Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

1.6 VTİ Otomatik 308'in alt devirlerde ölü olması

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 308 T7 (2008-2013)
Forum Tanımlaması: Peugeot 308 'in 2008'de üretimine başlanmış 2013 sonrasıda yeni versiyonu çıkmıştır ve X08 serisi Peugeot modellerinin ilkidir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=48212
Tarih: 28 Mart 2024 Saat 19:05
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 1.6 VTİ Otomatik 308'in alt devirlerde ölü olması
Mesajı Yazan: ender4216
Konu: 1.6 VTİ Otomatik 308'in alt devirlerde ölü olması
Mesaj Tarihi: 10 Haziran 2019 Saat 20:45
Öncelikle hepinize merhaba, hem bu foruma hem de araba dünyasına ilk defa 308 ile adım attım. 

Öncelikle aracı tanıtayım sonra sorunlardan bahsedeyim, daha doğrusu sorun mu değil mi onu da bilmediğim durumlardan. Bu benim ilk aracım, 2011 model 83.000km'de 1.6 vti tam otomatik şanzımanlı 308.

İlk sorun olduğunu düşündüğüm durum şu, başlıkta da belirttiğim gibi aracın 2000-2500 devir civarları ölü. Gaza otursam da vitesi düşürmeyince kolay kolay yürümüyor. Örneğin sollama sırasında hızlanmaya ihtiyacım olduğunda vitesi düşürmesini bekliyorum sollayabilmek için. Aksi takdirde kesinlikle hızlanamıyor. Ancak 3500 devirlere ulaştıktan sonra araç yürümeye başlıyor. Bu durum bu araçların motorlarının ve şanzımanlarının mı bir özelliği yoksa bir sorun mu bilemedim, bu yüzden kullananlara sormak istedim.

İkinci sorunum da şanzımanla ilgili. Motor soğukken vites geçişlerini hissetmiyorum, herhangi bir problem yok. Ancak 20-30 dakikadan sonra motor ısındıktan sonra 1. vitesten 2.vitese geçerken sanırım kavrayamıyor ve bir anda vites boşa alınmış gibi devir 4000'lere, 5000'lere kadar yükselip tak diye aracı da sarsarak vites geçişi yapıyor. Daha önce abim bu aracı İzmir'de bir şanzıman ustasına göstermiş, o zaman düzelmiş ancak şimdi yine aynı. Bu sorunu yaşayan varsa neler yapılmalı, veya usta önerisi varsa açığım.

Teşekkür ederim şimdiden,

Tekrardan hepinize merhaba Peugeot kullanıcıları, acemiliğimi atana kadar çok kafanızı şişireceğim. Smile

-------------
2011 Peugeot 308 1.6 VTİ Otomatik

Cevaplar:
Mesajı Yazan: ender4216
Mesaj Tarihi: 13 Haziran 2019 Saat 12:50
Yok mu hic fikri olan? :(
Arac da benzinli bu arada, onu belirtmeyi unutmusum. Tup takilmamis hic. Tuketim degerleri de anormal geldi bana. 100 km’de sehir ici ortalama 13 litre yakiyor. Bu normal mi sizce?

-------------
2011 Peugeot 308 1.6 VTİ Otomatik

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 13 Haziran 2019 Saat 17:31
öncelikle aramıza hoşgeldiniz. aracınız hayırlı olsun. kazasız belasız kullanmanızı dilerim. şanzumanda bir sıkıntı var hocam yağ basınç değeleri baktırmak lazım. selenoid ve yağ değişimi ile çözülecek bir soruna benziyor ve maliyeti 1000 tl civarı olacaktır tahminen. tabi iyi bir şanzumancı bulmak gerekiyor. aracın bakımları en son ne zaman yapıldı bujiler özellikle iki-üç bakımda bir değiştirmek lazım. ek olarak bazen fren müşürüde böyle sorunlara sebep olabiliyor. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: AtillaÖZEL
Mesaj Tarihi: 14 Haziran 2019 Saat 14:41
Orjinalini yazan: ender4216 ender4216 Yazdı:

Yok mu hic fikri olan? :(
Arac da benzinli bu arada, onu belirtmeyi unutmusum. Tup takilmamis hic. Tuketim degerleri de anormal geldi bana. 100 km’de sehir ici ortalama 13 litre yakiyor. Bu normal mi sizce?

Öncelikle hoş geldiniz, aracınızda hayırlı olsun. Aynı araçtan bende var Premium Plus paketi. Haziran 20 de 1 sene olacak bende. Söylediğiniz vites problemi yani boşa atıp devir yükseltmesi olmaması gerekir bende hiç olmadı. Biraz sarsıntı bende de oluyor düşük hızlarda özellikle. Benimde gösterip bi bakım yaptırmam gerekli.

Ayrıca aracın 100 km de şehir içi 13 litre yakması normal değil. 1 ay önce 1000 km civarı uzun yol yaptım bende 600 km si şehir dışı diyebileceğimiz yollarda. Ben 1000 km ortalama 7 litre yakıt yaktım. Klima açık 90-130 km hızlarda. Şu an şehir içi ağırlıklı kullanıyorum ve ortalama yakıt tüketimi 8-8.6 Lt arası. Sakin kullanırım gereksiz hızdan ve hızlanmalardan kaçınırım o da bu Al4 yüzünden Smile

Mesajı Yazan: grkncck
Mesaj Tarihi: 15 Haziran 2019 Saat 01:55
Otomatik şanzıman tamircileri garantili yaparlar. Tamirat sonrası sorun hortladıysa tekrar götürün aynı ustaya. Alt devirlerde ölü olması normal değil. Son dönem üretilen motorlar torkludur. Alt devirlerde hissizlik sorunu olmaz. Yakıt da yüksekse aracınızın gitmesini şanzıman engelliyor. Frenleri de kontrol edin, oksitlenmiş pistonlar kasılma yapıp bırakmıyor olabilir. Biraz aracı kullandıktan sonra jantların ısısını kontrol edin. Fazla ısınan varsa fren merkezinin alıştırılması gerekebilir.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net