Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Arka Sağ Teker Yalpalama Sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=28943
Tarih: 05 Mayıs 2024 Saat 17:46
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Arka Sağ Teker Yalpalama Sorunu
Mesajı Yazan: burakkaya
Konu: Arka Sağ Teker Yalpalama Sorunu
Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 14:50
Arkadaşlar merhaba

Aracım peugeot 206 hdi x-design 2005 model. Haftasonu yolda giderken arabanın arka tekerinden ses geliyordu. nedenini düşünürken yolda arkadan gelen aracın korna çalıp beni uyarmasıyla tekerin çıkacakmış gibi yalpaladığını öğrendim. hemen bir lastikçiye girip baktırdım. adam önce balans ayarı dedi fakat baktıktan sonra mekanik bir arıza olduğunu söyledi. tekerin bijonlarının sıkılığını kontrol ettikten sonra hala sallandığını farkettik adamla. ustama götürmemi söyledi. çalıştığım için daha götürme fırsatı bulamadım. fakat bu sorun kafamı tırmalamakta kaç gündür. acaba sebebi nedir bir de size danışmak istedim. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa beni de bilgilendirebilirlerse çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 15:08
cevabın için teşekkürler onurazgin fakat jant veya lastikte sorun olduğunu düşünmüyorum araba dururken lastiği eliyle bile yerinden oynatabiliyordu lastikçi. torsiyonda sıkıntı olabilir dedi bana. ben de pek anlamadığım için nedir bilemiyorum bu parça. tamiri mümkün müdür pahalı mıdır? 1 ay önce arka kampanaları değiştirttim. bir yerleri gevşek mi bırakıldı diye aklıma geliyor aslında ama değiştiği günlerde böyle bir sıkıntı yoktu.

Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 15:49
neden bu kadar mı vahim bir durum? çok mu pahalı bir şey bu torsiyon? acaba gerçekten sorun onlarda mı ondan da emin değilim. evet yalpalama baya fazla

Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 21:16
arkadaşlar bu torsiyonun tamiri gibi bir çözüm olabilir mi araştırıyorum internette çok yüksek maliyetlerden bahsediliyor. gerçi sorunun torsiyon olup olmadığını da daha bilmiyorum.

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 23:25
Orjinalini yazan: burakkaya burakkaya Yazdı:

Arkadaşlar merhaba

Aracım peugeot 206 hdi x-design 2005 model. Haftasonu yolda giderken arabanın arka tekerinden ses geliyordu. nedenini düşünürken yolda arkadan gelen aracın korna çalıp beni uyarmasıyla tekerin çıkacakmış gibi yalpaladığını öğrendim. hemen bir lastikçiye girip baktırdım. adam önce balans ayarı dedi fakat baktıktan sonra mekanik bir arıza olduğunu söyledi. tekerin bijonlarının sıkılığını kontrol ettikten sonra hala sallandığını farkettik adamla. ustama götürmemi söyledi. çalıştığım için daha götürme fırsatı bulamadım. fakat bu sorun kafamı tırmalamakta kaç gündür. acaba sebebi nedir bir de size danışmak istedim. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa beni de bilgilendirebilirlerse çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.
teker yalpalamasının sebebi torsiyon.çünkü mil kovanı iyice gitmiş,boşluk yaptığı için yalpalıyor.
malesef masraflı bir işçiliği var. konuşulan rakamlar en az 450-500 tl civarıdır.
torsiyonun mantığı virajlarda aracın stabil kalmasını sağlamaktır.
senin durumun baya bir ciddi.Allah muhafaza teker yalpalayarak girersen aşağıdaki video gibi olursun mazallah.

Mesajı Yazan: 206 ersan
Mesaj Tarihi: 28 Mayıs 2013 Saat 23:41
Orjinalini yazan: burakkaya burakkaya Yazdı:

arkadaşlar bu torsiyonun tamiri gibi bir çözüm olabilir mi araştırıyorum internette çok yüksek maliyetlerden bahsediliyor. gerçi sorunun torsiyon olup olmadığını da daha bilmiyorum.
torsiyonda 206 larda hatta torsiyonlu pejolarda diyebiliriz öğrendiğim kadarıyla genel kronik hastalık benimde sağ arka teker yalpa değilde yatık gibi duruyodu ve arabanın arkası basılmış gibiydi 445 tl harcadım ve torsiyon bilyaları ve tamiri yaptırdım yaklaşık olarak bu rakamlara çıkıyo daha fazla rakam söyleyenlerde oldu 265 tl malzeme ve işçiik 180 tl de tornacıya verdim gayet güzel oldu nedendir bilinmez tornacının demesi genelde iki tarafında bilyası bozuluyor fakat sağ teker ve sağ burç bozuluyor hatta partnerde de öyleymiş neden sağ taraf anlıyamadım

-------------
peugeot 206 sw 1.4 hdi

Mesajı Yazan: mistik
Mesaj Tarihi: 29 Mayıs 2013 Saat 01:01
bu olaydan önce hafif tümseklerden filan geçerken kasislerde filan aracın arkasından bagaj kısmından lambur lumbur bir ses geliyormuydu? eğer öyleyse torsiyondan büyük ihtimal.. torsiyon arızası zamanında çözülmediğinde zamanla tekerlerde eğrilmeyle sonuçlanıyor .. allah korusun lastiği yolda bırakabilirsiniz, arkadaşlarında dediği gibi 500 tl civarı maliyetli bi iş.. ama daha sonra verceği zararın yanında devede kulak..

-------------
http://bit.ly/c25MCx" rel="nofollow">

Mesaj Tarihi: 29 Mayıs 2013 Saat 08:04
evet ses geliyordu eskiden ama ben umursamıyordum fazla 206 ların genel ses sorunu olarak düşünüyordum bunu. o yüzden gösterme gereği duymadım. torsiyon sıkıntısı olduğundan emin gibiyim artık cumartesi günü ustama götürücem umarım çok fazla masraf çıkartmaz. arabayı aldığımdan beri gönül rahatlığıyla kullanamadım daha. her ay yeni bir sıkıntı çıkıyor. umarım bu son olur. cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net