Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kızdırma Bujilerinin değişimi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 407
Forum Tanımlaması: Peugeot 407, 2005'ten 2011'e kadar üretilen 406 serisinin yenilenmiş hali geniş bir aile otomobilidir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=45926
Tarih: 27 Nisan 2024 Saat 02:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Kızdırma Bujilerinin değişimi
Mesajı Yazan: ocaliptus
Konu: Kızdırma Bujilerinin değişimi
Mesaj Tarihi: 20 Ocak 2018 Saat 19:05
Merhaba Arkadaşlar,

Ben Ankara'dayım. 2006 Model 1.6 HDİ 407 aracım var. Bakım yaptırmak için gittiğim özel serviste, kızdırma bujilerinin patlamış olduğunu, değişmesi gerektiğini ancak değişme sırasında sökerken bujinin motor bloğunda kırılma %90 kırılma riski olduğunu, kırılırsa motor kapağının sökülmesine kadar gidilebileceği söylendi ve ancak bir tanesi sökülebildi. Sorumluluğu kabul etmem şartı ile diğerlerinin de söküleceği söylenmesine karşılık ben kabul etmedim ve söktürmedim. 

Konu hakkında bilgisi olan ve/veya aynı durumla karşılaşan oldu mu ?

Cevaplar:
Mesajı Yazan: HasGur
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2018 Saat 21:11
Evet, doğru söylemişler... Maalesef ısıtma bujilerinin sökerken kırılması tüm dizel araçların ortak sıkıntısıdır. Isıtma bujilerinin montaj dişinin olduğu yerden sonrası (motor içine giren kısım) zamanla şişiyor ve delik çapından daha geniş bir çapa ulaştığı için çıkartılamıyor.

-------------
1973 200
1976 280S
1983Şahin
1990Transit
1991Şahin
1993Toros,Kartal
1995R19
1997Tempra
1999E2200
2000Megane
2004Axor2523
2005Focus
2005 1840
2006307
2007R420
2008Civic
2012SpB

Mesajı Yazan: eeccaa
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2018 Saat 23:03
Orjinalini yazan: ocaliptus ocaliptus Yazdı:

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Ankara'dayım. 2006 Model 1.6 HDİ 407 aracım var. Bakım yaptırmak için gittiğim özel serviste, kızdırma bujilerinin patlamış olduğunu, değişmesi gerektiğini ancak değişme sırasında sökerken bujinin motor bloğunda kırılma %90 kırılma riski olduğunu, kırılırsa motor kapağının sökülmesine kadar gidilebileceği söylendi ve ancak bir tanesi sökülebildi. Sorumluluğu kabul etmem şartı ile diğerlerinin de söküleceği söylenmesine karşılık ben kabul etmedim ve söktürmedim. 

Aynı sebepten ben de 3 yıldır elletmiyordum. Sonunda geçen ay dördünü de değiştirtebildim. Evet dördü de kırıldı ve motor açılmadan çıkarıldı. Bu parçalar alüminyum. Gittiğim usta sağ olsun bu işi başarabilen bir alüminyum kaynakçı buldu. Adam gelip ucuna parça kaynatıp sökebildi. Yine de çok kolay olmuyormuş, 1 saatten fazla uğraşmış. Az para da almıyor, parça başı 100 TL. Yani kaynakçıya 400 TL verdik ama üst kapak açılsa masraf 700 TL'den başlayacaktı. Özellikle yüksek km'li olmayan araçlar için, motordan şikayet de yoksa hiç açılmamış bir motoru açtırmadan böyle çözmek daha mantıklı. 

Kaynakçının kendisini tanımıyorum, araç başında da değildim göremedim ama gittiğim ustaya yönlendirebilirim. Ankara Şaşmaz'da bu araçlarda bilgili, güvenilir arkadaşlar. 

-------------
eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline

Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2018 Saat 23:52
Teşekkür ederim arkadaş... Dükkan, usta adı ve adresi paylaşabilir misin...

Mesajı Yazan: Birol
Mesaj Tarihi: 22 Ocak 2018 Saat 04:07

Merhaba Arkadaşlar,

eger istanbuldaysan kolay bir yontemle soken birisini taniyorum daha onceki dizel arabamin her degistigimde kirildi kızdırmaları ve sokmesi kirik haliyle 230 tl tuttu

Mesaj Tarihi: 22 Ocak 2018 Saat 12:03
Teşekkür ederim. Ankara'dayım...

Mesajı Yazan: fatih__
Mesaj Tarihi: 29 Ocak 2020 Saat 09:35
Orjinalini yazan: Birol Birol Yazdı:

Merhaba Arkadaşlar,

eger istanbuldaysan kolay bir yontemle soken birisini taniyorum daha onceki dizel arabamin her degistigimde kirildi kızdırmaları ve sokmesi kirik haliyle 230 tl tuttu

Benim de başımda var böyle bir durum adres verir misiniz

Mesajı Yazan: Birol
Mesaj Tarihi: 29 Ocak 2020 Saat 09:42
çok zaman geçti bunu yazalı şuan numarasono hatırlamıyorum ama yerini biliyorumg.o.p alt geçite girince sağa dönüyorsun ordaki sanayii sitesinde bu işi yapan var

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net