Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Vti Motorlarda LPG Uyumu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Jant, Yay, Lastik Egzoz, Filtre, Ses Sistemi vb. araçlarınızla alakalı tüm sorunları paylaşabileceğiniz genel alandır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=44316
Tarih: 04 Mayıs 2024 Saat 04:04
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Vti Motorlarda LPG Uyumu
Mesajı Yazan: erko3000
Konu: Vti Motorlarda LPG Uyumu
Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2017 Saat 10:53
Merhabalar,

Çok yerde bu konu ile ilgili bilgi var ama benim kafam biraz karıştığı için burada bir kez daha sormak istiyorum.

Aracımı 6 ay önce aldım. Peugeot 308 1.6 Vti. Üzerinde Lovato lpg sistemi vardı. Uzun süre problemsiz bindik. Problemsiz derken lpg 35 kuruş civarındaydı. Tabii ki fazla ama en azından motorda bir sıkıntı yoktu.

Ta ki bir gün stop etti. Ertesi gün kırmızı ışıkta bir daha stop etti. Ben de ustaya götürdüm. Usta, üzerindeki lpg'nin vti motor ile uyumsuz olduğunu, bu motorların emişsiz olduğunu söyledi. Map değeri alınamıyormuş bu tip motorlarda ve bu tip kitlerde. Anlattığına göre map değeri motora ne kadar gaz göndermesi gerektiğini belirten sistemmiş. Ama vti motora bendeki gibi bir kit takılırsa, bu kit sürekli tek bir seviyede gaz gönderirmiş. Yani sizin aracı sürmenizdeki farklılığa göre gaz göndermeyip sürekli aynı miktarda gaz gönderiyormuş. 

Böylelikle sizin sürüşünüze göre daha az gaz istediği için fazla gaz çiğ olarak atılıyormuş, ya da çok gaz istediğinde ise yeterli gazı alamıyormuş.

Bana mutlaka vti motor ile uyumlu tek marka prins takmamı söyledi ve bu şekilde kesinlikle aracı kullanmamam gerektiğini hatta prins takana kadar benzinle kullanmam gerektiğini söyledi.

Sorum şu; 

1. Forumlarda gördüğüm kadarıyla vti motorlarda benim gibi prins olmayan lpg kullananlar var. Bu şekilde devam edersem motora ne gibi bir zarar verir?
2. Gerçekten de bu kit vti motorlara uyumlu değil ise tek uyumlu marka prins midir?

Dilim döndüğünce, ustanın bana anlattığından anladığım kadarıyla anlatmaya çalıştım.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim....

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2017 Saat 11:07
öncelikle aracmıza hoşgeldiniz. aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. hocam lpg sistemi araca ne  zaman ve nerede takıldığını biliyormusunuz. usta mantıklı açıklamalar yapmış tabi bence lavatonun merkezi ankara-şaşmazda isterseniz birde oraya götürüp kontrol ettirmenizde fayda garantisi devam ediyorsa sizin için daha iyi olacaktır. araçta vti motorlara genelde brc-romano-prins tavsiye ediliyor. bunun sebebide elektronik kontrollü enjektör kullanmaları. vakum olayında usta doğru noktaya değinmiş.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2017 Saat 11:11
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. 

Lovato'nun merkezine götürüp orada sormak kesinlikle çok iyi bir fikir. Götüreceğim. Acaba onlar sistemden garantide olduğunu görebilirler mi? Diyelim ki garantide ve uyumlu değil dediler. Bana bu konuda bir kolaylık sağlarlar mı sizce?

Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2017 Saat 11:44
rica ederim hocam 

lavato ürünlerinin arakasında dır genelde garanti devam ediyor ve araca uygun bir kit deilse yardımcı olacaklarını düşünüyorum. uygun bir kitse ve problem varsa çözeceklerini düşünüyorum. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2017 Saat 10:54
Lovatonun Şaşmazdaki merkezini telefon ile aradım. Vti motorlara uyumlu olduğunu söylediler. Ayarları bozuktur dediler. Getirin bakalım dediler. Halbuki ben başka bir ustada ayarlarına baktırmıştım. Ayarların çok iyi olduğunu, başka ayar yapılamayacağını çünkü uyumsuz olduğunu söylediler. Yarın götüreceğim lovato merkeze. Bakalım ne diyecekler?

Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2017 Saat 11:47
@erko3000 hocam ayarlar doğru olması sistemin düzgün çalışması için tabiki önemli ancak montaj aşamasında yapılan bir hata yanlış bağlantı aracın çalışma düzenini bozacaktır. 
1-lpg regülatörü arızalı olabilir.
2-enjektör nozulları yanlış şeçilmiştir.
3-manifolt bağlatısı yanlış yapılmıştır. vs. 

bir çok sebep olabilir.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2017 Saat 11:56
Çok teşekkürler... Bunları da soracağım. 

Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2017 Saat 13:24
Rica ederim hocam umarım problemi çözerler. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesajı Yazan: zerzevat
Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2017 Saat 17:28
bence kitin ecu yu değişip, LOVATO OBD II sistem taksanız sorun çözülür gibime geliyor.. zira bu sistem araç beyninden okuma yapıp değerleri anlık düzeltiyor. diğer statik sistemler gibi değil. hem az yakar, hem arıza ışığı yakmaz, hem gerektiğinde araç ok gibi fırlar, rampada bayılmaz.... tabi bunu bilerek söylemiyorum. ama 2 sene önce telefonla sorduğumda vti motorlara takıyoruz demişlerdi (3008 niyetindeydim o zamanlar, şimdi 207 vti aldım. lpg de istemiyor gibi, biraz sakin kullanmak zorunda kalıyorum az yaksın diye, o kadar.)

Mesajı Yazan: gomecli
Mesaj Tarihi: 13 Mayıs 2019 Saat 00:44
1.6 vti motorun sorunu diğer atmosferik araçlar gibi rolantide kuvvetli bir vakum yoktur lpg de sorunu rolantide verir stop etme devir dalgalanması şeklindedir 
bu dalgalanmayı gidermek için lpg enjektörlerine yanmaz boru ilave edilerek emme sübaplarına kadar gazın ulaşması sağlanır bu dalgalanma ve stop etme sorununu çözer montajı zahmetli ve zaman ister her usta yapamaz kit olarak prins en kalitelisidir diğer kitlerde olur ama romana ise hem ucuz hem yeterlidir önceliğiniz iyi bir usta sonra hangi lpg kiti olacağıdır ilerleyen zamanlarda teknik destek alabileceğiniz bir yerde taktırmak iyi olur 100-200 pahalı olur ama kafanız rahat eder 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net