Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Vites boşa düştü 5. vites ve geri vites hiç yok.

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206+
Forum Tanımlaması: Peugeot 206+, 206 serisinin devamıdır. 2010-2012 yılları arasında üretilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=45691
Tarih: 24 Nisan 2024 Saat 14:53
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Vites boşa düştü 5. vites ve geri vites hiç yok.
Mesajı Yazan: Erdemdem
Konu: Vites boşa düştü 5. vites ve geri vites hiç yok.
Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 11:59
Merhaba araniza yeni katıldım. Aracım peugeot 206 + 2011 model dizel. Dün akşam seyir halindeyken vites boşa düştü işlem görmez hale geld.sağa çektim vitesi kontrol ettiğimde çok hafiflediğini sertliğinin olmadığıni ve 5 ile geri vitese hiç geçmediğini farkettim. lutfen yardimci olunuz simdiden tesekkurler herkese

Cevaplar:
Mesajı Yazan: onlycihan
Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 13:18
merhabalar vites çubukları şanzımana bağlanan yerden çıkmış olabilir.lifte kaldırıp bakarsanız büyük ihtimal buradandır yoksa senkromeç arızası da olabilir ama pek tahmin etmiyorum bu ihtimali.hafiflediğini söylüyorsunuz bir ucu vitese diğer ucu şanzımana bağlı çubuklar var altta onlar kurtulmuştur yuvalarından.5 kez şanzuman indirdiğim için az çok ezberledik oraları :)

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 16:08
öncelikle aramıza hoşgeldiniz. büyük ihtimal vites halatlarında bir sorun vardır hocam. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 17:10
teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için. tahmini bana ne kadara malolur dediginiz arızaysa eğer.

Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 17:12
teşekkür ederim hoş bulduk. halat yerinden çıktıysa kolay olacağını düşünüyorum halat koptuysa sıkıntı büyük mudur?

Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 17:49
halat yok arkadaşlar bildiğiniz vitesten şanzumana ulaşan farklı uzunluklarda demir çubuklar var.piston başlığına benzeyen uçları var yuvalara oturuyor ya çubuk kırılmıştır kafa kısmından ya da yerinden çıkmıştır 50 tl yi geçmez malzemesi hatta insaflı usta malzeme işçilik dahil 100 tl den fazla almamalı en fazla bir iki civata söküp yerine oturtacak

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2017 Saat 18:15
Orjinalini yazan: onlycihan onlycihan Yazdı:

halat yok arkadaşlar bildiğiniz vitesten şanzumana ulaşan farklı uzunluklarda demir çubuklar var.piston başlığına benzeyen uçları var yuvalara oturuyor ya çubuk kırılmıştır kafa kısmından ya da yerinden çıkmıştır 50 tl yi geçmez malzemesi hatta insaflı usta malzeme işçilik dahil 100 tl den fazla almamalı en fazla bir iki civata söküp yerine oturtacak

doğru diyorsun kardeşim benim kafa debraj telinde kalmış karıştırdım. dediğin gibi vite çubukları var uzun ve kısa olarak .

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: ggitaristt
Mesaj Tarihi: 07 Aralık 2017 Saat 02:42
5 ve geri vites aynı çubuğa bağlı.. Demek ki yerinden çıkmış..

Mesajı Yazan: erdiano
Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2017 Saat 00:57
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Daha bir ay önce aynı sorun benim 307 de başıma geldi. vites kolundan giden iki halat var. demir çubuk gibi görünüyorlar ama sadece uç kısımları demir çubuk, ortada kalan çoğunluk çelik halat. Benim araçta bu halatın ucunda yüzük kadar bir halka var ve bu halkanın ortasındaki yuva, preslenmiş plastikle halkaya bağlı. o yuvaya da şanzımanı kontrol eden parça oturuyor böylece vitesleri geçiriyor. Bende halatta sıkıntı yoktu sadece bu plastik kopmuştu ama sürekli hareket etmesi gereken bir parça olduğu için tamirat mümkün olmaz diye parçayı değiştirdik. orijinali 600 lira, yan sanayi 200 lira. Aslında belki oraya tekrar plastik presslenebilirdi ama yaptırırken aklıma gelmedi soramadım sonrasında aklıma geldi. zaman da kısıtlı olunca 100 tl de işçilikle toplam 300 liraya mal oldu. 

içi plastik olan halka ve yerinden kopan yuva
http://s345.photobucket.com/user/erdiano/media/20171122_180902_zpsmnbhihqd.jpg.html" rel="nofollow">  

değişen parça 
http://s345.photobucket.com/user/erdiano/media/20171122_180851_zpsykukmb7i.jpg.html" rel="nofollow">

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2017 Saat 08:13
Geçmiş olsun size de yalnız az 206 böyle değil bildiğiniz baştan sona sert demir veya çelikten çubuk var. Baş kısmı da plastik değil aynı çubuk malzemesinden yapılmış

Mesajı Yazan: erdiano
Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2017 Saat 10:38
Orjinalini yazan: onlycihan onlycihan Yazdı:

Geçmiş olsun size de yalnız az 206 böyle değil bildiğiniz baştan sona sert demir veya çelikten çubuk var. Baş kısmı da plastik değil aynı çubuk malzemesinden yapılmış

Teşekkür ederim, doğrudur 206 hakkinda bilgim yok kullanicilari daha iyi bilir tabiki. Gerçi 307 de bile dizel ya da benzinli olmasina gore değişiyor. Benim gittigim ustada elinde hazır parca vardı mesela ama dizel içinmiş, araca uygun parçayı satın aldık.
Peki arkadaşlar sonradan aklima yelen dirum hakkinda ne düşünüyorsunuz? Tamiri yapilabilecek bir parçamı bu?
Daha once motor kulagindaki plastikte catlama oldugu için ustam onu pres ile degistirmisti. Bu parcada da ayni mantikta plastik yerleştirilmiş. Sizce o sekilde yaptirabilir miydim, Yoksa degistirmem daha mi iyi oldu?

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesajı Yazan: Beytullah 206+
Mesaj Tarihi: 10 Mart 2018 Saat 01:43
Parça vites halatının ordaki küçük 20cm civarında birşey 40-70 arası orijinali , getirittik ve bugün taktı babam vites boşta gibi sallanıyordu yerinden çıktıgında değilmi ? İşte. Onun masrafı en fazla 100 olur   

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net