Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Torsiyon Problemi ve Tamiri

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=29256
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 20:04
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Torsiyon Problemi ve Tamiri
Mesajı Yazan: Secks
Konu: Torsiyon Problemi ve Tamiri
Mesaj Tarihi: 12 Haziran 2013 Saat 21:56
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar, 206 aracımda sağ arka tekerde sanırım kronik denilen torsiyon arızası mevcut, sol arkada sıkıntı yok gibi ancak çukurdan ya da kasisten geçerken sağdan tıkırtılar gelmekte ve hızlı giderken de ses gelmekte. Bir de arabaya arkadan bakınca sol teker normal duruyor ancak sağ teker hafif yamuk duruyor gibi. Şimdi bu konuyla ilgili kafamda üç soru var, birincisi aracın muayenesi geldi, yaptırılmadan giderse muayenede bu sıkıntı çıkarır mı? Bir de sol arka tekerde bir sıkıntımız yok gibi ama ikisi birlikte mi yapılmak zorunda? Son olarak da Ankarada daha önce bu arızayı yaptırmış olup da yaptırdığı yerden ve fiyattan memnun kalan bana tamir için yer önerebilecek olan var mıdır?
Teşekkür ederim.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 12 Haziran 2013 Saat 22:14
torsiyon mili açılmışken sol tarafa da bakılır. gerek yoksa yapılmaz. ama ben olsam sol arka tarafında bilyalarını değiştiririm. Bir daha torsiyon masrafı çıkarmasın diye. torsiyon masraflı bir iş... açılmışken 2 tarafı da yaptırın bence.

diğer sorunuz; muayeneden geçer mi? kesinlikle geçemez. çünkü alt takım dengesiz biçimde.
ağır kusurlu sayılır.

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 12 Haziran 2013 Saat 22:16
Orjinalini yazan: maverick maverick Yazdı:

torsiyon mili açılmışken sol tarafa da bakılır. gerek yoksa yapılmaz. ama ben olsam sol arka tarafında bilyalarını değiştiririm. Bir daha torsiyon masrafı çıkarmasın diye. torsiyon masraflı bir iş... açılmışken 2 tarafı da yaptırın bence.

diğer sorunuz; muayeneden geçer mi? kesinlikle geçemez. çünkü alt takım dengesiz biçimde.
ağır kusurlu sayılır.

fiyat olarak ta torsiyon işini tek usta yapmıyor. çıkan bozuk mil tornaya gidiyor. tornacı ayrı para; mekanik ustası ayrı para alır. Artı malzeme masrafı var.En az 500 TL yi bulur.

Mesajı Yazan: onur07
Mesaj Tarihi: 12 Haziran 2013 Saat 22:26
geçenlerde yaptırdım ben torsion tamiri, arka sag sol amartisör bilya takımı torna işlemi bir kaç plastik aksam falan komple yenılendı önlerinde kontrolünü rot balansını yaptırıp teslim ettiler arabayı işçilik dahil 600 tl ödedim...

Mesaj Tarihi: 17 Haziran 2013 Saat 18:28
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Şu sıralar arabayı çok fazla kullanmasam da yaptırmayı düşünüyorum. Eninde sonunda yapılacak zaten. Yetkili servisler 850 lira civarında fiyat çekiyorlar. Ankaradaki özel servislerden Öz Simge ve Vatan peugeottan uygun fiyat aldım bu iki serviste daha önce bu tamiratı yaptıran var mıdır acaba?

Mesajı Yazan: bjkamil
Mesaj Tarihi: 18 Haziran 2013 Saat 15:22
ben geçen sene torsiyon yaptırdım. arka iki tekeri birbirine bağlayan demir çubuk var. (ismini bilmiyorum). onun tekere bağlanan iki ucuna tornacı kat attı. çünkü zamanla aşınıp inceliyormuş. aradaki boşluk gittiği için takırtılar tamamen kesildi ve taş gibi oldu. en sağlam çözüm buymuş. tabi arka amortisörleri de değiştirdim. bana 500 tl ye patladı.

-------------
206 1.4 feline 2006 model

Mesajı Yazan: emre koksal
Mesaj Tarihi: 25 Haziran 2013 Saat 22:36
torsıyon 400-450 cıvarı yarım gunde halledebılırsın.ben sasmazda talıp ustaya yaptırdım ıng bankın arka sokagında peugeot tamırcısı...

-------------
                                           0

Mesajı Yazan: ufuk91
Mesaj Tarihi: 25 Haziran 2013 Saat 23:06
bende yaptırcam torsiyon ne zamandır... Hala bırakamadım para ayarlayıp da. Yaptırırsanız sonucu buraya da yazarmısınız.Sesle benim de ciddi anlamda sinirimi bozmaya başladılar

-------------
Roland Garros 2000 1.6 8v 90bg

Mesaj Tarihi: 25 Haziran 2013 Saat 23:18
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar cumartesi günü triger ve yağ filtre bakımları dahil komple yapılması gerekenleri yaptırdım bide abartıp 4 lastik aldım artık uzun bir süre kafam rahat olur diye umuyorum :)

Mesajı Yazan: ufuk91
Mesaj Tarihi: 26 Haziran 2013 Saat 00:32
Orjinalini yazan: Secks Secks Yazdı:

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar cumartesi günü triger ve yağ filtre bakımları dahil komple yapılması gerekenleri yaptırdım bide abartıp 4 lastik aldım artık uzun bir süre kafam rahat olur diye umuyorum :)

torsiyon da yapıldı mı hocam? o ne kadara mal oldu ve nerede yaptırdınız acaba?

-------------
Roland Garros 2000 1.6 8v 90bg

Mesajı Yazan: KILIÇ
Mesaj Tarihi: 26 Haziran 2013 Saat 11:34
2 ay önce yaptırdım bende torsiyonu toplamda 700 tl civar gitti tabi bunun içinde ön düzende var. torsiyon tamirine 450 civarı gidiyor tabi cok aşınmamışsa  muayeneden gecersin sıkıntı olmaz.muayenede torsiyonlar kontrol edilmiyor. ama bir an önce yaptır derim ben 2 yıl bindim o sesle artık dayanılmaz olmuştu o nedenle yaptırdım ve bu kadar masraf cıktı. ve bence en iyisi servisde yaptır cünkü serviste yapılan işe garanti veriyorlar tamircilerde garanti yok.

-------------
2011 Clio SW Gümüş
2010 207 Millesim Opsiden Siyah
2005 Opel Corsa Lila
2000 Clio sümbül Gri
2003 307 XT Lacivert
2004 Palio Go Kırmızı
2005 307 XR Gri
2006 206 Desing Kum gri
2003 c3 Kırmızı

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com