Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

kilometre düşürme

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL
Forum Adı: Sohbet \ Muhabbet
Forum Tanımlaması: Sohbet ve Muhabbet alanı. Araç sorunları haricinde ki tüm konuları bu başlıkta paylaşabilirsiniz.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=26695
Tarih: 27 Nisan 2024 Saat 06:18
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: kilometre düşürme
Mesajı Yazan: eroglu
Konu: kilometre düşürme
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 09:58
Herkese Selamlar, bir abimizden tavsiyeler...

Otomobile ve otomobillerin elektronik ve mekaniğine çok meraklı olan ve dünyanın en prestijli markalarından birinin distribütöründe çalışan biri olarak aşağıdaki açıklamalarımın doğruluğundan emin olabilirsiniz.

1) Öncelikle araçta kilometrenin düşürülüp, düşürülmediğinin otomobilin yetkili veya özel servislerde bulunan diyagnoz cihazlarına (halk tabiriyle test cihazına) bağlanarak anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları yada uygun aparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza tespit yada diyagnoz cihazıyla anlaşılması imkansızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi yapılırken aracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale edilerek eski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.

2) Bazı arkadaşlar yeni nesil araçlarda kilometre bilgisinin birden fazla yerde yazıldığı yada depolandığı için herhangi bir kilometre düşürme işleminin yapılamayacağı yada yapılsa bile bazı cihazlarla tespit edilebileceğini söylemişler. Ne yazık ki tamamen yanlış.
Kilometre bilgisi birden çok yerde tutuluyor bu doğru. Ancak siz sadece gösterge panelinden düşürürseniz araç zaten yeni kilometreyi yazmaz. Ya kontağı açınca eski kilometreyi tekrar yazar, yada hata vererek hiç kilometre bilgisi göstermez. Fakat piyasada kilometre düşürme işlemi yapanlar hangi arabanın gösterge paneli dışında kilometre bilgisini nerelere kaydettiğini bilir ve bu iş için yapılmış özel cihazlar ve aparatlar ile kilometre bilgisinin depolandığı tüm ünitelere müdahale eder ve kilometreyi düşürür.
Zaten işin bedelide yapılan işin zorluğuna göre değişiyor. Eski araçlar için işlem zaten çok kolay. Birçoğunda hiçbir yer sökülmüyor. Araç OBDII portundan bir cihaza bağlanıyor, istenen kilometre yazılıyor ve işlem tamam.
Ancak yukarıda bahsettiğim gibi kilometre bilgisi gösterge paneli dışında başka modüllerdede bulunuyorsa ilgili parçalar sökülüyor ve dışarıda bu iş için uygun aparatlara bağlanarak hepsine yeni kilometre yazılıyor. Bazı arabalarda buna arabanın anahtarlarıda dahil.

3) Kilometrenin düşürüldüğü ancak ve şanslıysanız arabanın yetkili servis kayıtlarına bakılarak anlaşılabilir. Ancak araç biraz yaşlıysa epey bir süredir servise gitmiyor olabilir ve sizde bir şey öğrenemeyebilirsiniz. Yada araç 4 yaşındadır ilk 2 yıl ilk sahibinde kalmış ve 30.000 km. yapmıştır. Sonra ikinci sahibi aracın bakımlarını özel servislerde yaptırmış ve 1 yıl kullanıp aracı 90.000 km.'ye getirmiştir. Araç galeriye satılmıştır, aracı alan galericide yetkili servis kayıtlarını inceletip kilometreyi ona göre düşürtmüştür. Galericiler kilometre düşürteceği zaman aracın yetkili servisteki kilometre durumunu mutlaka kontrol ettirirler.

4) Aracın direksiyonundaki yada pedallardaki yada içindeki ve dışındaki yıpranmalara bakarak kilometrenin düşürülüp düşürülmediğini anlamak hem mümkündür hemde değildir. Eğer araba 30.000'den 5.000 yada 10.000'e düşürülürse bu anlaşılabilir. Ancak 70.000'den 40.000'e yada 35.000'e inerse yada 130.000'den 60.000'e inerse bunu aracın direksiyon vs. gibi trim aksamına bakarak anlamak hemen hemen imkansızdır.

5) Kilometreyi genelde galericiler yada ayak üstü araba alım - satımı yapanlar düşürüyor. Kilometresi orjinal bir araba almak için arabayı sahibinden değil, kullanıcı sahibinden alın. Aracın ruhsatında görünen kişi aracı 2 ay yada 2 hafta önce almış bu işin ayaküstü ticaretini yapan biri olabilir. Bu nedenle arabayı kullanıcı sahibinden hatta ilk kullanıcı sahibinden almaya çalışın.

6) Çok fiyat odaklı olmayın. Aracın piyasası 20.000 ise 19.000'e yada 20.000'e almaya çalışmayın. Arabaya sadece bir yıl binecek olsanız bile 21.000'e alın iyi araba alın. Kafanız rahat eder. Genelde kilometresi düşürülmüş yada masraflı yada kaza geçirmiş araba alanlara bakın ya aracı piyasa değerine yada kendince mükemmel bir pazarlık yaparak yada uyanıklılık göstererek piyasasının altında almıştır, ama tabiri caizse kazığı yemiştir.

7) Çok kilometre odaklı olmayın. Önce aracın genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı ona bakın. İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları yada sigara kokusu ne alemde? Aracın kıyısına köşesine bakın. Dışında çok taş izi varmı? Jantlara bakın çok sürtme yada eğik var mı? Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk trafikte kullanılan ve arabadan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000 'deki bir arabadansa devamlı uzun yol yapmış ve arabasını severek, anlayarak ve bakımlı olarak kullanmış birinden alıcak 45.000'deki araba daha iyidir.
Zaten insanlar araba alırken direk kilometreye baktığı için bu kilometre düşürme işi bu kadar yaygınlaştı.
Eskiden bilgisayar alırken insanlar sadece bilgisayarın işlemcisinin ne olduğunu soruyorlardı. Bilgisayarcılarda iyi bir işlemciyi en kötü kalite markasız boardlara takarak ve markasız ram'ler ve yavaş harddiskler kullanarak markasız ekran kartlarıyla toplayıp satıyorlardı. Ancak artık toplama bilgisayar alanlar içndeki tüm bileşenleri soruyor.
İnsanlar arabalar konusunda bilinçlendikçe kilometre düşürme işlemide bitecektir.

8) Filo kiralamadan çıkan arabaların hemen hepsinin kilometresi düşürülüyor. Çünkü bu araçlar kısa zamanda çok kilometre (gerçekten çok) yapıyorlar. Bundan bir ay kadar önce tesadüfen filo kiralama yapan bir şirketin kiradan dönen 2006 model Ford Fiesta TDCI araçlarını incelemiştim (Hepsine tek tek bakmadım tabii listeden inceleyip dikkatimi çekenlere baktım). Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 90 tane araç vardı. Hepsi aynı zamanda plakalanmıştı ve aynı şirkete kiraya verilmişti. Şimdi sıkı durun tam 3 yıl kullanılmış bu araçlardan en düşük kilometrelisi tam 280.000 'deydi. En yüksek kilometrelisi 430.000 'deydi.
Bunların tamamı en az 5 tane olmak şartıyla galerilere satıldı. Galerilerin bu araçların kilometrelerini 80.000 ile en fazla 150.000 aralığında düşürdüğünden emin olabilirsiniz. Zaten bir çok bireysel kullanıcı binek bir arabanın helede minik bir arabanın 430.000 yazan kilometre sayacını hayal bile edemez. Görse yanlışlık bile olduğunu düşünebilir. :-)

-------------
PEUGEOT 206+ 2010 1.4 BENZİN 75 HP

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Barut
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 10:18
tamamını okudum. paylaşım için teşekkürler.

-------------
206 1.6 Quicksilver
206 1.6 Quicksilver
206 1.4 Feline
206 1.6 Xs
206 1.4 Bva Colorline

Mesajı Yazan: Aziz
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 10:24
Elinize sağlık

-------------
[pasaklıKontes]hy206 GTI

Mesajı Yazan: xMEGANx
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 10:29
teşekkürler gerçekten iyi bilgi :)

-------------

AIRBUS 307
-Peugeot 307 1.6 HDI 2007 Alp Beyaz Makyajlı Kasa

Mesajı Yazan: elsoberano
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 10:34
paylaşım için teşekkürler .

-------------
307 2.0 xsi BİZE HER YER TRABZON

Mesajı Yazan: feline
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 12:17
yazı alıntı değilse çok başarılı bir yazı soluksuz okudum diyebilirim 
emeğinize sağlık
Allah kimseyi şeref fukarası insanlarla karşılaştırmasın

-------------
206 1.4 hdi feline 2006 model

EDİRNEDEN KARSA,JAPONYADAN RUSYAYA BİZE HER YER TRABZON

Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 12:43
yazı alıntıdır, ben böyle şeylerden pek anlamam benim gibi anlamayanların anlamasına yardımcı olmak için yazdım...

-------------

Mesajı Yazan: zubeyir35
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 14:25
teşekkürler...

-------------
2006 307 1.6 hdi 110hp

Mesajı Yazan: cey cey
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 17:52
tşk ler yararlı bır birgi olmuş

Mesajı Yazan: Mesut48
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 18:23
Yazı güzel,paylaşım için teşekkürler.

Bende ilave yapayım izninizle,
Tüv'de muayeneye girerken aracın kmsi kayıt altına alınıyor.Buradan yola çıkılarakta aracın km hakkında fikir edinilebilir.
Bu aracımı almadan önce baktığım ilanları genellikle 5664'e sorgulardım.Birinde çıkan sonuc
ilan km:85.000
Sms ile gelen km :2 kez vizeye girmiş ...tarihinde  75.000 km  ve .... tarihinde 123.000 km

bu yollada gerçek ortaya çikabilir diye düşünüyorum...

-------------
__B0DRUMLU__

Mesajı Yazan: eray307
Mesaj Tarihi: 16 Ocak 2013 Saat 19:26
Bilgiler için teşekkürler.Peugeot'da tanıdığa bizzat sordum,bir şekilde km ile ilgili oynama olduğu takdirde kendilerinin tespit edebildiğini söylediler.Nasıl bir metod onu bilemiyorum tabi

-------------
2005 1.6HDI PREMIUM 112HP ŞEYTAN KIRMIZI

Mesajı Yazan: EminÖNAL
Mesaj Tarihi: 17 Ocak 2013 Saat 00:49
Orjinalini yazan: Mesut48 Mesut48 Yazdı:

Tüv'de muayeneye girerken aracın kmsi kayıt altına alınıyor.

En sağlıklısı bu bence..

-------------
A3

Mesajı Yazan: ufuk91
Mesaj Tarihi: 17 Ocak 2013 Saat 01:14
okudum hepsini, çok yararlı bilgiler teşekkürler Clap

-------------
Roland Garros 2000 1.6 8v 90bg

Mesajı Yazan: zgr
Mesaj Tarihi: 17 Ocak 2013 Saat 01:35
ekleyen  arkadaşa da yazan arkadaşa da teşekkürler. konu  açılmışken sorayım. benim aracımın km. göstergesindeki rakamlar eksik çıkıyordu. 131.000'İ 31.000 gösteriyordu örneğin. geçen sene kilometreciler var topkapıda oraya götürdüm. düzeltti sayacı. meraktan sordum km. ile oynanmış mı diye. oynanmış olabilir dedi. bunu sayacı tamir ederken sayaçtan  anlayabilir mi? gerçi daha sonra 5664e mesaj attım. ben aldığımda 113.000 de idi benden önceki muayenede 85.000 imiş.yani tutarlı görünüyor rakamlar.
 birde km. sayacım yine bozuldu. rakamlar eksik gösteriyor. ve şubatta muayene var. muayene de sorun çıkarır mı bu durum?

-------------
2001 206xt 1.6

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 30 Ocak 2013 Saat 23:16
Yazıyı bende şimdi okudum, paylaşım için teşekkür. Kilometreden ziyade aracın genel durumunu da değerlendirmek lazım gibi görünüyor.

Mesajı Yazan: aknard
Mesaj Tarihi: 30 Ocak 2013 Saat 23:49

Tüv'de muayeneye girerken aracın kmsi kayıt altına alınıyor.Buradan yola çıkılarakta aracın km hakkında fikir edinilebilir.
Bu aracımı almadan önce baktığım ilanları genellikle 5664'e sorgulardım.Birinde çıkan sonuc
ilan km:85.000
Sms ile gelen km :2 kez vizeye girmiş ...tarihinde  75.000 km  ve .... tarihinde 123.000 km

bu yollada gerçek ortaya çikabilir diye düşünüyorum...

km ler düşürülse bile... araçlar tüv den kaçamaz Clap

Mesajı Yazan: Alicilik
Mesaj Tarihi: 30 Ocak 2013 Saat 23:57
Orjinalini yazan: eroglu eroglu Yazdı:

6) Çok fiyat odaklı olmayın. Aracın piyasası 20.000 ise 19.000'e yada 20.000'e almaya çalışmayın. Arabaya sadece bir yıl binecek olsanız bile 21.000'e alın iyi araba alın. Kafanız rahat eder. Genelde kilometresi düşürülmüş yada masraflı yada kaza geçirmiş araba alanlara bakın ya aracı piyasa değerine yada kendince mükemmel bir pazarlık yaparak yada uyanıklılık göstererek piyasasının altında almıştır, ama tabiri caizse kazığı yemiştir.

7) Çok kilometre odaklı olmayın. Önce aracın genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı ona bakın. İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları yada sigara kokusu ne alemde? Aracın kıyısına köşesine bakın. Dışında çok taş izi varmı? Jantlara bakın çok sürtme yada eğik var mı? Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk trafikte kullanılan ve arabadan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000 'deki bir arabadansa devamlı uzun yol yapmış ve arabasını severek, anlayarak ve bakımlı olarak kullanmış birinden alıcak 45.000'deki araba daha iyidir.
Zaten insanlar araba alırken direk kilometreye baktığı için bu kilometre düşürme işi bu kadar yaygınlaştı.
Eskiden bilgisayar alırken insanlar sadece bilgisayarın işlemcisinin ne olduğunu soruyorlardı. Bilgisayarcılarda iyi bir işlemciyi en kötü kalite markasız boardlara takarak ve markasız ram'ler ve yavaş harddiskler kullanarak markasız ekran kartlarıyla toplayıp satıyorlardı. Ancak artık toplama bilgisayar alanlar içndeki tüm bileşenleri soruyor.
İnsanlar arabalar konusunda bilinçlendikçe kilometre düşürme işlemide bitecektir.

Doğru söze ne hacet. Çok güzel bir yaklaşım ve önemli bir bilgilendirme olmuş. Okuyan herkes adına inanın teşekkür ederim. Bizim ülkemiz kadar boya-km-değişene takan yok. Hiç olmazsa bilinçli bir alışveriş yaparız bunları bilerek.

-------------
http://fb.me/hizimsabit" rel="nofollow - Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Mesajı Yazan: faldov
Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 00:37
Yazından ötürü teşekkürler Eroğlu faydalı olmuş.

-------------
Peugeot 206 HDİ Fever- 2006

Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 10:07
arkadaşlar şunu da unutmayın adam ilk muayenesine kadar araca çok km yaptırıyor ve muayeneden bir gün önce de düşürttürüyor ve muayeneden arac düşük km ile çıkıyor vs vs...

-------------

Mesajı Yazan: dRhkn
Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 10:48
sahibinden com a bakıyorum 10-20 yaşlarında arabalar hep 120.000 150.000 kmlerde geziyor. hic yok yani 2-3 tane 200.000 şöyle.

Mesajı Yazan: haSAN_307
Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 17:14
elinize sağlık..

-------------
307 1,6 XT 2003 otomatik vites full

Mesajı Yazan: Burak
Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 17:22
Orjinalini yazan: EminÖNAL EminÖNAL Yazdı:

Tüv'de muayeneye girerken aracın kmsi kayıt altına alınıyor.

En sağlıklısı bu bence..
kmyi muayeneye göre bile düşürenler var en saglıklı yöntemdir ama akıllılar kmyi muayeneye göre düşürüyolar.

-------------
Zalım Quik Oyun Bozan ...

Mesajı Yazan: MUCİT
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2017 Saat 00:10
bişey sormak istiyorum peki bu km düşürme olayı exper yaptırmada yada araç muayanede anlaşılmıyor mu  ?  yazının tamamını okumadım ama genelde  galericiler yapıyor herhalde bu işi..

Mesajı Yazan: onurrr41
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2017 Saat 08:16
Yazı gerçekten çok yararlı olmuş.

-------------
1.4 Peugeot 206 8V - Benzin - X-Design - 2006 Model - Otomatik Şanzıman - H7 LED Uzun Far Ampulü - Pioneer Kapı Hoparlörleri

Mesajı Yazan: GeCeGeZeN
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2017 Saat 21:36
Maalesef anlaşılamaz. Sadece galericiler değil ayaküstü al-sat yapanlar veyahut uygun alıp binerken satanlarda km düşürme yapabilirler. 210 bin km.deki bir araçla 110 bin km.deki araç arasında bayağı bir fiyat farkı olduğundan, parayı bir araç değilde amaç olarak gören Allahtan korkmaz kuldan utanmaz bazı insanlar bu tür yollara başvurmaktadırlar.

Otomobillerde ilk muayene 3 yıl sonra ondan sonraki muayeneler 2 şer yıl arayla yapılır. 
Örnek, aldığım 2010 model aracım 2013-2015-2017 yıllarında muayeneye girmiş.
Satın almadan önce TÜVTÜRK muayene istasyonundan muayeneye giriş yıllarındaki km bilgilerini öğrendim.(Bu bilgiler sadece araç sahibine verilir yani satıcı ile gitmeniz gerekir.)
Servisten Aracın 2013 ten sonra yetkili serviste bakıma girmediğini öğrendim.  
Km.bilgilerinde bir tutarsızlık görmediğimden, ekpertiz yaptırdıktan sonra satın aldım.
Tabi ki plaka ve şase numarasından 5664 mesaj atarak hasar sorgulamalarını da yaptım. 
En azından herkes araç alırken böyle bir araştırma yapmalıdır diye düşünüyorum.

Mesajı Yazan: talip206
Mesaj Tarihi: 10 Eylül 2017 Saat 23:45
Bu işin tek çözümü var. Arabayi alırken noterde bütün bilgiler var buna kilometreyi de ekleseler sorun çözülür. Böylelikle km ile oynayan kimse direkt tespit edilir. Bu kilometre işini %90 galeriler yapıyor. Aldığı km yazınca yapamazlar. Çok zor bir iş değil ama birileri yapmak istemiyor. Mahkemeler de bu kadar yoğun olmaz. Arabayı alan önceki sahibine dava açıyor, o kabul etmiyor aldığı adama dava açıyor. iş uzadıkça uzuyor.

Mesajı Yazan: Orçun.Dmr
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2017 Saat 00:33
Elinize sağlık çok yararlı bilgilendirme olmuş. Clap

-------------
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...

Mesajı Yazan: pusutr
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2017 Saat 14:45
8. madde bomba olmuş. Filo araçlar servis bakımlıdır almanızda sakınca yoktur diye bir yazı beklerken ... :) Ahh galericiler ah!

Mesajı Yazan: Mustafa 070777
Mesaj Tarihi: 11 Eylül 2017 Saat 15:19
arkadaslar tuv turk de kesin cozum degil.servise sorun desem adam araci hic servise sokmadiysa ordanda bilemezsiniz.cunku adam arabayi sifirdan aliyor 3 sene de mesela 100.000 km yapıyor muayneye girmeden 30.000 e cekse ,ve de servis kaydida yoksa nasil bileceğim 🤔🤔🤔ama şu da var 200.000 deki arabayla 80.000 deki arabanin ici , koltukları,motoru kozmetigi ayni olmaz

Mesajı Yazan: Beyinci_Ugur
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2018 Saat 00:15
km düşürüp satmak inançsız insanların tercihidir. 

-------------
"Tebessüm sadakadır"
“Bilgi parayla alınmaz ve satılmaz“
24 saat içinde yorum yaptığım konuya cevap veremeyecek kadar yoğunsam telefonumu arayabilirsiniz
0 (543) 741 6828

Mesajı Yazan: x571
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2018 Saat 14:57
mersinde 30 tl ye km düşürüyorlar mış. şaka gibi. 

Mesajı Yazan: onlycihan
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2018 Saat 15:18
cezayı düşürtmek isteyene değil düşürene de kesmek lazım yardım ve yataklıktan dolayı

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2018 Saat 10:24
Orjinalini yazan: onlycihan onlycihan Yazdı:

cezayı düşürtmek isteyene değil düşürene de kesmek lazım yardım ve yataklıktan dolayı

Clap Thumbs Up

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: M.Ahmet059
Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2018 Saat 21:17
benim arabanın kilometresi düşürülmüş çıkmadı ya orjinal çıktı :D 161binde almıştım 156binde muayeneye girmiş şimdi 186bin :D 

-------------
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı

Mesajı Yazan: peogeot301
Mesaj Tarihi: 22 Eylül 2018 Saat 12:14
ooo burasıda ölü ne güzel Clap

Mesajı Yazan: Duhan_
Mesaj Tarihi: 20 Temmuz 2019 Saat 00:20

2. el araba alırken de satarken Allah herkesin karşısına aklı başında dürüst insanlar çıkarsın diğer türlüsü hiç çekilmiyor  2. el arabayı almak da satmak da çok sıkıntı ... :(  :(

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net