Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Egzosdan siyah duman...

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 407
Forum Tanımlaması: Peugeot 407, 2005'ten 2011'e kadar üretilen 406 serisinin yenilenmiş hali geniş bir aile otomobilidir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=42091
Tarih: 27 Nisan 2024 Saat 16:27
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Egzosdan siyah duman...
Mesajı Yazan: 407 ERHAN
Konu: Egzosdan siyah duman...
Mesaj Tarihi: 03 Mayıs 2016 Saat 09:50
merhaba, benim 407 aracım 1.6 dizel, motor soğuk olduğu zamanlarda ilk çalıştırdığımda egzosdan siyah duman atıyor ve acı, keskin bir koku oluyor ama çalıştırdıktan hemen sonra bu duman kesiliyor, motor ısındığı zamanlarda ise ilk çalıştırmada bu duman atma olayı olmuyor ve yolda seyir halindeyken de duman yok, bu durum normal mi yoksa bir arıza göstergesi mi acaba arkadaşlar, yardımcı olursanız çok memnun olurum olurum, teşekkürler...

-------------
BİR DOST BULAMADIM, GÜN AKŞAM OLDU...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 03 Mayıs 2016 Saat 13:51
erhan abicim araç kaç km de şu an siyah duman genelde enjektörlerin ayarının bozulması- egr valfi gibi parçalardan kaynaklana bilir. eğer çok aşırı bir durum yoksa bence kurcalatmayın ustalar başlar şu değişcek bu değişcek önünüze 2000-3000 tl hesap çıkarırlar. bence bir würt enejektör temizleyici yakıt katkısı alın deneyin. biraz olsa faydası olabilir. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 03 Mayıs 2016 Saat 14:00
Soner kardeşim, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, aracım şu anda tam 175000 km de, zaten bu duman çıkarmayı son zamanlarda yapmaya başladı, önceden yoktu, yakıtımı sürekli aynı yerden alıyorum, shell v power nitro, bu konuda çok titizim, duman sadece motor soğukken, mesela sabahları ilk çalıştırmada biraz çıkartıyor, sadece bir iki saniye kadar, sonra kesiliyor, yolda duman çıkarmıyor bildiğim kadarıyla...

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Mayıs 2016 Saat 14:28
rica ederim abicim o zaman sıkıntı yok hocam büyük ihtimal enjektörler damlama yapmaya başlamış olabilir. araçta yağ eksiltme gibi bir durumda  yoksa gönül rahatlıyığla binin içim rahat etmez diyorsanız bir ustaya götürebilirsiniz. hatta internette bu konu ile ilgili birçok detaylı anlatım bile bulursunuz iyi forumlar.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 03 Mayıs 2016 Saat 15:32
Çok teşekkür ederim kardeşim, yağ eksiltme de yok, iyi günler, sağoalsın...

-------------

Mesajı Yazan: boran04
Mesaj Tarihi: 08 Mayıs 2016 Saat 16:08
dostum siyah duman olayını yaşadım. benim biraz farklıydı. çekiş düşmüştü, 5. vitesle bitirdiğim rampayı iki ile zor bitiyordum. servis olmadığı için bir kaç usta ona buna para kimi enjektör kimi turbo kimi filtre dedi ona buna para derken 500 tl mi gitti. bu forumda bir arkadaşın tavsiyesine uydum burda buldum çözümü :) egr walf ile bunu turboya bağlayan demir borular var onların biri çatlamıştı parçayı serviste sordum 1200 tl artı işçilik dediler ben de sanayii ustasına çaktırmadan 50 tl verdim buna birşeyler uyarla dedim bu senin mesleğin dedim biraz gaz verdim gitti doblonun borusunu buna kaynak yaptı 50 tl de işçilik şuan araba eskisinden daha iyi :) 

Mesajı Yazan: seiko35
Mesaj Tarihi: 08 Mayıs 2016 Saat 16:21
Kardesim depoya kurum temizleyici attir sorun cozulur bi kac defa kullan

Mesajı Yazan: Efkan
Mesaj Tarihi: 15 Ekim 2016 Saat 15:53
Aynı olay duman atma bende de var ama araç su eksiltiyor hemde bayağı çekişte sorun yok görünen su kaçağıda yok ilginç

Mesajı Yazan: Utkukaraca67
Mesaj Tarihi: 16 Ekim 2016 Saat 10:27
Aynı sorun bendede var en son drbimetreyi değiştirdim dumanda çekişte düzme çok olmadı. Bu hangi boru yardımcı olabikirmisiniz

Mesajı Yazan: noscream
Mesaj Tarihi: 18 Temmuz 2017 Saat 15:06
Tespite katılıyorum. Büyük ihtimal enjektörler işeme yapmaya başlamıştır, işeme yapan enjektörlerin motora bir zararı varmı, bir yerde okumuştum pistonlara zarar verdiğini yazmıştı! Bunun haricinde Berner veya Würth(benim tercihim Berner gerçek anlamda fark etti, Würth attıktan sonra sanki çekişi düştü aracın) yakıt katkısı atınca düzelir, düzelmezse o zaman enjektörlere bakım yaptırmak gerekebilir. Benim araç 116binde çekişte çok az sanki düşüş var, birazda kara duman atıyor yüklenince! Usta EGR yi test etti(araç bilgisayarında da EGR hatası yoktu zaten), turboya baktı problem yok dedi, en son enjektörler kaldı! 

-------------
Peugeot 407 Comfort 2007 Ekstra

Mesajı Yazan: hzr206
Mesaj Tarihi: 18 Temmuz 2017 Saat 23:02
Açıkçası bende de benzer bir sorun vardı enjektörün bir tanesi değişince ve ondan sonra aracımı devirli sürmüştüm enjektörlerin kurum bağlamasını tamamen gidermek için bir nebze fark etmişti şuan öneri üzerine wynns 3 etkili sistem temizleyicisini aldım deneyeceğim sonucunu buraya yazarım

Mesaj Tarihi: 08 Ağustos 2017 Saat 02:05
Arkadaşlar, tekrar merhaba, çok şükür aracım düzeldi, yaklaşık olarak 4 ay filan oldu yaptıralı ancak yeni fırsatım oldu cevap yazabilmek için, aracımın enjektörlerini revize ettirdim, sadece enjektörlerin sarf malzemeleri değişti, yani iç aksamı takım olarak değişti, pompacı usta toplam 1100 tl aldı, 1000 tl malzeme, 100 tl işçilik, aracımda dumandan eser kalmadı, çekişi arttı ve yakıt sarfiyatı oldukça düştü, size şöyle söyleyebilirim, şu an motorin shellde 4,60 tl civarında, şehir içi sakin kullanımda 28-30 kuruş, uzun yolda da ortalama 90-100 km ile gidersen 18-20 kuruş yakıyor, yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi ise 100 km/5.4 litre olarak gösteriyor, çünkü şehiriçi kullanımım daha fazla, o da 25 kuruşa tekabül ediyor, yaklaşık olarak 1500 kg olan dizel bir araç için oldukça makul değerler bence...

-------------

Mesaj Tarihi: 08 Ağustos 2017 Saat 09:00
erhan abicim aracının düzelmesine sevindim. yakıt değerleri gerçekten çok iyi 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 04:41
Teşekkürler Sonerim, sağolasın, temmuz ayında ankaradaydım ancak kastamonu tapunun işleri kentsel dönüşümden dolayı bayağı bi yoğun olduğu için fazla bi izin alamadım, ankarada sadece bir gün kalabildim, o da yine telaşeyle geçti, iznimin geri kalan birkaç gününü de memleketim konyada geçirdim, o yüzden yanına uğramaya hiç fırsatım olmadı Soner kardeşim, kusuruma bakma, inanır mısın aracımın balansını bile yaptırmaya fırsatım olmadı, ama hep aklımdasın, yine birgün ankaraya geldiğimde seninle tanışmaya mutlaka gelecem fakat seneye yazın ancak gelirim artık, görüşmek dileğiyle sonerim, gönüllerimiz bir olsun, kendine çok iyi bak, sağlıcakla kal, esenlikler diliyorum...

-------------

Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 08:53
Orjinalini yazan: 407 ERHAN 407 ERHAN Yazdı:

Teşekkürler Sonerim, sağolasın, temmuz ayında ankaradaydım ancak kastamonu tapunun işleri kentsel dönüşümden dolayı bayağı bi yoğun olduğu için fazla bi izin alamadım, ankarada sadece bir gün kalabildim, o da yine telaşeyle geçti, iznimin geri kalan birkaç gününü de memleketim konyada geçirdim, o yüzden yanına uğramaya hiç fırsatım olmadı Soner kardeşim, kusuruma bakma, inanır mısın aracımın balansını bile yaptırmaya fırsatım olmadı, ama hep aklımdasın, yine birgün ankaraya geldiğimde seninle tanışmaya mutlaka gelecem fakat seneye yazın ancak gelirim artık, görüşmek dileğiyle sonerim, gönüllerimiz bir olsun, kendine çok iyi bak, sağlıcakla kal, esenlikler diliyorum...

Nedemek abi sıkıntı deil o zamanlar bende ankarada deildim :) akçakocaya tatile gittim. Nasip artık belki benim yolum düşür o taraflara ben uğrarım yanına :) sen de kendine iyi bak abicim Allaha emanet ol. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesajı Yazan: taksicicocuk1
Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 09:59
Abi rom energizer diye sarı kutu yağ katkısı var bulursan mutlaka koy dumanı kesmek için birebir mutlaka dene çok iddialı bütün sülalem tamirci oradan biliyorum

Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 10:07
Herzaman beklerim sonerim, Kastamonu ankaraya komşu sayılır, hem artık Ilgaz tünelimiz de var, koca dağı aşmak zorunda kalmayacaksın 😉 adresimde belli, Kastamonu tapu desen herkes bilir zaten, görüşmek dileğiyle kardeş, kib, by by 😊

-------------

Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 10:14
Teşekkürler taksicicocuk1 arkadaşım ama dediğim gibi, enjektörlerin işi bitmiş artık, bazı parçaları değişince dumanı kesti ama yine de aklımda bulunsun, tekrar teşekkür ederim.

-------------

Mesaj Tarihi: 09 Ağustos 2017 Saat 19:22
Hayırlı olsun abey

Mesaj Tarihi: 10 Ağustos 2017 Saat 12:06
Bu dumanı kesen yag katkısı gerçekten işe yarıyor mu. Deneyen var mı. Kurum atıyor bildiğin bnm araç

Mesaj Tarihi: 10 Ağustos 2017 Saat 12:16
Orjinalini yazan: Utkukaraca67 Utkukaraca67 Yazdı:

Bu dumanı kesen yag katkısı gerçekten işe yarıyor mu. Deneyen var mı. Kurum atıyor bildiğin bnm araç

yok kardeşim o piyasa kullanılan katkı maddelerini kullanma boşa para verme ben denedim hiç bir faydasını görmedim açıkcası. bosh car servis varsa yakın yerlerde carbon clean yaptır. yada shell den nitro + yakıt al birde würt enjektör temizleyici kat acını 10-15 dk yüksek hızda kullan temizler. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 10 Ağustos 2017 Saat 15:25
Söylediğim rom energizer diye sarı kutu yağ katkısı var bulursan mutlaka koy dumanı kesmek için birebir biz tamirciyiz dumanı keser ucuz birşey ama bulursan bostancı sanayide olması lazım

Mesaj Tarihi: 10 Ağustos 2017 Saat 15:35
Teşekkürler kardeşim

-------------

Mesaj Tarihi: 10 Ağustos 2017 Saat 16:16
İnternette göremedim

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net