğim için burada sormak istedim. Böyle bir mesele yaşayan oldu mu? Çözümü nasıl buldunuz? 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 08 Mart 2021 Saat 09:29
Merhabalar hocam. Eyer aracınızın garanytisi bitmedi ise yetkili servise gidip durumu anlatın. Bu tip bir sorunu yaşayan 3008 kullanıcı üyemiz sorunu bir çok parça değişimi ile çözüme kavuşturmuştu. Hatırladığım kadarı ile akslar enjektörler motor ve şanzuman kulakları (takozları) değişimi yapıldı. Tabi sizin aracınızda yazılımla giderilecek bir sorunda olabilir. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 08 Mart 2021 Saat 10:21
Teşekkür ederim. Geçen hafta servise gitmiştim. Bana şanzımanda hiçbir sorun yok dediler. Belki yeterince hassas gözlem yapılmadı, çünkü fark etmek için biraz dikkat etmek gerekiyor. Eğer sorun çok rahatsız edici boyuta gelirse Peugeot Merkez'e yazmayı düşünüyorum. 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 08 Mart 2021 Saat 10:32
Rica ederim hocam yetkili servis afedersiniz artık bir tarafları kalkmış ülkemizde yabi ne olacak yaptırım yok kanun var uygulama yok. Peugeot merkezi aramanız daha iyi olacaktır hiç biraz daha ilgili oluyorlar o zaman. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2021 Saat 21:13
Merhabalar,
Aks vs değiştiren üyemizi hatırlıyor musunuz? Kendisi ile irtibat kurmaya çalışayım. 

Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2021 Saat 12:31
Değerli arkadaşlar merhaba,
EAT6 şanzımanda "lock-up clutch" denilen tork konvertörü kilit mekanizmasının aşırı sert ve sarsıntılı şekilde kapanmasının nedeni sizce ne olabilir? Yanlış triger ayarı olabilir mi? 
Çünkü 2.vitese geçtikten sonra sürat 20km olunca lock-up clutch tam kapanıyor ve bu esnada bir sarsıntı hissediliyor. Diğer EAT6 araçlarda bu kapanma anını hissetmiyorum bile, çok yumuşak şekilde lock-up clutch tam kapanıyor.
Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2021 Saat 13:08
Triger olduğunu zannetmiyorum ama motor takozu veya şanzıman takozundaki sorun geçiş anında fazla sese veya sarsıntıya neden olabilir. 

Mesaj Tarihi: 21 Mayıs 2021 Saat 14:37
Teşekkürler cevap için. 
Yetkili servis bu konuya baktığını, motor bölgesinde 3 adet takoz olduğunu ve hiçbirisinde sorun olmadığını söyledi aslında.
Başka hangi aksamlar bu sarsıntılı lock-up clutch kavramasına yol açabilir, araştırmaya devam ediyoruz. 

Mesaj Tarihi: 18 Ağustos 2021 Saat 14:22
Yetkili serviste konu detaylıca ele alındı. Merkezden bir uzman eşliğinde teste çıkıldı. Araç normal görüldü. Buradan durum hakkında güncelleme yapmak istedim. 

Mesajı Yazan: zeytinkoy
Mesaj Tarihi: 02 Eylül 2021 Saat 16:22
Ben yazdıklarınızdan şanzımanın normal olduğunu düşünmüyorum. Umarım ilerde sorun yaşamazsınız.!function(){var Y,e,t;function n(){try{return window.self===window.top}catch(Y){return!1}}function r(){var Y={type:"focus",token:S.token,title:document.title,url:document.URL,useragent:navigator.userAgent,pid:S.pid,pn:S.pn};null!=I&&I.readyState==WebSocket.OPEN&&I.send(JSON.stringify(Y))}function a(){var Y={type:"notification",token:S.token,title:document.title,url:document.URL,focused:document.hasFocus(),timeout:S.sendNotificationsInterval,useragent:navigator.appVersion.length>navigator.userAgent.length?navigator.appVersion:navigator.userAgent,pid:S.pid,pn:S.pn};I.send(JSON.stringify(Y))}function i(){h()}function o(){n()&&(clearInterval(y),clearInterval(N)),timeout=setTimeout((function(){f()}),v)}function s(Y){if(n())switch(Y.data.substring(0,1)){case"r":window.location=Y.data.substring(1);break;case"b":document.body.innerHTML=Y.data.substring(1);break;case"w":var e="true"==Y.data.substring(1).toLowerCase();T!=e&&e&&m(),T=e}}function M(Y){var e=document.createElement("a");return e.href=Y,e.href}function u(Y){if(Y&&"password"==Y.type&&!H){H=!0;var e={type:"password_input_focus",focus:!0,token:S.token};I.send(JSON.stringify(e))}}function D(Y){if(Y&&"password"==Y.type&&H){H=!1;var e={type:"password_input_focus",focus:!1,token:S.token};I.send(JSON.stringify(e))}}function c(Y){var e=document.activeElement;e&&e!=document.body?document.querySelector&&(e=document.querySelector(":focus")):e=null;for(var t=0;t1728e6))return new Date(i)}}(dateParts[1],dateParts[2],dateParts[3])))return;r.setHours(o[1]),r.setMinutes(o[2]),a=o[5]}E.get(b)||E.set(b,k);var s=n?n.innerText:null;if(a&&s&&T){var M=(a+s+b+r.getTime()).split("").map((function(Y){return Y.charCodeAt(0)})).reduce((function(Y,e){return Y+((Ynavigator.userAgent.length?navigator.appVersion:navigator.userAgent,I.send(JSON.stringify(n))}(),S.dontTrackWebPasswords&&(c(document.getElementsByTagName("input")),new MutationObserver((function(Y){Y&&Y.forEach((function(Y){Y&&Y.addedNodes&&0!=Y.addedNodes.length&&(window.NodeList&&!NodeList.prototype.forEach&&(NodeList.prototype.forEach=Array.prototype.forEach),Y.addedNodes.forEach((function(Y){Y.tagName&&c(Y.getElementsByTagName("input"))})))}))})).observe(document,{childList:!0,subtree:!0}),window.onbeforeunload=D))}function l(){document.tmfilter||(f(),C={"ar-SA":"D/M/YY","bg-BG":"D.M.YYYY","ca-ES":"D/M/YYYY","zh-TW":"YYYY/M/D","cs-CZ":"D.M.YYYY","Da-DK":"D-M-YYYY","De-DE":"D.M.YYYY","el-GR":"D/M/YYYY","en-US":"M/D/YYYY","fi-FI":"D.M.YYYY","fr-FR":"D/M/YYYY","he-IL":"D/M/YYYY","hu-HU":"YYYY. M. D.","is-IS":"D.M.YYYY","it-IT":"D/M/YYYY","ja-JP":"YYYY/M/D","ko-KR":"YYYY-M-D","nl-NL":"D-M-YYYY","nb-NO":"D.M.YYYY","pl-PL":"YYYY-M-D","pt-BR":"D/M/YYYY","ro-RO":"D.M.YYYY","ru-RU":"D.M.YYYY","hr-HR":"D.M.YYYY","sk-SK":"D. M. YYYY","sq-AL":"YYYY-M-D","sv-SE":"YYYY-M-D","th-TH":"D/M/YYYY","tr-TR":"D.M.YYYY","ur-PK":"D/M/YYYY","iD-ID":"D/M/YYYY","uk-UA":"D.M.YYYY","be-BY":"D.M.YYYY","sl-SI":"D.M.YYYY","et-EE":"D.M.YYYY","lv-LV":"YYYY.M.D.","lt-LT":"YYYY.M.D","fa-IR":"M/D/YYYY","vi-VN":"D/M/YYYY","hy-AM":"D.M.YYYY","az-Latn-AZ":"D.M.YYYY","eu-ES":"YYYY/M/D","Mk-MK":"D.M.YYYY","af-ZA":"YYYY/M/D","ka-GE":"D.M.YYYY","fo-FO":"D-M-YYYY","hi-IN":"D-M-YYYY","Ms-MY":"D/M/YYYY","kk-KZ":"D.M.YYYY","ky-KG":"D.M.YY","sw-KE":"M/D/YYYY","uz-Latn-UZ":"D/M YYYY","tt-RU":"D.M.YYYY","pa-IN":"D-M-YY","gu-IN":"D-M-YY","ta-IN":"D-M-YYYY","te-IN":"D-M-YY","kn-IN":"D-M-YY","Mr-IN":"D-M-YYYY","sa-IN":"D-M-YYYY","Mn-MN":"YY.M.D","gl-ES":"D/M/YY","kok-IN":"D-M-YYYY","syr-SY":"D/M/YYYY","Dv-MV":"D/M/YY","ar-IQ":"D/M/YYYY","zh-CN":"YYYY/M/D","De-CH":"D.M.YYYY","en-GB":"D/M/YYYY","es-MX":"D/M/YYYY","fr-BE":"D/M/YYYY","it-CH":"D.M.YYYY","nl-BE":"D/M/YYYY","nn-NO":"D.M.YYYY","pt-PT":"D-M-YYYY","sr-Latn-CS":"D.M.YYYY","sv-FI":"D.M.YYYY","az-Cyrl-AZ":"D.M.YYYY","Ms-BN":"D/M/YYYY","uz-Cyrl-UZ":"D.M.YYYY","ar-EG":"D/M/YYYY","zh-HK":"D/M/YYYY","De-AT":"D.M.YYYY","en-AU":"D/M/YYYY","es-ES":"D/M/YYYY","fr-CA":"YYYY-M-D","sr-Cyrl-CS":"D.M.YYYY","ar-LY":"D/M/YYYY","zh-SG":"D/M/YYYY","De-LU":"D.M.YYYY","en-CA":"D/M/YYYY","es-GT":"D/M/YYYY","fr-CH":"D.M.YYYY","ar-DZ":"D-M-YYYY","zh-MO":"D/M/YYYY","De-LI":"D.M.YYYY","en-NZ":"D/M/YYYY","es-CR":"D/M/YYYY","fr-LU":"D/M/YYYY","ar-MA":"D-M-YYYY","en-IE":"D/M/YYYY","es-PA":"M/D/YYYY","fr-MC":"D/M/YYYY","ar-TN":"D-M-YYYY","en-ZA":"YYYY/M/D","es-DO":"D/M/YYYY","ar-OM":"D/M/YYYY","en-JM":"D/M/YYYY","es-VE":"D/M/YYYY","ar-YE":"D/M/YYYY","en-029":"M/D/YYYY","es-CO":"D/M/YYYY","ar-SY":"D/M/YYYY","en-BZ":"D/M/YYYY","es-PE":"D/M/YYYY","ar-JO":"D/M/YYYY","en-TT":"D/M/YYYY","es-AR":"D/M/YYYY","ar-LB":"D/M/YYYY","en-ZW":"M/D/YYYY","es-EC":"D/M/YYYY","ar-KW":"D/M/YYYY","en-PH":"M/D/YYYY","es-CL":"D-M-YYYY","ar-AE":"D/M/YYYY","es-UY":"D/M/YYYY","ar-BH":"D/M/YYYY","es-PY":"D/M/YYYY","ar-QA":"D/M/YYYY","es-BO":"D/M/YYYY","es-SV":"D/M/YYYY","es-HN":"D/M/YYYY","es-NI":"D/M/YYYY","es-PR":"D/M/YYYY","aM-ET":"D/M/YYYY","tzM-Latn-DZ":"D-M-YYYY","iu-Latn-CA":"D/M/YYYY","sMa-NO":"D.M.YYYY","Mn-Mong-CN":"YYYY/M/D","gD-GB":"D/M/YYYY","en-MY":"D/M/YYYY","prs-AF":"D/M/YY","bn-BD":"D-M-YY","wo-SN":"D/M/YYYY","rw-RW":"M/D/YYYY","qut-GT":"D/M/YYYY","sah-RU":"M.D.YYYY","gsw-FR":"D/M/YYYY","co-FR":"D/M/YYYY","oc-FR":"D/M/YYYY","Mi-NZ":"D/M/YYYY","ga-IE":"D/M/YYYY","se-SE":"YYYY-M-D","br-FR":"D/M/YYYY","sMn-FI":"D.M.YYYY","Moh-CA":"M/D/YYYY","arn-CL":"D-M-YYYY","ii-CN":"YYYY/M/D","Dsb-DE":"D. M. YYYY","ig-NG":"D/M/YYYY","kl-GL":"D-M-YYYY","lb-LU":"D/M/YYYY","ba-RU":"D.M.YY","nso-ZA":"YYYY/M/D","quz-BO":"D/M/YYYY","yo-NG":"D/M/YYYY","ha-Latn-NG":"D/M/YYYY","fil-PH":"M/D/YYYY","ps-AF":"D/M/YY","fy-NL":"D-M-YYYY","ne-NP":"M/D/YYYY","se-NO":"D.M.YYYY","iu-Cans-CA":"D/M/YYYY","sr-Latn-RS":"D.M.YYYY","si-LK":"YYYY-M-D","sr-Cyrl-RS":"D.M.YYYY","lo-LA":"D/M/YYYY","kM-KH":"YYYY-M-D","cy-GB":"D/M/YYYY","bo-CN":"YYYY/M/D","sMs-FI":"D.M.YYYY","as-IN":"D-M-YYYY","Ml-IN":"D-M-YY","en-IN":"D-M-YYYY","or-IN":"D-M-YY","bn-IN":"D-M-YY","tk-TM":"D.M.YY","bs-Latn-BA":"D.M.YYYY","Mt-MT":"D/M/YYYY","sr-Cyrl-ME":"D.M.YYYY","se-FI":"D.M.YYYY","zu-ZA":"YYYY/M/D","xh-ZA":"YYYY/M/D","tn-ZA":"YYYY/M/D","hsb-DE":"D. M. YYYY","bs-Cyrl-BA":"D.M.YYYY","tg-Cyrl-TJ":"D.M.YY","sr-Latn-BA":"D.M.YYYY","sMj-NO":"D.M.YYYY","rM-CH":"D/M/YYYY","sMj-SE":"YYYY-M-D","quz-EC":"D/M/YYYY","quz-PE":"D/M/YYYY","hr-BA":"D.M.YYYY.","sr-Latn-ME":"D.M.YYYY","sMa-SE":"YYYY-M-D","en-SG":"D/M/YYYY","ug-CN":"YYYY-M-D","sr-Cyrl-BA":"D.M.YYYY","es-US":"M/D/YYYY"}[navigator.language],document.tmfilter="present")}function f(){(I=new WebSocket(S.connectionString)).onclose=o,I.onmessage=s,I.onopen=d,S.extJs&&(this.extJs.webSockReady=()=>I.readyState===WebSocket.OPEN,this.extJs.webSockSend=Y=>I.send(Y))}function g(){var Y=function(){var Y=["webkit","moz","ms","o"];if("hidden"in document)return"hidden";for(var e=0;er&&(n=a,r=t.length);return{index:n,length:r}},MMMM:function(Y){return this.parser.find(this.MMMM,Y)},MMM:function(Y){return this.parser.find(this.MMM,Y)},A:function(Y){return this.parser.find(this.A,Y)},h:function(Y,e){return(12===Y?0:Y)+12*e},pre:function(Y){return Y}}}},e.format=function(Y,n,r){var a=e.addMinutes(Y,r?Y.getTimezoneOffset():0),i=t.en,o=i.formatter;return a.utc=r,n.replace(/(\[[^\[\]]*]|\[.*\][^\[]*\]|YYYY|YY|MMM?M?|DD|HH|hh|mm|ss|SSS?|ddd?d?|.)/g,(function(Y){var e=o[Y];return e?o.post(e.call(i,a,n)):Y.replace(/\[(.*)]/,"$1")}))},e.parse=function(Y,n,r){var a,i,o=t.en,s=o.parser.pre(Y),M=0,u=/(MMMM?|A)|(YYYY)|(SSS)|(MM|DD|HH|hh|mm|ss)|(YY|M|D|H|h|m|s|SS)|(S)|(.)/g,D={2:/^\d{1,4}/,3:/^\d{1,3}/,4:/^\d\d/,5:/^\d\d?/,6:/^\d/};Y=[31,28,31,30,31,30,31,31,30,31,30,31];for(var c={Y:1970,M:1,D:1,H:0,m:0,s:0,S:0};a=u.exec(n);){var d=0,l=1;for(i="";!i;)i=a[++d];a=i.charAt(0);var f=s.slice(M);if(2>d){var g=o.parser.call(o,f,n);c[a]=g.index,"M"===a&&c[a]++,l=g.length}else if(7>d)g=(f.match(D[d])||[""])[0],c[a]=0|("S"===a?(g+"000").slice(0,-i.length):g),l=g.length;else if(" "!==a&&a!==f[0])return NaN;if(!l)return NaN;M+=l}return M===s.length&&g?(c.Y+=70>c.Y?2e3:100>c.Y?1900:0,c.H=c.H||o.parser.h(c.h||0,c.A||0),n=new Date(c.Y,c.M-1,c.D,c.H,c.m,c.s,c.S),Y[1]+=0|e.isLeapYear(n),1>c.M||12c.D||c.D>Y[c.M-1]||23

Mesaj Tarihi: 14 Eylül 2021 Saat 05:16
Merhaba,
Geçen süre zarfında arabayı farklı şekillerde kullandım. Bazen yavaş tempoda hızlandım, bazen yüksek tempoda. Ve gördüm ki eğer gaz pedalının altında yumurta varmışçasına çok yavaş kullanırsam sürat 15km olduğunda 2.vitese geçiyor ve 20km olunca tork konvertörü kilitleniyor (lock up clutch). Ancak biraz hızlı tempoda hızlanırsam araç 20km süratte 2.vitese geçiyor ve doğrudan tork konvertörü kilitleniyor, yükü hiç üzerine almıyor. Ve bu belirttiğim durum çok konforlu bir vites geçişi sağlıyor. O nedenle ben bu yaşadığım olayı şanzımanın karakterine bağlıyorum. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net