Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Yeni Tip Ehliyetim Geldi (Detaylar İçerde)

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL
Forum Adı: Sohbet \ Muhabbet
Forum Tanımlaması: Sohbet ve Muhabbet alanı. Araç sorunları haricinde ki tüm konuları bu başlıkta paylaşabilirsiniz.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=41238
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 19:35
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Yeni Tip Ehliyetim Geldi (Detaylar İçerde)
Mesajı Yazan: Serkan
Konu: Yeni Tip Ehliyetim Geldi (Detaylar İçerde)
Mesaj Tarihi: 20 Ocak 2016 Saat 20:54
Merhaba arkadaşlar, beni aranızda tanıyan çok az kişi kalmıştır eminim, ben forumun eski yöneticilerinden Serkan, ehliyetimi yeni tip ehliyet ile değiştirdim, yapılan işlemler hakkında bilgi vermek istedim umarım faydası olur.

Öncelikle yaptığım işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum.

13 lira değerli kağıt bedelini vergi dairesine yatırdım.

2 lira hizmet bedelini vakıfbanka, polis teşkilatını güçlendirme vakfı hesabına yatırdım. (Normalde ikisini de tahsil eden bankalar var ama iş bilen bir memur bulamadım)

Yeni format sağlık raporu aldım. Eski formatı kabul etmiyorlar, ASM'lerden ücretsiz alabilirsiniz. (Alt linkte excel dosyası olarak vereceğim)

2 adet biyometrik fotoğraf, normal vesikalık kabul etmiyorlar.

Nüfüs cüzdanı ve fotokopisi

Kan grubu kartı ( beyanda yeterli yoksa)

Parmak izi belgesi, (yoksa başvuru anında hemen veriyorlar.)

Başvuru anında hazır şablon başvuru dilekçesi

Randevu aldığım saatten 20 dakika önce gittim, sıra yoktu 15 dakikada işlerimi halledip çıktım.

7. gün ptt den adınıza düzenlenmiş sürücü belgeniz kabul edilmiştir en kısa sürede teslim edilecektir diye gönderi takip no içeren sms geldi, 8. gün teslim edildi

Sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

ÖNEMLİ!!!

ŞUAN KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ ESKİ TİP EHLİYETLER 31.12.2020 YILINA KADAR GEÇERLİ, ARACIYLA YURTDIŞINA ÇIKMAYACAKLAR, YIPRANMA VEYA KAYIP GİBİ SEBEPLERİ OLMAYANLAR MÜMKÜN OLDUĞU KADAR GEÇ DEĞİŞTİRSİNLER, ÇÜNKÜ YENİ TİP EHLİYET BAŞVURDUĞUNUZ GÜNDEN İTİBAREN, AĞIR VASITALARDA 5 YIL, BİNEK ARAÇ VE MOTORSİKLETLERDE 10 YIL GEÇERLİ.

SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU: SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

CEVAP: Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir tarafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin ve cep telefonu numarasının bulunması gerekmektedir.
Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

SORU: FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR)?

CEVAP: 5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf istenmektedir.

SORU: BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

CEVAP :Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM

CEVAP: Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM?

CEVAP: PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?

CEVAP:Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?

CEVAP:Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM?

CEVAP:Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen en yakın trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

CEVAP:M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.
Mevcut olan eski tip sürücü belgesi 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olup, 01/01/2016 tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ YENİLEME İŞLEMİ ESNASINDA YENİDEN SAĞLIK RAPORU ALMAK ZORUNDAMIYIM?

CEVAP: Evet. Sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

Randevu  için link

http://surucurandevu.egm.gov.tr/belgelersur.aspx" rel="nofollow - http://surucurandevu.egm.gov.tr/belgelersur.aspx

Yeni format sağlık raporu için link

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Cy-Phe1hWwSBhL2VaZ-MboGxCp3ZrkYIWwDcVjNTGSA/edit?usp=docslist_api" rel="nofollow - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Cy-Phe1hWwSBhL2VaZ-MboGxCp3ZrkYIWwDcVjNTGSA/edit?usp=docslist_api

İlk defa ehliyet alacaklar için şartlar tablosu

Eski ehliyetten yeniye geçenlere verilecek ehliyet sınıfları tablosu

Ehliyetimin SS'leri

Yeni ehliyetimizle beynelmilel ehliyete ihtiyaç duymadan aracımızla yurtdışına çıkabiliyoruz.

Örnek AB ülkesi ehliyetleri

Cevaplar:
Mesajı Yazan: KILIÇ
Mesaj Tarihi: 20 Ocak 2016 Saat 21:30
Bilgi için teşekkür serkan usta. Ozlemistik seni. Bende katip etmessem 2020 de degisirim artik :)

-------------
2011 Clio SW Gümüş
2010 207 Millesim Opsiden Siyah
2005 Opel Corsa Lila
2000 Clio sümbül Gri
2003 307 XT Lacivert
2004 Palio Go Kırmızı
2005 307 XR Gri
2006 206 Desing Kum gri
2003 c3 Kırmızı

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 00:03
Güzel paylaşım. Benim anlamadığım yeni nüfus cüzdanları ehliyeti de içerecek, nüfus cüzdanında ehliyet bilgileri yer alacak deniliyor. O zaman bu yeni ehliyette gerek olmayacak mi. Yeni kimliklerde yakında çıkacak. burda bir çelişki var ama bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz :)

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 00:28
Güzel paylaşım teşekkürler.Konu hakkında merak ettiğim tüm cevapları içeriyor.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesajı Yazan: Zagorka
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 01:00
Güzel paylaşım teşekkürler :)

-------------
Ww Sharan (K0455BA)(BG)
BMW (CM6463AH) ( BG )
Opel İnsignia (16GP802) TR

EX CAR :

Peugeot 307 (16CSN72)

Mesajı Yazan: Alicilik
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 01:06
Serkan abi hayirli olsun 2020ye kadar gerek yok Yurt disina cikasimda yok bu aralar bosuna 10 yila dusurdun sifir arabnin muayenesini :D

-------------
http://fb.me/hizimsabit" rel="nofollow - Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Mesajı Yazan: gokhanyalcinkaya
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 08:15
Serkan abi merhaba,

Başvuru esnasında eski ehliyeti alıyorlar mı ? Yenisi gelene kadar ki durum nedir ? Geçen sefer Bulgaristandan çıkmaya çalışırken Beynelminel sürücü belgesi istedi Bulgar tarafı, yaptırmanın maliyeti 400 Tl'ye yakındı. Ama sağolsunlar parayı çok seviyorlar 20 Leva'ya geçiş yaptık. İşimizi baya görecek bu ehliyet inşaallah.

Mesajı Yazan: and
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 10:28
Paylaşım için teşekkürler ve yeni ehliyetin hayırlı olsun.

Haracın adı da Polis teşkilatını güçlendirme mi olmuş :)

-------------
2010 308 Millesim 1.6 VTI OV

Mesajı Yazan: Serkan
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2016 Saat 21:06
@KILIÇ Eyvallah Hayri kardeşim bende özlemişim sizi, sevindim mesajını görünce.Thumbs Up

@talip206 Yeni kimliklere ehliyet entegre edilmeyecek Hocam, AB ülkelerinde kullanılabilmesi için ehliyetin resimde ki şablonda olması gerekiyor, herkesin de ehliyeti olmadı için bu şablonda bir kimlik yapmak saçma olur, zaten kimliklerinde şekli belli oldu ve Kırıkkale de dağıtımı başladı, pasoport bilgileri yeni kimliklere entegre edilecek, ehliyet olayı medyanın uydurması.

@samet206, @Zakorda  Rica ederim, umarım faydası olur.Thumbs Up

@Alicilik Eyvallah Ali eski ehliyetin yüzüne bakılmıyordu artık, yeni tip çıkacak çıkacak diye beklettim bu zamana kadar. 10 yıl sonra yenileriz tekrar.Wink

@gokhanyalcinkaya Merhaba Gökhan, eski ehliyeti alıyorlar yerine 15 gün geçici belge veriyorlar, 8. gün yeni ehliyet geldi, yurt dışına aracıyla çıkanlar için çok iyi oldu, beynelmilel ehliyetin ilk alımı 445 lira, sonraki her yıl için 220 lira civarı harcı var. Bu ehliyet 10 yıl boyunca yur dışına çıkışlarda geçerli.

@and Teşekkür ederim, 115 liradan 15 liraya düştü değiştirme bedeli bunada şükür.Smile

Mesajı Yazan: Mesut48
Mesaj Tarihi: 25 Ocak 2016 Saat 09:21
H.geldin Serkan hocam özlettin kendini Wink

Bilgi içinde teşekkürler bu konu sabitlense daha güzel olur Thumbs Up

-------------
__B0DRUMLU__

Mesajı Yazan: ekinoks44
Mesaj Tarihi: 25 Ocak 2016 Saat 16:51
teşekkürler bilgi için.

-------------
Peugeot 206 XT 2003 Otomatik Vites
Ford Fiesta Comfort 2006 Otomatik Vites
Ford Focus Titanium 2013 Powershift

Mesajı Yazan: darklebron
Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 10:21
Abi bugün aile sağlık merkezine gittim de doktorlar biz veremeyiz diyor özele gitsemde parayla nasıl olacak bu iş. Bir bilgi verebilirmisin acaba

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 11:26
Ben geçen hafta aile hekiminden aldım gayette verebiliyorlar. Sağlık Bakanlığını , emniyeti aradım vermeniz gerekiyor yoksa hakkınızda şikayette bulunacağım diyin verirler sanırım :)

Mesajı Yazan: Mavericks
Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 12:51
2020 yılına kadar geçerli olması bilgisi için teşekkür ederim. Yoksa bu hafta içinde başlıyordum işlemlere.

Teşekkürler tekrardan :)

-------------
CBMD

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 14:37
Orjinalini yazan: gokhanyalcinkaya gokhanyalcinkaya Yazdı:

Ben geçen hafta aile hekiminden aldım gayette verebiliyorlar. Sağlık Bakanlığını , emniyeti aradım vermeniz gerekiyor yoksa hakkınızda şikayette bulunacağım diyin verirler sanırım :)

ya bizim burdaki aile sağlık merkezi tırt ya şu zamana kadar bir hayırlarını göremedim maalesef bugün gittim dedim böyle böyle adam diyorki biz sizi bir hastaneye yönlendiririz orda muayene ederler(bir ton para bayılırsınız dedi) sonra gelirsiniz bize biz veririz dedi.bu ne ya dedim. o da dediki daha 4 5 yıl var paranızmı çok nıye sımdı alıyorsunuz ehliyeti dedi :D şaka gibi değilmi ya :D 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 14:39
doktorların neyin kafasını yaşıyor garip sanane kardeşim diyecen sen görevini yapsana garip bu adamlar. hangi semtteki asm bu çok merak ettim :)

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 15:16
haha iyiymiş valla o iş. Git biraz para dökül vakit kaybet geri gel raporu vereyim :) Direk şikayet edin bence :)

Mesajı Yazan: GökhaN
Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 16:10
hayırlı olsun bilgilendirme için sağol Thumbs Up

-------------
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> https://www.pejo.com.tr" rel="nofollow - www.pejo.com.tr

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 17:34
dikmendeki ahmet haşim caddesindeki aile sağlık merkezi soner abi

Mesajı Yazan: Sercan Mungan
Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 18:51
biz asm de orası hangi doktor dedi onu?:)

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 19:46
doktor yıldız dedi bizzat

Mesaj Tarihi: 01 Şubat 2016 Saat 20:29
bir de bişey sorucam uzman doktor olması şart mı yani asm den verilen raporu kabul etmıyormu emnıyet ? hep bir yerde sıkıntı yasamak zorundamıyız

Mesajı Yazan: popeyes
Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2016 Saat 10:36
faydalı bilgi için teşekkür ederiz

-------------
gelmiş geçmiş en iyi coupe 406 coupedir.

Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2016 Saat 11:31
şöyle ki ASM eğer sürücü olmana engel bulur ya da  uzman doktora görünmen gerekiyor derse , sağlık raporunda bir bölüm var uzmana sevk diye oraya yazı yazar onunla uzman doktora gidersin. Herhangi bir sorun yok der imza ve onayı verirse uzman doktora uğrama gibi bir mecburiyetin yok. Sadece doktorun mührünü vurmuş olmasına dikkat et. Mühür yok ise geri gönderir emniyet. Tabi ki fotoğrafında ölçülere uygun olması lazım. Ben normal pasaport-vize de kullanılan biometrik foto götürdüğüm için fotoğraf çektirmeye gönderdiler yeniden :) 

Mesajı Yazan: besyobora
Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2016 Saat 15:59
arkadaşlar bende dün işlemlerimi yaptırdım.forumu açan arkadaş herşeyi çok güzel anlatmış benim eklemek istediğim sadece bankaya yatırdığınız paraya karşılık verilen dekontun ıslak imzalı olmasına dikkat edin.benim işlem az kalsın bu yüzden olmuyordu.tekrar gittim bankay 2 tl para yatırdım.bankadaki işelmi yapan aarkadaş ıslak imzalı olanı kendine almış bana fotokopisini vermiş

Mesaj Tarihi: 05 Şubat 2016 Saat 14:18
26.01 de yaptığım başvuru sonucu bugün ehliyetim elime geçti. İnşallah artık Bulgara-Yunana rüşvet vermeden sınırdan geçebiliriz :)

Mesajı Yazan: KnHktn
Mesaj Tarihi: 06 Şubat 2016 Saat 02:13
Orjinalini yazan: gokhanyalcinkaya gokhanyalcinkaya Yazdı:

şöyle ki ASM eğer sürücü olmana engel bulur ya da  uzman doktora görünmen gerekiyor derse , sağlık raporunda bir bölüm var uzmana sevk diye oraya yazı yazar onunla uzman doktora gidersin. Herhangi bir sorun yok der imza ve onayı verirse uzman doktora uğrama gibi bir mecburiyetin yok. Sadece doktorun mührünü vurmuş olmasına dikkat et. Mühür yok ise geri gönderir emniyet. Tabi ki fotoğrafında ölçülere uygun olması lazım. Ben normal pasaport-vize de kullanılan biometrik foto götürdüğüm için fotoğraf çektirmeye gönderdiler yeniden :) 

Pardon üstadım anlayamadığım bi nokta var! ASM'de sağlık raporu için biometrik foto değil de normal foto mu olması lazım? Yani hem normal vesikalık hem de biometrik mi çektireceğiz?

Mesaj Tarihi: 06 Şubat 2016 Saat 10:12
Merhaba, ayni fotograf oluyor sorun yok onda. Ben normal pasaport icin olan biometrikle sansimi denedim doktor tanidik oldugunda o fotoyu rapora ekledi ama sorun cikarabilirler dedi . Saglik raporunda foto dahil herhangi bir sorun cikarmadilar , sadece ehliyete basilcak olan fotoyu kendi boyutlarinda istediler. Onu da cektirip verdim karakola .

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net