Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Vites boşta yavaşlarken stop etme sorunu çözümü

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=49412
Tarih: 04 Mayıs 2024 Saat 21:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Vites boşta yavaşlarken stop etme sorunu çözümü
Mesajı Yazan: bakar16
Konu: Vites boşta yavaşlarken stop etme sorunu çözümü
Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2020 Saat 13:33
Merhaba arkadaşlar aracımdaki stop etme sorununu nasıl çözdüğümü anlatacağım umarım birilerinin işine yarar. 

Model: 206 1.4 8V LPG
Sorun belirtileri: Özellikle lpg'deyken yokuş aşağı inişlerde vitesi boşa aldığımda devirde dalgalanma ve durmaya yakın da stop etme oluyordu. araç önce 450-500 devirlere kadar iniyor ardından toparlayamayıp direkt stop ediyordu.
Denediğim çözümler: 
1)Sorunun lpg sisteminden kaynaklandığını düşünüp 15 yıllık ön düzeni komple yenilettim(atikfast OBD taktırdım) aracın çekişi arttı ama maalesef yine stop etti.
2)MAP sensörünü yağsız kontakt sprey ile temizledim açıkçası pek bir faydasını görmedim ama temizlenmesinde yarar var sonuçta çok basit bir işlem.
3)Delphi marka oksijen sensörü alıp değiştirdim stop etme olayı fark edilir şekilde azaldı.(yeni sensörü taktıktan sonra akü sök-tak yapmanız yararınıza olur).
4)Rölanti motoru ve gaz kelebeğini söküp temizledim, gaz kelebeği konum sensörüne dokunmadım.
5)Bobini söktüm, lastiklerinde oksitlenme vardı. Lastiklerin içindeki yaylar da dahil olmak üzere komple temizleyip ufak zımpara attım (bujileri değiştirmedim zaten yeniydi) O günden beri stop etme kalmadı.

Bu sorunu yaşayanlara tavsiyem; öncelikle gaz kelebeğini rölanti motorunu ve bobini kontrol edip temizleyin. bu işlemleri yaptıktan sonra akü sök-tak yapın(10 dakika bekleme kuralı var ona dikkat edin) Sorununuz devam ederse oksijen sensörünü değiştirin, zaten ömrünün ortalama 150 bin km olduğunu araştırmıştım.

1500 km sonra gelen edit:  Şehir içi ve dışı karışık 1000 km kullandım devir dalgalanması, stop etme gibi sorunlarla hiç karşılaşmadım

-------------
Knowledge increases in when it is shared.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2020 Saat 08:49
bilgilendirme için teşekkürler. elinize sağlık bu tip işlemleri bir çok usta göz ardı ediyor aslında bilyorlar ama uğraşmak istemiyorlar ancak değiştir. sanki para basıyoruz.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: Asimlee
Mesaj Tarihi: 11 Mart 2020 Saat 23:47
Ayni problem nedeniyle oksijen sensörlerini degistim yaklaşık 600 km yol yaptım stop etmedi ama devir dalgalaması var 

Mesajı Yazan: bakar16
Mesaj Tarihi: 14 Mart 2020 Saat 21:14
Orjinalini yazan: Asimlee Asimlee Yazdı:

Ayni problem nedeniyle oksijen sensörlerini degistim yaklaşık 600 km yol yaptım stop etmedi ama devir dalgalaması var 
boğaz kelebeğini komple söküp rölanti motoruyla birlikte detaylı şekilde temizleyin, bobini ve lastiklerini oksitlenmiş mi diye kontrol edin ardından akü sök-tak yapın yüksek ihtimalle çözülecektir

-------------
Knowledge increases in when it is shared.

Mesajı Yazan: Asimlee
Mesaj Tarihi: 21 Mart 2020 Saat 19:49
Orjinalini yazan: bakar16 bakar16 Yazdı:

Orjinalini yazan: Asimlee Asimlee Yazdı:

boğaz kelebeğini komple söküp rölanti motoruyla birlikte detaylı şekilde temizleyin, bobini ve lastiklerini oksitlenmiş mi diye kontrol edin ardından akü sök-tak yapın yüksek ihtimalle çözülecektir
Hocam, aracın rölanti motorunu temizletmek istedim fakat, bogaz kelebeğine gömülü olduğunu ve rölanti motoruyla birlikte olduğunu söyledi usta. Yani temizleyecek bir rölanti motoru yokmuş. Bobinide göremeyeceğimizi tek çare değiştirilmesi olduğunu söylediler

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net