Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Rölantide titreme, yokuşta bayılma

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=49987
Tarih: 26 Nisan 2024 Saat 13:50
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Rölantide titreme, yokuşta bayılma
Mesajı Yazan: arifbsrn
Konu: Rölantide titreme, yokuşta bayılma
Mesaj Tarihi: 04 Temmuz 2020 Saat 10:53
Merhaba arkadaşlar.
Başlıkta belirttiğim sorunlara istinaden değerli yorumlara-tecrübelerinize ihtiyacım var.

LPG'li 2000 model 1.4 otomatik aracımla ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Henüz bir ustaya gösteremedim. Açıkçası biraz bilgi sahibi olup öyle gitmek istiyorum. Malum usta diye gittiğimiz kişi bazen bizi yolunacak kaz gibi görüyor maalesef.

Sorunlara gelecek olursak;
*** aracı sabah ilk çalıştırmada normal çalışıyor (genelde tek marşta alıyor). ancak belli bir süre sonra stop edip yaklaşık 20-30 dakika sonra marşa bastığımda çok geç çalışıyor.
(bununla ilgili genelde lpg regületöründen kaçak olabileceğiyle ilgili bilgi var. lpg regületöründen çıkıp emme manifolduna giren hortumu kontrol ettiğimde herhangi bir kaç vs tespit edemedim.)

*** bir diğer sorun aracı ilk çalıştırdığımda rölantideyken, özellikle benzindeyken araç aşırı silkeliyor. ısınıp gaza geçince silkeleme daha az hatta tamamen kesiliyor.
(boğaz kelebeğini ve rölanti valfini temizledim ancak değişen bir şey olmadı)

*** birde araç yine rölantideyken ani gaz verince sanki boğulacak-stop edecek gibi oluyor sonra devir yükseliyor. yavaş gaz verdiğimde hiçbir sorun yok.
bu soruma ek olarak yine rölantideyken araca gaz verip devri 4-5 binlere getirip gazı bırakınca devir 1in çok çok altına iniyor ve stop edecek gibi oluyor (bir kaç defa stop etti)

*** son olarak araç düz yolda sorunsuz şekilde gaz yiyor, hızlanıyor sorun yok. fakat rampaya gelince canından can gidiyor sanki. hararet 110'lara geliyor. (araçta su eksiltme yok)

* bazı kaynaklarda oksijen sensörünün bu tip sorunlara neden olabileceğiyle ilgili bilgi var. ancak araçta arıza ışığı yanmıyor. 
* bujilerle ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorum. onlarıda söküp kontrol edemedim henüz.

sorunlar biraz uzun oldu, kusuruma bakmayın. ama dediğim gibi bir ustaya götürmeden önce az çok bi fikrim olsun istiyorum. bu yüzden değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. şimdiden zaman ayıran herkese teşekkürler.

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 06 Temmuz 2020 Saat 15:55
konuyla ilgili fikri - düşüncesi olan yok mudur Confused

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 06 Temmuz 2020 Saat 16:38
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Anlattığınız sorunlar hepsinin tek bir sebepten kaynaklandığını düşünüyorum. Benzinde tekleme ve stop sorunlarının genelde ateşleme sistemi - bobin- buji - gaz kelebeği ve benzin pompası kaynaklanır. Aracınızı öncelikle orjinal bir yazılımla hata kodu varmı diye bakmak gerekiyor hocam. Oksijen sensörü arızalı olsa direk motor arıza ışığı yanar. Anladığım kadar ile genel sorun hep benzinde iken kaşılaşılıyor. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 08 Temmuz 2020 Saat 15:59
merhabalar hocam, hoşbuldum.
benzinde de  lpgde de aynı şekilde rölanti sorunu ve performans sıkıntısı yaşıyorum.
dediğiniz gibi özellikle  buji ve bobin arızası üzerinde duruyorum bende. en kısa sürede daha önceki konularda tavsiyede bulunduğunuz ivedikteki mas peugeot'a gitmeyi düşünüyorum.
yazdıklarıma ek olarak son iki gündür başgösteren yeni bir sorun var.. aracı sabah çalıştırdığımda gaz verince boğulup stop ediyor. bakalım çözüm ne olacak. 

Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Anlattığınız sorunlar hepsinin tek bir sebepten kaynaklandığını düşünüyorum. Benzinde tekleme ve stop sorunlarının genelde ateşleme sistemi - bobin- buji - gaz kelebeği ve benzin pompası kaynaklanır. Aracınızı öncelikle orjinal bir yazılımla hata kodu varmı diye bakmak gerekiyor hocam. Oksijen sensörü arızalı olsa direk motor arıza ışığı yanar. Anladığım kadar ile genel sorun hep benzinde iken kaşılaşılıyor. 

Mesajı Yazan: mustafarslan
Mesaj Tarihi: 23 Temmuz 2020 Saat 17:55
Merhabalar benimde 2006 model 1.4 aracımda titreme sorunu var şuanlık nerede olduğunu bulamadım sorunun herhangi bir şekilde hata kodu yok araçta ancak daha önceden yokuşta bayılma ve çekmeme problemi yaşıyordum. sanayiye götürdüğümde radyatörümün patlak olduğu ve bobinlerin çalışmadığını anladık. radyatör ve bobinler değişti çekiş problemi çözüldü hararette daha düşüklere inmeye başladı ancak dizel motorlar gibi rolantide sallantılı çalışıyor bunun için son olarak bujiyi değiştirdim ancak yine sorunum hallolmadı konuyla ilgilenen birisi varsa yardımcı olursa sevinirim

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net