Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Benzinli araçta yazılım (yardım)

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: Modifiye ve Tuning Bilgileri
Forum Tanımlaması: performans arttırıcı işlemler ve parcalarla ilgili gerekli bilgiler
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=47004
Tarih: 29 Mart 2024 Saat 14:35
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Benzinli araçta yazılım (yardım)
Mesajı Yazan: RP393
Konu: Benzinli araçta yazılım (yardım)
Mesaj Tarihi: 27 Ağustos 2018 Saat 22:33
Merhaba, 206 XS 1.6 8v benzin + LPG aracım var. 

İnternette egzos patlatma ve egzostan ateş atma ile ilgili videolar görüyorum. Bunlar sadece yazılım ile mi oluyor. Mekanik olarak neler yapmak gerekir.

Araçta şuan filtre + katalizör iptali + orjinal orta susturucu + sonda silencer egzoz mevcut. Kesici de sesi güzel fakat patlama olayını nasıl yaparım. 

Yardımlarınızı bekliyorum..

Cevaplar:
Mesajı Yazan: emrahi
Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 14:56
Orjinalini yazan: RP393 RP393 Yazdı:

İnternette egzos patlatma ve egzostan ateş atma ile ilgili videolar görüyorum. Bunlar sadece yazılım ile mi oluyor. Mekanik olarak neler yapmak gerekir.

Araçta şuan filtre + katalizör iptali + orjinal orta susturucu + sonda silencer egzoz mevcut. Kesici de sesi güzel fakat patlama olayını nasıl yaparım. 

180 le son hız giderken direksiyonu aniden 45 derece sağa veya sola çevir.

Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 15:11
Orjinalini yazan: emrahi emrahi Yazdı:

180 le son hız giderken direksiyonu aniden 45 derece sağa veya sola çevir.

Forumun bu hallere düştüğünü görmek üzücü. Size kendi çapınızda iyi eğlenceler

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 15:53
Flame kit (alev kiti) nedir?
Silindir bloğu içerisinde yanmayan (tabiri caizse ciğ) gazın egzoz çıkışında yanmasını sağlayan sisteme denir. Teknik olarak araca yada performansına herhangi bir katkısı yoktur. Sadece görsel modifiye amaçlı yapılan bir uygulamadır. Yanan gaz belirli bir miktar basınca sebep olduğu için kaale alınmayacak kadar bir itme kuvveti oluşturabilir.

Nasıl çalışır?
Silindir bloğunda yanmayan gaz egzoz aracılığıyla kirli atık gazlarla beraber dışarı atılır. Normal şartlarda yüksek ısıya yada herhangi bir aleve maruz kalmadığında kokusu ve rengi dışında atılan çiğ gaz farkedilmez. Motorun yanmış gazı dışarı rahat atması ve motor yükünü azaltması amacıyla araçlarda katalizör (katalitik konvertör) iptali yapılır ve performans egzoz takılır. Performans egzozları genellikle geniş, içi boş boru şeklinde bir yapıya sahiptir. Gazın herhangi bir dirence maruz kalmadan rahatlıkla dışarı atılmasıyla silindirlerdeki gaz boşaltma yükünü minimize etme prensibine dayanır. Bu performans uygulaması yanmamış gazın çıkışınıda aynı şekilde kolaylaştırmaktadır.

Özellikle motorun yüksek devirlere girmemesi için kullanılan devir kesici sistemi devreye girdiğinde, bujiler ateşlemeyi keser (elektrik kesme diye tabir edilir) ve içeride kalan hava/yakıt karışımı yakılmadan egzozdan dışarı atılır. Bu çiğ gaz egzoz çıkışına yakın bir yere monte edilen bir ateşleme sistemi tarafından yakılarak dışarı atılmasını sağlar ve egzoz çıkışında yanma sonucu alev açığa çıkar. Egzoz gazı basıncı ve yanma basıncıyla beraber dışarıya doğru turbo çakmak diye tabir edilen çakmaklardaki gibi dışarı doğru tazyikli(basınçlı) bir alev şeklinde çıkar.

Nasıl yapılır? 
Egzoz çıkışına (10cm civarında) yakın bir yerleştirilen buji yada benzer bir ateşleme cihazı tıpkı motorun ateşleme sisteminde olduğu gibi bir ateşleme bobini yardımıyla yüksek gerilim üreterek egzoz çıkışına yerleştirilen bujide ark oluşmasını sağlar. Oluşturulan bu arkta motorda olduğu gibi yakıt/hava karışımının patlamasını sağlayarak egzoz çıkışında alev oluşmasına neden olur.
Daha fazla alev çıkmasını sağlamak için araç içerisine yerleştirilen bir anahtar vasıtasıyla özellikle distribütorlü ateşleme sistemi kullanılan araçlarda ateşleme bobininin elektriği kesilerek gaz verilip motorun gazı yakmadan atması sağlanır. Böylelikle elektrik tekrar verilene kadar yada motor stop edene kadar egzozdan alev çıkmaya devam eder.

Kendimiz yapalım?
Tek bujili bir sistemden elektronik ateşleme sistemi alınarak, bujinin monte edilebilmesi için uygun bir somun egzoz çıkışına yakın örneğin 10cm kadar içeride bir yere kaynakla monte edilir. Elektronik ateşleme sistemide sürekli çalışacak şekilde yada manuel araç içinden çalıştırılacak şekilde monte edilir. Devir kesiciye girdiğimizde yada ateşlemeyi kestiğimizde egzozdaki ateşleme sistemi devreye girecek ve çiğ gazımız egzoz çıkışında yakılarak atılacaktır. Egzoz çıkışına yerleştireceğimiz bujiyi eğer çok içeriye yerleştirirsek patlamanın basıncı ile egzoz sistemimize zarar verebiliriz. Mümkün olduğunca dışarıya yakın bir noktaya yerleştirilmesi basıncın egzoz içerisinde azalmasına ve sistemimizi korumamıza yardımcı olacaktır.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 15:55
NOT: Lütfen arkadaşlar birbirimiz ile dalga veya alaya alır tabirlerde yorum yapmayalım. İsteyen itediği modifiyeyi aracına yaptırmakta özgürdür. İnsanların çevreye vereceği rahatsızlığı düşünmemek insanın kendi vicdanı ile alakalı bir durumdur. Bu konuda lüften dikkat edelim. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 16:00
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

NOT: Lütfen arkadaşlar birbirimiz ile dalga veya alaya alır tabirlerde yorum yapmayalım. İsteyen itediği modifiyeyi aracına yaptırmakta özgürdür. İnsanların çevreye vereceği rahatsızlığı düşünmemek insanın kendi vicdanı ile alakalı bir durumdur. Bu konuda lüften dikkat edelim. 

Değerli bilgileriniz ve önerileriniz için teşekkürler Soner bey ..

Mesaj Tarihi: 20 Eylül 2018 Saat 16:03
Rica ederim kardeşim ama bu tip işleri işi bilen ve tecrübeli bir ustaya yaptırmak gerekecektir. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesajı Yazan: OguzhanKucuk61
Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 07:42

+1 Clap

-------------
https://hizliresim.com/zjMbaB" rel="nofollow">

Mesajı Yazan: HasGur
Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 07:55

% 100 KATILIYORUM

Öte yandan meskun mahalde egzoz patlatanlara küfreden kişi sayısı kim bilir ne kadardır !

-------------
1973 200
1976 280S
1983Şahin
1990Transit
1991Şahin
1993Toros,Kartal
1995R19
1997Tempra
1999E2200
2000Megane
2004Axor2523
2005Focus
2005 1840
2006307
2007R420
2008Civic
2012SpB

Mesajı Yazan: KILIÇ
Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 13:51

+207

-------------
2011 Clio SW Gümüş
2010 207 Millesim Opsiden Siyah
2005 Opel Corsa Lila
2000 Clio sümbül Gri
2003 307 XT Lacivert
2004 Palio Go Kırmızı
2005 307 XR Gri
2006 206 Desing Kum gri
2003 c3 Kırmızı

Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 19:06
Orjinalini yazan: HasGur HasGur Yazdı:

% 100 KATILIYORUM

Öte yandan meskun mahalde egzoz patlatanlara küfreden kişi sayısı kim bilir ne kadardır !

Gecenin bir yarısı bizim sitenin önünden geçip patlatanlar oluyor kardeşim, genelde mutfak camının yanında en az 5 tane dolu soda şişesi bulundururum, ev 10. kat . U dönüşüne denk gelirsem, bazılarının tepesinde şişe kırmışlığım var. Millet sabah işe mi gidecek, hastası mı var, yaşlısı mı var, zar zor uyuyan çocuğu mu var, bir patlatıyor bütün arabaların , işyerlerinin alarmı çalıyor, bunları düşünmüyorsa tabi bu onunla vicdanı arasındaki meseledir, biz karışamayız. Benim de soda atmama saygı duyulmalı, bu da benimle kendi vicdanım ile alakalı bir durumdur.

Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 19:10

% 100 KATILIYORUM

Gecenin bir yarısı bizim sitenin önünden geçip patlatanlar oluyor kardeşim, genelde mutfak camının yanında en az 5 tane dolu soda şişesi bulundururum, ev 10. kat . U dönüşüne denk gelirsem, bazılarının tepesinde şişe kırmışlığım var. Millet sabah işe mi gidecek, hastası mı var, yaşlısı mı var, zar zor uyuyan çocuğu mu var, bir patlatıyor bütün arabaların , işyerlerinin alarmı çalıyor, bunları düşünmüyorsa tabi bu onunla vicdanı arasındaki meseledir, biz karışamayız. Benim de soda atmama saygı duyulmalı, bu da benimle kendi vicdanım ile alakalı bir durumdur.

Öncelikle bende bu konularda sizin kadar hassasım. Yalnız bu bir zevk meselesi ve şehir dışında egzozda patlatıyorum yarışıyorumda, bu güne kadar kimseye bu konularda rahatsızlık vermişliğim yoktur.

Ayrıca yanlış yanlış ile duzeltilmez. Madem öyle plakalarını alıp gerekli mercilere şikayet etmenizi öneririm. 😉

Mesaj Tarihi: 21 Eylül 2018 Saat 19:31

% 100 KATILIYORUM

Öncelikle bende bu konularda sizin kadar hassasım. Yalnız bu bir zevk meselesi ve şehir dışında egzozda patlatıyorum yarışıyorumda, bu güne kadar kimseye bu konularda rahatsızlık vermişliğim yoktur.

Ayrıca yanlış yanlış ile duzeltilmez. Madem öyle plakalarını alıp gerekli mercilere şikayet etmenizi öneririm. 😉

Hocam tabiki zevk meselesi, ona diyeceğim yok. Her gördüğüm modifiyeliye taş atmıyorum. Ama insanların özgürlüğü başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Bu tarz olaylarda 2 defa aradım polisi, ne gelen oldu ne de giden. Site otoparkında bir polis görünce "komşu şu egsozculara bi çare bulamaz mısız ? " diye esprili bir dille muhabbete girdim. 2 defa aradım gelen giden olmadı dedim. Arkadaşın dediği şu " Hocam Esenyurtta hırsızı, kapkaççısı, gaspçısından tofaşçılara sıra mı geliyor " dedi gülümseyerek. Başka öneriniz var mı Thumbs Up

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net