Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

206 1,4 8v yağ eksiltme sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=38647
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 20:58
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 206 1,4 8v yağ eksiltme sorunu
Mesajı Yazan: lodos41
Konu: 206 1,4 8v yağ eksiltme sorunu
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2015 Saat 14:59
merhaba arkadaşlar 2001 model 206 colorline aracımı alalı yaklaşık 2 ay oldu ancak bu zaman zarfında ikinci defa motorda yağ seviyesinin minimumun altına indiğini fark ederek yağ takviyesi yaptım. araçta lpg takılı motor ustaları lpg li araçların yağ eksiltmesinin normal olduğunu söylüyor. araç durduğu yerde yağ akıtmıyor ancak üst kapak contası etrafında yağ kaçağı olduğu belirgin. bu kadar yağı nereden tahliye ediyordur bilgisi olan yada aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirlerse sevinirim.

-------------
Peugeot 206 colorline 2001

Cevaplar:
Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2015 Saat 19:52
Araç kaç km de. Eğer km si çoksa motor ömrünü tamamlanmış olabilir. Bu yüzden motor yağ yakmaya başlamıştır. Egzoz dan siyah duman atiyor mu

Mesajı Yazan: TugyyStyle
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2015 Saat 19:58
Geçenlerde benimde başıma geldi fakat benim yağ kapağının contası eskimişti contadan atmıştı 1 litre yağ ile takviye yapıldı şuan sorun yok.

Mesaj Tarihi: 01 Mart 2015 Saat 22:27
210 bin km de ancak duman atma olayı yok araçta.

-------------

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2015 Saat 23:40
Üst kapak contasından yağ kaçırıyorsa conta özelliğini kabetmiştir sertleşmiştir.Contayı değiştirin problem çözülür üst kapak contasından yağ kaçakları varsa bunun motorun bitmesiyle bir alakası yok ki aşırı derece birşey değilse tabi bir terslik yoksa durumda.Genelde siyah duman dizel araçlar için belirgin bir etken benzinli araçlar için pek değil benzınlı araçtan sıyah duman atması motorun yakıtın iyi yakılmadığı anlamınada gelir bu sorunada motor bıtmıştır tespıtı yapamayız.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 02 Mart 2015 Saat 19:50
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Üst kapak contasından yağ kaçırıyorsa conta özelliğini kabetmiştir sertleşmiştir.Contayı değiştirin problem çözülür üst kapak contasından yağ kaçakları varsa bunun motorun bitmesiyle bir alakası yok ki aşırı derece birşey değilse tabi bir terslik yoksa durumda.Genelde siyah duman dizel araçlar için belirgin bir etken benzinli araçlar için pek değil benzınlı araçtan sıyah duman atması motorun yakıtın iyi yakılmadığı anlamınada gelir bu sorunada motor bıtmıştır tespıtı yapamayız.

Ama şöyle bir durum var arkadas aracı alalı iki ay olmuş ve iki kere minimum un altına düştügu için yağ eklemiş bu çok anormal bir durum. Yani az birşey eksikse tamam diyeceğim ama bayagi eksiltmis babamda 1.6 tempra var benzinli bırak egzozdan duman atmayı her yerden duman atıyor arabanın içi bile duman doluyor sıkıştırınca. O da ayda bir yağ ekliyor o yüzden aklıma direkt o geldi.

Mesajı Yazan: Genc12
Mesaj Tarihi: 02 Mart 2015 Saat 22:06
bana göre araçın yag eksiltmesi hiç normal degil ya araç yeni motor istiyor yada jontalarda felan kacak vardır ordan yagı eksiltiyordur . size tavsiyem yola cıkmadan önce araç soğukken bi motor yağı kontorulu yapın ve yola cıktıktan sonra tekrar bakın fark eder anlarsınız nerden kacak var yag sızıntısı nerden var cözebilirsiniz 

Mesajı Yazan: fætih
Mesaj Tarihi: 03 Mart 2015 Saat 10:18
mavi duman atıyormu baktınız mı ? 
yağ ne kullanıyorsunuz ? 
o kadar çok eksiltiyorsa mobil 1 10-60 kullanın düzelirse 1 2 sene daha getirir sizi düzelmezse  açtıracaksın motoru yapacak birşey yok...

Mesajı Yazan: samet206
Mesaj Tarihi: 03 Mart 2015 Saat 21:47
Doğru arkadaşlar ben zaten katılıyorum yağ eksiltmesi aracın iyi bir şey değil konuyu açan arkadaş sadece üst contayı genelleme yapınca ben öyle konuştum birde duman atmıyor deyince karterde sıkıntı da olabilir.İyice bakmak lazım her ne olursa olsun yağ yakma eksiltme bu tarz şeyler araç üzerinde kabul edilebilcek basit şeyler değil aracın sağlığını belli eder doğrudan.

-------------
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...

Mesaj Tarihi: 07 Mart 2015 Saat 02:21
arkadaşlar üst kapak bir nebze ancak asıl yağ kaçağının yağ filtresi kapağından oldunu tespit ettim resim eklemeyi beceremedim ancak kaçak filtre kapağından ve 1500 devirden sonra seri damlalar halinde oluyor buna ne yapabilirim ?

-------------

Mesajı Yazan: fætih
Mesaj Tarihi: 07 Mart 2015 Saat 09:02
yağ filtre kapağımı ? 
yağ filtresinin dibinden mi kaçırıyor ? yoksa kartel tapasından mı ?

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2015 Saat 23:01
kaçağın sebebi yağ müşürüymüş arkadaşlar değişimden sonra durum normale döndü yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim hepinize Smile

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net