Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Sonradan Far/Yağmur sensörü takılırmı? GÜNCEL

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=46067
Tarih: 29 Mart 2024 Saat 14:06
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Sonradan Far/Yağmur sensörü takılırmı? GÜNCEL
Mesajı Yazan: Orçun.Dmr
Konu: Sonradan Far/Yağmur sensörü takılırmı? GÜNCEL
Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2018 Saat 02:50
Öncelikle cümleten Selamün aleyküm, başlıkta da belirttiğim gibi 307 aracıma sonradan yağmur sensörü ve far sensörü taktırmak mümkün müdür? Çıkma yağmur sensörü/far sensörü tesisatını alıp gelsem ve gerekli Sensörleri, Com2000 ünitesi alsam olur mu? Bilen bilmeyen forum sakinleri lütfen bir yorumda bulunsun. Smile

Düzeltme; Ön camı değiştirirken yağmur sensörlü cam ile değiştirdim. 

-------------
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: samet2461
Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2018 Saat 10:39
Tahminlerimi söylüyorum , imkansıza yakın olur orjinalini yapabilmen. Çünkü bsi dahil değişmen lazım gibi geliyor ayrıca sinyal kolları hepsi. Benim araçta orjinalde olmasına rağmen %100 çalışır pozisyona getiremedim. Sensörün jeli problemli bazen çalışmıyor farlar yanık kalıyor gündüz. Yani orijinal şekilde yapman imkansız geliyor.

-------------
YOUTUBE KANAL: youtube; ghostK

Mesajı Yazan: Alicilik
Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2018 Saat 01:54
camin bir esprisi yok.

Onemli olan

Uygun sensor
sensorle cam arasindaki jel
tesisat kablosu
COm2000 (kollarin oldugu unite) degismesi
sensorun kodlanmasi

-------------
http://fb.me/hizimsabit" rel="nofollow - Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2018 Saat 02:49
Orjinalini yazan: samet2461 samet2461 Yazdı:

Tahminlerimi söylüyorum , imkansıza yakın olur orjinalini yapabilmen. Çünkü bsi dahil değişmen lazım gibi geliyor ayrıca sinyal kolları hepsi. Benim araçta orjinalde olmasına rağmen %100 çalışır pozisyona getiremedim. Sensörün jeli problemli bazen çalışmıyor farlar yanık kalıyor gündüz. Yani orijinal şekilde yapman imkansız geliyor.

Hocam tanıdığım çıkmacı var gel ne istiyorsan sök git dedi bende bu fırsatı değerlendireyim dedim. Smile Airbag sargısı değişirken Com2000(Kollar) ile komple değiştiği için ve de bozuk olduğu için komple yeni orjinal parçayla değiştiricem ayriyetten de sensörü ve tesisatını orjinal çıkma alıp montajını yapıcaz. BSİ ın değişeceğini zannetmiyorum. Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2018 Saat 02:53
Orjinalini yazan: Alicilik Alicilik Yazdı:

camin bir esprisi yok.

Onemli olan

Uygun sensor
sensorle cam arasindaki jel
tesisat kablosu
COm2000 (kollarin oldugu unite) degismesi
sensorun kodlanmasi

Sensörü ve tesisatı orjinal çıkma alıp montaj yapıcaz. COM2000 ünitesini orjinal yeni parça ile değişecez fakat jeli nasıl halledebilecez bir fikrim yok. Kodlama dediğiniz ne oluyor? Şu anda benim aracımda yağmur/far sensörü modu var ise aktif etmemiz mi gerek? Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2018 Saat 00:53
Güncel.

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Şubat 2018 Saat 00:02
Konuyu güncelliyorum. Bilen yok mu acaba? Smile Ayriyetten eğer doğruysa bir şey öğrendim, Yağmur sensörü ve far sensörü ayrıymış. Yağmur sensörü camda, far sensörü ise göğüsteki ekranın arkasında(yol bilgisayarı ünitesi) olan ufak bir göz gibi bir şey.

-------------

Mesajı Yazan: monalos
Mesaj Tarihi: 27 Şubat 2018 Saat 09:56
Sensörler ayrı demişsiniz ama sensörler aynı yerde 2side camda çünkü ben cama elimi tutunca farlar yanıyor,

Yapılabilir orjinal parçalarla

-------------
PEUGEOT 206 FARKI 1.4 BENZİN XT 2002 ABS

Mesaj Tarihi: 28 Şubat 2018 Saat 22:39
Orjinalini yazan: monalos monalos Yazdı:

Sensörler ayrı demişsiniz ama sensörler aynı yerde 2side camda çünkü ben cama elimi tutunca farlar yanıyor,

Yapılabilir orjinal parçalarla

Doğrudur dedim ama cümlenin başında eğer doğruysa diye belirttim. Kısmetse 1 ay sonra işe girişecez bakalım. Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 23 Haziran 2018 Saat 03:29
Arkadaslar yagmur-far sensorunu, tesisatini ve kararan dikiz aynasini cikma 307 den 70 tlye aldim fakat olacakmi diye supheliyim. Fikri olan soyleyebilirmi? Parcalari henuz elektrikci arkadasa goturmedim. Parcalarin hepsini taktiktan sonra herhangi bi aktif etme islemi yapiliyormu varmi bilen? Eger yaparsam da olursa mutlaka buraya noktasina kadar yazip bos kasa 307 si olanlari sevindiririm. LOL

-------------

Mesajı Yazan: maximusti
Mesaj Tarihi: 23 Haziran 2018 Saat 10:28
Orjinalini yazan: Orçun.Dmr Orçun.Dmr Yazdı:

Arkadaslar yagmur-far sensorunu, tesisatini ve kararan dikiz aynasini cikma 307 den 150 tlye aldim fakat olacakmi diye supheliyim. Fikri olan soyleyebilirmi? Parcalari henuz elektrikci arkadasa goturmedim. Parcalarin hepsini taktiktan sonra herhangi bi aktif etme islemi yapiliyormu varmi bilen? Eger yaparsam da olursa mutlaka buraya noktasina kadar yazip bos kasa 307 si olanlari sevindiririm. LOL

montaj işlemi bittikten sonra mutlaka bsi üzerine yazılım ile kodlanması lazım(yani aktif etme)

-------------
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2018 Saat 17:04
Orjinalini yazan: maximusti maximusti Yazdı:

Arkadaslar yagmur-far sensorunu, tesisatini ve kararan dikiz aynasini cikma 307 den 150 tlye aldim fakat olacakmi diye supheliyim. Fikri olan soyleyebilirmi? Parcalari henuz elektrikci arkadasa goturmedim. Parcalarin hepsini taktiktan sonra herhangi bi aktif etme islemi yapiliyormu varmi bilen? Eger yaparsam da olursa mutlaka buraya noktasina kadar yazip bos kasa 307 si olanlari sevindiririm. LOL

montaj işlemi bittikten sonra mutlaka bsi üzerine yazılım ile kodlanması lazım(yani aktif etme)

Kodlama yapildiktan ve aktif ettikten sonra sinyal kolunun ustundeki far sensor aktif etme tusuna bastigimda ekranda far sensorunun aktif oldugunu belirten bir yazimi gelicek? Veya silecek kolunu auto konumuna getirince herhangi bir sesmi vericek. Bu kodlama dediginiz sey zormu yoksa bilgisayardan anlayan elektrikci yapabilirmi?

-------------

Mesajı Yazan: ismailkaya
Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2018 Saat 17:20
çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur .kafaya koyduysan yaparsın ama önce bu donanımlı araçların parçalarına ve kablo ve soketine iyi bakman gerekiyor. bende bir araştırayım bakalım ne gibi sorunlar çıkacak karşıma 

-------------
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2018 Saat 17:47
Orjinalini yazan: ismailkaya ismailkaya Yazdı:

çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur .kafaya koyduysan yaparsın ama önce bu donanımlı araçların parçalarına ve kablo ve soketine iyi bakman gerekiyor. bende bir araştırayım bakalım ne gibi sorunlar çıkacak karşıma 

Bos kasa araci doldurmak hosuma gidiyor. Mesela daha onceden aracim 4 cam otomatik ve aynalar elektrikli degildi kafaya koydum cikma tesisat ve cam krikolari, motorlari, aynalar vs. 800 tllik gibi bir rakamla hem 4 cam otomatik oldu hemde aynalar elektrik oldu. Tesisati sensoru filan hepsini aldim montajlamasi kaldi geriye. Yalniz donanimli araclarin parcalarina ve kablo ve soketlerine iyi bakman gerekiyor kismini anlamadim. Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2018 Saat 20:22
Konuyu guncelliyorum. Kararan dikiz aynasi ve sensorlerin montajini yaptim kapaklarini takinca goruntusu cok hos oldu, dikiz aynasini kendim bagladim ve gayet basarili arkadan isik vurunca kendi karariyor. Beyine kadar gelen tesisati kesip almistim ama kablolarin nereye baglandigini unuttum. Eksik parca olarak geriye sadece com2000 ile beyinden direksiyona kadar gelen tesisati kaldi. Sargisi bozuk sensorlu kolu alip benim aracta ki sargiyi aktarsam olurmu? 

-------------

Mesajı Yazan: GökhaN
Mesaj Tarihi: 07 Aralık 2018 Saat 10:36

Konuyu guncelliyorum. Kararan dikiz aynasi ve sensorlerin montajini yaptim kapaklarini takinca goruntusu cok hos oldu, dikiz aynasini kendim bagladim ve gayet basarili arkadan isik vurunca kendi karariyor. Beyine kadar gelen tesisati kesip almistim ama kablolarin nereye baglandigini unuttum. Eksik parca olarak geriye sadece com2000 ile beyinden direksiyona kadar gelen tesisati kaldi. Sargisi bozuk sensorlu kolu alip benim aracta ki sargiyi aktarsam olurmu? 

bende bunları yaptığına göre onuda yaparsın Smile

-------------
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> https://www.pejo.com.tr" rel="nofollow - www.pejo.com.tr

Mesaj Tarihi: 09 Aralık 2018 Saat 01:43
Orjinalini yazan: GökhaN GökhaN Yazdı:

bende bunları yaptığına göre onuda yaparsın Smile

Yapmasina yaparim hocam elektrik olarak bilgim var fakat nasil aktif edicem onu dusunuyorum, bilgisayar kullanan forum sakinlerimizden yardim istiyorum. Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Şubat 2019 Saat 03:00
Eveeett sonunda tum parcalarin montajini yaptim hersey tamam sensorler kollar falan hepsini taktim fakat koskoca sanayide sensoru aktif edecek bi yer bulamadim ve bu yuzden de aracimin uzerindeki K02 kodlu Bsi beynini XT kasalarda kullanilan J03 le degistirmeyi dusununuyorum. XT kasalarda tum sensorler ozellikler falan oldugu icin kodlamayla falan ugrasmak istemiyorum sadece bsi beyni degistigi ve aracin calismasi icin immobilizer kodlamasi yapilacak, fakat aklimda soru isareti var. Benim aracin klima kontrol paneli manuel, XT kasalarin dijital. Eger J03 kodlu beyini benim araca takarsam manuel olan klima panelim calisirmi? Umarim anlatabilmisimdir.

Not: J03 bsi beynini benim araca taktim denedim ve sensorler falan hersey calisti, araba calismadigi icin klima paneli calisiyormu diye kontrol edemedim. 

-------------

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 06 Şubat 2019 Saat 09:47
helal olsun orçun eline koluna sağlık.sadece kodlama işlerini yapacak usta bulmak sıkıntı olabilri bazıları gözü korkabilir ankarada olsaydınız yardım edecek arakadaşlar vardı. muhtemel kodlama ile ilgili işlemler yapılması gerekecek j03 içinde diye düşünüyorum. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 06 Şubat 2019 Saat 23:25
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

helal olsun orçun eline koluna sağlık.sadece kodlama işlerini yapacak usta bulmak sıkıntı olabilri bazıları gözü korkabilir ankarada olsaydınız yardım edecek arakadaşlar vardı. muhtemel kodlama ile ilgili işlemler yapılması gerekecek j03 içinde diye düşünüyorum. 

Tesekkur ederim abi azmin sonu diyelim LOL J03 icin sadece immo kodlamasi yapilacak, onu yapacak olan ustayi buldum da klimam calismazsa diye korkuyorum. Smile

-------------

Mesajı Yazan: ersin61
Mesaj Tarihi: 08 Şubat 2019 Saat 14:09
Eline sağlık bu kadarını yapmışsın bundan sonrasıda halledilir bir şekide.

-------------
PEUGEOT 307 1.6 HDI 2007 PREMİUM

Mesaj Tarihi: 11 Şubat 2019 Saat 03:15
Orjinalini yazan: ersin61 ersin61 Yazdı:

Eline sağlık bu kadarını yapmışsın bundan sonrasıda halledilir bir şekide.

Tesekkur ederim hocam uzun ugraslar sonucu sonunda basardim, xt kasada ne varsa hepsini benim xr a aktaracam bu gidisle. LOL

-------------

Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 00:43
GÜNCEL. 

Far ve yagmur sensorunu taktiktan sonra Com2000 i degistirmeden calistirdim, simdilik yagmur sensorum calisiyor denedim yagmurun hizina gore kendini ayarliyor fakat silecek kolunu degistirmedigimdenmidir nedir yagmur sensorunu aktif etmek icin kolu 1 tik yukari kaldirdigim da ekran da AUTOMATIC WIPING ACTIVE yazip aktif oluyor fakat araci söndürüp anahtari cikartip tekrar anahtari takip araci calistirdigim da aktif olmuyor, yani kolu tekrar 0 a alip 1 tik yukari kaldirmam gerekiyor hafiza da tutmuyor bunun sebebini Com2000 ine bagliyorum. Far sensorunun calismasi icin aliexpressten otomatik modlu sinyal kolunu alip montajini yapmak gerekiyor ama soyle bir durum var, 2 farkli kol cesidi var sanirim makyajli kasayla makyajsiz kasanin ki farkli biri kablolu kol digeri kablosu yok serit kablo gibi birsey var. Benim aracima hangisi uyar bilen varmi? Fotograf ile anlatamiyorum eger fotograf eklemeyi tarif edebilecek biri varsa eklerim daha iyi anlatmis olurum. 

-------------

Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 00:49
Sensor kablolarinin beyin de nereye baglanacagini da fotograf ile tarif edebilirim tabi yapmayi becerebilirsem, işi bilen icin cok kolay olacak montaji. Ayriyetten beyinden Com2000(sinyal/silecek kollari) e kadar ekstra tesisata gerek yok aracin kendisinde var. Smile

-------------

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 09:02
muhtemelen dediğin gibi orçun kolla alakalı gibi duruyor. ellerine sağlık tekrardan 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 19:45
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

muhtemelen dediğin gibi orçun kolla alakalı gibi duruyor. ellerine sağlık tekrardan 

Tesekkur ederim Soner abi. Sinyal kolu hakkinda bilgin varmi? Far sensor modlu sinyal kolu alacam ama 2 cesiti var, hangisi benim araca uyar? Kolun biri kablolu soket digeri ise film seridine benzer kablo gibi birsey aliexpresste bakarsan gorursun. Smile

-------------

Mesaj Tarihi: 28 Temmuz 2019 Saat 03:30
Eski kasa 307 lere hangi sinyal kolunun uydugunu bilen var mi? Bir an once kolu degistirip far sensorunu de aktif etmek istiyorum.

-------------

Mesaj Tarihi: 12 Aralık 2019 Saat 20:46
Bir projenin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım, aliexpressten gelen far sensör özelliği olan sinyal kolunun montajını gerçekleştirdim ve far sensörünü de aktif ettim(Com2000 değişmedi).

Yapılanlar ve fiyat listesi;

İşçilik tamamen bana ait o yüzden montaj ücreti ödemedim.
Sinyal kolu, sensör, tesisat, kararan dikiz aynası ve aktif etme ücreti olarak yanlış hatırlamıyorsam toplam da 100-150 tl arası giderim oldu. 
Dikiz aynasını ve sensörü montaj etmek için dayson cam silikonu kullandım elimde daha önceden vardı. 

Sensörü cama takmadan önce jelini kolonyalı pamukla temizleyip taktım, ön camım yan sanayi olmasına rağmen hiçbir problem yaşamadım şuan da aktif olarak kullanıyorum özellikle yağmur sensörü çok kullanışlı bir özellik. 

Yağmur sensörü, far sensörü gibi sürekli aktif olmuyor, aracı söndürüp anahtarı çıkardığınızdan itibaren iptal oluyor. Tekrar aktif edene kadar da aktif olmuyor, Orjinal sensörlü olan 307 de test ettim onda da durum aynı. 

Velhasıl kelam olmaz, çalışmaz diyenlere inat yaptım ve gayet başarılı oldu. Eli bu gibi işlere yatkın olanlar için tavsiye ederim, çok basit işlemler ve düşük bir bütçe ile araca ekstra özellik eklemiş oluyorsunuz. Yardımcı olan ve fikir veren herkese teşekkür ediyorum. Smile 

-------------

Mesajı Yazan: omerb
Mesaj Tarihi: 12 Aralık 2019 Saat 23:14
eline sağlık. Aracımda o özelikler var. Olmasa emin ol bende uğraşırdım. Bu özelikler aracı daha çok sevmenize yarıyor :)

Mesaj Tarihi: 02 Ocak 2020 Saat 01:46
Orjinalini yazan: omerb omerb Yazdı:

eline sağlık. Aracımda o özelikler var. Olmasa emin ol bende uğraşırdım. Bu özelikler aracı daha çok sevmenize yarıyor :)

Oncelikle tesekkür ederim, aynen hocam katiliyorum size. Araci satip en full versiyonunu alabilirdim ama hazira konmayip kendi el emegimle yaptigim icin mutlu oluyorum nedense. LOL

-------------

Mesajı Yazan: sezer2626
Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2020 Saat 01:22
iyi gunler bende 1989 model ford taunus var azminize ve basariniza hayran kaldim bende yagmur sensoru yapmak istiyorum ama klima yok aracta yapabilirmiyim sizce uygun olurmu bende arabaya biraz ozellik ve kolaylastirici yenilikler yapmak istiyorum

Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2020 Saat 04:16
Orjinalini yazan: sezer2626 sezer2626 Yazdı:

iyi gunler bende 1989 model ford taunus var azminize ve basariniza hayran kaldim bende yagmur sensoru yapmak istiyorum ama klima yok aracta yapabilirmiyim sizce uygun olurmu bende arabaya biraz ozellik ve kolaylastirici yenilikler yapmak istiyorum

Çok teşekkür ederim, Saolun. Modül yardımıyla yapılabilir tabiki de denemek lazım, aliexpress'te uygun fiyatlara yagmur sensoru satılıyor. Eliniz bu gibi işlere yatkınsa kolayca yapabilirsiniz, sensörün klimayla herhangi bir alakası yok. Smile

-------------

Mesajı Yazan: sezer2626
Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2020 Saat 10:10
yerdiminiz icin tesekkur ederim ali expresten varsa baglanti paylasabilirseniz cok sevinirim eksik veya yanli bisey almak istemiyorum 

Mesajı Yazan: lefkefb
Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2021 Saat 12:35
hocam merhaba üzerinden çok geçmiş fakat bsi de ki bağlantı yerleri için yardım isticektim

Mesaj Tarihi: 22 Şubat 2021 Saat 06:33
Orjinalini yazan: lefkefb lefkefb Yazdı:

hocam merhaba üzerinden çok geçmiş fakat bsi de ki bağlantı yerleri için yardım isticektim

Merhabalar hocam aktif üyeyim konu ne kadar eskise de görürüm yine. :) Hatırlattığınız iyi oldu, yarından sonra boş vaktim var bağlantı yerlerinin fotoğrafını çekip buraya atarım. 

-------------

Mesajı Yazan: sparrow77
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2022 Saat 20:07
Merhaba. Elinize emeğinize sağlık. Ben de far ve yağmur sensörü istiyorum. 2004 model yurtdışından gelmiş bir 307 stw. Cam tavan, katlanır ayna, Esp var ama far yağmur sensörleri yok. Öncelikle okuduğum kadarıyla farklı bir cam ihtiyacı yok sanırım mevcut cama uygulayabilir miyim?

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net