Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

307 Otomatik Açılır Bagaj Sistemi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307 hakkındaki tüm makaleler
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=43843
Tarih: 24 Nisan 2024 Saat 21:57
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 307 Otomatik Açılır Bagaj Sistemi
Mesajı Yazan: BLACK LION
Konu: 307 Otomatik Açılır Bagaj Sistemi
Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 20:45
Merhaba arkadaşlar. 307 kullananlar bilir. Bagajı açınca elimizle yukarı kadar kaldırmamız gerekiyor. Ama elimiz dolu iken bu biraz zor oluyor. Ayrıca içerden açma da zaten yok. Ben bu sorunu çözdüm. Artık hem dışardan hem de içerden tek dokunuşla bagaj sonuna kadar açılıyor.

Amortisörler içindeki gazın itme gücüne göre Newton (N) birimleriyle değişiklik gösterir. Normalde 450N olan bagaj amortisörlerini biri 600N diğeri 535N olmak üzere değiştirdim. Bu arada neden ikisi de aynı değil diyeceksiniz. Çünkü çift 600N olunca çok sert açılıyor ve en yukarı çıkınca menteşelere yük çok fazla biniyor ayrıca arabayı sallıyor. 535N olunca da bagaj kapağını kaldırması çok ağır kalıyor pek gücü yetmiyor. Sonuç olarak bir çok denemeden sonra en uygun olanların bunlar olduğunu buldum. Yani | 47 cm. 600N. - 47 cm. 535N.|amortisörler taktım. Daha bitmedi. İlk hareketi tetikleyip amortisörlere paslayacak krom yaylar yaptırdım. Farklı denemeler sonucunda 10.3 mm. krom yaylar kullandım. Yaycılardan yaptırabilirsiniz. Ama yayın sarılacağı telin kalınlığı da önemli burda. Fazla incesi soğukken kapıyı tam dışarı itmez amortisörleri de tetiklemez. Fazla kalını da bir süre sonra pusma yapabilir. Bu arada piyasada bulunan kalıp yayı denilen hazır yaylar da var onları da denedim kesinlikle sağlıklı değil. Çünkü en yumuşağı bile kapağı kapattırmadığı gibi amortisörün ucundaki vidalı sekmanı kurşun gibi fırlattı. Bunlar bazı sanayi makinelerinde ve kuyumcu makinelerinde 4 tona dayanacak şekilde çalışıyor. Kapatmak çok zor. Kimi modellerde çalışıyormuş ama bizim bagajda bu mümkün değil. Bu yüzden özel yaptırdım. Yayın basmaması için krom olmalı ve ısı ve su verilerek basımı sabitlenmeli ki ilerde daha fazla basmasın. Bu yayları amortisör sekmanlarını çevirip söktüm demirine boşta duracak şekilde takıp tekrar sekmanları monte ettim. Amortisörleri taktım yerlerine.

Artık yaylar kapağı itiyor ve amortisörler de yukarı kadar kaldırıyor. Hatta ilk önce sertçe açılıyor yumuşak bir şekilde yukarı doğru kalkıyor, en son yukarıdayken de küçük bir yavaşlamayla duruyor. Tam istediğim gibi Thumbs Up

Şimdi geldik en can alıcı yere. Bildiğiniz gibi elektrikli bu bagaj açma düğmelerimiz. Burdaki bagaj düğmesinden çıkıp kapı eşiklerine kadar geçip sigortaya ulaşan bir kablo var. Sürücü kısmındaki eşiği sökünce ordan sigortaya kadar giden bu kabloyu takip edip sigorta kutusunun ordan bir ek alıp sol altta elimin altına bir küçük buton koydum. Anahtar olmaz, tek defa akım vermesi gerek bu yüzden buton taktım. Şu an gayet güzel çalışıyor. Tek dokunuşla bagaj kapağı içerden de dışardan da açılıyor.

Sadece daha orijinal olsun diye bulabilirsem dashboarddaki merkezi kilidin yanında ESP butonu arıyorum. Böylece üzerine de ESP OFF yazısını silip bagaj açma işareti yapacağım. Yani bagaj açma butonu olarak bunu kullanacağım. Bu ESP OFF butonunu bulabilecek arkadaşlar varsa çok yardımcı olur.

Şimdi de bu yaptığım sistemi anahtar kumandadan da çalıştırmak istiyorum. Yani bagaj düğmesi olan kumanda alınır o sorun değil de bunun çalışması için beyinden de aktifleştirmek gerekir diye düşünüyorum. Bazı 307 lerde var bildiğim kadarıyla bu özellik. Yani benim merak ettiğim bu aktifleştirme mümkün müdür, var mı pp2000' de kumandadan bagaj açma özelliğinin aktifleştirilmesi? Bilgisi olan programı kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

-------------
BLACK LION
*Peugeot 308 1.6 e-HDI Sportium-2013 (Siyah İnci)
*Peugeot 307 1.6 HDI Designtech-2007 (Lav Siyahı)
*Peugeot 307 1.6 HDI Comfort-2006 (Obsidien Siyah)

Cevaplar:
Mesajı Yazan: OguzhanKucuk61
Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 21:15
Tebrikler, herkesin heves edip nerden başlayacağını bilemediği bir konu bu.
Video ile desteklerseniz şahane olur.
Sedanlarda yapılabiliyor mu acaba ?
Benim bagaj amortisörlerinde hiç güç Yok.

-------------
https://hizliresim.com/zjMbaB" rel="nofollow">

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 21:55
OguzhanKucuk61 Teşekkür ederim =) Ben de bunu çok araştırdım ama bizim Peugeot'lara yapabilen pek yok ben de sıvadım kolları. Evet videoyu da çekip atacağım. Proje tam olmalı haklısınız. 3 günlük çalışmanın sonunda yapmak isteyecek arkadaşlara tüm deneyimlerimi detaylarıyla açıklamak istedim. Videoyu çekip eklemeye sabredemedim yarına kadar. Yarın nasıl çalıştığını videoda göstereceğim.

Evet sedanlara da bu sistemi yapmak mümkün. Sadece kaldıraç sistemi farklı olduğundan bir kaç farklı yöntemden hangisinin nasıl uygulanacağını tarif edebilirim. Yay-amortisör kısmının fotoğrafını çekip atarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bir de tabiki bagaj açma düğmesinin elektrikli olması gerekiyor. Mekaniklerde bu mümkün değil.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: ggitaristt
Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 22:15
Hmm mis gibi takip..

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 22:19
ggitaristt Eyvallah ;) Bu arada ne oldu bizim buton işi hocam var mı bir gelişme =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 22:20
Hocam fotoğrafı çekip gönderirim yorumunuzu yaparsınız. Ama sanırım benim bagaj mekanik. İçerden veya kumandadan açılma Yok. Sadece bagaj kapağı üzerindeki kilit düğmesine basınca kilit boşa düşüyor ve bagaj kapağı kaldırılabiliyor. İçerden açmak için, kaputta olduğu gibi telli bir çekme sistemi yapılabilir mi acaba ?

-------------

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 22:36
OguzhanKucuk61 Bisiklet frenlerinin kablolu halatlarıyla denemek lazım. Fakat bagaj kapağından şoför mahaline kadar mesafe çok uzun olduğundan ne kadar randımanlı olur bilemiyorum. Halatın öne gelene kadar geçtiği kenar köşelerde gücünü yönlendirecek minik tekerler belki gerekebilir. Yani kaputtan içeri mesafe kısa ondan rahat çalışıyor da arkadan öne fazla kıvrım yapmadan taşırsanız mümkün olabilir. Sonuçta bir çok araçta bu şekilde çalşıyor.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 22:59
Bozuk para gözü denen kısım varya hani. Oraya düşündüm. Cc lerde tavan açma butonu olan kısım. Biraz zahmetli olacak gibi. Elektrikliye çeviremez miyiz acaba ?

-------------

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 23:23
OguzhanKucuk61 307'nin  elektrikli kilidini sizinkine uydurabilirseniz olabilir tabiki de merkezi kilide bunu ekleyeyebilir misiniz bir de o var. Çünkü 307'de kapılarla beraber kilitlenip açılıyor. Yani araç kilitliyken açılmaması için bagajın bu da şart. Halat olayına girerseniz orta konsoldan arkaya alt döşemeden gitmek gerekecek ki önce deneyip bu uzunlukta halat bakalım rahatça kilidi açacak mı ona bakmanız lazıım.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: Oktkor
Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 23:52
Çok güzel ince bir çalışma olmuş tebrik ederim.

Mesaj Tarihi: 15 Şubat 2017 Saat 23:53
Anladım hocam, bu işe bakacağım. Sizden de biraz cesaret aldım. Yardımlarınızla inşallah çözeceğiz bu işi :) teşekkür ederim

-------------

Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 00:01
OguzhanKucuk61 Rica ederim kolay gelsin =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 00:05
Oktkor Teşekkür ederim =)

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: Gokcesel
Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 20:56
Elinize sağlık güzel bir uygulama olmuş. Yapım aşamasını fotoğraflayıp nasıl yapılır bölümüne konu açsaydınız belki onlardan örnek alarak yapmaya kalkışan olabilirdi :) Açıklama da gayet güzel ama tekrar elinize sağlık. Ben de yapmayı isterim ama çok ihtiyacım olan bir durum değil açıkcası fantazi olur benim için. Ama bagaj amotisörlerini dediğiniz kuvvette alacağım düğmeye basınca bagajın direk açılması için. 

Bagaj amortisörlerini nereden aldınız acaba ? İnternetten aldıysanız ben de oradan sipariş geçebilirim :)

Mesajı Yazan: ggitaristt
Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 21:14
Orjinalini yazan: BLACK LION BLACK LION Yazdı:

ggitaristt Eyvallah ;) Bu arada ne oldu bizim buton işi hocam var mı bir gelişme =)

Arkadaşım inan çok yoğunum ve Konyadayım..

Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 22:48
Orjinalini yazan: Gokcesel Gokcesel Yazdı:

Elinize sağlık güzel bir uygulama olmuş. Yapım aşamasını fotoğraflayıp nasıl yapılır bölümüne konu açsaydınız belki onlardan örnek alarak yapmaya kalkışan olabilirdi :) Açıklama da gayet güzel ama tekrar elinize sağlık. Ben de yapmayı isterim ama çok ihtiyacım olan bir durum değil açıkcası fantazi olur benim için. Ama bagaj amotisörlerini dediğiniz kuvvette alacağım düğmeye basınca bagajın direk açılması için. 

Bagaj amortisörlerini nereden aldınız acaba ? İnternetten aldıysanız ben de oradan sipariş geçebilirim :)

Çok teşekkür ederim =) Yapım aşamaları sanayide telaşla bir oraya bir buraya gidip istediğim parçaları aramakla ve denemekle geçtiğinden fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı. Amortisörler yay olmazsa ilk hareketi elinizle hafif itmezseniz yukarı kadar kaldırmaya başlamıyorlar. Yani yay kullanmazsanız elimle hafif iterim derseniz sadece amortisörler de yukarı kadar kaldırıyor.

Bagaj amortisörlerini internetten almadım. Dediğim değer ve uzunlukta isterseniz parçacılarda bulabilirsiniz. Normalde Peugeot 307 için derseniz 450N. olanları vermek isteyecekler ki bunlar zaten üzerindekiler yani işimizi görmüyorlar. Ben Lada Niva'nın 600N. ve Golf 4'ün 535N. olan amortisörlerini aldım. Benim istediğim şekilde çalışacak ideal olan bunlar çünkü. Ama o şekilde 550N-550N olarak da deneyebilirsiniz.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: Gokcesel
Mesaj Tarihi: 16 Şubat 2017 Saat 23:39

Çok teşekkür ederim =) Yapım aşamaları sanayide telaşla bir oraya bir buraya gidip istediğim parçaları aramakla ve denemekle geçtiğinden fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı. Amortisörler yay olmazsa ilk hareketi elinizle hafif itmezseniz yukarı kadar kaldırmaya başlamıyorlar. Yani yay kullanmazsanız elimle hafif iterim derseniz sadece amortisörler de yukarı kadar kaldırıyor.

Bagaj amortisörlerini internetten almadım. Dediğim değer ve uzunlukta isterseniz parçacılarda bulabilirsiniz. Normalde Peugeot 307 için derseniz 450N. olanları vermek isteyecekler ki bunlar zaten üzerindekiler yani işimizi görmüyorlar. Ben Lada Niva'nın 600N. ve Golf 4'ün 535N. olan amortisörlerini aldım. Benim istediğim şekilde çalışacak ideal olan bunlar çünkü. Ama o şekilde 550N-550N olarak da deneyebilirsiniz.

Siz de haklısınız tek başına koşuşturmayla fotoğraf çekmek pek akla gelmiyor. Ben de çoğunlukla iş yaparken ellerim kirli olduğu için telefona dokunmak istemiyorum pek o yüzden yapım aşamasını fotoğraflayamıyorum :)

Yay olmasa da olur tek hareketle açılsada yeter bana çünkü üzerinde ki amortisörlerin ömrü dolmuş. Sanayiye gittiğim zaman değerlendireceğim hocam markaların amortisörlerini :) Teşekkürler.Tongue

Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2017 Saat 12:12
Gokcesel Rica ederim kolay gelsin =)

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: onlycihan
Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2017 Saat 12:29
tebrik ederim elinize sağlık güzel ve faydalı paylaşım yapmışsınız

Mesajı Yazan: erdiano
Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2017 Saat 13:04
Çok güzel paylaşım teşekkürler. Bir suredir benim de ilgilendigim bi uygulamaydı belkide sayenizde gerceklesmis olacak :) oncelikle amortisörleri belirtmeniz çok iyi olmuş çünkü bu N gücü ayarlama işini hiç becrremem diye düşünürken meğerse hazır olarak alabilirmişiz. İkinci olarak yayin ozel yapılması gerektigi ve kalınlığının bile onemli oldugunu söylemişsiniz. Benim aracımda 307. Sizden şöyle bir ricada bulunabilirmiyim acaba. Ben açıkçası yayı nerede nasıl yaptiracagim konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Bu uygulamayı yapacagimiz zaman sizinle irtibata geçsek, siz yaptirdiginiz yayin aynisindan yapip kargoyla gonderebilir misiniz? Lutfen yanlış anlaşılmasın. Tabiki ucret karşılığında ve bunu soylerken tek niyetim işin kolaylasmasi ve yardimlasma. Sadece bir teklif herhangi bir sakıncası yoksa. Ben mi ugrasicam git kendin yaptır da diyebilirsiniz tabiki ama niyetimi doğru aciklayabilmisimdir umarım. Yay ayarinin önemli oldugunu belirttiginiz için sadece tecrubenizden faydalanmak icin söylüyorum. Saygılar:)

Mesaj Tarihi: 17 Şubat 2017 Saat 14:40
Sedanlarda da hb lerde olduğu gibi bagaj kapağını iten bir mekanizma mevcut değil mi ? Yani amortisör ?
İçinde yatay konumlandırılmış gibi düşünüyorum. Kolları itebilmesi için

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 01:18
onlycihan Teşekkür ederim =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 01:45
Orjinalini yazan: erdiano erdiano Yazdı:

Çok güzel paylaşım teşekkürler. Bir suredir benim de ilgilendigim bi uygulamaydı belkide sayenizde gerceklesmis olacak :) oncelikle amortisörleri belirtmeniz çok iyi olmuş çünkü bu N gücü ayarlama işini hiç becrremem diye düşünürken meğerse hazır olarak alabilirmişiz. İkinci olarak yayin ozel yapılması gerektigi ve kalınlığının bile onemli oldugunu söylemişsiniz. Benim aracımda 307. Sizden şöyle bir ricada bulunabilirmiyim acaba. Ben açıkçası yayı nerede nasıl yaptiracagim konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Bu uygulamayı yapacagimiz zaman sizinle irtibata geçsek, siz yaptirdiginiz yayin aynisindan yapip kargoyla gonderebilir misiniz? Lutfen yanlış anlaşılmasın. Tabiki ucret karşılığında ve bunu soylerken tek niyetim işin kolaylasmasi ve yardimlasma. Sadece bir teklif herhangi bir sakıncası yoksa. Ben mi ugrasicam git kendin yaptır da diyebilirsiniz tabiki ama niyetimi doğru aciklayabilmisimdir umarım. Yay ayarinin önemli oldugunu belirttiginiz için sadece tecrubenizden faydalanmak icin söylüyorum. Saygılar:)

Çok teşekkür ederim =) Yardımcı olabildimse ne mutlu. Benim aldığım amortisörlerin birebir aynısını aldıktan sonra yayların da benimkilerin aynısını taksak bile birebir aynı performansı verip vermeyeceğini denemeden bilemeyiz. Ama sonuçta aynı araba, sistem aynı olduğundan yüksek ihtimal aynı çalışacaktır. Ama tabiki yayları yaptırıp gönderebilirim. Hatta amortisörleri de bulamazsanız onları da burdan temin edebilirim. Bu projeyi gerçekleştirmek isteyen forumdaki 307 sahibi tüm arkadaşlar için de bu geçerli. Yardımcı olmak adına elimden geleni yapmaya çalışırım. =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 01:58
Orjinalini yazan: OguzhanKucuk61 OguzhanKucuk61 Yazdı:

Sedanlarda da hb lerde olduğu gibi bagaj kapağını iten bir mekanizma mevcut değil mi ? Yani amortisör ?

Evet sedan araçlarda da yatay konumlandırılmış amortisörler var. Fakat bunun dışında ekstra olarak bazılarında hareketi tamamlayan, kapağın konumunu ayarlayan makas, dirsekler ve yay oluyor. Bu yüzden o kısmı görmeden yorum yapamıyorum. Çünkü hepsinde farklı yöntemler var bagajı otomatik açmak için.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: pepecura
Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 09:59
hocam eline sağlık

maliyet nedir? yada ilerde ticarete dökmek istersen kaça kargolarsın ? :)

ben elle dokundugumda kendı kalksın yeterli

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 14:25

Evet sedan araçlarda da yatay konumlandırılmış amortisörler var. Fakat bunun dışında ekstra olarak bazılarında hareketi tamamlayan, kapağın konumunu ayarlayan makas, dirsekler ve yay oluyor. Bu yüzden o kısmı görmeden yorum yapamıyorum. Çünkü hepsinde farklı yöntemler var bagajı otomatik açmak için.

Sanırım dirsek diye tabir ettiğiniz parça desteğiyle tamamlıyor benimki sistemi. Bir fotoğraf çekip paylaşacağım. Bu iş önemli. Hele sizin gibi layığıyla bu işi yapmış olan bir kullanıcı bulmuşken bırakmam

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 19:52
OguzhanKucuk61 Eyvallah =) Tabiki yardımcı olmaya çalışırım.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 18 Şubat 2017 Saat 20:37
Orjinalini yazan: pepecura pepecura Yazdı:

hocam eline sağlık

Teşekkür ederim =) Yani küçük şeyler bunlar ticarete dökülecek bir şey değil. Ben sadece benim gibi aslanını seven Peugeot Turkey dostlarına elimden gelirse yardımcı olmaya çalışırım.

Benim içeri düğme çekmemin dışında bana maliyeti 2 tane 60 tl. amortisörler, 25 tl. de iki tane krom yaylar oldu. Tabi bu amortisör değerleri ve yaylara ulaşana kadar kaç defa 40km. sanayiye gidip gelip kaç amortisör alıp, farklı yaylar yaptırdığımı saymazsak =) İsteyene 85 tl.'ye aynı takımı temin eder kargoya karşı ödemeli yollayabilirim.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: pepecura
Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2017 Saat 10:23

Orjinalini yazan: pepecura pepecura Yazdı:

hocam eline sağlık

Teşekkür ederim =) Yani küçük şeyler bunlar ticarete dökülecek bir şey değil. Ben sadece benim gibi aslanını seven Peugeot Turkey dostlarına elimden gelirse yardımcı olmaya çalışırım.

Benim içeri düğme çekmemin dışında bana maliyeti 2 tane 60 tl. amortisörler, 25 tl. de iki tane krom yaylar oldu. Tabi bu amortisör değerleri ve yaylara ulaşana kadar kaç defa 40km. sanayiye gidip gelip kaç amortisör alıp, farklı yaylar yaptırdığımı saymazsak =) İsteyene 85 tl.'ye aynı takımı temin eder kargoya karşı ödemeli yollayabilirim.

ilk fırsatta irtibata geçicem

video gelecek mi?

Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2017 Saat 13:56
pepecura TamamdırThumbs Up Evet video en kısa zamanda gelecek.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 02 Mart 2017 Saat 10:52
Bagaj amortisörlerinin kontrolü için ustayla beraber söküp baktık. Uygun olan başka bir aracın amortisörünü ayarlayabilecek miyiz diye.
Sağ tarafı söktük ve kapak kendini aşağı ustanın kafasına doğru bıraktı. Son anda tuttum
Burdan anladığımız, sağ taraftaki amortisör tam anlamıyla olmasa da en azından kapağı biraz kaldırmaya ve yukarda tutmaya yarıyor. Sol taraftaki ise işlevini yitirmiş gibi görünüyor. Bi kaç parçacıya baktım, farklı marka parçalar da sordum. Fakat uygun olanı bulamadık. Sonuna yerine taktık ve aynı olduğu gibi duruyor. İnternetten gördüğüm kadarıyla amortisörlü sistemlere kalıp yayı uygulayan ve güzel sonuçlar alanlar var. Bunlardan yapmak daha kolay ve güzel geliyor. Bagajın mekanik olduğunu telli sistemle açıldığını gösteren bir video çektim. Aşağıda paylaşıyorum.
@BLACK LION abi gerekirse de bagaj döşemesini tekrar söküp amortisörü ve konumlandırma şeklini fotoğraflayabilirim. Yorumlarını önerilerini bekliyorum.

https://youtu.be/og0uYasnFxo" rel="nofollow - Bagaj Video Link

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Mart 2017 Saat 06:04

Bagaj amortisörlerinin kontrolü için ustayla beraber söküp baktık. Uygun olan başka bir aracın amortisörünü ayarlayabilecek miyiz diye.
Sağ tarafı söktük ve kapak kendini aşağı ustanın kafasına doğru bıraktı. Son anda tuttum
Burdan anladığımız, sağ taraftaki amortisör tam anlamıyla olmasa da en azından kapağı biraz kaldırmaya ve yukarda tutmaya yarıyor. Sol taraftaki ise işlevini yitirmiş gibi görünüyor. Bi kaç parçacıya baktım, farklı marka parçalar da sordum. Fakat uygun olanı bulamadık. Sonuna yerine taktık ve aynı olduğu gibi duruyor. İnternetten gördüğüm kadarıyla amortisörlü sistemlere kalıp yayı uygulayan ve güzel sonuçlar alanlar var. Bunlardan yapmak daha kolay ve güzel geliyor. Bagajın mekanik olduğunu telli sistemle açıldığını gösteren bir video çektim. Aşağıda paylaşıyorum.
@BLACK LION abi gerekirse de bagaj döşemesini tekrar söküp amortisörü ve konumlandırma şeklini fotoğraflayabilirim. Yorumlarını önerilerini bekliyorum.

Amortisörlerin basınç değerlerini görmem gerekiyor. Yani çıkarıp üzerindeki yazıyı çekip buraya atman gerekiyor kardeşim. Tabiki konumlarını da görürsem çok daha sağlıklı olacaktır. Kaç cm olduklarını ve kaç N basınç değeri olduğunu da öğrenebilirsek burdan ben de ararım uygun olacak amortisörleri. Kapağı rahatça kaldıracak güçte amortisörleri takınca yaylara gerek kalmayadabiliyor bazen. Bir de eğer çekebilirsen bagaj kapağı tam kapandığında amortisör tamamen indiği zaman arada ufak bir boşluk kalacaktır. Yayı yerleştireceğimiz bu mesafeyi de ölçüp bana söylemen gerek.
Kalıp yayı dediğimiz şey çok serttir. Açıklamamda dediğim gibi tonlarca ağırlık için yapılıyor yani kapağı kapattırmayabilir, sekmanı kırabilir, sorun çıkarabilir. En yumuşağı yeşil olanı bile çok sıkıntı çıkarttı bana.
Dediğim gibi fotoğrafları atarsan yardımcı olmaya çalışırım.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 03 Mart 2017 Saat 06:16

<a name="580900"></a>

Amortisörlerin basınç değerlerini görmem gerekiyor. Yani çıkarıp üzerindeki yazıyı çekip buraya atman gerekiyor kardeşim. Tabiki konumlarını da görürsem çok daha sağlıklı olacaktır. Kaç cm olduklarını ve kaç N basınç değeri olduğunu da öğrenebilirsek burdan ben de ararım uygun olacak amortisörleri. Kapağı rahatça kaldıracak güçte amortisörleri takınca yaylara gerek kalmayadabiliyor bazen. Bir de eğer çekebilirsen bagaj kapağı tam kapandığında amortisör tamamen indiği zaman arada ufak bir boşluk kalacaktır. Yayı yerleştireceğimiz bu mesafeyi de ölçüp bana söylemen gerek.
Kalıp yayı dediğimiz şey çok serttir. Açıklamamda dediğim gibi tonlarca ağırlık için yapılıyor yani kapağı kapattırmayabilir, sekmanı kırabilir, sorun çıkarabilir. En yumuşağı yeşil olanı bile çok sıkıntı çıkarttı bana.
Dediğim gibi fotoğrafları atarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Tamamdır abi. Gün içinde bu dediklerini halledip fotoğraflamaya çalışacağım. Çok teşekkür ederim ilgin alakan için.

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Mart 2017 Saat 07:01
Rica ederim her zaman =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 10 Mart 2017 Saat 18:40

Abi bugün söktüm, üzerindeki n kuvveti rakamını kodunu falan fotoğrafladım.
Fakat kaç cm olduğunu ve kapandığı zaman ki boşluğun mesafesini ölçmeyi unuttum. Onları da bi daha ki sefere ileteceğim

En son fotoğrafta ters olmuş kusura bakmayın :))

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Mart 2017 Saat 20:33
260N seninkiler de bundan dolayı kalkmıyor. Bunu yükselteceğiz. İşte dediğim gibi açık uzunluğu ve kapanma payı da gerekli. Takılıyken mekanizmanın nasıl göründüğünü de çekmeyi unutma. Tamam bekliyorum hadi bakalım =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 10 Mart 2017 Saat 20:53
Olması gerekenden düşük mü basınç?
Orijinal diye biliyorum ama..
Geriye kalan bilgileri de ileteceğim abi. Teşekkür ederim :))

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Mart 2017 Saat 21:05
Evet çok düşük. Zaten orijinalde düşük oluyorlar sorun da bu zaten. Rica ederim, bekliyorum =)

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 11 Mart 2017 Saat 21:01

Evet abi, az evvel söktüm döşemeyi ve fotoğrafladım. Yerinden çıkarmak istemedim kafama düşüyor çünkü :)
Bu halde ölçüyü almak biraz zor oldu ama maksimum yarım cm hata payı ile toplam uzunluk 42 cm. Takılan tırnaklar hariç orta kısım ise 36 cm uzunluğunda. Ve kapandığında sıfıra sıfır hiç mesafe kalmıyor abi. Vaziyet böyle :))

-------------

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2017 Saat 20:48
@BLACK LION
Güncel

-------------

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2017 Saat 20:51
OguzhanKucuk61 Evet gördüm kapandığında seninkinde yay takacak pay yok. Bu 450N iki amortisörle çözülür. Senin kapak cam olmadığından hafif olması lazım benimkine göre çünkü orijinalde bende 450N takılıydı ki onlar bile yarıdan sonra biraz da olsa kaldırabiliyorlardı. Sende zaten 250N orijinali. 450N-500N çok rahat yaysız kaldırır diye düşünüyorum =) Eğer 47cm. olsaydı direk bendeki sağlamları yollardım. Bakayım sanayiye gittiğimde 42cm. 450N veya 500N olanları bulursam haber vereyim sana kardeşim.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2017 Saat 23:07
Çok teşekkür ettim abi :)) eğer ölçüsü milimi milimine önemliyse söküp tekrar ölçebilirim.
Bağlantı parçaları dahil mi ölçmem gerekiyor ? Doğru ölçtüm di mi ?

-------------

Mesaj Tarihi: 12 Mart 2017 Saat 23:10
Bu amortisörler mobilyacıların amortisörlerinden değil mi? Ben onlardan alıp bazayı tamir etmiştim.

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 00:32
Aynen abi bazaların sistemi de böyle amortisörlü sistem.

-------------

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 11:09

Çok teşekkür ettim abi :)) eğer ölçüsü milimi milimine önemliyse söküp tekrar ölçebilirim.
Bağlantı parçaları dahil mi ölçmem gerekiyor ? Doğru ölçtüm di mi ?

Tam ölçü sekmanlar dahil uçtan uca olacak yani net ölçü verirsen tabiki daha garanti olur.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 11:11
Orjinalini yazan: Oktkor Oktkor Yazdı:

Bu amortisörler mobilyacıların amortisörlerinden değil mi? Ben onlardan alıp bazayı tamir etmiştim.

Hayır aynı değildir. Ondan bende de var benim de baza gitmişti aynen ben de değiştirdim. Baza amortisörleri 750N-1000N olur genelde yani çok güçlü. Ayrıca uçlarında sekman yoktur halka vardır araçlara takılamaz. Zaten metrajları da standart oluyor geneli baza ölçüsüne göre satılır. Araçlarda bu ölçü değişkendir.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 11:21

Orjinalini yazan: Oktkor Oktkor Yazdı:

Hayır aynı değildir. Ondan bende de var benim de baza gitmişti aynen
ben de değiştirdim. Baza amortisörleri 750N-1000N olur genelde yani çok
güçlü. Ayrıca uçlarında sekman yoktur halka vardır araçlara takılamaz.
Zaten metrajları da standart oluyor geneli baza ölçüsüne göre satılır.
Araçlarda bu ölçü değişkendir.

Anladım. :)

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 22:43
https://youtu.be/FgdZZC9QyRA" rel="nofollow - LİNK

Rastlantı eseri bulduğum bir video :))
tam benim aradığım şeyi yapmış arkadaş. Biraz fısıltıyla konuşuyor ama olay anlaşılıyor.
Mekanik bagajı içerden düğmeyle açılır yapmış. tel falan değil, kablo döşemeyle sadece. Nasıl yapmış ne kullanmış pek anlamadım. @BLACK LION
bundan istiyorum abi :))

-------------

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2017 Saat 23:48

https://youtu.be/FgdZZC9QyRA" rel="nofollow - LİNK

Rastlantı eseri bulduğum bir video :))
tam benim aradığım şeyi yapmış arkadaş. Biraz fısıltıyla konuşuyor ama olay anlaşılıyor.
Mekanik bagajı içerden düğmeyle açılır yapmış. tel falan değil, kablo döşemeyle sadece. Nasıl yapmış ne kullanmış pek anlamadım. @BLACK LION
bundan istiyorum abi :))

Bunu biliyorum mfk marka pompa takmış ucundaki halat da kilidi çekiyor.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2017 Saat 00:36
Başta konuştuğumuz telli sistemden daha güzel olacağı kanısındayım abi.
Sence yapılabilir mi ?

-------------

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2017 Saat 13:34
Çok derme çatma olmuş o. Motoru bulabilirsen eşiğe değil kapağın içine taktır. Bir kilitçi ve elektrikçiden yardım almanı öneririm. Şu daha mantıklı görünüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=29kXsf6rrEM" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=29kXsf6rrEM

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2017 Saat 16:52
Önce amortisör işini halledelim de abi sonra bu otomatik işine bakarım.
Amortisör olmadıktan sonra otomatik olması pek işe yaramaz :)

-------------

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2017 Saat 16:57
Daha önce de dediğim gibi o sonraki kısım.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 18 Mart 2017 Saat 23:33

Bir sitede rastladım abi, böyle bir parçayla mekanik olan bagaj kilidini Merkezi kilide bağlamış.
Bagaj açma pompası diye geçiyormuş sanırım bunlar.
Bunu Merkezi kilitten ayrı olarak, sürücü tarafına kablo çekerek buton yapılabilir mi ?

-------------

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2017 Saat 14:28
Evet yapılabilir. Sigortadan güç alarak araya röle bağlayıp tek basmaya tek akım yollamasını sağlanabilir.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2017 Saat 15:41
O zaman amortisör işi hallolduğu zaman, çok da bi iş kalmıyor gibi abi. Sahi bizim amortisör işi ne oldu

-------------

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2017 Saat 21:59
Hafta içi sanayiye gideceğim. Haber vereyim sana kardeşim

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2017 Saat 22:36

Hafta içi sanayiye gideceğim. Haber vereyim sana kardeşim

Eyvallah abim. Bi de şey soracağım, 450-500n demiştin ya amortisörler için. Sen daha iyi bilirsin tabi ama, bazı videolarda görüyorum bagaj hızla açılıyor ve son noktasında sekiyor hızdan dolayı. Öyle bir durum olmaz değil mi ?

-------------

Mesaj Tarihi: 20 Mart 2017 Saat 21:33
Benimkine yaptığım sistemde yukarıda yavaşlayarak duruyor. Aradığımız ölçülerde frenli amortisör bulursak zaten ondan alacağım. Yoksa artık amortisörün biraz düşük kuvvetlisiyle sorun olmaz.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 20 Mart 2017 Saat 22:05
Sen bu işi çözmüşsün abi valla.
Frenli amortisör inşallah bulunur çok orijinal olur, hadi hayırlısı

-------------

Mesajı Yazan: oguzhankozler
Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 13:19
s.a abi benim araçta bagaj pistonlarının ince yeri aşağıda kalıyo yani yayı taktığımda aşağı kadar iner diye düşünüyorum yayı takınca pistonu saracak oynamıcak mı yoksa yukarı aşağı boşluklu oynayacak şekilde mi takılacak

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 13:24
daha doğrusu şimdi baktım benim bagajda golf kaput amortisorü takılı onlara yay takılır mı ?

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 16:40
A.s. kardeşim hoşgeldin. Amortisörlerin ince kısmları dışta yani açıkken yukarda kalacak. Oynamasında bir sıkıntı yok. Normal yani orada hareket eder gider gelir. Sabitlenedebilir fakat gerek yok. Amortisörlerin yönü eğer ters ise sekmanlarından çıkarıp düzeltebilirsiniz. Farketmez yay hepsine takılır. Yalnız yay değil kapağı kaldıran. O sadece kapağı ileri iter. Asıl amortisör devam ettirir kapağın yukarı kadar açılmasını. Sizin amortisörler kilitten kurtulunca biraz iterseniz kendisi yukarı kadar açılıyor mu? Eğer açılmıyorsa zaten amortisörleri de değiştireceksiniz.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 16:47
kilitten biraz ittiğimde kendi açılıyor abi amortisörler çalışıyor yayıda takıp deneyeceğim sağolasın

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 16:52
Gelişmeleri bildirin. Siz de sağolun kolay gelsin Smile

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 16:53
bende açınca kalın tarafı yukarıda kalıyor abi düzeltiyim mi yoksa öyle de takılır mı

Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2017 Saat 16:59
Düzeltmen daha iyi olur. Çünkü yayların kapağa yakın olması gerek ki itme kuvvetini direk versin.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 14 Haziran 2017 Saat 01:40
Blacklion s.a.
Abi tekrar merhaba bir kaç ay önce konuya yazmıştım bagaj kapağını bende kendiliğinden açılır hale getirmek istiyorum diye ama kış ayları olmasının da etkisiyle ilgilenemedim olayla. Baya bi ihmal ettik. Hala yapmak istiyorum ama geçen gün aklıma bununla alakalı muhtemel bi problem takıldı. Şimdi 307 lerde biliyorsunuz bagaj kapağı düğmesi tek dokunuşluk elektrikli bir kilit sistemi var. Kışın karda buzda o düğmeye basınca benim arabada takılıp kalıyordu düğme. Düğme basılı halde takılı kalınca bagaj kapanıyor ama arabayı kilitleyip tekrar açınca bagajda atıyordu. Şimdi bu sistemi yaparsak, yine aynı durumda bagaj atınca cart diye yukarı itecek bagaj kapağını. bu düğmenin takılma sorununu nasıl çözebiliriz sence? sizin arabalarda da buzlu havalarda o düğme takılıyor mu yoksa benim arabada mı var bu sıkıntı? 

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2017 Saat 21:35

Blacklion s.a.
Abi tekrar merhaba bir kaç ay önce konuya yazmıştım bagaj kapağını bende kendiliğinden açılır hale getirmek istiyorum diye ama kış ayları olmasının da etkisiyle ilgilenemedim olayla. Baya bi ihmal ettik. Hala yapmak istiyorum ama geçen gün aklıma bununla alakalı muhtemel bi problem takıldı. Şimdi 307 lerde biliyorsunuz bagaj kapağı düğmesi tek dokunuşluk elektrikli bir kilit sistemi var. Kışın karda buzda o düğmeye basınca benim arabada takılıp kalıyordu düğme. Düğme basılı halde takılı kalınca bagaj kapanıyor ama arabayı kilitleyip tekrar açınca bagajda atıyordu. Şimdi bu sistemi yaparsak, yine aynı durumda bagaj atınca cart diye yukarı itecek bagaj kapağını. bu düğmenin takılma sorununu nasıl çözebiliriz sence? sizin arabalarda da buzlu havalarda o düğme takılıyor mu yoksa benim arabada mı var bu sıkıntı? 

Merhaba kardeşim. Evet bahsettiğin sorunun birebir aynısı bende de vardı. Peugeot sağolsun o mekanizmaya bir yayı çok görmüş, plastiğin esnemesiyle güya yay etkisi vermeye çalışmış. Bu plastik de zamanla laşka olduğundan herkeste aynı sorun oluyor veya olacak. Ben bu projeyi yapmadan önce o açma düğmesini söküp o kışın soğuktan yapışan plastik ile elektrik düğmesinin arasına tükenmez kalem yayı taktım. Böylece dokunmatik açılma aralığını biraz açarak, basarak devreye girmesini sağladım. Şuan yaz kış hiç bir sorun yaşamıyorum çok sağlıklı çalışıyor. Bu problemi söylediğim gibi giderdikten sonra bagajına otomatik açılma projemi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsin.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2017 Saat 21:45

Blacklion s.a.

Merhaba kardeşim. Evet bahsettiğin sorunun birebir aynısı bende de vardı. Peugeot sağolsun o mekanizmaya bir yayı çok görmüş, plastiğin esnemesiyle güya yay etkisi vermeye çalışmış. Bu plastik de zamanla laşka olduğundan herkeste aynı sorun oluyor veya olacak. Ben bu projeyi yapmadan önce o açma düğmesini söküp o kışın soğuktan yapışan plastik ile elektrik düğmesinin arasına tükenmez kalem yayı taktım. Böylece dokunmatik açılma aralığını biraz açarak, basarak devreye girmesini sağladım. Şuan yaz kış hiç bir sorun yaşamıyorum çok sağlıklı çalışıyor. Bu problemi söylediğim gibi giderdikten sonra bagajına otomatik açılma projemi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsin.

İşte bu cok güzel yay işi çok mantıklı gerçekten kışın gercekten cok sinir bozucu olabiliyor. Bi de takılı kalan düğmeyi tornavidayla falan kaldirmaya çalışıyordum hepten bozup elimde kalırdı bu gidişle. Peki kilit mekanizmasını söküp o yayı nasıl yerleştireceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Gayet faydalı bi konu olacaktır bu durumdan şikayetçi olan ve olacak cok kişi vardır muhakkak   

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2017 Saat 22:33
erdiano Tabiki anlatayım. Aslında mutlaka bunu yapan bir arkadaşımız da olmuştur fakat hangi konuda şimdi arayıp bulmak lazım forumda. Benim tavsiyem bir kilitçiden yardım almanızdır. Ama işlem sırasını şöyle anlatıp yardımcı olayım:

-Bagaj kapağı iç döşemesini söküyoruz. Burada kilit açma kulbunu tutan iki vidayı söküp mekanizmayı çıkarıyoruz.

-Burada zaten göreceksiniz; elimizle bastırdığımız plasatik plakanın altında elektrik düğmesi var. Ucu ince küçük beyaz sivri bir şey. Bu işte o plastiğin yapışıp durduğu arkadaş. Buna basınca kilit açılıyor.

-Şimdi bu elimizle bastırdığımız o dıştaki plastik parçanın altında bu küçük düğmeye değen kısmında bir ince çıkıntı parça var kırılmıştır zaten görürsünüz. Bu o yay vazifesi göremeyen şey oluyor. İşte onları kople kesip orayı dümdüz yapıyoruz. Böylece elektrik düğmesi ile bu plastik plakanın arası da açılıyor. Dokunmatik olayı gidiyor hassasiyet azalınca artık yapışmayacak.

-Şimdi bu alttaki bastırdığımız o düz plastiğin tam üstteki elektrik düğmesinin bir iki cm yanına  ince bir vida takıyoruz. Çok ince elektronikçilerin kulandığı vidalardan. Ama burda dikkat edilecek husus, aradaki basma mesafesine dikkat edeceğiz. Yani daha önceden hani yaylanmayı sağlayamayan aradaki kesip temizlediğimiz o parçaların yükseklik mesafesini (düğmeye basma mesafesi) geçmesin bu vida. Yani düğmeye basma olayını buna bastırarak anlarsınız. Yayın çalışacak mesafesi olsun. Zaten bu vida kalem yayını orda tutacak bir parça olacak. Vidayı oraya taktıktan sonra başını kesiyoruz. Bu vidaya tükenmez kalem yayını çıkarıp takıyoruz. Rahatça hareket etmesine dikkat edin. Yayın fazlasını basma mesafesine göre kesersiniz. Zaten bu vidadan biraz uzun olunca yeterli oluyor. Sonra üzerine plastiğini yerine takıp geri kilidi yerine monte ediyoruz herşeyi topluyoruz. Hepsi bu kadar.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2017 Saat 22:56

erdiano Tabiki anlatayım. Aslında mutlaka bunu yapan bir arkadaşımız da olmuştur fakat hangi konuda şimdi arayıp bulmak lazım forumda. Benim tavsiyem bir kilitçiden yardım almanızdır. Ama işlem sırasını şöyle anlatıp yardımcı olayım:

-Bagaj kapağı iç döşemesini söküyoruz. Burada kilit açma kulbunu tutan iki vidayı söküp mekanizmayı çıkarıyoruz.

-Burada zaten göreceksiniz; elimizle bastırdığımız plasatik plakanın altında elektrik düğmesi var. Ucu ince küçük beyaz sivri bir şey. Bu işte o plastiğin yapışıp durduğu arkadaş. Buna basınca kilit açılıyor.

-Şimdi bu elimizle bastırdığımız o dıştaki plastik parçanın altında bu küçük düğmeye değen kısmında bir ince çıkıntı parça var kırılmıştır zaten görürsünüz. Bu o yay vazifesi göremeyen şey oluyor. İşte onları kople kesip orayı dümdüz yapıyoruz. Böylece elektrik düğmesi ile bu plastik plakanın arası da açılıyor. Dokunmatik olayı gidiyor hassasiyet azalınca artık yapışmayacak.

-Şimdi bu alttaki bastırdığımız o düz plastiğin tam üstteki elektrik düğmesinin bir iki cm yanına  ince bir vida takıyoruz. Çok ince elektronikçilerin kulandığı vidalardan. Ama burda dikkat edilecek husus, aradaki basma mesafesine dikkat edeceğiz. Yani daha önceden hani yaylanmayı sağlayamayan aradaki kesip temizlediğimiz o parçaların yükseklik mesafesini (düğmeye basma mesafesi) geçmesin bu vida. Yani düğmeye basma olayını buna bastırarak anlarsınız. Yayın çalışacak mesafesi olsun. Zaten bu vida kalem yayını orda tutacak bir parça olacak. Vidayı oraya taktıktan sonra başını kesiyoruz. Bu vidaya tükenmez kalem yayını çıkarıp takıyoruz. Rahatça hareket etmesine dikkat edin. Yayın fazlasını basma mesafesine göre kesersiniz. Zaten bu vidadan biraz uzun olunca yeterli oluyor. Sonra üzerine plastiğini yerine takıp geri kilidi yerine monte ediyoruz herşeyi topluyoruz. Hepsi bu kadar.

çok teşekkür ederim. İlk fırsatta uygulayacağım inşallah.

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesaj Tarihi: 16 Temmuz 2017 Saat 23:08
erdiano Rica ederim, kolay gelsin Smile

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 04 Ekim 2017 Saat 21:56

s.a. Abi biraz geç de olsa anlattığın gibi işlemi uyguladım Smile konuyu okuyanlar için işin özeti "kışın donup takılı kalan bagaj düğmesine yay takma işlemi". 
Yukarıda açıklandığı gibi bagaj döşemesini söktükten sonra 9-10 anahtar yardımıyla düğme mekanizmasını çıkarıyoruz. gayet basit bir işlemmiş yapınca fark ettim. Düğme mekanizmasının bagajda dışardan gözüken plastik kapağını tırnakları hafif kaldırarak söküyoruz.

http://s345.photobucket.com/user/erdiano/media/20170924_150039_zpsk553uhr3.jpg.html" rel="nofollow">  

aslında benim araçta yay varmış. arabanın orijinalinde mi vardı yoksa benden önceki ilk sahibi mi yaptırdı bilmiyorum. 
http://s345.photobucket.com/user/erdiano/media/Inked20170924_145741_LI_zpsgmxqwbwv.jpg.html" rel="nofollow">  

yukarıda black lıon abimiz vida takıp yayı ona geçirmemi tavsiye etti ama ben baktım düğmenin etrafı yayı oturtmak için müsait, vida için plastiği delmekle falan hiç uğraşmadım, dügmenin etrafına yayı oturttum diğer ucunu da plastikte var olan küçük oyuğa oturttum ve üzerine hızlı yapıştırıcı döktüm sabit kalsın diye. 
http://s345.photobucket.com/user/erdiano/media/Inked20170924_145750_LI_zpsdgb0x4lm.jpg.html" rel="nofollow">  

ve sonuç

şimdi amörtisörleri değiştirme işlemine geçebilirim abi. uygun bi vaktinde yay ve amörtisörleri temin edebilir miyiz? bir de bu işi bir üst seviyeye taşısak nasıl olur? sen içerden düğme bağlayıp içerden de açılır hale getirmiştin. ben bu düğmeyi arka plakalık kenarına bir yere takmayı düşünüyorum. eller dolu iken diz ile plakalıktaki düğmeye dokunup açabilmek için ama asıl merak ettiğim düğme yerine sensör kullanabilir miyiz acaba? ayarlamasını nasıl yaparız çünkü her harekette açmaması lazım sonuçta. 

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesaj Tarihi: 05 Ekim 2017 Saat 22:04
erdiano A.S. Kardeşim çalışmanı tebrik ediyorum. Clap İşte bu kadar basit. Artık soğuk havalarda bagaj düğmesinin yapışmasından sen de kurtuldun. Yayı yuvaya oturtma bana biraz riskli geldiği için vida ile sabitlemiştim. Malum, kapak sürekli sert bir şekilde hareket ediyor. Yerinden çıkıp düşebilir.
Şimdi bu projem geliştirilebilir evet. Dediğin gibi bir düğme konulur plakalığın altına ama bence yüksek kalır. Ayağı oraya kadar kaldırıp filan bilmiyorum komik görünür gibiSmile İlla düğme konacaksa tampon altına takılabilir. Bu düğme de lastikli izolasyonlu bir düğme olmalıdır. Mesela 308' lerin bagaj açma butonu gibi(o kadar büyük değil tabiki tampon kenarında sığacak kadar) Böylece yağmur çamur olmaz. Hem de ayak ucuyla dokunularak bagaj açılır.
Sensörlü de olur. Kısa mesafeden alan sensör olursa olabilir. Yolda giderken açılmaması için bu şart. Deathlock da devredeyse zaten merkezi kilitleme bunu engelleyecektir.
Bana soracak olursan benim bu şekilde beklentilerimi karşılıyor. İlerde inşaallah 308 premium plus'a geçersem yeni projem tamamen elektrikli açılır ve kapanır bir sistem yapmayı düşünüyorum. Bunu da kumandaya tanıtıp nirvanaya ulaşacağım LOL
Amortisör ve yayları orda bulamazsan burdan tabiki yardımcı olurum.

-------------
BLACK LION

Mesaj Tarihi: 06 Ekim 2017 Saat 00:44

erdiano A.S. Kardeşim çalışmanı tebrik ediyorum. Clap İşte bu kadar basit. Artık soğuk havalarda bagaj düğmesinin yapışmasından sen de kurtuldun. Yayı yuvaya oturtma bana biraz riskli geldiği için vida ile sabitlemiştim. Malum, kapak sürekli sert bir şekilde hareket ediyor. Yerinden çıkıp düşebilir.
Şimdi bu projem geliştirilebilir evet. Dediğin gibi bir düğme konulur plakalığın altına ama bence yüksek kalır. Ayağı oraya kadar kaldırıp filan bilmiyorum komik görünür gibiSmile İlla düğme konacaksa tampon altına takılabilir. Bu düğme de lastikli izolasyonlu bir düğme olmalıdır. Mesela 308' lerin bagaj açma butonu gibi(o kadar büyük değil tabiki tampon kenarında sığacak kadar) Böylece yağmur çamur olmaz. Hem de ayak ucuyla dokunularak bagaj açılır.
Sensörlü de olur. Kısa mesafeden alan sensör olursa olabilir. Yolda giderken açılmaması için bu şart. Deathlock da devredeyse zaten merkezi kilitleme bunu engelleyecektir.
Bana soracak olursan benim bu şekilde beklentilerimi karşılıyor. İlerde inşaallah 308 premium plus'a geçersem yeni projem tamamen elektrikli açılır ve kapanır bir sistem yapmayı düşünüyorum. Bunu da kumandaya tanıtıp nirvanaya ulaşacağım LOL
Amortisör ve yayları orda bulamazsan burdan tabiki yardımcı olurum.

Teşekkür ederim abi sayende. Ayakla plakalığa kadar uzanmak işkence olur zaten kolaylık yapalım derken Big smile ama geçen bi denemiştim, hafif bi eğilmeyle dizimle dokunabiliyorum plakalığa, ama hemen geri çekilmek lazım açılan bagaj çeneyi kırmasın Big smileBig smile  tampon altı da bi seçenek tabi. Otomatik açılmayı hallettikten sonra bakarız Smile 
Bunun için de gerekli olan amörtisör ve yayları benim burda bulmam imkansız. Küçük bi ilçedeyim. Amörtisörü internetten halletsem bile bahsettiğin ayarda yayları temin etmek sıkıntı. Sana zahmet olmazsa, sen müsait olduğun bir vakit irtibata geçsek abi Smile 

-------------
307 1.4 comfort 2006

Mesaj Tarihi: 22 Ekim 2017 Saat 02:14
erdiano Tamamdır doğru amortisörleri bulabilirsen yayları burda yaptırıp yollarım kardeşim.

-------------
BLACK LION

Mesajı Yazan: gokhan4851
Mesaj Tarihi: 12 Haziran 2023 Saat 05:43
Ustam konu eski ama işim düştü işte ne yaparsın.

Benim bagaj ara sıra açılmıyor, birkaç denemede ancak açılıyordu. Artık hiç tepki vermiyor.
Bir süredir de sizin bahsettiğiniz gibi esp butonu yerine içeriden bagaj açma butonu koymayı düşünüyorum.
Forumda yapanlar olmuş ama hepsi bagaj kapağından sürücü tarafına kadar kablo çekmiş.
Ben ona gerek olduğunu sanmıyordum ki konudaki ilk mesajınızda bsi'dan hat çektiğiniz okudum.
Benim bagaj butonunu söktüm. Soketi çıkarıp temizledim yine de bagaj açılmadı.
Bende kısa devre yaptırıp sorunun butonda mı yoksa elektrik tesisatında mı yoksa Allah korusun bsi'dan mı olduğunu öğrenmek istiyorum ki buna göre iş yapayım. Durduk yere bagaj butonu almayayım.
Öğrenmek istediğim şey şu;
Bagaj butonuna giden kablo bsi'da nerede? Yani nereye giriyor
Hazır bagaj butonunu kontrol ederken bsi tarafını da kontrol edeyim ve bulabilirsem oradan kablo çekeyim diye düşünüyorum.

Ayrıca bagaj butonuna takılan sokete ufak bir kısa devre yaptırmanın zararı olur mu?
Elektrik tesisatını kontrol edelim derken bsi'a zarar vermeyelim.

Umarım yorumu görürsünüz.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net