Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

araçta yığılma

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=39578
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 13:32
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: araçta yığılma
Mesajı Yazan: omera
Konu: araçta yığılma
Mesaj Tarihi: 04 Haziran 2015 Saat 09:55
arkadaşlar merhaba 2001 206 var 2 gündür yağmurlar başladığından beri aracı 2. vitese atınca bir yığılma oluyor. gaz pedalım baya sert hissediyorum sanki arabayı arkadan çekiyorlar gibi, kış lastiklerim hala takılı.. neden dolayı böyle anlayamadım. fikir verebilecek arkadaşlar var mıdır...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: vpro
Mesaj Tarihi: 04 Haziran 2015 Saat 10:27
Hocam yağmuru sevmez pejo çok zorlamadan kullanın aracın hava filtresi su çekiyor yağmurda çok ilginçtir.Ondan kaynaklanıyor olabilir.Bende de oluyor yığılma hissetiriyor biraz 2 gündür 

-------------
Ele-Elo

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 04 Haziran 2015 Saat 22:32
Yağmurla falan alakası olduğunu düşünmüyorum durumun filtre su çekse araç ta bunu daha belirgin hissediceğiniz şeyler yaşanır ayrıca böyle bir şüpheniz varsa fitre kapağını sökmekten basit başka birşey yok söküp bakın aklınızda kalmasın.Onun dışında lpg varmı araçta ? Akslar- Baskı balata ateşleme sistemi bir çok şey bu duruma sebebiyet verebilir ayrıca kış lastiklerini acilen sökün sıcak havalarda aracın ağırlaşmasına destek olmaktan başka bir işe yaramazlar haziran ayındayız.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesajı Yazan: omera
Mesaj Tarihi: 06 Haziran 2015 Saat 13:17
arkadaşlar hakikatten bugün hava filtresini söktüm, sırılsıklamdı. hazneyede su dolmuştu. nasıl böyle bir şey yapmışlar gerçekten çok tuhaf...

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 06 Haziran 2015 Saat 20:00
Usta ozaman sen birikintiye girmişsin sert ve hızlı bir şekilde.Filte ile beraber ateşleme sisteminede bir göz at su filtreye kadar çıktıysa o kısımlarda su almış olabilir.Yolların ıslak olması ve yukardan yağmur yağması filtreye su dolmasına sebep vermez.Ancak yol kenarlarında falan dolan suya biranda girdiyseniz böyle bir şey yaşarsınız.Geçmiş olsun.206 nın Filtre sisteminden şikayetçi olanlar oldu daha öncedende forumda.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesajı Yazan: vpro
Mesaj Tarihi: 06 Haziran 2015 Saat 20:53
Samet 206 arabayı istediğin gibi kullan o filtre ıslanır pejonun kronik sorunu azcık sağlam yagmur yağsın filtre pert buda muhtemelen ateşleme sıkıntılarına yol açıyor araba yığılıyor.Bir arkadaşımız bu sorunu hava filtresinin altına yıldız tornavida ucu kadar delik açarak kısmi olarak hallettiğini söylemişti.

Sonuc :yağmurda kibar kullanın :D

-------------
Ele-Elo

Mesajı Yazan: M7onbasi
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2018 Saat 14:06
Sa. Arkadaşlar ne kadar ustaya götürdüysem  sorunuma çözüm bulamadı. Aracım 2004 model 1.4 x- line benzin-lpg 126.000 km de. Aracımda tekleme sarsıntılı çalışma var. Lpg de çok belli oluyor benzinde daha az ama yinede tekleme var benzinde de. Son zamanlarda da araç 2. Ve 3. Viteste genellikle yığılmaya başladı yani böyle koşarken birisi arkandan tutuyormuş gibi araç yavaşlıyor 40 ile 50 ile giderken araç 10 lara 20 lere düşüyor stop etmiyor ama çok yavaşlıyor sağa yanaşıyorum 30 saniye sonra düzeliyor bu sorunu her zaman yapmiyor araca güvenip sollamaya çıkamaz oldum. Bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
Şu ana kadar gaz kelebegi temizlendi bujiler değişti subaplar dediler subaplar rektefiyeye girdi değişti bobin değişti map sensörü dediler onu değiştirip denedik sorun devam etti motor hava alıyordur dediler kontrol ettik bi sıkıntı çıkmadı hava filtresi yağ filtresi değişti lpg enjektörü yapar dediler değişti hararet müşürü yağ müşürü yeni değişmişti başka bir sorundan  kimse sorunumu  bulup çözemedi  . Bilgisayara bağladık serviste değil ama
- Manifold mutlak basıncı / Barometrik basınç devresi yüksek girişi 
- Emilen hava sıcaklık sensor devresi, artıya kısa devre veya açık devre 
- Ateşleme bobini B birincil / ikincil devre arızası 
- Ateşleme bobini A birincil / ikincil devre arızası 
Bu sekilde arızalar cıktı bide araçta su oluyor arızaları silince çekişi düzeliyor gibi oluyor aracın ama tekleme her zaman var benzinde de lpg de . Şimdiden teşekkürler 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2018 Saat 14:34
Orjinalini yazan: M7onbasi M7onbasi Yazdı:

Sa. Arkadaşlar ne kadar ustaya götürdüysem  sorunuma çözüm bulamadı. Aracım 2004 model 1.4 x- line benzin-lpg 126.000 km de. Aracımda tekleme sarsıntılı çalışma var. Lpg de çok belli oluyor benzinde daha az ama yinede tekleme var benzinde de. Son zamanlarda da araç 2. Ve 3. Viteste genellikle yığılmaya başladı yani böyle koşarken birisi arkandan tutuyormuş gibi araç yavaşlıyor 40 ile 50 ile giderken araç 10 lara 20 lere düşüyor stop etmiyor ama çok yavaşlıyor sağa yanaşıyorum 30 saniye sonra düzeliyor bu sorunu her zaman yapmiyor araca güvenip sollamaya çıkamaz oldum. Bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
Şu ana kadar gaz kelebegi temizlendi bujiler değişti subaplar dediler subaplar rektefiyeye girdi değişti bobin değişti map sensörü dediler onu değiştirip denedik sorun devam etti motor hava alıyordur dediler kontrol ettik bi sıkıntı çıkmadı hava filtresi yağ filtresi değişti lpg enjektörü yapar dediler değişti hararet müşürü yağ müşürü yeni değişmişti başka bir sorundan  kimse sorunumu  bulup çözemedi  . Bilgisayara bağladık serviste değil ama
- Manifold mutlak basıncı / Barometrik basınç devresi yüksek girişi 
- Emilen hava sıcaklık sensor devresi, artıya kısa devre veya açık devre 
- Ateşleme bobini B birincil / ikincil devre arızası 
- Ateşleme bobini A birincil / ikincil devre arızası 
Bu sekilde arızalar cıktı bide araçta su oluyor arızaları silince çekişi düzeliyor gibi oluyor aracın ama tekleme her zaman var benzinde de lpg de . Şimdiden teşekkürler 

öncelikle aramıza hoşgeldiniz. yapılması gerekenlerin neredeyse hepsi yapılmış hocam. ilk olarak araçta araçta lpg sistemini siğortadan iptal ettirki benzinde düzğün çalışmasını sağlamak lpg ikinci plan kalsın. map sensörü ve krank devir sensörü sökülüp kontrol edildimi. ve aracın eleketrik şase bağlantılarını kontrol ettir. siğorta kutusu vs. oksitlenme vs. varmı kablolarda oksitlenme vs. olabilir. aracın senste ayarı kontrol edilsin tekrardan. yani senin öncelikle peugeot anlayan iyi bir elektrik ustasu bulman gerekiyor kardeşim. inşallah problemini çözüme kavuşturursun. ek olarak araca sonradan alarm-xenon far - ses sistemi gibi elektrik sistemiyle oynama vs. veya motor yıkama gibi durumlar oldumu. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2018 Saat 14:59
Map sensörü temizlendi takıldı devam etti sorun yeni bir map sensörü taktık ondada sorun devam etti. Şırnak tayım malesef yakın çevrede gitmediğim usta kalmadı çözemediler. Araçta ekstra birşey yok. Motor yıkama wd 40 ile yapılmıştı ama baya oldu yapılalı 3 ay falan. Ilk işim dediginiz gibi lpg yi iptal ettirmek olacak sigortadan. Bi arkadaş lpg beyni arızalı ise benzindeykende hatalı gaz gönderebilir benzinde de o yüzden tekleme yapıyordur dedi yani lpg beynine baktıracağım .  bide elektrikciye götüreyim baksin bakalim ne diyecek.  Krank sensoru ve senste ayari dediginize baktirmadim . 

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2018 Saat 17:52
Orjinalini yazan: M7onbasi M7onbasi Yazdı:

Map sensörü temizlendi takıldı devam etti sorun yeni bir map sensörü taktık ondada sorun devam etti. Şırnak tayım malesef yakın çevrede gitmediğim usta kalmadı çözemediler. Araçta ekstra birşey yok. Motor yıkama wd 40 ile yapılmıştı ama baya oldu yapılalı 3 ay falan. Ilk işim dediginiz gibi lpg yi iptal ettirmek olacak sigortadan. Bi arkadaş lpg beyni arızalı ise benzindeykende hatalı gaz gönderebilir benzinde de o yüzden tekleme yapıyordur dedi yani lpg beynine baktıracağım .  bide elektrikciye götüreyim baksin bakalim ne diyecek.  Krank sensoru ve senste ayari dediginize baktirmadim . 
Hocam lpgyi direkt sigortadan iptal et. Yada lpg ye akü kutup başından kablo gider onu çıkarıp bir süre benzinde kullan.
Takılan bobin orjinal mi. Ben şunu çok iyi anladım bizim araçlar yan sanayi parçayı sevmiyor.  Özellikle deneyebilirsen orjinal bobinle deneme yap.

Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2018 Saat 17:57
Yan sanayi bobin başka bi markanın yan sanayi sıfır bobinini denedim yine olmadı bulabilirsem orjinal bobin deneyeceğim ama ilk fırsatta şu lpg yi sigortadan bi iptal ettirip benzinde kullanayim . Sorun çözüldüğünde yazacağım 

Mesaj Tarihi: 12 Eylül 2018 Saat 16:20
Bugün aracımda sıfır delpy marka bobin denedik yine aynı değişen birşey olmadı.  
Usta subap ayarlarına baktı yine birşey çıkmadı.  
En son emme manifolduna gelen hava hortumunu çıkartıp tıkadık araçtaki sarsıntı geçti ama çekişi çok değişmedi usta diyorki subapları duzgun yapamamislar tekrar yapilmasi gerekiyor dedi. Çekişi iyi ise böyle emme manifolduna giden hortumu küçültelim kullan dedi kararsız kaldım ne yapsam acaba? Subaylar düzgün yapılmamış kaçırıyor dedi emme manifolduna giden hortumu iptal edelim veya küçültelim öyle kullan bi sıkıntı olmaz diyor sizce ne yapmalıyım?

Mesaj Tarihi: 12 Eylül 2018 Saat 18:03
Rektefiye yapan usta bakarız abi alıştıramadıysak subapları tekrar yaparız dedi. Bi ara baktıracağım ona. ama önce sente ayarına baktiracagim .Neyse bugün başka bir ustaya gösterdim emme manifolduna gelen havayı kapatınca titremiyor dedim abi çok normal öyle olması dedi. Sente ayarına bakalım senin hallederiz dedi forumdan bi arkadaşta söylemişti bunu gayet mantıklı geldi. 2 gün sonra bırakacağım ama aracı.  Sonucu yazarım tekrar hayırlı günler...

Mesaj Tarihi: 13 Eylül 2018 Saat 04:14
Bir şey sormak istiyorum bilmediğimden kusura bakmayın.  Sente ayarı bozuk olsa araç subapları falan eğer diye okudum bazı forumlarda. Ben aracı bu şekilde 400-500 km kullandım eğer sente ayarı sıkıntı olsaydı motoru kucağımıza almaz miydik ? 
Aracım sarsıntılı çalışıyor- tekleme yapıyor- çekiş düşük- bazen (her zaman değil) yığılma yapıyor gaz yemiyor.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Mesaj Tarihi: 13 Eylül 2018 Saat 08:53
o durum kaçıklığa bağlı hocam. benimde silindir kapak contası değişmişti. ama sente ayarı biraz kaçmış ses yapmaya ve çekiş düşüklüğü başlamıştı. ustama geri götürdüm. tabi 1000 km küsür öyle kullanmıştım. subabın biri pistona vurmuş tekrardan üst kapak ve yapıldı ve subablar değişti sente ayarı yapıldı vs. ustam sadece conta parası almıştı benden gerisini kendi karşılamıştı. 

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 14 Eylül 2018 Saat 16:38
Sente ayarına baktık sıkıntı yok. Usta bakarken motor kapağını mı sökmüş bilyalara mı baktım dedi tam anlamadım ama subaplar kaçırıyormuş rektefiyeci alıştıramamış subapları falan bakalım tekrar alıştıracak sonucu size tekrar yazarım.

Mesaj Tarihi: 14 Eylül 2018 Saat 16:42
işte sorun motor yenileme ustasında gidi desene hocam inşallah şimdi düzgün yaparlarda problemiz düzelir. o kadar para verip sonra yine böyle sorun olunca insanın canı sıkılıyor.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)

Mesaj Tarihi: 14 Eylül 2018 Saat 16:45
Aynen hocam bende araç yeni rektefiyeden çıktığı için hiç o seçeneği düşünmemiştim.  Aracı verdim tekleme yapıyor diye cıktı araç yine tekliyor kendi kendime dedim herhalde başka yerinde sıkıntı var çözümü hep başka yerde aradım. Çözülür inşallah bakalım sonucu yazacağım araç çıktığında.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net