Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Radyatör suyu değiştirme

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Eski Modeller
Forum Tanımlaması: 203/205/403/404/405/504/505/604 vb.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=49587
Tarih: 27 Nisan 2024 Saat 11:35
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Radyatör suyu değiştirme
Mesajı Yazan: dexdor
Konu: Radyatör suyu değiştirme
Mesaj Tarihi: 29 Mart 2020 Saat 12:07
Selamlar arkadaşlar. Radyatör suyunu nasıl değiştirebilirim? Varsa bildiğiniz YouTube linki yoksa yazılı anlatım ile desteğinizi bekliyorum. Araç Peugeot partner 2000 model 1.9 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Partnercii
Mesaj Tarihi: 29 Mart 2020 Saat 16:30
-öncelikle aracı bir krikoyla kaldırın ve bir araç sehpası yerleştirin
-daha sonra karterin tam altındaki karter muhafazasını  sökün
-onu söktükten sonra radyatörün sağ altındaki hortumun kelepçesini pense yardımıyla gevşetip hortumu yerinden çıkarın(tabi hortumu çıkardığınızda motor suyu boşalacağı için altına bir kap koyun, yaklaşık 6 litrelik bir kap olsun)
-motor suyunu da boşaltıktan sonra hortumu ve kelepçesini yerine tam taktığınızdan emin olun
-3 litre antifiriz 3 litre su koyun, yada 2 litre antifiriz 4 litre su koyun (yaşadığınız bölgeye göre) (ben shell'in kırmızı antifirizini öneririm)
-antifirizi ekledikten sonra motoru çalıştırın, kalörifer hortumlarının olduğu bölümdeki tapayı çıkarın ve motor suyu gelene kadar bekleyin motor suyu gelir gelemez tapayı sıkın(bu şekilde sistemin havasını almış olacağız)
kalörifer hortumları ve tapa:  https://hizliresim.com/ximJFN" rel="nofollow">
-hortumlarda yada başka bir yerde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin
-kaçak olmadığından emin olduktan sonra karter muhafazasını takın
karter muhafazası:  https://hizliresim.com/XPHjAZ" rel="nofollow">

anlamadığınız yada sormak istedğiniz bir yer olursa sormaktan çekinmeyin.

-------------
PEUGEOT BİR YAŞAM TARZIDIR.

Mesajı Yazan: Karacocuk24
Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 00:33
Orjinalini yazan: Partnercii Partnercii Yazdı:

aramıza hoş geldiniz.
-onu söktükten sonra radyatörün sağ altındaki hortumun kelepçesini pense yardımıyla gevşetip hortumu yerinden çıkarın(tabi hortumu çıkardığınızda motor suyu boşalacağı için altına bir kap koyun, yaklaşık 6 litrelik bir kap olsun)
-motor suyunu da boşaltıktan sonra hortumu ve kelepçesini yerine tam taktığınızdan emin olun
-3 litre antifiriz 3 litre su koyun, yada 2 litre antifiriz 4 litre su koyun (yaşadığınız bölgeye göre) (ben shell'in kırmızı antifirizini öneririm)
-antifirizi ekledikten sonra motoru çalıştırın ve bir kaçak var mı diye bakın

Hocam yazmışsın emek vermişsin de hava alma işlemini de yazsan güzel olacaktı yoksa buyuk sorun yasar arkadas

Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 03:41
Orjinalini yazan: Karacocuk24 Karacocuk24 Yazdı:

Orjinalini yazan: Partnercii Partnercii Yazdı:

aramıza hoş geldiniz.
-antifirizi ekledikten sonra motoru çalıştırın ve bir kaçak var mı diye bakın

Hocam yazmışsın emek vermişsin de hava alma işlemini de yazsan güzel olacaktı yoksa buyuk sorun yasar arkadas
haklısın kardeşim unutmuşumCry kusura bakma, hemen düzeltiyorum

-------------

Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 13:53
Hocam öncelikle verdiğin yanıt ve emeğe çok çok teşekkür ederim. Hava olayını nasıl çözebilirim bugün suyunu değiştireceğim 

Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 13:58
Ayrıca aracı yeni aldım önceki sahibi sözüm ona baya pinti birisiyimis ki hiç antifriz kullanmamış! Dolayisiyla su  adeta pastan dolayı çamur gibi olmuş. Bir tamirci arkadaş " suyu değiştir ama antifriz kullanma,kullanırsan pasın kapattigi tüm Kaçak yerler açılır altından kalkamazsin" sadece suyumu değiştireyim yoksa antifriz kullanayimmi? Cevabınız için çok teşekkürler

Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 15:48
Orjinalini yazan: dexdor dexdor Yazdı:

Hocam öncelikle verdiğin yanıt ve emeğe çok çok teşekkür ederim. Hava olayını nasıl çözebilirim bugün suyunu değiştireceğim 
kardeşim hava alma olayını zaten yazdım. kalörifer hortumlarının olduğu bölümdeki tapayla anlattığım şekilde havasını alabilirsin.Wink

-------------

Mesaj Tarihi: 30 Mart 2020 Saat 15:53
Orjinalini yazan: dexdor dexdor Yazdı:

Ayrıca aracı yeni aldım önceki sahibi sözüm ona baya pinti birisiyimis ki hiç antifriz kullanmamış! Dolayisiyla su  adeta pastan dolayı çamur gibi olmuş. Bir tamirci arkadaş " suyu değiştir ama antifriz kullanma,kullanırsan pasın kapattigi tüm Kaçak yerler açılır altından kalkamazsin" sadece suyumu değiştireyim yoksa antifriz kullanayimmi? Cevabınız için çok teşekkürler
kardeşim sen bilirsin ama antifiriz biraz riskli gibi.çünkü böyle bir motora antifiriz koyulursa hortum patlatma hatta blok çatlatma riski  bile var.şimdilik su koy istersen, ama işte kışın sıkıntı olur.havalar soğduğu zaman ustanla tekrar konuş.

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net