Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Zengin Karışım Hatası

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: RCZ
Forum Tanımlaması: Peugeot RCZ, 2011 yılında üretimine başlanmış spor coupe otomobildir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=43784
Tarih: 24 Nisan 2024 Saat 16:17
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Zengin Karışım Hatası
Mesajı Yazan: myildiz07
Konu: Zengin Karışım Hatası
Mesaj Tarihi: 07 Şubat 2017 Saat 11:07
Herkese selamlar. Aracım Peugeot RCZ 200 hp manuel. Zengin karışım arızası veriyor. Motor arıza ışığı yanınca performansında bir değişim olmuyor ya da bariz bir fark olmadığı için hissedilmiyor. Arızayı cihaza bağlayıp sildiğimizde max. 1 gün içinde geri geliyor. Sensör arızası vermediği için elim kolum bağlandı. Ne maf ne o2 sensör arızası hiç bir şey yok. Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. İyi forumlar. 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 07 Şubat 2017 Saat 11:25
hocam öncelikli olarak en son bakımları ne zaman yapıldı aracın. zengin karışımının bir çok sebebi olabilir. 

1-öncelikli olarak benzini aldığınız firmayı değiştirin. (benzin filtresini değiştirin.)
2-oksijen sönsörü genelde buna sebep olur ama arıza hatası vermedi diyorsunuz siz yinede söktürüp temziletin kendiniz yapabilirseniz kendiniz yapın. Belli olmuyor bu meretler hata vermesede değiştirince düzelen bir çok araç gördüm.
3-yazılımsal bir sorun olabilir. (servisi arayıp güncel bir yazılımı olup olmadığını sorun)
4-araca ekstradan daha sonra orjinal olmayan elekterikli ve elektronik bir ekipman yakıldımı. takıldıysa söktürün.)
5-benzin enjektörlerini kontrol ettirin.
6-motora sus tutuldumu hiç eğer bilinçsizce yıkama yapıldıysa önceki sahibinde felan sıkıntı olabilir.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 07 Şubat 2017 Saat 11:34
Verdiğiniz öneriler için çok teşekkür ederim.  
-Benzini farklı yerlerden aldım. Sorun yakıt kalitesinde değil diye düşünüyorum. 
-Oksijen sensörünü temizleyip bir de öyle deneyeyim ozaman.
-Aracı aldığımda bir şase söz konusuydu. Sebebini bilemediğimiz bir şekilde elektrovanayı aku kutusunun yanına çekmişler. Bu işlemi yaparken kanisterden gelen hattı ters bağlamışlar ve araç bir sürü arıza veriyordu kısa devreden dolayı. Bu yanlışlığı düzeltince hatalar silindi fakat zengin karışım hatası devam ediyor. Elektriksel bir kısa devre söz konusu olup oksijen sensörünün yanlış okumasına neden olabilir mi? 
-Katalizör böyle bir hataya neden olur mu sizce?

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 07 Şubat 2017 Saat 12:51
olabilme ihtimali var soketleri kontrol etmek lazım oksitlenme vs. gibi bir durum olabilir. o deil ne matıkla elektrovanayı oraya çekişler garip hadi çekiyorsun bağlantıları neden düzgün yapmıyor o ayrı bir dengesizlik büyük ihtimal aracın hp yükseltmek için birşeyler yaptılar sonra olmayınca öylece bırakmışlerdır. dediğim gibi birde servisten yazılım güncellemesi yaptırın derin. enjektör zamanlamaları ve map sensörü kontrolüde

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 07 Şubat 2017 Saat 13:44
Muhtemelen işi bilmeyen bir ustanın eseri. Bakalım bu haftasonu tekrar bi kontrol ettireceğim. Dediğiniz noktaları da dikkate alacağım.  Zaten mekanik değil elektronik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bir de motor arıza ışığını söndüreyim derken mini obd cihazını vites kutusunun önündeki boşluğa düşürdüm iyimi . Çok garip biyere koymuşlar rcz de soketi :/

Mesajı Yazan: erdall123456
Mesaj Tarihi: 08 Şubat 2017 Saat 16:14
SELAM BEN ERDAL PENDİKTEN YENI UYE OLDUM bende 406 sv 97 model Peugeot var ve anladığım kadarıyla bu rölanti sorunu her Peugeot var.saglam bır ustam var oksıjen sensoru dedı degıstırdık enjektör dedı degıstırdık boğaz kelebegı dedı degıstırdık resmen arabayla ınatlastık ustam bılemalzemeyı getırıyor ıscılık almadan takıyor ve sonunda kanaat getırdık aractakı gaz sıstemını soktuk ve arabayı eskı orjınal halıne getırdık ve araçta sorun cozuldu YANI KISACA araçta gaz takılıysa hangı marka olursa olsun 2 sene omru var 2 sene sonra araç salaklasmaya başlıyor yanı gaz takılıysa sorun cozulmuyor boşa masraf yapmayın derım.bende karar verdım aracı satıyorum ve ne olursa olsun dızel alıcam hem yakıt ıyı hemde sağlam

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net