Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Hareret Göstergesi Seviyesi Sizce Normal mi ?

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=45675
Tarih: 06 Mayıs 2024 Saat 04:59
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Hareret Göstergesi Seviyesi Sizce Normal mi ?
Mesajı Yazan: yigit_dark
Konu: Hareret Göstergesi Seviyesi Sizce Normal mi ?
Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 16:30
Aracımda kış başlangıcı ters bir durum sezdim. Kaloriferi açınca normal seyir olan bir yolda hareret 85-90 arasıyken 70 lere geldi. Sıcakta açtım tabi kaloriferi bende yazın farkedemedim sıcaktan diyerekten termostat arızası var diye orjinal termostat aldım taktım aracıma. 2 hafta kadar oluyor hararet sabit 89larda gidiyordu bir problem yok. Sıkışık trafıkten falan bahsetmiyorum azcık beklemede 100lere dayanıyor çünkü bizim araçlarda. 
Şimdiki sorun ise : Bugun git gel yol yaptım. Gidiş yolunda çevreyolu bahsettiğim yol 80lerde hatta 79 derecelere iniyor. Orada sabit kaldı. Neyse kapattım arabayı işimi gördüm dönüş yolunda biraz ışıklar trafik derken 100leri geçti. Yine çıktım çevreyoluna bu sefer normal olarak 85-89 arasında kaldı hararet. Ben bu durumu anlamıyorum. Termostat değişti neden bazen 80lerde kalırken bazı zamanda 89 normal olması gerekende duruyor. Hep 89larda olması gerekmezmi ? Sizin yorumlarınızı almak isterim bir sorun seziyormusunuz ? Şundan olur diyebileceğiniz durum varmı? Çünkü araba uygun sıcaklığı gelmezse fazla yakıt yakar zaten aracım benzinli az yaktıralım diye elimden geleni yapıyorum..

Resimde budur. :  https://hizliresim.com/ROzQOn" rel="nofollow">  

Cevaplar:
Mesajı Yazan: GökhaN
Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 17:09
heleki bu mevsimde çok normal uzun yolda soğuğu iyi yediği için araç şişmez o dereceler normal sıkışık trafikteki değerlerinde normal hiçbir problem yok

-------------
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> https://www.pejo.com.tr" rel="nofollow - www.pejo.com.tr

Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 17:46
Orjinalini yazan: GökhaN GökhaN Yazdı:

heleki bu mevsimde çok normal uzun yolda soğuğu iyi yediği için araç şişmez o dereceler normal sıkışık trafikteki değerlerinde normal hiçbir problem yok
Ben mi kafaya takıyorum çok diye düşünüyorum. Millet yüksekten şikayet eder. Ama bi yandan da izmirde yaşıyorum henüz havalar gayet iyi. Şimdi daha da soğuduğunda havalar 80lere bile gelmezse sorun teşkil etmezmi ? Yada ne kadar soğuk olursa 80in altına düşmez mi onu kestiremiyorum. Kalorifer ısıtmada hiç sorun yaşamıyorum onuda belirtiyim 5 dakika da ısındımı motor arabanın içini alev gibi yapıyor. 

Mesajı Yazan: ggitaristt
Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 19:11
Kardeş termostat dediğin düğme gibi açılan kapanan birşey değil..

Mekanik birşey neticede.. Az açılır çok açılır 80 90 arasında çalışır..

Kafana takma.. 80in altına iniyorsa veya motor 90 derece iken radyatör soğuksa sorun var demektir..

Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 19:33
Orjinalini yazan: ggitaristt ggitaristt Yazdı:

Kardeş termostat dediğin düğme gibi açılan kapanan birşey değil..

Mekanik birşey neticede.. Az açılır çok açılır 80 90 arasında çalışır..

Kafana takma.. 80in altına iniyorsa veya motor 90 derece iken radyatör soğuksa sorun var demektir..
Termostatı 89 derecede motor ısısını sabit tutar. 89 dereceyi aşacağı vakit açıp soğuk su girmesini sağlar diye biliyordum ben. O yüzden de termostatı değiştirdim neden motor sıcaklığı 80lerde geziyor diye hayıflanmaya başladım. Hatta termostat mı bozuluyor takar takmaz diye düşünerek konu açtım. Sizlerin düşüncesini alarak işi öğreniyorum zaten..

Mesajı Yazan: Daimon
Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 20:11
normal bence takma kafana aynısı bende oluyor düz yolda 70/80 arası dur kalkta 95 az yürüdümü iniyor kaloriferde problem yok benimki hararet biraz daha düşük

Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 20:55
Orjinalini yazan: Daimon Daimon Yazdı:

normal bence takma kafana aynısı bende oluyor düz yolda 70/80 arası dur kalkta 95 az yürüdümü iniyor kaloriferde problem yok benimki hararet biraz daha düşük
Merak ettiğim buydu sizlerin araçlarınızda durum ne diye. Normal bir durum o zaman. Teşekkürler

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 22:28
Bunun için sabit bir değer söylemek zor ama ben anlatmak istediğinizi anladım bir problem yok,ana yollarda soğuk havada özellikle rüzgarı yoğun aldığı için ısı yükselmiyor.Normal trafikte 85-90 arası sabit,eğimi uzun süren veya zorlandığı bir noktaya denk gelirse özellikle sıcak havalarda 100 dereceye doğru yükseliyor,100 dereceyi geçtiğini hiç görmedim 206 da ben.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesaj Tarihi: 03 Aralık 2017 Saat 22:57
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Bunun için sabit bir değer söylemek zor ama ben anlatmak istediğinizi anladım bir problem yok,ana yollarda soğuk havada özellikle rüzgarı yoğun aldığı için ısı yükselmiyor.Normal trafikte 85-90 arası sabit,eğimi uzun süren veya zorlandığı bir noktaya denk gelirse özellikle sıcak havalarda 100 dereceye doğru yükseliyor,100 dereceyi geçtiğini hiç görmedim 206 da ben.
Uzun uzun yazdım teşekkürler dikkate alıp okumuşsunuz. Dediğiniz gibi havalar serin şuanda rüzgar çok çevreyolunda giderken rüzgara karşı hararet 80 civarları dönüşte de 85-90aralığında gezdi. Genel olarak bizim araçlarda durum böyle demekki. 100 derece de dediğiniz gibi bende görmedim en fazla 100e yaklaşıyor 2.kademe fan devreye girdiğinde hemen düşürüyor zaten ısıyı.

Mesajı Yazan: OguzhanKucuk61
Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2017 Saat 00:38
Değerleriniz normal hocam, darlanmayın. Az evvel Rize’den Trabzon’a geldim, yollar boş 110-120 civarı hızlarda hararet 80 i geçmedi. Ta ki bizim evin yokuşuna vuruncaya kadar

-------------
https://hizliresim.com/zjMbaB" rel="nofollow">

Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2017 Saat 13:51
Orjinalini yazan: OguzhanKucuk61 OguzhanKucuk61 Yazdı:

Değerleriniz normal hocam, darlanmayın. Az evvel Rize’den Trabzon’a geldim, yollar boş 110-120 civarı hızlarda hararet 80 i geçmedi. Ta ki bizim evin yokuşuna vuruncaya kadar
Durum benimde aynen bu 80 civarlarında. O zaman bizim araçlarda olağan bir durum diyerek rahatlıyorum. Sağolun :)

Mesajı Yazan: Orçun.Dmr
Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2017 Saat 16:47
Benim 1.4 hdi 307 de uzun yolda 70 in üstüne çıkmıyor üstelik hava daha 11 derecede. Acaba benim aracın termostatı açık mı kaldı var mı bilen?

-------------
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...

Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2017 Saat 18:48
Orjinalini yazan: Orçun.Dmr Orçun.Dmr Yazdı:

Benim 1.4 hdi 307 de uzun yolda 70 in üstüne çıkmıyor üstelik hava daha 11 derecede. Acaba benim aracın termostatı açık mı kaldı var mı bilen?
Dizellerde farklı mı motor sıcaklığı bilemem ama.İlklerde de benim termostat değişim sebebim 70lere kadar düşmesiydi ısının. 50 liralık bi parça zaten takıp deneyin bence.

Mesajı Yazan: Orçun.Dmr
Mesaj Tarihi: 04 Aralık 2017 Saat 21:25
Orjinalini yazan: yigit_dark yigit_dark Yazdı:

Dizellerde farklı mı motor sıcaklığı bilemem ama.İlklerde de benim termostat değişim sebebim 70lere kadar düşmesiydi ısının. 50 liralık bi parça zaten takıp deneyin bence.

Dediğiniz gibi takıp deneyeyim. Motoru aşındırıyoruz ve fazla yakıt yakıyoruz düşük ısılarda kullanarak.

-------------
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...

Mesajı Yazan: ggitaristt
Mesaj Tarihi: 05 Aralık 2017 Saat 01:28

Dizel zaten zor ısınır az yaktığından.. Arabayı sakin kullanıp içeride kaloriferi açarsanız motor çok çok geç ısınır..

Örneğin ben arabayı kenara çekiyorum 10 dakika rolantide çalışırken kalorifer içeriyi yüksek hızda ısıtmaya çalışırsa hararet 60 dereceye kadar düşüyor..

Mesajı Yazan: Muhammet89
Mesaj Tarihi: 10 Aralık 2017 Saat 20:25
Arkadaşlar benimde sürekli 70-75 arasında duruyor, aracım 1.4 HDİ 206
Termostatmı değişecek ya da başka birşey mi değişecek ?

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net